"Για λιγους"

Πειραματισμος και στις δυο περιπτωσεις θα ‘λεγα. Η ΑΛΛΑΓΗ στα ντραμς στο crack the skye ειναι παραπανω απο εμφανης και σιγουρα δεν εχει γινει για να γινει πιο ευκολος ο ηχος αλλα για να πατησουν πανω κιθαρες και μπασα. Οτι παιζει αηδιαστικη προωθηση απο εταιρειες ειναι αλλο θεμα. Ο φαν λοιπον που θα δει οτι καποιοι mastodon παιζουν με metallica το crack the skye δεν θ’ ακουσει; Πιθανο να του αρεσει. Μετα αν ερθουν και τ’ αλλα αλμπουμς τοσο το καλυτερο γιατι το πιστευω οτι οι mastodon σε ανοιγουν μουσικα και καλο ειναι να εχεις μια επαφη. Ειτε στα 15 σου, ειτε στα 30 σου. Κατι θα μεινει! Για τους Isis τωρα. Πειραματισμος, αλλα αποτυχημενος. Και τι εννοω: Στο Absense ηρεμησαν τα φωνητικα (btw απο αυτο τους εμαθα τους Isis…). Στο Radiant συνεχισαν στο ιδιο υφος αλλα ειπαν να βαλουν μια καφριλα παραπανω για να μην λεμε. Ομορφα αλμπουμς, σιγουρα οχι αυτο που ειχε συνηθισει το κοινο των Isis απο τα προηγουμενα αλμπουμς. Σε αντιθεση με τους Mastodon απεκτησαν περισσοτερο Isis κοινο. Ατομα δηλαδη που και ν’ ακουγαν Red Sea θα τους αρεσε. Αν ειναι μια στροφη για να προωθηθει η μουσικη ντε και καλα τοτε κριμα. Αν απλα τους βγηκε μαγκια τους. Το θεμα ειναι οτι σιγουρα δεν πιεζουν την μουσικη τους για ν’ ακουστει στον κοσμο (ανεξαρτητα απο το αν ο Turner ειναι παντου χωμενος). Οταν οι ιδιοι οι μουσικοι προχωρανε την μουσικη τους σε πιο mainstream επιπεδα διχως να την πιεζουν, σημαινει πως ειναι ξεπουλημενοι; Μ’ αυτη τη σχεση ακροατη-μουσικου δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα ‘κλικας’, περισσοτερο ‘μεγαλωνει-η-οικογενεια’ μου φαινεται. Ελιτ ισως προβληματα υπαρχουν…

Το κοινό του Post Metal είναι σχετικά μικρό όσο Hyped και να είναι ο όρος και έχω την εντύπωση ότι όσον μπορούσαν να πιάσουν στα πλαίσια αυτού του κινήματος, τον έπιασαν με το Panopticon και από εκεί και πέρα για το μόνο που τους κατηγορώ είναι η ατολμία τους. Αν πραγματικά θέλουν να πάνε Champions League θα πρέπει να κάνουν αυτό που κάναν και οι Metallica πχ. να το πάνε αλλου και να ξανοιχτούν και σε κοινό εκτός του μεχρι τότε χώρου τους(τώρα με συγκροτήμματα σαν τους Isis μάλλον για γιαούρτι την κόβω μια τέτοια κίνηση αλλά λέμε τώρα)αλλιώς εκεί που ήταν εκεί θα μείνουν όσο και να γυαλίζουν τον ήχο τους.

αντε παλι με το γυαλισμα του ηχου! μα τι ειναι αυτος ο ηχος? παππουτσι?

Ε εδώ που τα λέμε βάλαν λιγάκι τον Καίλα να τους την γυαλίσει.

:cold::cold:

Τίποτα δεν είναι εμπορικό «από μόνο του». Κάτι χαρακτηρίζεται ως εμπορικό επειδή πολλοί το αγοράζουν ή επειδή προσπαθεί να αναπαράγει κάποια στοιχεία που ωθούν τις πωλήσεις.
Δύo πράγματα που δεν καταλαβαίνω:

  1. Επειδή πολλοί φαίνεται να έχουν σχετική φοβία: Πότε στην ιστορία της μουσικής κάποιος έπαιζε ακραίο metal και «ξεπουλήθηκε» ελαφραίνοντας τον ήχο του και τελικά πράγματι κατάφερε να πουλήσει; Στο μυαλό μου έχω μόνο παραδείγματα συγκροτημάτων που αφού φυσικά απέτυχε το «ξεπούλημά» τους επέστρεψαν στον παλιό τους ήχο σα βρεγμένες γάτες. [Αν βέβαια αναφέρεστε τους Metallica και το Black Album, μιλάμε για την περίπτωση που συνέβη το ανάποδο: μια μπάντα που κατάφερε να επιβάλλει στο mainstream τον ήχο του metal.)

  2. Γιατί ποτέ δεν αντιμετωπίζουμε τη βαρύτητα/ακεραιότητα/trueίλα ως στοιχειό εμπορικότητας; Αφενός τα δυνατά/ακραία στοιχεία είναι προσόντα τη σήμερον ημέρα (αν σκεφτούμε π.χ. ότι οι Slipknot έχουν τόση εμπορική επιτυχία, κάτι που δεν θα μπορούσε να συμβαίνει πριν από μια-δυο δεκαετίες) και αφετέρου το να μην πειραματιστεί ένας metal καλλιτέχνης και να παίζει τα ίδια μια ζωή είναι ο μόνος παράγων που σταθεροποιεί τις πωλήσεις σε ορισμένους χώρους. Ποιός ξεπουλιέται λοιπόν στην ουσία;

αυτο. στα @@ σας γενικα. επισης γελαω με σχολια του στυλ “το μεταλ δεν εγινε για να ειναι εμπορικο” η “δεν ειναι εμπορικη μουσικη”. χωρις να το λεω υποτιμητικα γιατι δεν εχω κανενα κομπλεξ με τον ορο “εμπορικη μουσικη”. μην κοροϊδευομαστε μεταξυ μας ομως.

επισης σωστα αυτα που λεει ο vic. ξεκολληστε με την υπεραπλουστευμενη λογικη του στυλ “αν μια μπαντα αλλαζει στυλ για να προσελκυσει νεους οπαδους ειναι ξεπουλημενη ενω αν παιζει για τους οπαδους που την στηριξαν απο την αρχη ειναι γαματη”. ο μουσικος πρεπει να παιζει η μαλλον να γραφει μουσικη μονο για την παρτυ του. αλλιως ειναι για τον πουτσο. απλα.

πολυ σωστος ο βανγκελις και στο 1ο σκελος και στο 2ο

και γενικα δεν καταλαβαινω αυτη τη σταση του στυλ: εγω εμαθα πρωτος την μπαντα πριν βγαλει ακομα ντεμο ξερωγω, γι αυτο μου ανηκει, ειμαι μεγαλυτερης κατηγοριας οπαδος και ετσι και ξεφυγουν απο το πρωτο αλμπουμ τοτε ξεπουληθηκαν, μας εγραψαν στα αρχιδια τους εμας τους πρωτους οπαδουν κτλ
εξελισσεται ο ανθρωπος σε ολους τους τομεις και το φυσιολογικο ειναι να δοκιμασει καινουργια πραγματα

οπως λεει και ο βανγκελις, μουσικος που γραφει μουσικη μονο για να μη ξινισει τους οπαδους ειναι για το μπουτσο…

Αυτο. Επισης, outlaw, αν η παραγωγη δεν επαιζε ρολο, ολοι θα γραφανε στα στουντιο της Λαμιας ξερωγω. :stuck_out_tongue:

Το ιδιο νοημα δεν κρυβουν αυτα τα δυο;

Edit: Κι επειδη ξεχασα να απαντησω στον Darth. Θα σταθω στο επικεντρο του ποστ τ’.

Δε νομιζω να λεμε κατι διαφορετικο, απλα εμενα μου χτυπα πολυ πιο ασχημα… Την συγκεκριμενη ‘‘πτυχη’’ νομιζω πως την ειχα αναφερει και στο review.

Παιδιά, εδώ κρύβεται ένα άλλο τεράστιο θέμα και πιστεύω ότι πέφτετε σε μια παγίδα και ως εκ τούτου …κάνετε λάθος. :stuck_out_tongue:

Δεν ισχύει το ?αυτός κάνει μουσική για τον εαυτό του, ενώ εκείνος για να αρέσει στον κόσμο.?

Εδώ μια κιθάρα να πάρεις και να γράψεις ένα τραγούδι, θα πας να το παίξεις σε άλλους (με την καλή έννοια πάντα) για να σου πουν τη γνώμη τους και μέσω και αυτών κρίνεις το αποτέλεσμα. Δεν είναι άσπρο και μαύρο. Δεν μπορείς να πεις ότι γράφεις ένα κομμάτι και μετά το ακούς αμερόληπτα για να δεις αν σου αρέσει, όπως θα ακούσεις τον καινούριο δίσκο των metallica. Είναι φύσει αδύνατον να κάνεις κάτι τέτοιο, πόσο μάλλον όταν δουλεύεις εδώ και καιρό το ίδιο κομμάτι. Οι αντιδράσεις και οι απόψεις του κόσμου γίνονται καθρέπτης της δουλειάς σου, όσο συνειδητοποιημένος κι αν είσαι πάνω σε αυτά που θες.

Από εκεί και πέρα κρίνεις το πόσο αμερόληπτος θεωρείς ότι είσαι, την αξιοπιστία της γνώμης του κάθε group ακροατών (πχ μεηνστρημ κοινό, τα υπόλοιπα μέλη της μπάντας, ψαγμένοι κριτικοί μουσικής, η μάνα σου και ο πατέρας σου κ.ο.κ.) και βγάζεις τη γνώμη σου πάνω στο υλικό που έγραψες και την κατεύθυνση που πήρες. Και αν δεν τα κάνεις συνειδητά αυτά, γίνονται αυτόματα στο μυαλό σου για να βγάλεις την τελική άποψη.

Γράφεις ένα κομμάτι και αρέσει σε λίγο φανατικό κόσμο. Έπειτα λόγω των ακουσμάτων, λόγω του ότι θες να κάνεις μια αλλαγή, λόγω του ότι θες να αρέσεις, κάνεις πιο αρεστή τη μουσική που γράφεις στο μέσο κοινό. Εσένα είναι η μουσική σου, σου αρέσει έτσι κι αλλιώς, αλλιώς θα την πέταγες στην πορεία. Ε και μετά από αυτήν την αλλαγή βλέπεις ότι χιλιάδες κόσμος σε καραγουστάρει, γεμίζεις τα κλαμπ, παίζεις σε φεστιβάλ κτλ. Ε λογικό δεν είναι να σκεφτείς ότι ?κάτι έκανες καλά?; Και στην τελική γιατί να έχουν δίκιο οι παλαίουρες που σε κράζουν τώρα και όχι οι χιλιάδες κόσμου που σε γουστάρει τώρα. Γιατί να μην πιστεύεις ότι έκανες την τομή ανάμεσα στο ποιοτικό στριφνό του παρελθόντος σου και στο πιο πιασάρικο που καταλαβαίνει και το κοινό; Γιατί να μη συνεχίζεις να παίζεις έτσι ρε αδερφέ, μέχρι να βαρεθείς αυτόν τον ήχο; Ή μέχρι να βαρεθείς να παίζεις μουσική γενικότερα, οπότε να γράφεις σταθερά τα κομμάτια που απλά θα αρέσουν στον κόσμο, μόνο και μόνο για βιοποριστικούς λόγους; Απλά στην τελευταία περίπτωση εγώ θα σταματήσω να ακούω. Άλλοι θα σταματήσουν νωρίτερα. Άλλοι ποτέ. No problem. Δεν καυχιέμαι ότι έχω καλύτερο γούστο στη μουσική ούτε καν από αυτόν που ακούει Πέγκυ Ζήνα. Σοβαρά.

Το Black album δεν ηταν η επιβολη του μεταλ στο μεηνστρημ αλλα το αντιθετο. Εξυπνα καμουφλαρισμενο απο την groovy παραγωγη του μαστρο-Bob Rock που ομως δεν εχει καμια σχεση με τον υπερογκο του Ride the Lightning. Μια απλη συγκριση του And Justice με το Βλακ Album δειχνει μια στροφη 180 μοιρων. Εγω την απορριπτω, σε αλλους αρεσει, μαγκια τους, να μην λεμε ομως οτι αυτο ειναι μεταλ επειδη απλα εχει χλιδατη κιθαροπαραγωγη. Οπως επισης οσο θορυβωδεις κ αν ειναι, οι Slipknot κατα τη γνωμη μου ΔΕΝ ειναι μεταλ. Το μεταλ προϋποθετει κατι περισσοτερο απο ψευτομαγκικη συμπεριφορα, ενα εκατομμυριο τατουαζ, ποζερια νταλικιερη και πριμαρισμενες κιθαρες στη διαπασων. Θελει κατι αλλο, που γιατι οχι μπορει και να πουλησει και καλα κανει. Οποιος ξεκιναει να γραφει μουσικη με το σκεπτικο οτι “απευθυνεται σε ολιγους εκλεκτους” θελει απλα σφαλιαρες ή χρησιμοποιει μια προφαση γιατι ξερει οτι ειναι για τα μπαζα (=οι εκλεκτοι). Ακομα και το black metal αξιωσε να γινει κινημα, ξεπερνωντας μαλιστα τα “στενα” μουσικα πλαισια, και καλα εκανε. Οι Metallica εχουν να κυκλοφορησουν μεταλ δισκο απο το 1988, και ισως καλυτερα ετσι, γιατι εφτασαν σε μια στιχουργικη και ιδεολογικη ωριμοτητα με το Justice… και με 2 εμφανισεις στο Donington μεσα σε 2 χρονια μια χαρα εμπορικοι ηταν και το 85 και το 87 με την “θετικη” εννοια του ορου. Σταματαω γιατι εχασα τον ειρμο μου.

E τώρα θα το γυρίσουμε σε τι είναι γνήσιο μέταλ και τι όχι?

Οταν καποιος κανει μια κριτικη στους Metallica ή στο numetal συνηθως η απαντηση ειναι “θα ορισουμε το γνησιο μεταλ”? Γιατι οχι? Ανικανοι ειμαστε ή ασχετοι? Οπως ο Michael Jackson δεν ειναι μεταλ, ετσι και ο,τι εκαναν οι Metallica μετα το Justice δεν ειναι μεταλ. Δεν σημαινει αυτο οτι δεν ειναικαλη μουσικη. Υπαρχει “γνησιο” μεταλ που ειναι για πεταμα και μη-μεταλ (γκοθ, πανκ, ποπ, γουεηβ) που ειναι πολυ σημαντικη και ειμαι ο τελευταιος που πιστευω σε κλισε “μεταλ=καλο πραμα” νετα σκετα. Αλλα να ειμαστε σοβαροι και αντικειμενικοι, το black album ειναι χεβι ροκ με πολυ βαρια και γκρουβυ παραγωγη. Το προβλημα δεν ειναι εκει. Το προβλημα ειναι η επιτηδευση. Οπως ελεγε και μια βιογραφια τους, “για λιγα ακομα δολλαρια”.

Για να απαντησω στην ερωτηση σου, ναι γιατι οχι, δεν θεωρω οτι ειμαστε αναρμοδιοι να εχουμε αποψη για το καθε τι, αρα και για το τι ειναι μεταλ και τι οχι (περιττο το “γνησιο” - ή ειναι μεταλ ή δεν ειναι).

Εξαλλου οι ιδιοι οι Metallica δεν θεωρουν οτι παιζουν μεταλ απο το '90 κ μετα. Their words, not mine.

αν μπορείς ανέλυσε λίγο γιατί είναι heavy rock κι όχι heavy metal

Τα έτσουζες ρε πρωινιάτικα?

σκατά!! πήγα να διορθώσω το χέβυ ροκ που το είχα γράψει με ελληνικά και το γάμησα. ΧΕΒΥ ΡΟΚ ΧΕΒΥ ΡΟΚ ΧΕΒΥ ΡΟΚ

Ε ναι και οι γνώμη του Ούλριχ και του Χέτφηλντ έχει βαρύνουσα σημασία γιατί έχουν διαβάσει σε μυστική βίβλο τον ακριβή ορισμό του metal. Όπως και οι τρουμεταλλάδες επίσης. :lol:

Εξάλολου ο before the dawn το διατύπωσε με πληρότητα και σαφήνεια!

Το μεταλ προϋποθετει κατι περισσοτερο απο ψευτομαγκικη συμπεριφορα, ενα εκατομμυριο τατουαζ, ποζερια νταλικιερη και πριμαρισμενες κιθαρες στη διαπασων. Θελει κατι αλλο, που γιατι οχι μπορει και να πουλησει και καλα κανει.

Μπορει να πηρε καμια τουρτα για το σπιτι και να την εφαγε μαζι τους

Aσε,εγω να δεις.Ειχα διαφορους να λενε “αυτο ειναι το αληθινο μεταλ,πρεπει ν’ακους αυτο”,“αμα τ’ακους αυτα σε βλεπω στο Τσαλικη” και διαφορες αλλες μαλακιες.Για το τι απεγιναν αυτοι τωρα καλυτερα να μη σας πω.

και τι ειναι αυτο το “κατι αλλο”???

μην ειναι το αιμα??? μην ειναι τα γονιδια???μην ειναι το αγιο πνευμα???

λοιπον επειδη σας βλεπω να παιδευεστε για το τι ειναι METAL ακουστε lair of the minotaur:!::!: