Παιχνίδια Παίζουμε;

Ξεκίνησα nioh.
Νταξ πολύ πιο δύσκολο φαίνεται απο το bloodborne αν και είμαι ακομα αρχή. Δεν ξερω αν θα τα καταφέρω να το προχωρήσω θελει πολλή υπομονή το παιχνίδι.

Δεν είναι, trust me, απλά είναι πολύ γρήγορο στο κομμάτι του gameplay -πιο arcade υπό μια έννοια. Μόλις μπεις στη λογική του θα εθιστείς.
Το μεγάλο του μείον για μένα είναι το micromanagement του inventory του, κάτι που προκύπτει από το αβυσσαλέο του looting system που μου διαλύει το νευρικό σύστημα -και αν είμαι και τέρμα ψυχαναγκαστικός ε, αυτό το πράμα με φέρνει στα όριά μου. Βέβαια από ένα σημείο και μετά, απλά επιλέγεις να μην ασχοληθείς με τίποτα πλην των απαραίτητων και οκ, έτσι ρολάρει καλύτερα.
Αλλά σε θέμα gameplay, μην σκάς μα με λίγη υπομονή και εξάσκηση θα τρέχει αέρα το combat του -και θα σου φανεί πιο εύκολο από το bloodborne.

υγ. θα πρότεινα προσωπικά εύκολα το nioh2 αντί του 1ου, απείρως ανώτερο σε όλα του

1 Like

Για το 2 μου εχουν πει οτι είναι ανώτερο σαν game απλά το πρώτο το βρήκα σε προσφορά πριν μήνες, γταν και η περίοδος που μόλις είχα τελειώσει με το bloodborne και ήθελα κάτι σε τέτοιο στυλ πάλι πριν ασχοληθώ με τα souls απο την αρχή. Το γρήγορο gameplay δεν με χαλάει, πιο πολύ η φάση με το loot system, inventory και όλα αυτά που σε κάνουν να νομίζεις οτι παίζεις diablo ξερω γω…
Θα του δώσω ομως μια ευκαιρία…

Εχω τερματισει προσφατα το 1ο nioh και τωρα παιζω το 2ο.

Στην αρχη ισως καποια bosses να σε δυσκολεψουν (εγω ειχα σπαστει σε 3 συγκεκριμενα) αλλα μετα απο εκεινα απογειωνεται το game γιατι παιρνεις αναβαθμισεις, συνηθιζεις το combat system και ολα πανε τρενο. Παντως το block και το guardian spirit σου ειναι οι καλυτεροι σου φιλοι! :joy:
Θελει ομως υπερβολικη υπομονη στην αρχη γιατι οντως θα χανεις συνεχως. Οταν το μαθεις ομως θα εθιστεις στο επακρον οπως ειπε και ο φιλος @Lupin . Απο ενα σημειο και μετα βαραγα 5ωρα sessions!

Τα ‘‘αρνητικα’’ που ειχα βρει στο παιχνιδι (πλην του loot system) ειναι οτι σε σημεια εχει οντως ‘‘cheap difficulty’’. Κατι instakills απο bosses ειδικα στα αρχικα σταδια ητανε κουραστικα. Οπως επισης και το σχεδον ανυπαρκτο enemy variety.

Για το loot system θα σου ελεγα απλως να κρατας στο συνολο ποιο εχει καλυτερα stats και τα αλλα να τα κανεις offer για να παρεις amrita να αναβαθμιζεις τον χαρακτηρα.
Κυριολεκτικα ΔΕΝ ασχοληθηκα καθολου εις βαθος με το loot γιατι ειναι η επιτομη του ‘‘overabundance’’.
Κανε επισης τα sub missions για περαιτερω αναβαθμισεις οπως και να καθαριζεις τα red spirits γιατι σου δινουν καλυτερα οπλα/πανοπλιες.

Κατα τ’αλλα παιχνιδαρες και τα 2 nioh. Το 2ο παντως εβαλε και την επιλογη να κανεις summon σε ολοκληρα τα levels αλλα και στα bosses. Ανυπομονω να ασχοληθω πιο μετα και με το Wo Long: Fallen Dynasty!

2 Likes

γενικά αν μπω στην διαδικασία να συγκρινω με το bloodborne ( μονο κ μόνο επειδή είναι το μόνο που έχω ασχοληθεί απο souls games) ειναι υπερβολικά πιο χαοτική η φάση εδώ. Είναι τόσα πολλά που πρέπει να τσεκάρεις και μου θυμιζει τις εποχές που παίζαμε τα παλιά rpgs στα pc και λιώναμε με stats και υπολογισμούς.
Δεν είμαι φαν της loot φάσης όπως είπαι παραπάνω(πολλά χρόνια wow και βαρέθηκα με το συγκεκριμένο system) και επίσης θέλω κάτι πιο γραμμικό ας πούμε και βατό.
οχι τόσο σαν βαθμό δυσκολίας απλά η όλη κατάσταση μου βγάζει οτι πρέπει να αφιερώσεις παρα πολύ χρόνο για να αρχήσεις να το καταλαβαίνεις.
όπως κ νάχει, μόλις καταφερα να ρίξω ο πρώτο boss στο καράβι, μια ολόκληρη μέρα μου πήρε, οπότε αργά αργά και θα δούμε που θα μας πάει…

τελείωσα τ’Atomic Heart. μετά απο κάποιο σημείο που έχεις “δυναμώσει” αλλά πέρα απο τη μέση, τα πράγματα, γίνονται πιο ανεκτά. αλλά το τελείωμα, πολύ φλού.

ερώτημα τώρα. έχει παίξει κανείς dead island 2 ? και πως συγκρίνεται με το 1+riptide ?

1 Like

Φιλε μου ετοιμασου να πονεσεις στα επομενα bosses :joy:
Ειδικα στο επομενο η διαδρομη ειναι τουλαχιστον αισχρη! Ευτυχως μετα ολα τα shrines ειναι σχεδον απεξω απο το boss room.

Oταν βρεις ορεξη και χρονο πες μας κι αλλα updates.

Εγω ειμαι περιπου στη μεση του Nioh 2. Ειναι γενικα βελτιωμενο σε ολα σε σχεση με το 1ο αλλα τα λατρευω εξισου μπορω να πω. Παντως προσθεσανε και ακομη περισσοτερα πραγματα που δεν τα παρακολουθω καν. Κανω απλως το level up και ολα κομπλε!
Εφαγα φοβερο κολλημα παντως!
Μακαρι να βρουνε την ορεξη και την εμπνευση και να βγαλουν ενα πραγματικο sequel του Ninja Gaiden! Νιωθω οτι με την εμπειρια που απεκτησαν απο nioh/wo long μπορουν να το κανουν.

1 Like

Δεν έχω προχωρήσει πάρα πολύ καθώς παίζω σε σχετικά χαλαρούς ρυθμούς. Γιαυτό τον λόγο, επειδή είναι αρκετά δύσκολο για τους ρυθμούς μου, δεν ξέρω αν θα το φτάσω πολύ μακρυά.
Στην φάση που είμαι τώρα,βρίσκομαι στην 3η περιοχή, την έχω καθαρήσει και παλεύω να ρήξω το boss της (nue), δεν με δυσκολεύει ιδιάίτερα πιστεύω σε μερικά tries πέφτει.
Νταξ η προηγούμενη περιοχή ήταν γενικά όντως μαρτύριο αλλα το boss εκεί έπεσε
Παίζω με συνδιασμό dual swords + spear,δεν ξερω αν κάνψ καλά και μοιράζω τα stats σε body και skill.
Δεν εχω ασχοληθεί καθόλου με blacksmithing reforging και τέτοια φάση, δεν έχω την υπομονή.
Lootarw τσεκάρω ανεβασμένα stats για να κάνω use και τα υπόλοιπα τα κάνω amrita.
Ισως κάποια φάση τσιμπήσω και το 2ο αφού όλοι λένε οτι είναι ανώτερο.

1 Like

Το Nioh ήταν μεγάλο παλούκι, θυμάμαι το ξύλο που είχα φάει.
Μια πολύ σημαντική λύση είναι το Sloth talisman…
δεν θέλω να πω πολλά για λόγους spoiler αλλά είναι υπεραπαραίτητο…
Οταν είχα παίξει με είχε βοηθήσει πάρα πολύ ειδικά με τα bosses. Δεν ξέρω αν το έχουν patchαρει γιατι τοτε ήσουν λίγο OP με αυτό.

Το Nioh2 θελω να το παιξω, το έχω κατεβάσει εδώ και καιρό απο το ps plus.
Θεωρώ πάντως το Wo Long καλύτερο παιχνίδι, πιο διασκεδαστικό, πιο πορωτικό.

Τελειώνω και το Atomic Heart. Καλή παπαρίτσα…
Ο κόσμος του και το art direction ειναι μακράν ότι καλύτερο έχει να δώσει, από εκεί και περα gameplay, combat, ιστορία είναι μέτρια ή και κάτω του μετρίου…και τι ειναι αυτό το πράγμα με τα συνεχόμενα puzzles, σπάσιμο νεύρων.
Δεν ξέρω γιατί το συνεχίζω ακόμα, μάλλον θέλω να το τελειώσω τουλάχιστον να μην εχω σπαταλήσει τζάμπα τις ώρες μου μέχρι εδώ που έχω φτάσει. Οκ ήταν στο gamepass και δεν χάλασα λεφτα, κάτι είναι και αυτό.

Και μετά…RE4 και Dead Space στο PS5 με τα pulse 3d μου να γουσταρω! Και το dlc του Horizon που βγήκε πρόσφατα να ξαναμπώ στον κόσμο της Aloy.
Και ενα παιχνιδάκι, το Bramble the Mountain King, φαίνεται πολύ όμορφο και έχει πάρει καλές κριτικές.
Θέλω να παίξω και το Cuberpunk τώρα που μετά από τόσα patches έχει στρώσει.
Α ναι βγαίνει και το Zelda…και υπάρχει και το Metroid Prime.
Ε, κάποια στιγμή θα το παίξω το Nioh2… :smile:

2 Likes

Sloth μαζι με blind σπας το game και στα 2 Nioh…

Γενικα εγω δεν ειμαι τοσο fan των Nioh… Το 2 ειναι σιγουρα αναβαθμισμενος σε σχεση με το πρωτο αλλα οριακα το τερματισα… Πολυυ κακο stage design, βαρετα mobs, κλπ κλπ… Απλα εχει πολυ δυνατο gameplay… To 1 το ευχαριστήθηκα περισσότερο

Για μενα τo καλυτερo soulslike που εχει βγει ειναι το Surge 2.

1 Like

Εγω ειχα σφυρι και σπαθι! Το σφυρι ειδικα τους εκανε ευκολα break τους εχθρους.

Ωραιος. Αν νικησεις και τα επομενα 2 bosses νομιζω δεν θα εχεις κανενα θεμα στο υπολοιπο game. Εγω ειχα σπαστει στην vampiress λογω αποστασης κυριως, στο centipede (μακραν το πιο αθλιο boss) και στη γλιτσα. Μετα το πηγα τρενο δεν ειχα ιδιαιτερο θεμα. Θα σου φανουν ‘‘αστεια’’ ευκολα αρκετα απο τα επομενα bosses. Σκεψου τα 3 τελευταια bosses τα ειχα βγαλει με την πρωτη. Τοσο αδιανοητα ‘‘ευκολα’’ ηταν σε σχεση με τα πρωτα.

Forging εκανα μια φορα το σφυρι εντελως τυχαια και δεν ξανασχοληθηκα. Εγω εβαζα κυριως στα stats που σου ανεβαζουν το attack του 1ου οπλου. Μετα stamina και health. Τιποτα αλλο σχεδον.

Το 2 παντως να ξερεις οτι ειναι λες και παιζεις το ιδιο game απλως καλυτερο και χωρις τοσα cheap σημεια. Εχει παντως απο το 1ο nioh ιδιους εχθρους καθως και καποιες περιοχες και καποια bosses (στα submissions).
Το εχουνε παντως με την επαναλειψη και δεν καταλαβαινω το γιατι.

Αλλα ναι το combat ειναι APTIO.

Ασε φιλε κι εχω ΤΕΡΑΣΤΙΟ backlog. Αν τα γραψω δεν θα τελειωσω ποτε χαχαχ

Atomic heart κριμα γιατι το διαβαζω απο πολλους οτι ειναι μετριο. Φαινοτανε τοσο ΤΟΥΜΠΑΝΟ ρε γαμωτο και ειχε τρελλο hype και ηλπιζα οτι θα γρατσουνισει εστω λιγο την πορωση που εχω με τα 2 τελευταια doom. Θα το παιξω ομως μιας και ειναι στο pass.

Wo Long αποσο εχω δει κι εμενα μου φαινεται οντως πιο ωραιο απο nioh και ανυπομονω ΠΟΛΥ να το παιξω.

Οταν με το καλο παρω σε καποια φαση και νεα κονσολα (xbox series x) θα παιξω εννοειται τα remakes Dead Space και Resi 4. Απο τα αγαπημενα μου εβερ.

2 Likes

Gamer με ΤΕΡΑΣΤΙΟ backlog;
πρώτη φορά ξανασυμβαίνει!

5 Likes

Τελος και το Nioh 2.
Παιχνιδαρος και αυτο. Το απολαυσα στο επακρον.

Γενικα πιο balanced μου φανηκε σε σχεση με το 1ο και αντικειμενικα ειναι οντως καλυτερο/πιο βελτιωμενο αλλα τα θεωρω ισαξια παρολο που στο 1ο ειχε πολυ περισσοτερο σπασιμο νευρων χαχα!
Στα ‘‘αρνητικα’’ θα εβαζα ισως παλι το enemy variety (αν και ειναι καλυτερο απο το 1) και καποιες επαναλειψεις στα areas οπως και sub missions που εβαζαν bosses του 1ου nioh. Επισης στο προτελευταιο σταδιο με ενοχλησε πολυ η επαναλειψη 5 αρχικων bosses πριν το boss της περιοχης. Με ψιλοξενερωσε εκει και αφησα τα submissions της τελευταιας περιοχης και πηγα κατευθειαν στο final boss.
Σε ολο το υπολοιπο παιχνιδι περασα εξαιρετικα.

Εγώ συνεχίζω σιγά σιγά το πρώτο, έχω φτάσει στην περιοχή με τα νερά και τις τρύπες στο έδαφος, μου έβγαλε την ψυχή να φτάσω στο boss, σαυτή την μαύρη χλαπάτσα, είμαι 2 μέρες εκέί κ τρώω ανελέητο ξύλο. Φρίκη φουλ, υπομονή μηδέν.

1 Like

Εγω παλι ξεκαθαριζω κατι achievements και το DLC του Vampire Survivors που ειχα αφησει και μαζευτηκαν, οσο κατεβαινει το Star Wars Jedi : Fallen Order. Αποφασισα να τελειωσω καποιους μεγαλους τιτλους που εχω στο ραφι πριν παρω τπτ καινουργιο.

ωωωπ
Έχεις παίξει γενικά Souls ε? (δεν θυμάμαι)
Αν του δώσεις λίγο υπομονή, μιας και είσαι και του Hollow Knight, θα βρεις πολλά στοιχεία που θα σου αρέσουν -η Metroidvania δομή, για 3d game είναι εξαιρετική!

Δεν εχω παιξει καθολου Souls series η αληθεια ειναι - η μονη μου επαφη ηταν 45λεπτα Elden Ring πρωτου το κανω refund :sweat_smile: Για να δουμε! Φαινεται πολυ σινεματικ, και μιας κ ερχεται το 2ο ειπα να το δοκιμασω.

A ναι σωστά, για να ρίξω λοιπόν το απαραίτητο πρηξομπούτσι την Κυριακή :stuck_out_tongue:

Νταξ είναι πιο cool η φάση μάχες εδώ, κυρίως metroidvania είναι στο πυρήνα του + πολύ όντως cinematic experience με την καλή έννοια + με παραδόξως ωραίο SW story.

1 Like

fallen order πολύ ευχάριστο, οχι τόσο δυσκολο όσο λένε.
η ένοια του videogame, πέρασα φαντταστικά!

2 Likes