Μανος Χατζιδακις

μπορει να μην εχει σχεση με ροκ ή μεταλ αλλα ηταν πραγματικα σπουδαιος καλιτεχνης.νομιζω δεν υπηρχε θρεντ.ας συζητησουμε για αυτον.
ενα απο τα αγαπημενα μου τραγουδια του http://www.youtube.com/watch?v=5q9H2cd36RU&feature=related

Σε ωραίο τρυπάκι με έβαλες. Εδώ και κάμποση ώρα ακούω στο youtube μερικές υπέροχες μελωδίες.

Καλά ναι. Είναι σπουδαίος έχει κάνει πολύ καλές ενορχηστρώσεις.

Έχει γράψει φοβερή μουσική. Αν και στη πλειοψηφία της είναι απλή, καταφέρνει να είναι σπουδαία.Δεν μιλάω για τις αδιάφορες μελωδίες για τις ταινίες της βουγιουκλάκη, αλλά για τις ταινίες με την μελίνα μερκούρη και τις συνεργασίες με τον γκάτσο, όπως η αμοργός. Ωραίο cd είναι αυτό που έβγαλαν οι raining pleasure, reflections, νομίζω…

και τα 2 με “ι” ειναι, γκουγκλαρε το τουλαχιστον πριν ανοιξεις το θρεντ.

εχει γραψει καποια αξιολογα εργα…αλλα ως εκει…αξιολογα…ουτε σπουδαια ουτε τιποτα (για εμενα)…το μεγαλυτερο μερος του εργου του εργου του ειναι μια τσιχλοφουσκα…μηδεν προβληματισμος…τωρα θα μου πεις οτι ειναι απαραιτητο αυτο;;…παιρνω την ευθυνη για αυτο που λεω και ισως φαω κραξιμο αλλα τον θεωρω πληρως υπερεκτιμημενο…επρεπε και η δεξια κουλτουρα να εχει εναν μεγαλο μουσικοσυνθετη και τα κολλητηλικια του με μεγαλους εθναρχες τον βοηθησανε καταλυτικα στο να γινει ‘‘μεγαλος’’

θεωρω πολυ σημαντικη παντως την προσφορα του στη δημιουργια του τριτου προγραμματος…επισης εχει κανει καποιες κατα τα αλλα σωστες παρεμβασεις και εχει γραψει μερικα ωραια κειμενα…
αρνητικα μιλαω για το μουσικο του εργο το οποιο δεν το θεωρω και τοοοσο σπουδαιο…

φανταζομαι τον εχεις ψαξει ελαχιστα ε?

οχι…δεν γραφω σε θρεντ για καλλιτεχνες και γενικα δεν εκφερω γνωμη αν δεν εχω κατσει να ακουσω κατι διεξωδικα…εστω εκτεταμενα…απλα δεν μου αρεσει γενικοτερα το εργο του…

ποιους δισκους ακουσες?
το θεμα δεν ειναι αν σ’αρεσει η οχι. απλα οταν καποιος θα εκφραστει για τον Χατζιδακι με αυτον τον τροπο

"επρεπε και η δεξια κουλτουρα να εχει εναν μεγαλο μουσικοσυνθετη και τα κολλητηλικια του με μεγαλους εθναρχες τον βοηθησανε καταλυτικα στο να γινει ‘‘μεγαλος’’

μαλλον δεν εχει ιδεα τι θα πει Χατζιδακις.

εχω ακουσει σχεδον τα παντα…την Αμοργο που ειπε καποιος δεν την εχω ακουσει για να πω την αληθεια…τεπσα…το οτι δεν μ αρεσει δεν νομιζω νααποτελει θεμα συζητησης…
τωρα ρε βαγγελη ισως να ηταν υποτιμητικο το σχολιο και ισως να μην ξερω τι παει να πει χατζιδακις αλλα νομιζω οτι ειναι πραγματικα υπερτιμημενος μουσικα…

Το υπερτιμημενος/υποτιμημενος ποτε δεν το καταλαβα. Ειναι λιγο σχετικο. Σε σχεση με ποιον? Βαση ποιας αποψης? Αν μου ελεγε καποιος οτι ο Χατζιδακις ειναι απο τους μεγαλυτερους μουσικους του αιωνα θα ελεγα πως ναι, αυτη η δηλωση θα τον εκανε υπερτιμημενο, αλλα αν μου ελεγε οτι ο Χατζιδακις ειναι απο τους σημαντικοτερους Ελληνες μουσικους, η καλυτερα απο τους μουσικους που ασχοληθηκαν με την “ελληνικη” μουσικη, νομιζω πως θα συμφωνουσα. Δεν προσεγγισα η εκρινα ποτε τη μουσικη καποιου επηρεασμενος απο το τι εχω ακουσει απο αλλους γι αυτον η απο το ποσο σπουδαιος θεωρειται.
Απο Χατζιδακι εχω ακουσει μονο ενα πολυ μικρο μερος της δισκογραφιας του (4-5 δισκους) και εχω βρει ως τωρα παρα πολυ ομορφα πραγματα. Απο κει και περα γουστα ειναι αυτα, δεν ειναι εκει το θεμα, θεωρω αλλωστε πολυ λογικο να μην αρεσει σε καποιον ο Χατζιδακις.

Το θεμα ειναι οτι το σχολιο ηταν οντως υποτιμητικο για εναν ανθρωπο οπως ο Χατζιδακις ο οποιος οσο εζησε παρεμεινε αιρετικος, αναρχικος και ελευθερος. Δεν τον βοηθησε κανενας να γινει “μεγαλος” ουτε κερδισε κατι με το να στηριξει τον Καραμανλη. Περισσοτερο εχασε και του κολλησε και η ρετσινια του δεξιου. Επισης η μουσικη του δεν νομιζω οτι ανηκει η ειναι προϊον καποιας κουλτουρας δεξιας η αριστερης.

Γενικα για μενα ηταν ενας σπουδαιος ανθρωπος που εγρψε ομορφη μουσικη (η και το αντιστροφο) και ειχε το θαρος να πει καποια πραγματα που δεν αρεσαν σε πολλους και ειδικα στην παραταξη στην οποια υποτιθεται οτι ανηκε.

θα ασχοληθω με το δευτερο σκελος του ποστ σου…
οπως ειπα και παραδεχτηκα οντως εχει πει ενδιαφεροντα και σωστα πραγματα και εχει κανει σοβαρες παρεμβασεις…και το λεω γνωριζοντας αρκετα πραγματα…
απο κει και περα θεωρω οτι στην Ελληνικη μουσικη εχουνε εμφανιστει κατα καιρους πολυ πιο σημαντικοι μουσικοι με πολυ πιο σοβαρο και μεστο εργο…και ολα τα παραπανω σχολια μου ερχονται να στηριξουν την παρακατω μου αποψη¨: γιατι θα πρεπει να αναφερομαστε ρε γαμωτο ως τους δυο πιο σπουδαιους μουσικους της χωρας μας στον Θεοδωρακη και στον Χατζιδακι και να μην μπαινει στη θεση του ο Λοιζος για παραδειγμα που πολυ πιο σοβαρο εργο παρουσιασε…τωρα θα μου μεις ο χατζιδακις εγραψε μουσικη που πηρε οσκαρ…αλλα οκ δεν νομιζω οτι αυτο αποτελει κριτηριο για να τον θεωρησω εγω πραγματικα ως ελληνας σπουδαιο…δεν νομιζω οτι εισαι σπουδαιος αν σε ξερουνε στο εξωτερικο…

Το οσκαρ ο Χατζιδακις το πεταξε στα σκουπιδια. Το να παρεις οσκαρ δεν λεει τιποτα , ομως η αναγνωριση εξω απο τα συνορα μιας χωρας νομιζω οτι ειναι απαραιτητη προϋποθεση αν θελουμε να μιλαμε για σημαντικους ανθρωπους. Τη λογικη σου παντως δεν την καταλαβαινω. Γιατι να το παμε συγκριτικα? Γοσυτα ειναι αυτα, αλλος προτιμα αυτο, αλλος εκεινο. Τι θα πει εχουν εμφανιστει μουσικοι με πιο σοβαρο εργο? Δεν μου λεει κατι αυτο, δεν κανει την μουσικη του Χατζιδακι λιγοτερο καλη. Ουτε εγω ειμαι της αποψης “Χατζιδακις και Θοδωρακης, οι καλυτεροι Ελληνες μουσικοι” αλλα αυτο δεν με εμποδιζει να δω ξεχωριστα το εργο του Χατζιδακι και να το εκτιμησω, χωρις να με ενδειαφερει αν ειναι υπεριμημενος η αν ο Λοϊζος εχει γραψει “καλυτερη” μουσικη η οτιδηποτε τετοιο.

#-o#-o#-o

ναι μαλλον οντως δεν καταλαβες ακριβως την λογικη μου…
προφανως και πρεπει να βλεπουμε ξεχωριστα το εργο του καθε καλλιτεχνη…εφ οσων σου αρεσει οκ δεν εχω προβλημα…αλλωστε δεν ειπα και οτι δεν εχει γραψει καλα πραγματα ο χατζιδακις…απλα συνδεω αυτα που ειχα πει και στο πρωτο ποστ…θεωρω οτι δεν αξιζει να τον θεωρουμε ως το μεγαλυτερο μουσικο διοτι αναμεσα στα σοβαρα του εργα εχει γραψει και αρκετες χαζομαρες (πρεπει να το παραδεχτουμε αυτο ε) οπως και να το κανουμε…ενω(εδω σε αυτο το επιπεδο συγκρινω) ανθρωποι οπως ο λοιζος δεν εγραψαν καθολου πατατες και το εργο τους ειχε ενα σοβαρο επιπεδο…κατα τη γνωμη μου ε…πιστευω πως αυτη η θεοποιηση του εγινε σιγα σιγα λογω αυτων που ειπα στο πρωτο ποστ(μην τα ξανααναφερω δεν χρειαζεται)… και το πιστευω αυτο…

πανουλη αντι να χτυπας την κεφαλα σου γραψε κατι και ας τις εξυπναδες…

παντως το χαμογελο της τζοκοντας το θεωρω το κορυφαιο και ποιο εμπνευσμενο ελληνικο μουσικο εργο…

Ναι οκ και γω βρισκω αστειους τους χαρακτηρισμους του στυλ “μεγαλυτερος Ελληνας μουσικος” κτλ αλλα αυτην την θεοποιηση που λες δεν την εχω παρατηρησει καπου. Το αντιθετο θα ελεγα. Οι περισσοτεροι τον γνωριζουν απ’τα “Παιδια του Πειραια” και απο την μουσικη του σε ταινιες της Βουγιουκλακη. Αυτο σε συνδυασμο με την φημη του δεξιου εχει αποτρεψει αρκετο νεο κοσμο με το να ασχοληθει σοβαρα με το εργο του.

Τωρα για Λοϊζο δεν ξερω, δεν τον εχω ψαξει και δεν μπορω να κρινω αλλα μην ξεχναμε οτι ο Χατζιδακις εχει αρκετα μεγαλη δισκογραφια και ειναι λογικο να μην βρισκονται ολα τα εργα του στο ιδιο “επιπεδο”.

+100000000000000

Ωπα, φιλαράκο μην γυρίζεις την κουβέντα σε μένα. Αυτό που εμφάνισα ήταν η άμεση αντίδρασή μου σε αυτά που κατέθεσες, και δυστυχώς ή ευτυχώς δεν θα μπω σε διαδικασία να ανοίξω διάλογο μαζί σου για τον συγκεκριμένο δημιουργό.

Eίναι γνωστό ότι έχει αποκυρήξει τα παιδιά του πειραιά,δεν πήγε καν να πάρει το oscar,και φυσικά τις ελληνικές ταινίες,στις οποίες έγραφε τη μουσική για βιοποριστικούς λόγους.
Σε παγκόσμιο μουσικό επίπεδο είναι πασίγνωστος,έχει καταφέρει να έχει ένα προσωπικό στυλ που χιλιάδες προσπαθούν να μιμηθούν,(π.χ αμελί σουντρακ),|ήταν ανοιχτός σε όλα τα ακούσματα,και παρόλες τις “δεξιές” φιλίες του ήταν ένας άνθρωπος πραγματικά ασυμβίβαστος.
Πρέπει να ακούσουν όλοι,μιας και είμαστε σε ροκ φόρουμ το album reflections,όχι από τους raining pleasure,του 1969,μαζί με τους new york ensemble,στο οποίο φωνητικά κάνει ο michael kamen,ενορχηστρωτής και στο s&m των μεταλικά.
Θυμίζει πρώιμο προγκρέσιβ,στο στυλ των genesis,wishbone ash και αποτελεί κρυμμένο διαμάντι της rock δισκογραφίας γενικότερα.