"Για λιγους"

Εγώ αυτό που υποψιάζομαι είναι ότι χτες γράψαμε κάτι κατεβατά ΝΑ για να καταλήξουμε σήμερα ότι μάλλον δε διαφωνούμε κάπου στην ουσία. #-o Και μου τη σπάει αφάνταστα γιατί ενώ νύσταζα δεν έπεφτα να κοιμηθώ γιατί ήθελα να σου απαντάω! :frowning:

Bleedin είσαι σίγουρος ότι αυτό θα είναι το αντίδοτο; Ξέρω γω, λέω μήπως καταλήξω να γράφω κάτι ποστ “κομμάτια” τύπου Νέκρο ρε παιδί μου. :smiley:

Α ρε χαμένοι, χαλάσατε τα δαχτυλικά σας αποτυπώματα για να λέτε τα ίδια.

Τελικα μάλλον συμφωνούμε όλοι

(Ω ναι, ουσιώδες ποστ!:p)

Μην ανησυχείς Γράκχε, αυτά είναι τα φιλικά προετοιμασίας. Δε σε φοβάμαι όταν θα αρχίσει η κανονική περίοδος. Λίγα ξύδια και η αμαξοστοιχία θα πάρει μπρος για τα καλά! :smiley:

καλό είναι αυτό, το ότι δε διαφωνούμε δλδ :smiley:

να δεις που πριν καν φτάσουμε τις 10000 λέξεις έκαστος στις συζητήσεις μας, θα έχουμε μάθει να καταλαβαίνουμε αν συμφωνούμε ή διαφωνούμε από το δεύτερο κιόλας ποστ!

κι επειδή έχω την υποψία ότι η παραπάνω πρόταση δεν βγάζει νόημα… νταρθ, αν γίνεται, εξήγησε αυτό που θέλω να πω :!:

Εγώ το μόνο ζόρι που τραβάω με το να γίνεται πιό δημοφιλής μία μπάντα που άκουγα από παλιότερα είναι το να παίζει συναυλίες σε μεγαλύτερους χώρους και να θέλει περισσότερο στριμωξίδι για να μπορώ να είμαι μπροστά στη σκηνή…
Από εκεί και πέρα, θα ήθελα κάποιες μπάντες που ακούω να γίνονταν δημοφιλέστερες στην Ελλάδα μήπως έρχονταν και ποτέ για live… :roll:

Σημαίνει ότι βαριέμαι γιαυτό μη μου ξαναπαντήσεις γιατί θα μάθω που μένεις.

Λοιιιπον. Γενικα οι αποψεις μας δεν διαφερουν ιδιαιτερα, απλα επιασα συγκεκριμενα παραδειγματα - περιπτωσεις που με ενοχλουν. Κι οσον αφορα τους Mastodon, νομιζω πως εκανα ξεκαθαρο το οτι δεν επροκειτο για ‘‘ξεπουλημα’’, περισσοτερο ‘‘ανεντιμο’’ (λεμε τωρα) μου φαινεται -σε σημεια- το ‘‘Blood Mountain’’ δλδ, κυριως στο θεμα των φωνητικων & παραγωγης που οκει, εμοιαζε σαν να ‘‘καλουπωναν’’ τα κομματια, επειδη ‘‘επρεπε’’ να το κανουν. Το ‘‘Crack The Skye’’ απο την αλλη το θεωρω πολυ ‘‘εντιμο’’ δισκο σε ολες του τις πτυχες και πιστευω πως αν δεν εβγαινε τωρα, θα εβγαινε καποια στιγμη αργοτερα. Απλα συνεπεσε με τις οποιες ευνοικες συγκυριες, big tours και τα λοιπα, τα οποια μπορει και να τους κεντρισαν να δοκιμασουν την τυχη τους με κατι πιο μελωδικο, αλλα δε νομιζω το ‘‘κας’’ να ηταν το θεμα στην προκειμενη περιπτωση. Εχουν φτασει σε ενα ‘‘hyped’’ σημειο που οτι και να βγαλουν θα πουλησει αρκει να ναι καλο. Οποτε. Χωρια που ξερουν τι κοινο εχουν και πως με αυτον τον τροπο απομακρυνονται περισσοτερο απο αυτο. Αν θελαν να πουλησουν, πιστευω πως θα εβγαζαν ενα πιο χεβυμεταλλικο ‘‘Blood Mountain’’, if you catch my drift.

Παρολα αυτα ομως, αφου εκεινη η περιοδος μου αρεσει περισσοτερο, βασει δισκογραφιας, λογικο δεν ειναι να πω ‘‘τοτε ηταν καλυτερα’’; Μιλαω καθαρα επι προσωπικης βασης.

Isis παντως, ξεπουλημα και καδος, οσο συμπαθες κι αν μου ειναι το τελευταιο. Αυτο που καναν στην παραγωγη αποκαλω πραγματικο ‘‘συμβιβασμο στην τεχνη’’ ακα να ‘‘πνιγεις’’ τα ιδια σου τα κομματια.

Βασικά δεν έχει μόνο αρνητική πλευρά ο λεγόμενος ελιτισμός σε αυτό το θέμα. Μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν άτομα τα οποία με τον ένα ή τον άλλο τρόπο ψάχνουν να βρούν κάτι που θα διαφέρει απο αυτό που προτιμάει η πλειοψηφία. Όταν τελικά το βρούν δένονται με αυτό και πιθανότατα αν βρούν και άλλους που να ασχολούνται με ανάλογο ενδιαφέρον δημιουργείται έτσι μία μικρή κλίκα με τους δικούς της κανόνες και λογική.

Όταν πια αυτό το οποίο δημιούργεισαι τη κλίκα γίνει πιο γνωστό, λογικό δεν είναι να σπαστούν τα μέλη της (οι ‘‘παλιοί’’), μιάς και για αυτούς το τάδε συγκρότημα το οποίο λατρεύαν φανατικά δεν ήταν απλά άλλη μία μπάντα που απλά τους άρεσε, αλλά κάτι προσωπικό, δικό τους, κάτι που αντιπροσώπευε περισσότερα απο ότι για όσους αρχίσαν αν την ακούνε μετά. Νομίζω όλοι έχουμε νιώσει έτσι για κάποια μπάντα (και όχι μόνο).Τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ.

Το μάτωσες και συ λες και βγάλαν το Black Album ξέρωγω και παίζουν στο Ειρήνης και Φιλίας. Λίγο τυποποιημένοι και μπορεί και λίγο βαρετόι ίσως.

Εεε κοιτα, αν σκεφτεις την ανοδο του ολου post-ρευματος την μετα-Panopticon εποχη, ειχαν προοπτικες για Champions League κατηγορια - οσο μπροστα μπορει να παει αυτος ο ηχος, δλδ.

Edit: Επισης, εξακολουθω να θεωρω τον Turner ως εναν πραγματικα ΤΕΡΑΣΤΙΟ μουσικο κι απο τετοια ταλεντα, ε, δεν μπορω να βλεπω τετοια λαθη. Με τιποτα.

Angmar sorry αλλα αυτα που λες για τους Isis ειναι ακυρα τελειως[-X και πραγματικα δεν βρισκω λογια να σου απαντησω! εχω βραχυκυκλωσει τελειως… τι σημαινει συμβιβασμος στην παραγωγη??? υπαρχουν ασυμβιβαστα στανταρτς παραγωγης??? και δεν τα εχω ακουστα! διδασκονται σε καμμια σχολη ηχοληψιας κλπ… τι φαση???:-k:)

Πάντως Γιάννη θα μου επιτρέψεις να παρατηρήσω (παρ’ όλο που εκτιμώ πολύ τις γνώσεις σου) ότι δίνεις ίσως υπερβολική σημασία στο σκέλος “παραγωγή”. :-k

Η παραγωγη ειναι το Α και το Ω

Μην ασχολείστε ρε! Είναι μέχρι να του στείλω κάνα λινκ να ακούσει λίγο VON να ισιώσει λίγο με τις παραγωγές! :twisted:

Μάλλον όντας μουσικός το βλέπεις διαφορετικά από μένα.

Εν τω μεταξύ μόλις συνειδητοποίησα ότι προηγουμένως απάντησα στο σωστό άτομο (Angmar) αλλά στο λάθος θρεντ! (πήγαινε στο “για λίγους”) EPIC FAIL! #-o

Αγαπητε tolkki, επετρεψε μου να διαφωνω καθετα. Ειναι σημαντικος παραγοντας (το λεω και ως μουσικος - SIC) αλλα σε καμια περιπτωση ο πρωτος. Ο πρωτος ηταν ειναι και θα ειναι το SONGWRITING. Ολα τα αλλα επονται. Μουσικη ειναι το αντικειμενο, οχι ηχοληψια ή τεχνολογια ηχου. Αυτα ειναι εργαλεια που αναδεικνυουν ή θαβουν τα τραγουδια. Και οπως εχει αποδειξει η ιστορια, γκρουπαρες ολοκληρες ειχαν την παραγωγη γραμμενη στα @@ τους και καλα εκαναν. Sorry for the offtopic.

ΥΓ Βεληγκεκας υπαρχει μοδα στην παντοφλα??

Ειναι αρκετα αντρας για να το αντεξει ? :lol:

Οκ εχω γραψει κατι τραγουδια που γαμανε αλλα ειναι σε κασετα απο φορητο κασετοφωνο.
Θα μου κανεις προμοσιον?

Αν ειναι καλες οι συνθεσεις , φυσικα.

Μαλλον εννοει οτι με το “συμβιβαστηκαν” ελαφρυναν τον ηχο τους και βγαλαν απ’εξω την οποια “βρωμα” ειχα πριν το absense με σκοπο να προσεγγισουν μεγαλυτερα κοινα απ’ οτι ειχαν πριν.Ενταξει ειναι γεγονος οτι το wavering radiant θα ηταν αλμπουμαρα αν οι κιθαρες ηταν λιγοτερο θαμμενες