Παιχνίδια Παίζουμε;

Παιχνιδαρα

1 Like

Ωραιος φιλε! Μετα απ’αυτο το boss πιστευω τρενο θα το πας.
Προσωπικα το παιχνιδι μου φανηκε αισθητα καλυτερο απο αυτο το σημειο κι επειτα για καποιο λογο.

Να συμφωνήσω και εγώ με τους προλαλήσαντες, το Fallen Order είναι πάρα πολύ fun! Έχει σωστή δυσκολία (δηλαδή εύκολο, αλλά όχι και walk in the park), είναι πολύ όμορφο, καλή ιστορία, διασκεδαστικό gameplay, ενώ τα metroidvania στοιχεία έχουν εισαχθεί σωστά και υπάρχουν μπόλικα collectibles (και προσωπικά λατρεύω τα “cosmetics” στα videogames, δηλαδή να ξεκλειδώνεις νέα skins κτλ, μου φαίνεται cool). Εννοείται πως μπορεί να παιχτεί και από όσους δεν γουστάρουν Soulslike games, έχει επιρροές από εκεί αλλά είναι άλλη η φάση του. Επίσης, δεν χρειάζεται κανείς να είναι χωμένος SW fan για να το απολαύσει, εγώ δηλαδή έχω μια casual επαφή με το σύμπαν και μια χαρά μπήκα στο πνεύμα του παιχνιδιού όσον αφορά το lore και την ιστορία.

1 Like

Γελάω με τα reviews στο Redfall.
Είναι τόσο κακό το παιχνίδι που σπάνε πλάκα με τα χάλια του.
Όπως λένε πολλοί, είναι πολύ πιο διασκεδαστικές οι κριτικές παρά το ίδιο το παιχνίδι.

Α ρε Arkane, γιατί έτσι…

Πραγματικα πολυ κριμα για ενα απο τα καλύτερα μεχρι πρότινος studio στην βιομηχανία…

Εγω παιζω star war survivor… Αν εξεμέσεις τα γραφικα που ειναι μετρια ειναι ενα παρα πολυ καλο sequel…

1 Like

Θελω να το παιξω αλλά αργότερα.
Όταν θα έχουν στρώσει κάποια πράγματα γιατί αυτή τη στιγμή είναι ένα ψιλοχάλι και στις κονσόλες εκτός απο το PC.
Ασταθές framerate, χαμηλές αναλύσεις, bugs και το χειροτερο απ’ολα που δεν αντέχω με τίποτα σε παιχνίδι screen tearing.

Γενικα, το τελευταίο διάστημα το optimization σε πολλά παιχνιδια είναι άστα να πάνε…

Για την ωρα περα απο τα γραφικά στα οποια εχω στο performance δεν εχω καποιο αλλο παράπονο.

Παντως ειναι πολυ τραγικο οτι εχουμε καινούρια γενια κονσόλων και ακομα δεν μπορουμε να παιξουμε 60fps χωρις προβλήματα ή θυσίες στην εικόνα. Αλλα να μου πεις αυτο γινεται και στα high-end pc οτι να ναι…

Η φάση είναι Zelda για τον επόμενο τουλάχιστον μηνα

9 Likes

Ας ειναι καλα τα emulators… το ξεκινησα και εγω και δειχνει πολυ ωραιο… Το εβαλα και 4Κ στην Oled μου … και παιρνουμε μια πολυ καλυτερη εκδοση απο το switch…Εχω ολες τις κονσολες αλλα ακομα πιο πολυ παιζω στο πισι μου

3 Likes

Πάμε για το δεύτερο “half of 2023” όπως ανακοίνωσε η Team Cherry.
Στην καλύτερη των περιπτώσεων…αν βγει το Silksong μέσα στο 2023 καλά θα είμαστε.

2 Likes

Να ρωτήσω το εξής. Έχω βάλει στο πρόγραμμα αρχές καλοκαιριού να τσιμπήσω ps5 τωρα που βλέπω οτι υπάρχουν κομμάτια και δεν παίζει το θέμα που ειχαμε μέχρι πριν λίγους μήνες.
Οι τιμές στα games είναι απιστευτα ψηλές. Αν κάποιος αγοτάσει κάποιο game για ps4 πχ red dead θα έχει κάποιο πρόβλημα στο να το παίξει στο ps5 αντίστοιχα; επίσης υπάρχει περίπτωση κάποιος να έχει στήσει ολόκληρη βιβλιοθήκη με games ψηφθακά που δεν έχει προλάβει να τα παίξει. Τό γίνεται σαυτήν την περίλτωση; δίνει κάποια εξτρά χρήματα μετά για τα updates;

Με τις βλακειες που κανει η σονυ , εχει τις διαφορετικες εκδοσεις για ps5 , που συνηθως τις χρεωνει παραπανω…Εχωντας ολες τις κονσολες αυτο ειναι το μονο που πραγματικα με ενοχλει στην σονυ και το οτι ζηταει παραπανω λεφτα αναλογα την εκδοση του παιχνιδιου… κατι που στη ΜΣ ειναι παντα δωρεαν

Εξαρτάται το παιχνίδι.
Υπάρχουν παιχνίδια που έχουν πάρει patch για PS5 και αν έχεις την PS4 έκδοση, βάζεις το patch. Συνηθως δωρεάν, εξαρτάται τον dev.
Αυτά που δεν έχουν πάρει patch παίζουν με backwards compatibility, πχ Bloodborne…
Και υπάρχουν και τα παιχνίδια που έχουν δύο εκδόσεις για PS4 και PS5 αλλα αυτά ειναι τα πιο καινούρια, που βγήκαν μετά το 2020.

Απ’ότι ξέρω το RDR2 δεν έχει πάρει patch για τις τωρινές κονσόλες. Που σημαίνει οτι στο PS5 παίζεις την PS4 Pro έκδοση με BC και στο Xbox Series την Xbox One X έκδοση.
Μαλακίες της Rockstar που έβγαλε remaster του GTA5 αλλά 3 χρονια μετά δεν έχει δώσει ένα patch για το RDR2…

1 Like

Βασικα εμενα που έκανα μετάβαση απο το απλο ps4 σε ps5 δεν με ενοχλει να παίξω παλιοτερη εκδοση…

2 Likes

ναι δεν εχει παρει του ps4 την εκδοση παιζεις.

:partying_face: :partying_face:

7 Likes

Χρωστάω ένα post στον @Neo (και σε όσους RPGαδες εδώ γύρω) για Avadon: The Black Fortress:

Ξεκινάω από τα βασικά, πως το παιχνίδι μου άρεσε αρκετά και το προτείνω στους φίλους του genre.

Πάμε με μια συνοπτική παρουσίαση να δούμε γιατί αξίζει να ασχοληθεί κανείς:

Το παιχνίδι εξελίσσεται επί της ουσίας σαν ένα πολύ καλό dnd campaign. Υπάρχει καλό questing, (πολύ) καλή γραφή, οι companions έχουν διακριτές και έντονες προσωπικότητες. Το gameplay είναι κλασικό turn based και στο party σου μπορείς να έχεις μέχρι άλλους δύο companions. Στο normal οι απλές μάχες με τα mob-ακια είναι λίγο αγγαρεία, αλλά οι πιο δυνατοί εχθροί, mini bosses και bosses έχουν ενδιαφέρον και αποτελούν καλό challenge και χρειάστηκα και potions και items και λίγη περισσότερη τακτική εν γένει για να πέσουν. Η ιστορία είναι ενδιαφέρουσα, έχει κάποια twists and turns στην πορεία και ενίοτε προσφέρει και τροφή για σκέψη. Ο κόσμος είναι πειστικός, κάθε λαός έχει τις ιδιοτροπίες του και τα χαρακτηριστικά του, το lore έχει ψαχνό. Τέλος, επειδή το παιχνίδι υπολείπεται στον τεχνικό τομέα, έχει δοθεί βάση στις περιγραφές τοπίων, ανθρώπων, καταστάσεων και στους διαλόγους. Τα κείμενα είναι όλα immersive και ποιοτικά και αυτό παίζει τεράστιο ρόλο, καθώς πάνω σε αυτά βασίζεται εν πολλοίς το παιχνίδι για να χτίσει ατμόσφαιρα.

Στα ουδέτερα τώρα. Το leveling up ενώ προσφέρει ωραίες επιλογές, έχει μια ιδιομορφία. Πρακτικά, κάθε skill που βρίσκεται ψηλότερα στο skill tree, εξαρτάται από δύο που είναι από κάτω του. Αυτό σημαίνει πως αν θες να ανεβάσεις το Χ skill στο 4, πρέπει να φροντίσεις τα δύο που συνδέονται μαζί του να είναι τουλάχιστον στο 4 lvl. Αυτό σημαίνει πρακτικά πως για να ενισχύσεις skills που είναι ψηλά στο skill tree, είναι πιθανό να χρειαστεί να βάλεις πόντους και σε ικανότητες που δεν σε νοιάζουν. Περίεργο σύστημα.

Στα ουδέτερα θα βάλω και το τέλος. Στο παιχνίδι σε δύο σημεία κάνεις επιλογές (το υπόλοιπο είναι γραμμικό). Πρώτον, στα companion quests. Δεύτερον, στο τέλος. Αν στα companion quests πας κόντρα στον companion, αυτός θα σε εγκαταλείψει στην τελική μάχη (το απλουστεύω λίγο για να γίνω κατανοητός). Στο τέλος του παιχνιδιού επίσης, έχεις να επιλέξεις ανάμεσα σε δύο τέλη. Αυτό που θέλω να πω, είναι πως το game με έφερε στην σπάνια θέση του να μην με έχει πείσει πως το κακό τέλος είναι όντως κακό και το καλό όντως καλό. Ας πούμε πως τα γεγονότα και τα επιχειρήματα που έχει στα χέρια του ο παίκτης, δεν επαρκούν για να νιώσω σίγουρος για ότι και να επιλέξω. Δεν λέω άλλα γιατί spoilers.

Τα αρνητικά. Αν στο τέλος κανείς επιλέξει το τέλος που οδηγεί σε μάχη, ας οπλιστεί με υπομονή γιατί η μάχη είναι πανδύσκολη, τραβάει ώρα και καταλήγει και βαρετή (και κατά γενική ομολογία, η χειρότερη που έχει σχεδιάσει ο άνθρωπος πίσω από το παιχνίδι). Εγώ (που είχα χάσει και τον fighter λόγω επιλογών) τα παράτησα και επέλεξα το άλλο τέλος. Για τα γραφικά έχω μιλήσει, είναι παλαιάς κοπής και φτωχικά, όπως και τα περιβάλλοντα, ενώ και το loot εν γένει δεν προσφέρει πολλά. Κάποιος μπορεί να θεωρήσει αρνητικό και το ότι το παιχνίδι είναι γραμμικό και δεν έχει επιλογές, εμένα δεν με πείραξε αφού ήταν καλογραμμένο.

Αυτά.

Ξεκίνησα Metro: Last Light με stealth προσέγγιση τώρα.

5 Likes

Θα δοκιμαστεί σιγουρα καθως οτι ειπες με καλύπτουν κατα πολυ μπορω να πω…
Απλα μετα απο zelda,FF16(αν βγει καλο) και Baldur’s gate 3… :stuck_out_tongue:

1 Like

Πέφτει και πολύ φθηνά (στα 2-2.5 ευρώ μπορείς να το βρεις), δεν χάνεις κάτι να το δοκιμάσεις. Δεν πρωτοτυπεί αλλά ικανοποιεί απολύτως την δίψα για RPG. Επίσης είναι και πολύ προσβάσιμο, διαλέγεις χαρακτήρα (fighter/rogue/druid/wizard για να μιλήσω στο περίπου με όρους dnd) και ξεκινάς, απλά πράγματα. Δεν ρολλάρεις, δεν κάνεις τίποτα, απλά διαλέγεις που θα ρίξεις πόντους (int/str/end/dex, κλασικά πράγματα).

1 Like

Έχει κανείς άλλος, κάτοχος switch, θέμα με drifting των μοχλών;
Μου το έχει βγάλει τώρα τελευταία, δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα, όμως με το Zelda τώρα υπάρχει σοβαρό πρόβλημα -γιατί είναι σχεδόν unplayable έτσι που ο μοχλός κάνει τον Link να βολτάρει διαρκώς…
Είδα γενικά στα internets ότι παίζει πολύ αυτό το θέμα, είπα να τσεκάρω κ εδώ μπας κ κανείς είχε κάτι παρόμοιο και το έλυσε μόνος του

1 Like