Η Μεγαλη Βιβλιοθηκη Του Καρλ Μπαρκς

Ρε γμτ, ήλπιζα σε μια περιοδική έκδοση, όπως το ΚΟΜΙΞ, που δε θα κόστιζε πάνω απο 10 ευρώ. Ωστόσο το έκαναν φαίνεται στο πρότυπο του “Βίου και Πολιτείας” κλπ όπως κυκλοφορεί στα βιβλιοπωλεία, σε μορφή βιβλίου δηλαδή, με σκληρό εξώφυλλο κλπ.

Θα ξεκινήσω παίρνοντας αυτά τα δύο, αλλά για την πορεία δύσκολο το κόβω… :frowning:

Ελπίζω πάντως να μην την αυξήσουν την τιμή όπως κάνουν συνήθως. Αν κ δεν έλεγε “τιμη γνωριμίας”

48 θα ειναι οι τομοι.δυστυχως ειναι ακριβοι και θα πρεπει να κανουμε αιματηρες οικονομιες για να τους παρουμε ολους.

γελαν τα μουστακια μου

με τι?

αν και εδώ που τα λέμε, ήδη απο τη δεκαετία του 80 που είχαν πρωτοκυκλοφορήσει τα Άπαντα του Μπαρκς στις ΗΠΑ, μια απ’ τα ίδια ήταν απο άποψη κόστους… Δεν άλλαξε κάτι στην ουσία δηλαδή…

Πολύ ακριβότερο από όσο περίμενα. Κρίμα.

Μου πήρα σήμερα ως δώρο γενεθλίων τα τομάκια! (σιγά μην αντιστεκόμουν!). 17 ευρώ το ένα. Η πλάκα ήταν πως με το που πάω στο βιβλιοπωλείο πετυχαίνω κάτι παιδιά (δε τους έκανα πάνω απο 19) που προβληματίζονταν και κείνοι για τις τιμές “πως θα τα πάρουμε όλα?”, “πάρε εσύ το ένα να πάρω εγώ το άλλο” και τέτοια έλεγαν. :stuck_out_tongue:

Λοιπόν. Η τιμή για τις συγκεκριμένες εκδόσεις στην καλύτερη περίπτωση άντε να ήταν 12 ευρώ, στην πολύ καλύτερη των περιπτώσεων. Γιατί μιλάμε για μια έκδοση 200 σελίδων πολυτελείας, με σκληρό εξώφυλλο και αφιερώματα μέσα, όλα τα καλά δηλαδή.

εδώ που τα λέμε, τέτοια έκδοση άξιζε στον Μπαρκς, όχι ένα περιοδικό ξερω γω των 6 ευρώ… :oops:

Έπειτα, κάθε τόμος είναι αφιερωμένος σε συγκεκριμένη χρονολογία, ξεκινώντας απο την περίοδο που κατά κοινή ομολογία έγραψε τις καλύτερες ιστορίες του (τα χρόνια 48-55 τα καλύτερα του Μπαρκς, με την χρονιά 1950 που ξεκινάει ο πρώτος τόμος να είναι απο τις κορυφαίες).

Που σημαίνει, πως μπορεί να προμηθευτεί ο κόσμος τώρα τους πρώτους τόμους, που λίγο πολύ θα περιλαμβάνουν την ισχυρότερη περίοδο του Μπαρκς, και τα άλλα τα αφήνει αν δε σκάει να αποκτήσει τα άπαντα.

Όσο αφορά τον εαυτό μου, μερικά τομάκια τη χρονιά μπορώ άνετα να παίρνω. :wink:

Αυτό τώρα το είπες για να ζηλέψουμε. Έλα παραδέξου το. Θες να ξεπαραδιάσεις τον καημένο Πάνο και τους υπόλοιπους Μπαρκσόβιους. 'Μολόγα!

Όχι, αντίθετα λέω πως μπορεί κάλλιστα κάποιος να πάρει μερικούς απο τους πρώτους τόμους ξέρω γω (που έχουν την περίοδο που ήταν στο peak του) και μετά, χαλαρά, δε χρειάζεται να πάρει κανείς τα άπαντα… Όπως κάτσει στον καθένα οικονομικά. Και γω, αν τα πάρω όλα, αυτό θα γίνει σε χρόνια…

ε ναι, για να ζηλέψετε το είπα. Πάω να διαβάσω Μπαρκς χοχοχ:har:

Σημερα και γω τα πετυχα στη πρωτοπορεια,αλλα ημουν ταπι…δευτερα ομως θα χτυπησω το 1 σιγουρα…ωραιες εκδοσεις φαινονταν,οντως…

Δειχτε καμια φωτογραφια περικαλω

Τέλος πάντων. Το ήξερα ότι κατά βάθος ο Ellanor το έκανε για να σκάσω από την ζήλια μου. Απλά το ξέρω. Αλλά θα σε φτιάξω. Πάω να πάρω και εγώ τους τόμους της χρυσής εποχής. Έτσι, για το γαμώτο, τι περίμενες, να τα χεις εσύ και εγώ να κοιτάω. Ορίστε.

Καλά, συγγνώμη για το παιδαριώδες ποστ.

Αλλά θα τα πάρω μπουχαχαχαχαχα!

Οριστε, μερικές πρόχειρες, γρήγορες φωτό. Ως πρώτη γεύση…

Θέλω και εγώ:(:frowning:
Είναι αρκετά τα λεφτά, και σαφώς και με τόσες συναυλίες μπορούν πιστεύω να περιμένουν λίγο οι τόμοι…
αλλά σίγουρα μόλις βρω ευκαιρία(και λεφτά) θα πάω να κάνω και εγώ τις αγορές.


Now playing: Amorphis - Weeper On The Shore
via FoxyTunes

To ξαναλέω, ως συμβουλή (να με ακούτε, είμαι παλιός, έχω όλα τα τεύχη του ΚΟΜΙΞ απο το πρώτο ως το 200κάτι :P).

Αν γουστάρετε Μπαρκς, να πάρετε τους πρώτους τόμους που θα βγουν, εφόσον είναι όλοι της περιόδου κοντά στις αρχές της δεκαετίας του '50. Τότε ήταν που έγραψε τις καλύτερες του ιστορίες, εκεί θα βρείτε τα καλύτερα του. Τα υπόλοιπα μπορεί να περιμένουν, αν και εφόσον έχουμε (όλοι μας) την δυνατότητα να τα αποκτήσουμε κάποτε. :wink:

οκ και αυτό θα κάνω(τουλάχιστον εγώ)…
από τεύχη του ΚΟΜΙΞ δεν έχω διαβάσει πολλά, τα μισά από όσα έχει περίπου, και είναι καλή ευκαιρία τώρα…
να σε καλά για την συμβουλή!


Now playing: Before The Dawn - Wrath
via FoxyTunes

πωω γαμω οντως φαινεται φοβερη συλλογη :frowning:

ειδωμεν, εχουμε και μικρο μπρο με λεφτα :oops:

τενκς ελλανορ

σιγουρα σε ειδα.στο φνακ δεν ησουν οταν συναντησες αυτα τα παιδια?εγω σε ειδα αλλα δε ημουν τελειως σιγουρος και ντρεπομουν να σε ρωτησω αν ησουν εσυ:oops:.
δε σε ρωτησαν και κατι για τη βιβλιοθηκη κομιξ?