Παιχνίδια Παίζουμε;

Πίθηκος ναι δεν υπάρχει. Μετά να δείτε τι έρχεται όταν τον περάσετε, εκεί να δείτε γκρίνια που θα βγάλουμε για κάτι μαλακισμένες σχεδιαστικές επιλογές.

Δεύτερη φάση πιθήκου είχα καταχαρεί όταν βρήκα πόσο βοηθάει η ομπρέλα προσθέτικ στη μάχη, μετά από αυτό βγήκε αρκετά ez η δεύτερη φάση.

όλα τα Bosses, ακόμα και τα πιο σπαστικά τύπου headless τα φχαριστήθηκα 100%, αυτή τη μαλακία δεν μπορώ, έχει γίνει τώρα ψυχαναγκασμός να τον ψοφήσω και δεν θέλω, δεν περνάω καν καλά πια :stuck_out_tongue:

αυτό είναι που με εκνευρίζει λίγο στο παιχνίδι που έλεγα κ πριν, τα bosses τα κάναν σε αντιδιαστολή με τους διαφόρους κανονικούς εχθρούς του παιχνιδιού απείρως πιο δύσκολα, ακόμα ώρες ώρες θεωρώ και για παιχνίδι της FromSoft…νταξ Genishiro + Butterfly τα πιο δύσκολα πιο πριν, γαμηστερά bosses ναι αλλά και πάλι, φτάνεις μέχρι εκεί καλώς ή κακώς με ένα Α επίπεδο δυσκολίας και περνάς αυτομάτως στο Δ ξερωγώ…τουλάχιστον αυτή την εικόνα μου δίνουν μέχρι τώρα.

Ο Genishiro μου ήταν απείρως πιο δύσκολος από τον πίθηκο. Εκεί είχα φτάσει στα όρια μου. Ο πίθηκος δεν είναι τόσο δύσκολος, απλά όπως λες έχεις εκνευριστεί και έχεις χάσει την υπομονή σου και αυτό σίγουρα δεν βοηθάει. Ψύχραιμα και θα τον κανεις :grinning:. Αυτό που λες με το spear είναι μια καλή λύση, του ξεσκιζει το posture, εγώ είχα ξεμείνει από την πρώτη φάση και τα firecrackers.
Από αυτά που διαβάζω και βλέπω, μετά είναι το χοντρό παλούκι…Κάτι bosses που μας περιμένουν στα endings.

1 Like

Genishiro αρχικάνγκουρας, έπαιζα πριν μια κυριακή κάνα 6ωρο, μόνο και μόνο για να μάθω απέξω τις κινήσεις του + να τεστάρω τεχνικές κτλ, τον έφαγα γύρω στο 8άωρο με μερικά break εδώ κ κει για τουαλέτες, φαί και socializing :stuck_out_tongue:

μποσάρα πάντως αν και το αγαπημένο μου παραμένει η lady butterfly ως τώρα, τελειότητα + σαν χορός σχεδόν η μάχη μαζί της, άμα έπαιζες σωστά με deflects κτλ

πήρα μια γεύση κατά λάθος από μερικά επόμενα από videos, λίγο έφριξα αλλά πάμε γερά, praise the sun!

2 Likes

Προσπαθω να φτασω στο τελος κανοντας ολα τα σεναρια αλλα δεν με αφηνει o Owl Father οταν τον αντιμετωπιζεις ξανα στο Hirata Estate. Καμια σχεση με τον Owl στο castle, καμια 10αρια φορές πιο δύσκολος. Ο τύπος ειναι ο ορισμος του cheap overpowered σπασαρχιδη και ένα πολύ καλό παράδειγμα του πώς ΔΕΝ πρέπει να φτιάχνεις ένα boss. Έχω κολλήσει 2 μέρες, πρέπει να έχω χάσει καμία 30αρια και βάλε φορές, δεν μπορώ άλλο…

γαμώτο, κάτι δεν έκανα και δεν τον βρήκα στο Hirata Estate =/
Ο Owl της ταράτσας δεν ήταν πάντως τόσο παλούκι, θεωρώ ότι τον έβγαλα αρκετά πιο εύκολα από ότι περίμενα

Ξεπέταξα χτες και τον τελευταίο headless και νομίζω δεν έχει μείνει τώρα κανένα άλλο mini boss ζωντανό (Deamon of Hatred το highlight), πήγα για το φινάλε και οκ, γαμήσι αλλά έχω πλέον τον τρόπο -με πολύ υπομονή- να φτάνω στο Phase 3 με ελάχιστο damage…αλλά έφτυσα πολύ αίμα και πάιζω κ λίγο τσάτσικα πλέον για να το καταφέρω (βασικά αφήνω πάντα μια μεσαία απόσταση για να μου κάνουν συνέχεια αυτό το άλμα+επίθεση και μετά χτυπάω κοκ, στο απευθείας τετ α τετ οχι, οκ, δεν έχω πια τόση υπομονή :stuck_out_tongue: )…

καλά από cheap OP σπασαρχίδιδες το παχνίδι έχει δυστυχώς πάνω από έναν

εξακολουθώ να θεωρώ την κάμερα ως τον μεγαλύτερο εχθρό του παιχνιδιού, έχω χάσει αμέτρητες φορές σε μάχες εντός δωματίων ή πιο στενών χώρων, επειδή κολλάω κάπου, χάνετε το autolock και η κάμερα γυρίζει όπουνάναι

Στο hirata estate εμφανίζεται αν ακολουθήσεις κάποια βήματα για το purification ending.
Πιθανόν σκότωσες πιο νωρίς απ’οτι έπρεπε τον divine dragon και το συγκεκριμένο ending κλειδώνει.
Το λέω γιατί το ίδιο έκανα και εγώ αλλά ευτυχώς είχα κάνει backup το save πριν ακριβως τις δυο επιλογες που σου δινονται στο τελος και πριν την πρωτη μαχη με τον Owl και ξαναπηγα εκεί.
Στην ταράτσα πάντως είναι αρκετά εύκολος, ουδεμία σχέση με αυτόν στο hirata.

Δεύτερος Owl μου έβγαλε και μένα τον Σατανά για να τον βγάλω.Τον προσπαθούσα μια μέρα αρκετές ώρες, ώσπου δεν την πάλεψα και τον παράτησα. Την επόμενη πρωί τον βάζω και τον έβγαλα με την πρώτη.
Δοκιμάστε και σεις μετά από ύπνο και να είστε ξεκούραστοι. :stuck_out_tongue:

Το τελείωσα το παιχνιδάκι, δεν ξέρω πώς θα φανεί σε κάποιους αυτό που θα πω αλλά ειλικρινά ο Isshin δεν μου φάνηκε τόσο δύσκολος όσο λένε ότι είναι.
Ο Owl στο hirata ήταν ο μακράν χειρότερος που αντιμετώπισα στο παιχνίδι. O Demon of Hatred παλούκι αλλά νομιζω οτι δεν θα έπρεπε καν να υπάρχει στο παιχνίδι, εντελώς soulsborne boss, δεν ταιριαζει σαν παρουσια, ακόμα και το όνομα του σε αυτά τα παιχνίδια παραπέμπει…
Οσον αφορα τον Isshin, οκ, έπαιξα γύρω γύρω όλοι, αρκετά παθητικά αλλά δεν νομίζω ότι αυτός είναι τσατσικος ή cheese τρόπος για να τον νικήσεις. Είναι μια στρατηγική για κάποιον που δεν τα καταφέρνει καλά με το deflect/posture system.
Τον Genishiro στην αρχη τον έβγαζα εύκολα, στην πρώτη φάση περίμενα το τριπλό combo που κανει και στις άλλες δύο φάσεις ασταμάτητο τρέξιμο γυρω γυρω, κρατούσα απόσταση και όταν κάνει το άλμα dodge μπροστά και χτύπημα. Έτσι έβγαλα και τις δύο φάσεις, περιμένοντας απλά να πηδήξει κάτι που το κάνει συχνά.
Εξαιρετικό παιχνίδι, όχι τέλειο αλλά ένα ακόμα ξεχωριστό διαμάντι από FS και Miyazaki, μου έβγαλε την πίστη σε αρκετά σημεία αλλά σε γενικές γραμμές το απόλαυσα.

1 Like

Ασχετο ρε παιδια. Εχετε παρατηρησει τελευταια μεγαλη πτωση στις ταχυτητες downloading του Steam? ΑΠο κει που πιανα ευκολα 4-5mb/s σε 50αρα συνδεση, τωρα οριακα γυροφερνει στο 1mb/s και κατω, και με μεγαλη ασταθεια μαλιστα. Εχω δοκιμασει και αλλους servers χωρις ουσιωδη διαφορα. Οτι αλλο χρησιμοποιω εχει τις ταχυτητες που χε παντα

Μπα δεν έχω παρατηρήσει κάτι ανάλογο εγώ. Όσο έπιανα πάντα έπιανα και τις τελευταίες μέρες.

1 Like

Βρηκα λυση απλη. Εκανα ρησετ το ρουτερ. Απλα ειχα ψηθει οτι υπαρχει προβλημα γτ εβλεπα οτι το γραφανε και αλλοι οτι ειχαν αντιστοιχο προβλημα

1 Like

fire

4 Likes

Ακόμα δεν έχω καταλάβει τι στο καλό θα είναι, αλλά το περιμένω πως και πως. Εξαιρετικά νέα ότι βγαινει φέτος, το τρέιλερ εκπληκτικό. Ατμόσφαιρα, γραφικαρες και μουσική Apocalyptica !:metal:

3 Likes

Φαινεται για open world rpg. Και ευχομαι βασικα να ναι καπως ετσι
Εγω κλασικος παραδοσιακος λιωνω με Total War Three Kingdoms. Εξαιρετικη προσθηκη στο franchise

Ελα ρε λέγε εντυπώσεις!
Εγώ περιμένω να κρακαριστεί (μην με φάτε, αλλά δεν έχτισα pc για να δίνω λεφτά στα games, πέραν εξαιρετικών περιπτώσεων).

Εχουν προσθεσει πολλα καλα πραματα. Η διπλωματια ειναι πολυεπιπεδη και εχει πολυ ενδιαφερον και πολλες επιλογες. Η κατασκοπεια το ιδιο. Yπαρχει πολυ βαθος στο παιχνιδι. Σχεσεις μεταξυ των χαρακτηρων κτλ. Γενικα ειναι ενα εξελιγμενο Total War. Ειχε πολυ καλο launch. Tρεχουν ολα καλα. Kαλο optimization κτλ. Το μονο ισως αρνητικο να ειναι το setting. Αν καποιος δηλαδη δεν την βρισκει με Κινα του 200μ.Χ μπορει να ξενερωσει. Ισως πχ του φανει περιορισμενη η ποικιλια των μοναδων. Γενικα νομιζω ενα θεμα στην ποικιλια το χει. Ειδικα αν το συγκρινεις με το Warhammer. Στα του gameplay ομως και mechanics ειναι πολυ εξελιγμενο. Μακαρι να μπορεσουν πολλα απο αυτα να τα περασουν και στο 3ο Warhammer. Ουσιαστικα αν κατεχεις, θυμιζει Shogun 2. Δηλαδη ενα παρα πολυ καλο Total War με distinct ατμοσφαιρα και βαθος που το ταβανι του ειναι το ποσο σε ενδιαφερει το σετινγκ. Εμενα που δεν με χαλαει με χει κολλησει. Μεχρι να αποφασισω να σταματησω σε καποιον γυρο και να μην πατησω το νεξτ τερν περνανε ωρες

1 Like

Είμαι γενικά φαν της σειράς, θεωρώ καλύτερο ever το Attila λόγω του άγχους που σε γαμάνε όλοι ταυτόχρονα, αλλά απόλαυσα πολύ και το Shogun και φυσικά το Warhammer, που λόγω τεράστιας ποικιλίας στο combat περνούσες τέλεια.

Το optimization με ανησυχεί πολύ, ήδη από το Attila ήθελε διάφορα tricks για να τρέξει σωστά και στο τελευταίο Thrones of Britannia δεν είχαν διορθωθεί αυτά. Τώρα με έχεις hypeάρει γιατί μου αρέσει πάρα πολύ το setting και ευκαιρία να μάθω κινέζικη ιστορία. (π.χ. από το Attila έμαθα ιστορία των Ούνων και της Μεσοποταμίας ξεκάθαρα, γιατί έπαιρνα Himyar!)

Kαλα και εγω μια βδομαδα τωρα εχω διαβασει πολλα για αυτη την περιοδο. Παντα το χε αυτο το ατιμο το Total War. Πιστευω οτι θα σου τρεχει καλα. Δηλαδη νομιζω οτι το Attila ειναι πιο βαρυ. Και το Warhammer κ αυτο μου τρεχουν καλυτερα. Βεβαια, αλλαξα καρτα, αλλα και στην προηγουμενη το Warhammer μου τρεχε καλυτερα απο το Attila. Αυτος ειναι και ο λογος που δεν εχω ασχοληθει πολυ με το Attila αν και θα το θελα γτ η εποχη μ αρεσει πολυ.
Παντως θελει υπομονη αυτο το Three Kingdoms. Επειδη δεν ειναι οικειο το σετινγκ και δεν επιλεγεις ουσιαστικα faction, αλλα χαρακτηρες και την ακολουθια τους κτλ, ειναι λιγο μυστηριο στην αρχη. Καθεσαι και ψαχνεις ποιος συμπαθει ποιον, ποιοι ειναι πιο χρησιμοι ως στρατηγοι, ποιοι σαν διοικητες. Ειναι κ η διπλωματια δυσκολη. Στο πρωτο μου πλεηθρου πηρα εναν bandit Και ενω νομιζα οτι γαμω και δερνω ξαφνικα βρεθηκα περικυκλωμενος απο coalitions που ολοι ηταν εχθρικοι εναντιων μου. Αναγκαστηκα και ξεκινησα απο την αρχη πιο προσεκτικα κτλ. Ειναι ωραιο πολυ. Μονη μου ανησυχια πραγματικα ειναι η ποικιλια των μοναδων, αλλα γενικα στα Total War δεν ειμαι τοσο των μαχων, οσο του campaign map

1 Like

To ζουμί είναι εδώ παίδες: http://larian.com/

3 Likes