Παιχνίδια Παίζουμε;

Yoshis woolly world γιατι ειμεθα και πολυ badass. Παιχνιδαρα

3 Likes
2 Likes

2ο story dlc!

2 Likes

Ομορφο θα ναι και αυτο ειμαι σιγουρος. Με πολυ ωραιο στορυ πιστευω

2 Likes

Οι μάχες με τις κάρτες με χαλάνε λίγο αλλά θα τις συνηθίσω. Μακάρι να έβγαζαν ένα παιχνίδι στυλ Divinity/Pillars Of Eternity στον κόσμο του Witcher. Ή ας το ανέθεταν στους ειδικούς. :smiley:

2 Likes

^Πω πω τρέμω και μόνο στη σκέψη να έβγαινε κάτι τέτοιο. Δεν με χαλάει πάντως γιατί αγαπώ gwent. Μην ξεχνάμε ότι ουσιαστικά είναι single player story του παιχνιδιού gwent, το οποίο παράλληλα σήμερα βγήκε από μπέτα και έγινε full release.

Μόλις τελείωσα το τουτόριαλ btw και κάνω embark στο ταξίδι. Ανατριχίλες παντού, ειδικά όταν βρήκα ότι έχει… παζλς. Πάμε για παιχνιδάρα.

2 Likes

Πω με χετε ψησει. Μολις πληρωθω θα αποκτηθει

1 Like

Μετα απο ποσα χρονια αναμονη, εφτασε η μερα!

2 Likes

Δε ξέρω αν παίζει κανείς Red Dead Redemption 2 αλλά μου το κάναν δώρο την προηγούμενη Παρασκευή και μια βδομάδα τώρα νομίζω έχω ασχοληθεί αρκετά μαζί του για να έχω μια μικρή άποψη (μικρή διότι το παιχνίδι είναι τεράστιο σε μέγεθος):

Στα + , το setting μου αρέσει πάρα πολύ όπως και το immerse που έχει ο παίκτης με τον κόσμο. Σίγουρα ο πιο ζωντανός κόσμος της Rockstar so far με πολλά RPG στοιχεία που δεν υπήρχαν στα προηγούμενά της παιχνίδια -μπορείς πχ να κάνεις interact με όλους τους NPCs και οι μισοί + από αυτούς θα σου δείξουν διαφορετική αντιμετώπιση και σημασία, πολλές φορές και sidemissions ή tips που θα οδηγήσουν σε άλλους NPCs και άλλα missions κτλ κτλ κτλ, γενικά εντυπωσιακό το όλο σκηνικό- αλλά και άπειρες επιλογές σε customization χαρακτήρα, όπλων κτλ…τα μαλλιά πχ και τα γένια μακραίνουν με τον καιρό και όχι αν πας σε κουρέα -όπου παλαιότερα στα GTA πχ επιλέγεις μακρυά ή κοντά μαλλιά και γένια κτλ κτλ-…εδώ έχεις τη φυσική εξέλιξη των πραγμάτων…γενικά το κομμάτι του world building και της αλληλεπίδρασης του χαρακτήρα με τον κόσμο είναι από τα πιο εντυπωσιακά πράγματα που έχω δει στο σύγχρονο gaming…έφαγα μια Κυριακή, τις προάλλες, ολόκληρη, να παίζω poker σε ένα κυριλάτο saloon-μπουρδέλο του Νότου με κάτι μυστήριους τύπους με εξαιρετικό AI :stuck_out_tongue: ενώ η καλύτερή μου είναι να ψαρεύω ή να κυνηγάω ζώα στα απέραντα δάση-ερήμους-βουνά του παιχνιδιού και κυρίως να κάνω ληστείες σε μικρά μαγαζιά ή τρένα εν κινήση και άμαξες :stuck_out_tongue:

O παίκτης και γενικά ο ρυθμός του παιχνιδιού, κινούνται σε ένα αμφιλεγόμενο για μένα ρυθμό, καθώς αυτός ίσως βγάλει off αρκετούς παίκτες… ο πρωταγωνιστής περπατάει αργά και βασανιστικά σαν να έχει βγεί από western του Leone ή του Ford και μαζί του κινούνται όλα σε σχεδόν πραγματικούς ρυθμούς…κοινώς ξεχάστε τα σχιζοφρενικά σκηνικά των GTA : εδώ όλα είναι πάρα πάρα πάρα πάρα πολύ αργά, χωρίς βιασύνες και ακρότητες…εμένα μου αρέσει πολύ σαν στήσιμο, το κάνει πιο κινηματογραφικό και πιο ρεαλιστικό

ήχος-μουσική σε τοπ επίπεδο, ενώ τα γραφικά και πάλι είναι αμφιλεγόμενο σημείο για εμένα… καταρχάς η έκδοση για το xbox one δεν έχει καμία σχέση με απο xbox, ps4 και Ps4 pro…είναι ξεκάθαρα next gen και μιλάμε για παντελώς άλλο οπτικό αποτέλεσμα, δύση με την ανατολή…στο από ps4 που έχω, προσωπικά μου φαίνεται μια πιο αναβαθμισμένη εκδοχή των γραφικών του GT4: καλύτερα μοντέλα χαρακτήρων, πιο πολύ λεπτομέρεια σε αρκετά πράματα όπως πχ τα αποτυπώματα που αφήνει ο παίκτης στη λάσπη κτλ κτλ κτλ…γνκ η κονσόλα στα όριά της. Δεν με εντυπωσίασαν όσο άλλους αλλά ούτε είπα ότι είναι κάτι κατώτερο από αυτό που περίμενα, είναι ένας τεράστιος κόσμος και έχει γίνει ότι καλύτερο μπορούσε να γίνει…πράματα όπως πχ η βροχή την ημέρα ή κάποια glitches στα άλογα ή το framedrop όταν μπαίνω σε κάποια μεγάλη πόλη, με χάλασαν λίγο λιγάκι αλλά τα περίμενα short of…anyways, το οπτικό κομμάτι είναι άψογο για τις δυνατότητες της κονσόλας αλλά πχ στο HZD εντυπωσιάστηκα περισσότερο για παράδειγμα…βασικά αν δεί κανείς live τα γραφικά του xbox one θα νομίζει ότι παίζει παιχνίδι σε NES ενώ ο άλλος σε PS2, μιλάμε για απίστευτο detail…

στα πιο - του παιχνιδιού, ε ο χειρισμός… δεν είναι κακός, δεν είναι και άψογος…είναι αρκετά μπερδεμένος και με πολλά κουμπιά που όμως δικαιολογεί το complexity του, όταν μάθει κανείς το παιχνίδι…δε ξέρω αν αυτός ο ρεαλισμός όμως πχ τραβάω κόκκορα πιστολιού πριν ρίξω :stuck_out_tongue: με άλλο πλήκτρο θα κάνει σε όλους κλικ -αχα καλο ε- αλλά πχ παίζω ήδη μια βδομάδα και δεν είμαι ακόμα άνετος με αυτόν… Επίσης η ιστορία, σαν main story προς το παρόν δεν λέει πολλά, είναι αρκετά Basic…αν και δεδομένου του RDR1 θα πάρει φωτιά προς το φινάλε… επίσης στα - βάζω λίγο λιγουλάκι και το οπτικό κομμάτι οκ, είναι ότι είναι ναι αλλά δεν με εντυπωσίασε γνκ όσο περίμενα…Τέλος, βασικό - το ότι όσο προχωρά το παιχνίδι, νιώθω ότι παίζω gta λίγο…gta γαμάει αλλά κάπως κάτι δεν μου κολλάει απόλυτα/αν παίξει και κανείς άλλος το παιχνίδι και περάσει και λίγος καιρός, θα μπορέσω να εκφράσω πιο συγκεκριμένα αυτό που με βγάζει off λίγο…είναι το ύφος των αποστολών, το shooting (το shooting δεν είναι από τα καλά σημεία του παιχνιδιού θεωρώ, semi auto aim μόνο και πάλι δεν είναι ότι καλύτερο + παρατηρώ κάτι κουλά ενίοτε σε εχθρούς τύπου σφαίρα στη μάπα και να ζεί/μπορεί να κάνω και λάθος δε θυμάμαι/), το structure του παιχνιδιού και ο ρυθμός, δε ξέρω, κάτι σιγά σιγά μου βγάζει ένα gta western feeling και όχι το sergio leone wester του πρώτου rdr…

Anyways, εντυπωσιακό παιχνίδι για άπειρο λιώσιμο και κάψιμο μηνών…θεωρητικά αν με το Breath of the Wild έφαγα 5-6 μήνες παντελώς αποκλειστικά πάνω του, αυτό θα με βγάλει σίγουρα για ένα εξάμηνο -όπου κάπου εκεί κοντά θα βγεί το Shadows Die Twice της Fromsoftware και όλοι θα βαράνε προσοχές και-

Botw>RDR2 για πλάκα πάντως, μιλώντας για τα 2 πιο σημαντικά μάλλον open world των 2 τελευταίων ετών…by all means

2 Likes

Ωραίος και αντι-hyper, θενκς.

Θα επανέλθω σύντομα που θα το έχω στα χέρια μου, τα gameplay βίντεο μ’ έχουν στείλει αδιάβαστο πάντως ως τώρα.

1 Like

εντάξει το παιχνίδι είναι πολύ πολύ εντυπωσιακό αλλά δεν είναι τέλειο…είναι κοντά όμως στην τελειότητα απλά λίγο πολύ το hype ελέω Rockstar και των gameplay videos so far (που ήταν όλα σε x box one παιγμένα) ίσως να το έχουν λίγο (και όταν λέω λίγο εννοώ κυριολεκτικά λίγο) υπερ-hypeάρει… είναι όμως 100% Rockstar (και Rockstar σημαίνει ότι σε Sandbox game δεν κλαις τα λεφτά σου επουδενι) και εκτιμώ τουλάχιστον το ότι αυτή τη φορά στο κομμάτι του gameplay και του world building πήγε πολύ μπροστά για τα standard της και ρίσκαρε πολλά…

θα επανέλθω και εγώ γιατί ξαναλέω δεν έχω παίξει τόσο όσο θα ήθελα ακόμα για να μπορώ να το κρίνω όπως πρέπει (είναι πάρα μα πάρα πολύ μεγάλο, ακόμα και για πχ 20-30 ώρες gameplay που σίγουρα έχω αφιερώσει από την προηγούμενη παρασκευή μέχρι σήμερα)

(η μεγάλη μου και γενικότερη διαφορά με το BoTW είναι πως όλα τα extra τύπου αλλάζω ρούχα αναλόγως καιρικές συνθήκες, μαγειρεύω, τρώω, εκμεταλλεύομαι το περιβάλλον σε διάφορες περιστάσεις, breakbale όπλα και συγκεκριμένη στρατηγική σε μάχες κτλ κτλ τα ευχαριστιόμουν πολύ περισσότερο εκεί σαν gameplay και σαν αναγκαία ενσωμάτωσή τους σε αυτό, αν αυτό που λέω βγάζει κάποιο νόημα δηλαδή :stuck_out_tongue: )

1 Like

2019 βγαινει Warcraft III remastered…θα πεσει λιωσιμο ξανα

2 Likes

2 Likes

Το Thronebreaker είναι τεράστιο παιχνίδι, παίζει μπαλίτσα σε άλλα επίπεδα. Εν τω μεταξύ PR φάουλς και τρικυμία με την κυκλοφορία του και στο steam, ενώ έκαναν λόγο ότι θα παρέμενε μόνο στο gog. Περίεργα πράγματα απ’ τους Πολωνούς.

In other news, RIP πολυαγαπημένοι developers της μαμάς Obsidian, θα είστε μαζί με τις κυκλοφορίες σας για πάντα στις καρδιές μας.

2 Likes

Πριν δύο εβδομάδες έκλαιγα, τώρα ανυπομονώ για μια ανακοίνωση. MY EMOTIONS η φάση τελείως.

Λίγες μερούλες ακόμα για το Thronebreaker!