Παιχνίδια Παίζουμε;

Εχει παιξει κανεις το Mass Effect Andromeda? Αξιζει τα 13ε που το βρισκω;;

13 ευρω για υπολογιστη η κάτι αλλο;και που το βρηκες τοσο;

Για steam. Στο instant gaming. Απο κει αγοραζω συνηθως. Original κλειδια για καινουργια παιχνιδια τα παιρνεις μισοτιμης. Το Kingdom come πχ το χε 30 ενω εκανε 60

απο οτι εχω διαβασει ειναι καλο αλλα δεν φτανει τα παλια.νομιζω καλη τιμή ειναι

Kι εκεί που δεν έχω πάρει ανάσα απ’ τα αριστουργήματα Divinity: Original Sin 2 και Subnautica, καθώς προσπαθώ να τα τελειώσω πριν τις 3 Απρίλη που βγαίνει το GOTY '18,

να σου ξεπετάγεται εκεί που το είχες ξεχάσει και το Into The Breach, το νέο πόνημα των ατόμων που φτιάξανε το FTL, και ξαφνικά βρίσκει τρόπο να απορροφά χρόνο απ’ τα πάντα, καθώς ανοίγει νέα, ανεξερεύνητα επίπεδα εθισμού.

Το 1ο Pillars of Eternity, μπας και επιτελους το τερματισω. Συν τα expansions White March.

Τέλος με το Kingdom Come Deliverance και άρχισα επιτέλους το Horizon Zero Dawn.

@Red_Viper Στις αποστολές του μοναστηρίου έφτασες; Τις έπαιξες; :zipper_mouth_face:

Ναι. Ενα κλικ πριν το τελος ειμαι. Φιλε μοναστηρι το εβγαλα με γουοκθρου. Βαριεμαι οταν περιμενουν να βγαλω ακρη με μπαγκς κ παραλογισμους :smiley:

1 Like

Ενώ στη μεγαλύτερη διάρκεια ήμουν μάλλον τυχερός, στο τέλος δεν τη γλίτωσα με κάποια quests που χρειάστηκε να παίξω ξανά και ξανά και ένα άλλο που αναγκάστηκα να αποτύχω επίτηδες για να προχωρήσω. Το frame rate προς το τέλος κάνει τρελές βουτιές. Τουλάχιστον το patch 1.3 ελαχιστοποίησε τα κρασαρίσματα.

Στο μοναστήρι που λες δεν την πάλεψα καθόλου. Είναι λίγο φρίκη το τι πρέπει να υποστείς και μιλάμε για παιχνίδι, ε. :smiley: Έκανα τη δουλειά που έπρεπε και την κοπάνησα για να τελειώσει όσο πιο γρήγορα. :joy:

1 Like

Χαχα ετσι κ γω. Την κοπανησα. Το φρεημ ρεητ απαλευτο. Ωραιο παιχνιδι, αλλα ακατεργαστο. Ελπιζω να βγαλουν κατι αναλογο σε καλυτερη μορφη με τα κερδη τους.

Εγω πηρα το Pillars. Δεν ειχα ασχοληθει

2 Likes

τέλος για Zelda -κάμποσο καιρό τώρα βέβαια- με σχεδόν 100% completion (μόνο τα 900 coroc seeds μένουν και πρέπει να έχω βρει καμιά 700αριά :stuck_out_tongue: ) και τα τινά -για όποιον κάποια στιγμή ενδιαφερθεί να επενδύσει- (τα πολύ πολύ βασικά για να μη βγει κατεβατό :stuck_out_tongue: ):

στα +:
Καλά οpen world games υπάρχουν πολλά και θα ήταν άδικο να πω ότι τα ξεφτιλίζει παντελώς -που δεν ισχύει και στο κάτω κάτω, τουλάχιστον σε απόλυτο βαθμό-… η σημαντική ειδοποιός διαφορά όμως του Βotw είναι η εξής: και στο gta μπορώ να τα κάνω όλα, και στο skyrim, και στο witcher κοκ… και στο Zelda μπορείς να τα κάνεις όλα, με τη διαφορά ότι εδώ είναι διασκεδαστικό να τα κάνεις όλα… το παιχνίδι σου δίνει τη δυνατότητα να κάνεις ότι γουστάρεις ξερά αλλά αυτό να το βιώνεις σαν διασκέδαση στο 110% και όχι σαν απλά μια επιλογή που το κάνεις δε το κάνεις, κλαιν μαιν, υπάρχει εκεί και αυτό… για παράδειγμα το φαγητό: και σε άλλα παιχνίδια έχεις τη δυνατότητα να κυνηγήσεις για να φας, εδώ η δυνατότητα αυτή ξεφεύγει παντελώς από μια αναγκαία, κλισέ αλλά λίγο fun διαδικασία και μετατρέπεται σε ένα σχεδόν τόσο εθιστικό όσο και το actual game παιχνίδι κυνηγιού-μαγειρέματος…δε ξέρω και εγώ πόσες ώρες έφαγα να μαγειρεύω και να γράφω :stuck_out_tongue: συνταγές με τα πάντα και δώστου ξανά από την αρχή…
Ακόμα και το free roaming που οκ, εμένα προσωπικά μου αρέσει και το κάνω σε όλα αυτά τα παιχνίδια ανεξαρτήτου story για πολλές ώρες, πριν ξεκινήσω το actual gamestory, εδώ με τη χρήση του paraglider και κυρίως τη δυνατότητα του σκαρφαλώματος, είναι απείρως πιο διασκεδαστικό και εθιστικό από οτιδήποτε έχω μάλλον παίξει…από το να ανέβεις σε μια ψηλή βουνοκορφή, στα μισά αρχίζει να βρέχει -άρα γλιστράς και δε μπορείς να ανέβεις γρήγορα και το stamina μειώνεται πιο γοργά- άρα πρέπει να περιμένεις να αλλάξει ο καιρός…αρχίζουν ξαφνικά βροντές και κεραυνοί, οπότε επειδή κουβαλάς ένα σωρό σπαθιά και ασπίδες και βέλη και τόξα κτλ ή τα ρούχα σου έχουν μέταλλο, πρέπει να καλυφθείς κάτω από κανένα βράχο μην σε χτυπήσει κεραυνός…εκεί ανάβεις και μια φωτιά με πέτρες και ξύλα -έχεις φροντίσει να μαζέψεις πριν την ανάβαση- και αράζεις φωτιά, ψήνεις τίποτα και ή περιμένεις ή κοιμάσαι…μόλις καλυτερέψει ο καιρός, συνεχίζεις την ανάβαση προσεκτικά με την stamina στο ένα μάτι και τυχών περίεργες εξοχές στην άλλη…ώσπου φτάνεις σχετικά ψηλά και πρέπει να αλλάξεις ρούχα, να γίνεις πιο βαρύς αλλά ταυτόχρονα να προστατευτείς από το κρύο των κορυφών που σου τρώει ενέργεια σα καριόλα :p… μιλάμε για εντελώς διαφορετική εμπειρία open world game και τα παραδείγματα είναι άπειρα…

Το gameplay είναι άριστο. Μιλάμε για 10άρι ακατέβατο… από τον χειρισμό του Link, των όπλων, των κινήσεων, των αλόγων, των πάντων, το gameplay είναι και μεγάλο σε επιλογές και εύχρηστο όσο δε πάει… μεγάλο ρόλο βαράει το, εύκολα, καλύτερο εισαγωγικό επίπεδο σε παιχνίδι ever, αυτό του Great Plateau, που για ένα δίωρο σου μαθαίνει τα πάντα με τρομερά δημιουργικό και ψαρωτικό :stuck_out_tongue: τρόπο και μετά σε πετάει στην αχανή Hyrule για να βρείς μόνος σου το δρόμο σου…

στα -:

Ήθελα καλύτερο κεντρικό story…δεν είναι κακό, έχει κάποιες προφανώς πολύ γαμάτες στιγμές, αλλά αν σκεφτεί κανείς ότι το Zelda έχει δώσει πχ ocarina of time ή majora’s mask, ε το story εδώ είναι όσο τυπικό και αρχέτυπο στο good vs evil and save a princess μπορεί να πάει…
Επίσης ήθελα περισσότερη μουσική… τα σημεία του παιχνιδιού που έχουν μουσική, είναι καθηλωτικά…ειδικά στο Hyrule castle του φινάλε, το soundtrack είναι ΕΠΟΣ και ακόμα και για πέταμα να είσαι από άποψη health και όπλων και όλα, δε σε αφήνει να τα παρατήσεις…αλλά κατά τα άλλα, πολλά νεκρά σημεία με απουσία μουσικής που θα τα εκτόξευαν υπό άλλες συνθήκες
Τα shrines ενώ είναι γαμώ σαν concept, ήταν στη πλειοψηφία μικρά και ίσως λίγο εύκολα μερικά… πχ μου άρεσαν απείρως περισσότερο τα 4 bosses που ήταν στην ουσία μερικά μεγάλα shrines, πιο πολύπλοκα, πιο εντυπωσιακά και λίγο πιο δύσκολα… όχι κακά, ούτε απογοητευτικά αλλά στο σύνολό τους δεν έπιαναν ένα ψηλό peak…

Μερικές παρατηρήσεις… δε με ενόχλησε σε καμία περίπτωση το αχανές του χάρτη που, αναγκαστικά σε πολλά σημεία, δεν έχει ιδιαίτερη ‘‘ζωή’’, δηλαδή πολλές πόλεις ή εχθρούς ανα 500 μέτρα -που γενικά έχει σχεδόν σε όλα τα κενά του σημεία camps με goblins κτλ-… ίσα ίσα, το στήσιμο του κόσμου μου θύμισε παλαιό καλό χρυσό 80ς fantasy hero world, με νεράιδες, ξωτικά, τελώνια, μυστηριώδη δάση, βάλτους, βουνά κτλ κτλ…το λάτρεψα αυτό το κομμάτι δλδ…ναι, θα ήθελα στο επόμενο μια πιο μεγάλη πόλη, ένα παραπάνω κάστρο αλλά δεν αναιρεί το γεγονός ότι το παιχνίδι λέγετε breath of the wild και αυτό ακριβώς σου δίνει, μια βουτιά στην ερημιά, στις ερήμους/βουνά/νησιά/παραλίες/ηφαίστεια/δάση/τροπική ζώνη/στέπα κτλ κτλ της Hyrule… το durability των όπλων ήταν για μένα ένα τεράστιο + και δε μπορώ να μην σχολιάσω ότι το παιχνίδι σε ωθεί σε άλλα τελείως μονοπάτια με αυτή την δυνατότητα. Προσέχεις, έχεις εναλλακτικές, άλλες φορές γιολάρεις δίχως αύριο με 10 εχθρούς και ένα σχεδόν σπασμένο σπαθί στην άκρη ενός γκρεμού, γενικά ΕΠΟΣ.
Τέλος και ίσως αυτό που μένει στο τέλος, ο κόσμος έχει τόσες μα τόσες πολλές προοπτικές για εξερεύνηση, μυστικά, γρίφους, εμπόδια κτλ που παίζεις 200 ώρες και νομίζεις ακόμα και τότε ότι κάτι έχεις χάσει και κάτι δεν έχεις εξερευνήσει ή αφήσει εκτός…

overall, συγκλονιστικό παιχνίδι πάντως, σίγουρα goty πέρυσι -με κλειστά μάτια-, παρά τις μερικές αστοχίες ξερό 10/10 από μένα και σίγουρα ένας βασικός λόγος να πάρει κανείς switch…

4 Likes

Θα θελα πολυ να υπηρχε το Zelda κ το red redemption, πως λεγεται, σε pc :frowning: Εγω εχω καει με το pillars of eternity. Απορω πως το χα εκτιμησει τοσο λαθος

το Pillars το παρατησα μετα απο αρκετες ωρες γιατι το βαρεθηκα.

Κανα 15ωρο εχω παιξει. Μεχρι τωρα παει καλα. Ενα θεμα εχει. Πολλα loadings

Από τις καλύτερες τελευταίες παιχνιδαρες το Pillars, τα λέγαμε και τότε. Για φανς παλιών RPG και Baldurs Gate.

ειμαι μεγαλος φαν forgotten realms κοσμου…baldur’s gate,icewind dale,neverwinter nights κτλ

νομιζω οτι δεν με τραβηξε λογω διαφορετικου κοσμου

Πήρα switch με breath of the wild και mario odyssey, τα λέμε σε κάνα χρόνο που θα απαντήσω στον lupin

3 Likes

αντίο για πάντα :stuck_out_tongue:

1 Like

για φανατικους του Witcher :stuck_out_tongue:

1 Like

Αναρωτιεμαι αν θα βρουν καλυτερο για την σειρα. Κατα τα αλλα απορω πως δεν ειχα εκτιμησει το Pillars. Λιωσιμο. Ειδικα τα dlc του στα χιονια ειναι απολαυστικα

1 Like