Μανος Χατζιδακις

Το 1ο κυκλοφορεί στην έκδοση του Σαββάτου!
Ψάξε να τη βρεις πριν την επιστρέψουν!

δεν κυκλοφόρησε την περασμένη κυριακή? :S wtf, θα πεταχτώ μια έξω πριν πέσω άμα είναι, θενξ.

Sorry, έπρεπε να πω επανακυκλοφορεί, και φαίνεται πως όποιοι το χάνουν την Κυριακή, θα έχουν την ευκσιρία να το πάρουν το επόμενο Σάββατο.

α, καλό αυτό.
πέρασα στις 4 τα ξημερώματα, αλλά τζίφος. είχε μόνο την κυριακάτικη καθημερινή. νεξτ τάημ, πιο συγκεντρωμένος.

Ωραίο θρεντ :roll:

Από τα πρώτα πράγματα του Χατζιδάκι που άκουσα, η μουσική του sweet movie. Αυτό μου το τραγουδούσε η μητέρα μου ως νανούρισμα - προσέξτε στίχους :stuck_out_tongue:
Tα παιδιά κάτω στον κάμπο

Επίσης -αν και δεν παρακολούθησα με ζήλο όλη την προηγούμενη συζήτηση, ο βασικός λόγος που ο Χατζιδάκις είναι γνωστός έξω (τουλάχιστον εκεί που μετράει, ε) δεν είναι το όσκαρ αλλά το “κλασσικό” έργο του. Και ναι, είναι ένας από τους μεγαλύτερους έλληνες μουσικούς. Και ναι, συμπεριλαμβάνεται στους μουσικούς του 20ου αιώνα που έκαναν κάτι.
Συνομιλία με το Sergei Prokofiev


geek alert

α) δεν είναι η παραπάνω εκτέλεση τόσο καλή κατ’εμέ. Η από κάτω είναι πιο πιστή σε αυτό που ήθελε ο Χατζιδάκις, αλλά είναι κάπως “βαριά”.


β) η “συνομιλία” έγκειται στο ότι το κομμάτι είναι παραλλαγή φτιαγμένη ευφυέστατα πάνω στο Dance of the knights του Prokofiev
http://www.youtube.com/watch?v=DUmq1cpcglQ

Κάποιος που το πήρε ας μου πει λίγο, πως είναι η συσκευασία? Κανονική με βιβλιαράκι κ.λ.π ή απλό χαρτόνι που έχει μέσα το cd?

το 2ο μέρος ήταν χαρτονάκι με το cd, το πρώτο φαντάζομαι κομπλέ. άλλωστε το δείχνει και σε φωτογραφία στο site της καθημερινής.

μου θύμισε αυτό


:stuck_out_tongue:
εμένα πάλι έπαιζε συνέχεια λιλιπούπολη λίγο μετά τις πάνες. θυμάμαι με εξστασίαζε το χοντρό μπιζέλι

καθώς και η μαγιονέζα το οποίο τραγουδούσαμε όλη την ώρα στο νηπειαγωγείο

\m/

Μεγάλος συνθέτης, απ’τους μεγαλύτερους της Ελλάδας.

Τώρα για να συμμετάσχω και εγώ στην συζήτηση του αν είναι υπερεκτιμημένος η όχι… Είναι ένα μεγάλο θέμα. Σίγουρα είχε βγάλει και τις πατάτες του, όμως είχε βγάλει πολλά αριστουργήματα, είχε πειραματιστεί κλπ. Βέβαια άλλοι μεγάλοι Έλληνες μουσικοί που δεν έχουν γίνει τόσο γνωστοί υπάρχουν πολλοί, γενικότερα η τέχνη που δεν θυσιάζει την ποιότητα της για να πουλήσει είναι λογικό να είναι και καλύτερη και πιο άγνωστη άρα εξ ορισμού υποτιμημένη, όμως αυτό δεν κάνει απαραίτητα τον Χατζηδάκη υπερεκτιμημένο καλλιτέχνη.

για το θεό.!! τώρα το είδα και πάλι δεν πρόλαβα.!
μουτζομενος από τον θεό.:frowning:

ααααχαχαχαχαχαχα ε δεν το πιστεύω ότι είχε κι άλλος τέτοιες διεστραμμένες ιδέες εκτός από τη μάνα μου! :lol::lol::lol:
Εντάξει, το χοντρό μπιζέλι είναι all time classic…

Γράφει ποιο θά’χει την άλλη Κυριακή;:):!:

Δεν έχω μεγάλη επαφή με το έργο του, οι μουσική του πάντως είναι αναγνωρίσιμη.

Έχω το “Χαμόγελο της Τζοκόντα” σε βινύλιο και όποτε τον ακούω κυριολεκτικά μου αλλάζει τη διάθεση.:slight_smile:

Εσπερινός,σημαίνει ευλάβεια Ηλίου,καθώς γυρίζει ευαίσθητος μέσα στην πόλη,γεμάτος από τις αναμνήσεις των ετών,που τέλος γέρνει στο πλάι ν’ αποκοιμηθεί,αφήνοντας τριγύρω του ηχώ φωτός,αποκαλυπτικές διαθέσεις και μια λεπτότατη ευωδία αγάπης.
Με Δεκαπέντε Εσπερινούς συλλέγω την σκορπισμένη ευαισθησία μου και σας την παραδίδω έτσι όπως γεννήθηκε,στ’ αληθινό της βάθρο,εκεί που οι έμποροι δε θα μπορούν να της χαλάν της όψη.
Όλοι οι “Εσπερινοί” χαρίζονται στον υιό μου,που αρχίζει τώρα να μετράει τον κόσμο

Είναι ο κορυφαίος καλλιτέχνης.Τέλος.
Σήμερα άκουγα το “Οδός Ονείρων” και το “Δεκαπέντε Εσπερινοί” και…τι να πω…

μένα δε μ αρέσουν οι εκδόσεις της καθημερινής, πτωχές και φτηνιάρικες. δεν πα να χουν 4 ευρώ, θα πάρω τις κανονικές γιατί έτσι πρέπει.

btw, σήμερα πήρα μια κασετίνα με 4 ορχηστρικά έργα (μεταξύ αυτών η τζοκόντα - που την είχα ήδη - και οι δεκαπέντε εσπερινοι) και αναρωτιέμαι αν υπάρχει κυκλοφορία με τα έργα συνοδεία φωνής. π.χ. τα ‘ο κυρ-αντώνης’, ‘φέρτε μου ένα μαντολίνο’, ‘ο ταχυδρόμος πέθανε’ κ.τ.λ. έχουν σίγουρα τραγουδηθεί. υπάρχει κάποια αντίστοιχη κυκλοφορία των δεκαπέντε εσπερινών π.χ. όπου να ναι τραγουδισμένο όλο το τρακ λιστ?