Παιχνίδια Παίζουμε;

Ένα γρήγορο τοπ 15, χρονολογικά (βγαίνουν εύκολα άλλα τόσα που δεν έχω αγγίξει/έχω ασχοληθεί ελάχιστα και ντρέπομαι)

Alan Wake (10)
Metro 2033 (10)
Batman: Arkham City (11)
Deus Ex: Human Revolution (11)
L.A. Noire (11)
Diablo III (12)
The Walking Dead (12)
Assassin’s Creed IV (13)
Injustice: Gods Among Us (13)
Child Of Light (14)
Resident Evil: Revelations 2 (15)
The Witcher 3 (15)
Doom (16)
Hollow Knight (17)
The Legend Of Zelda: Breath Of The Wild (17)

3 Likes

Εκατσα και το σκεφτηκα λιγο και τελικα μου ρθανε πολλα. Χοντρικα ειναι σε σειρα προτιμησης. Ειδικα στις πρωτες θεσεις

  1. Witcher 3 Μαζι με τα εξπανσιον του. Δεν το συγκρινω με κανενα. 2-3 Playthrough
  2. Skyrim Δεν ειναι τελειο σαν γραψιμο κτλ, αλλα σαν gameplay ηταν απολαυση. Πολλα χαιλαιτ. Ειδικα το σουρεαλ στελθ χασιμο σε τεραστιες Underground Νανοπολεις η σε παγωμενες κορυφογραμμες. Εκατονταδες ωρες
  3. Total War: Warhammer Απιστευτο immersion. Εκατονταδες ωρες. Ειδικα τα 2 τελευταια χρονια. Μεγαλη ανυπομονησια και για το 3ο μερος
  4. Football Manager 18/19 Δια χρονικα τα παιχνιδια που χω τις περισσοτερες ωρες. Το παιρνω καθε χρονο. Το περσινο μ αρεσε παρα πολυ, σε βαθμο που ακομα δεν εχω σκεφτει να παρω το καινουργιο. Χιλιαδες ωρες γενικα σε ολο το φραντσαιζ
  5. The Banner Saga Ολη η τριλογια. Πολυ μερακι. Φοβερος κοσμος. Θα δινα στανταρ χρημα για αρτμπουκ η καποιο paper rpg βασισμενο σ αυτο
  6. Mass Effect 2
  7. ΅Wastelands 2 Το αγαπημενο μου απο τα isometric rpgs της δεκαετιας
  8. Shadowrun Ολη η τριλογια της Harebrained. Σειρα προτιμησης Dragonfall, Returns κ Hong Kong.
  9. NBA 2k16 Απειρες ωρες επισης. Πρωταθληματα ολοκληρα με 10λεπτες περιοδους.
  10. Valkyria Chronicles Αν και δεν ειμαι φαν των ανιμε κτλ, αυτο το λατρεψα. Και σαν σετινγκ και σαν gameplay
  11. Darkest Dungeon
  12. Pillars of Eternity
  13. Civilization V
  14. Total War: Rome 2
  15. Rebel Galaxy
  16. Total War: Shogun 2
  17. Witcher 2
  18. GTA V
  19. Fallout New Vegas
  20. Dishonored
  21. Assassin’s Creed: Black Flag
  22. Kingdom Come: Deliverance
  23. Tyranny
  24. Wolfenstein New Order
  25. Dragon Age: Inquisition
  26. Shadow Tactics
  27. This War of Mine Καταπληκτικο, αλλα δεν το παιζω γτ ειναι ψυχοπλακωτικο :smiley:
  28. Pillars of Eternity II: Deadfire
  29. Mad Max
  30. Motorsport Manager
  31. Call of Juarez: Gunslinger

Μ αρεσαν αρκετα, και εχω ασχοληθει μαζι τους, κ τα XCOM: Enemy Unknown, Kingdoms of Amalur, Deus X: Human Revolution, Mass Effect 3 k Andromeda, Fallout 4

3 Likes

Παντως ολη μου η δεκαετια συνοψιζεται σε Witcher, Skyrim, Total Wars k Football Managers. Αυτα μαζι εχουν χιλιααααδες εργατοωρες!

Να προσθεσω και ενα ακομα στην λιστα που μου ρθε φλασια. Δεν ξερω αν ευχαριστιομουνα το gameplay. Mαλλον οχι. Αλλα σαν σετινγκ και ατμοσφαιρα ειναι κορυφαιο. Το Sunless Sea

1 Like

Mad Max ευγε, πολυ υποτιμημενο sandbox

2 Likes

ΦΙλε ειλικρινα το χα παρει με πολυ χαμηλες προσδοκιες, ηταν και πολυ φτηνο, και πραγματικα περασα πολλες ευχαριστες ωρες μαζι του. Ειχε αρκετο μερακι, και ειχαν αποδωσει πολυ καλα το κλιμα του σετινγκ. Και ειχε και πολυ στρωτο gameplay.

2 Likes

Συμφωνω σε ολα, απο τα πιο out of nowhere διαμαντια που πηρα ποτε στο πς4 κ σε εξωφρενικα φτηνη τιμη, επαιξα παρα πολλες ωρες κ ηταν τρομερα διασκεδαστικο

Νομιζω παντως οτι τα 10s συνοψιζονται στο witcher/skyrim VS Soulsborne games διπολο κ μαζι με το BOTW να ειναι τα τρια πιο σημαντικα/χαρακτηριστικα/δημοφιλη pieces της δεκαετιας

Yπαρχουν κ τα Minecraft/fοrtnite κτλ αλλα δεν εχω ιδεα τι ειναι :stuck_out_tongue:

1 Like

H μη ενασχοληση μου με τα Dark Souls κτλ ειναι κατι που με τρωει. Φταιει οτι σε λαθος εποχη επιασα το 2 και δεν ενιωσα. Σε καποια στιγμη θα επανορθωσω με το τριτο

2 Likes

Το δευτερο ειναι μετριο γνκ, εγω το επαιξα μια φορα μονο πχ σε σχεση με τα αλλα που εχω σιγουρα ενα με δυο εξτρα playthrough στο καθενα

Νομιζω Bloodborne>Dark Souls>Sekiro>Dark Souls 3>Dark Souls 2 και δυστυχως δεν εχω παιξει Demon Souls. To 3 παιχνιδαρα κ ιδανικο νομιζω για μια σωστη εισαγωγη στον κοσμο των soulsborne αν κ Bloodborne νομιζω ειναι το Εβερεστ της σειρας οσο κ αν αγαπαω τα υπολοιπα. Αυτο που ευχαριστηθηκα πιο πολυ σαν gameplay ηταν το Sekiro, τα gameplay mechanics του αναφορικα με τις ξιφομαχιες ειναι απιστευτα, ενω επισης καθοτι λιγοτερο Rpg απο τα αλλα (skill tree) και πιο απλο/γραμμικο σε ιστορια, ειναι επισης ενα εξαιρετικο starting game για τα soulsborne.

Εγω μετανιωνω που δεν επαιξα witcher 1/2 αλλα τα ειδα στο youtube πριν αφισιωθω στο Wild Hunt

Το πρωτο witcher ειναι σιγουρα απο τα αγαπημενα μου της προηγουμενης δεκαετιας. Φοβερη ατμοσφαιρα τοτε. Το κακο με πχ το Bloodborne ειναι οτι δεν υπαρχει στο pc :frowning:

2 Likes

Α ναι ρε γμτ ps4 exclusive, πολυ κριμα!

1 Like

My… 10 cents

1. Fallout New Vegas : Έθεσε τον πήχυ τόσο ψηλά για μένα… Ιστορία, Gameplay, χαβαλές, πρωτοτυπία, DLCs, δέσιμο με χαρακτήρες. Κάθε επιλογή μου ένιωθα πως θα άλλαζε τον κόσμο. Την φορά που φόρεσα ρούχα Caesar’s Legion και πήγα σε έδαφος του NCR και με κυνηγούσανε τρελάθηκα. Το faction system ήταν αδιανόητα τέλειο και η τρέλα στο γράψιμο over the top, γράφανε και δεν τους ένοιαζε τίποτα.

2. Skyrim : το αρχέτυπο RPG. Σου δίνει την αίσθηση ότι χτίζεις ΔΙΚΟ ΣΟΥ χαρακτήρα περισσότερο από κάθε άλλο. Σε κάνει να αισθάνεσαι ένα ασήμαντο μυρμήγκι και δεν εννοώ μόνο σε σχέση με το μέγεθος του κόσμου. Εννοώ ότι νιώθεις ότι ο κόσμος κυλά και χωρίς εσένα και εσύ είσαι απλώς ένα μικρό κομμάτι αυτού. Νιώθεις ότι ο κόσμος συνεχίζει να ζει και αφού κλείσεις το pc. Και φύσικα ατέλειωτο exploration και διασκεδαστικοί εχθροί και customization του ήρωα. Α επίσης λάτρεψα ότι έπρεπε να διαλέξεις πλευρά στον πόλεμο!

3. Witcher 3: Προφανώς πρόκειται για καταπληκτική παιχνιδάρα, στο top10 όλων των εποχών πιθανότητα, για τους λόγους που έχουν χιλιογραφεί. Όμως πάντα θα επιμένω ότι με χαλούσε πάρα πολύ το movement του παίκτη (θα μου πεις στα παιχνίδια της Bethesda είναι 10 φορές χειρότερο, but still) και το combat. Το θεωρώ λίγο υπερεκτιμημένο, διότι η gaming κοινότητα λατρέυει να θεοποιεί τις εταιρείες που της φέρονται σωστά, γι’ αυτό θάβει πανεύκολα ό, τι κι αν βγάλει η ΕΑ και ό, τι κι αν κάνει η CDPR το αποθεώνουν πριν καν γίνει.

4. Total War Attila: Ένα αρμονικό strategy που το αίσθημα κλειστοφοβίας του λόγω της συνεχούς ίντριγκας της περιόδου αποτυπώνεται απολύτως στο game. Δεν ξες από που θα σου’ ρθει. Αν είχε λίγο παραπάνω ποικιλία στα units κ.λπ. θα ήταν ακόμα πιο ψηλά.

5. Assassin’s Creed Odyssey: Πείτε ό, τι θέλετε, είναι Ubisoftίλα, αλλά γαμάει. Τέτοιο flow στις κινήσεις, τέτοια γραφικά, χιούμορ, ιστορία, ποικιλία σε όπλα και σενάρια. Όσο και να είμαστε φαν του gameplay, θεωρώ πως αυτό που έκαναν οι τύποι με την αρχαία Ελλάδα είναι καθηλωτικό.

6. NBA 2K15: Κάπου εδώ βρήκαν την χρυσή τομή, μεταξύ 14-15-16. Third person camera για να βλέπεις όλο το γήπεδο και είτε με ομάδα, είτε παίζοντας μόνο έναν παίκτη, ένιωθες ΜΕΣΑ στο παιχνίδι. Συστήματα, buzzer beaters, δυσκολία ρεαλιστική, όλα ήταν εκεί και είχα κολλήσει πολύ άσχημα.

7. Batman Arkham Asylum: Αυτό το combat system, με αυτό το story και με αυτό το movement flow και τις πτήσεις κ.λπ., δεν γινόταν να μην γαμάει. Δηλαδή και Batman να μην ήταν, θα γαμούσε πάλι.

8. Walking Dead: Γιατί οι τύποι φτιάξανε ένα νέο είδος game και το να βλέπεις ταινία παίζοντας game είναι εθιστικό!

9. L.A. Noire: Ε πολύ ωραία ιδέα για game, υλοποιήθηκε καλά, μπορούσε και πολύ πολύ καλύτερα αν το κάνανε λίγο πιο sandbox ακόμα!

10. Total War: Three Kingdoms: Προφανώς το Warhammer είναι θρυλικό, αλλά είμαι history total war fan, τι να κάνουμε… Και τούτο δω με καύλωσε απεριόριστα και με έκανε να διαβάζω σαν μανιακός κινεζική ιστορία.

2 Likes

Nομιζω το Asylum ειναι προ 2010

ΦΙλε και εγω του ιστορικου ειμαι και το Three Kingdoms ηταν πολυ καλοφτιαγμενο. Μαλιστα εχουν διορθωσει πολυ και το διπλωματικο παρτ. Απλα θα προτιμουσα να κανανε κατι αναλογο με ενα καινουργιο Medieval

Είναι μια εταιρεία που ακούει τους fan της. Μπορεί να μην δούμε τεράστιες διαφορές στο επερχόμενο Troy Total War, όμως το επόμενο Warhammer θα είναι έπος. Έχουν ήδη λάβει το feedback που χρειάζονται από όλα τα games μετά το Rome 2 και θα γίνει χαμός.

Ο ΧΑΜΟΣ βέβαια θα γίνει με το Rome 3 ή… το Medieval 3. Εφόσον (λογικά) αυτά θα ακολουθήσουν το Warhammer 3.

1 Like

GTA V
Rise of the Tomb Raider
Hollow Knight
Ori and the Blind Forest
The Witness
Batman: Arkham City
Fifa 20 (Πρώτη φορά που το αγοράζω. Έχει φάση το ultimate)
Child of Light
Transistor
The Cave

2 Likes
  1. The Last Of Us
  2. The Witcher 2 (μαζί με τα DLC)
  3. Bloodborne
  4. God Of War
  5. Horizon Zero Dawn
  6. Uncharted 2
  7. Red Dead Redemption 2
  8. Batman Arkham Asylum
  9. Spiderman
  10. Uncharted 4
  11. TitanFall 2
  12. Detroit: Become Human
  13. Gears of War 5
  14. Mass Effect Trilogy
  15. Dead Space
  16. Red Dead Redemption
  17. Assasin’s Creed Brotherhood
  18. A Way Out
  19. Shadow Of The Collossus
  20. Resident Evil 2
  21. Hell Blade
  22. Assasins Creed Odyssey
  23. Heavy Rain
  24. Tom Raider
  25. Farcry 3
  26. Grand Theft Auto V
  27. Nier Automata
  28. Metro The Last Light
  29. Mad Max
  30. Star Wars Battlefront 2
  31. The Evil Within
  32. Dying Light
  33. Need for Speed Hot Pursuit
  34. Nioh
  35. Control
  36. Days Gone
  37. Forza Horizon 4
  38. Alan Wake
  39. Alien Isolation
  40. The Last Guardian
  41. Ryse
  42. The Order : 1886
  43. Transformers Devastation
  44. Valiant Hearts
  45. Tom Clancy’s Division
  46. Outlast
  47. Until Dawn
  48. Doom
  49. Project Cars
  50. Quantum Break

Εννοείται δεν είναι με ακριβή σειρά, σίγουρα ξεχνάω αρκετά και σίγουρα θα μπει στην λίστα το Death Stranding που παίζω τώρα…

2 Likes

Και εννοείται κάνεις δεν έχει πει sw Battlefront μήτε το ένα μήτε το δυο, το ξέρω, το ξέρω δεν είναι αυτό που περίμενε ο κόσμος όλος, αλλά εγω ξόδεψα κοντά στις 300 πολύ ευχάριστες ώρες στο κάθε ενα… Ειδικά για το δεύτερο μόνο καλά λόγια έχω να πω, αλλά είναι το πιο πολυκραγμενο game ever!

1 Like

Το ένα γαμησε! Το 2 το έχω αγοράσει με 2 ευρώ αλλά ακόμα δεν το έχω παίξει! Κόλλησα με jedi fallen order τώρα!

1 Like

Δεν περίμενα ότι θα έβρισκα άνθρωπο εδώ μέσα να πει ότι γάμησε :rofl: … Αλλά ειλικρινά και για μένα γαμησε μόνο του έγκλημα ότι ήταν άδικο το ποιος έπαιρνε τους heroes κατά τα άλλα σαν
Multiplayer shooter ήταν κα_λα!

1 Like

Ευχαριστούμε για τις λιστάρες, παίδες! :metal:

Ορίστε και η δική μου λίστα. Όλο το 8ωρο στη δουλειά σκεφτόμουν παιχνίδια που μου έμειναν στην μπζυχή και σε ποια σειρά να τα βάλω κιόλας, πέρασε πολύ ευχάριστα η ώρα, σπάνιο για δευτέρα :stuck_out_tongue:
H πρώτη 20άδα είναι σίγουρα σε σειρά προτίμησης, με έναν * λόγω του ότι δεν έχω ολοκληρώσει το Disco Elysium. Τα υπόλοιπα πιο ελεύθερα χωμένα.

  1. The Witcher 3: Wild Hunt (GOAT.-)
  2. Divinity: Original Sin 2
  3. Dreamfall Chapters
  4. The Witcher 2: Assassins of Kings
  5. Pathfinder: Kingmaker
  6. XCOM 2
  7. Darkest Dungeon
  8. Subnautica
  9. Deus Ex: Human Revolution
  10. Rocket League
  11. ATOM RPG
  12. Dark Souls
  13. Pillars of Eternity 2: Deadfire
  14. Stellaris
  15. UnderRail
  16. Legend of Grimrock 2
  17. Thronebreaker: The Witcher Tales
  18. Fallout: New Vegas
  19. Divinity: Original Sin
  20. Pillars of Eternity
  21. Outer Worlds
  22. ELEX
  23. Lords of Xulima
  24. Mass Effect 2
  25. Wasteland 2
  26. Mark of the Ninja
  27. Tyranny
  28. Hollow Knight
  29. FTL: Faster Than Light
  30. Druidstone: The Secret of the Menhir Forest
  31. Ori and the Blind Forest
  32. Into The Breach
  33. Slay The Spire
  34. Shadowrun Returns
  35. XCOM: Enemy Unknown+Within
  36. Unepic
  37. Alpha Protocol
  38. South Park: The Stick of Truth
  39. Sekiro: Shadows Die Twice
  40. Life Is Strange
  41. Dead Cells
  42. The Wolf Among Us
  43. Rogue Legacy
  44. Alan Wake.
  45. Torchlight 2
  46. Limbo
  47. Trials Evolution
  48. Might & Magic X: Legacy
  49. The Dark Eye: Chains of Satinav
  50. Sunless Skies
2 Likes