Παιχνίδια Παίζουμε;

Χαμος απο παιχνίδια. Αυτο το Starfield σαν Fallout με Andromeda μου κανει. Μια χαρα.

Με εψησε το SW outlaws!Φαινεται αρκετα καλοφτιαγμενο!μακαρι να αξιζει!

1 Like

Ας ξοδέψω άλλες 100 ώρες στο Assassin’s Creed ενώ δεν έχω τερματίσει ακόμη το Tears Of The Kingdom

8 Likes

:dizzy_face: Καλορίζικοοος!!!Πόσο κρατάει η μπαταρία του σε full παίξιμο Νικόλαε; Αλλάζει κάτι αν το έχεις στη φόρτιση σε σχέση με την απόδοση; Με δυνατό powerbank ξαναφορτίζει; Μπορείς να βάλεις και games εκτός steam όπως στο pc; Μόνο αυτές τις απορίες είχα :heart_eyes:

1 Like

Μπαταρία είναι ανάλογα το παιχνίδι. Στα πιο ζορικα κρατάει μιάμιση με δύο ώρες, ανάλογα πόσο θα βάλεις κ ρυθμίσεις απαιτητικές. Σε πιο απλά η παλιότερα παιχνίδια βγάζει μέχρι 5-6 ώρες. Σε φόρτιση ή εκτός, ίδια απόδοση έχει δεν έχω δει διαφορά. Φορτίζει κανονικά με power bank ναι. Και games εκτός steam μπορείς να βάλεις κανονικά.

1 Like

Τούμπανο αλλά η τιμή…

Ολοκλήρωσα χθες ένα πολύ νοσταλγικό τριπ σε μια άλλη εποχή, τερματίζοντας το Devil May Cry 3. Μετά την απογοήτευση του 2, η σειρά φαίνεται πως ξαναμπήκε στον σωστό δρόμο, αν και 1>3 imo. Κάποιες σχεδιαστικές επιλογές όπως backtracking ή το να ξαναπαίζεις (κάποια) boss fights με ξενέρωσαν (όπως μου συμβαίνει συνήθως στα περισσότερα παιχνίδια που το βλέπω αυτό). Γενικά φανταστικά εθιστικό gameplay με πολλές επιλογές στο πως θα παίξεις, ποικιλία σε combos, εξαιρετικά secrets, μερικά puzzles για αλατοπίπερο και υπερcool αισθητική. Και φυσικά απαιτητικά (και αρκετά) boss battles. Ότι ακριβώς χρειάζεται δηλαδή ένα πολύ καλό hack and slash.

Επίσης, μιας και είναι διαβόητο για την δυσκολία του, προσωπικά στο normal το βρήκα σχετικά βατό. Μερικά challenging σημεία και κάποια ζόρικα bosses, αλλά άπαξ και το μάθεις, βγαίνει με λίγη επιμονή. Εύκολο δεν το λες σε καμία περίπτωση, αλλά έχει όση πρόκληση χρειάζεται σε γενικές γραμμές. Σίγουρα είναι πολύ δύσκολο αν κυνηγάς ranks, θέλει να μάθεις άψογα τα combos, αλλά αυτό δεν είναι απαιτούμενο (προσωπικά δεν με πολυένοιαζε). Το έβγαλα όλο με Swordmaster style, πιστός στα Rebellion και Ebony and Ivory, που και που χρησιμοποίησα για αλλαγή σε λίγα σημεία τα Agni and Rudra και Beowulf, ενώ πλάκα είχε και το Kalina Ann.

Η τελική μάχη με τον Vergil από τα πιο “Dark Souls πριν βγει το Dark Souls” πράγματα που έχω παίξει. Και σε δυσκολία και σε σχεδιασμό και σε αισθητική και στα όλα.

Μαγεία ε;

6 Likes

Μην ξεχνάμε ότι πρόκειται για έναν υπολογιστή κανονικό παιδια σε μορφή φορητού. τα 800 ειναι 800, αλλά πχ με 800 τι gaming laptop παιρνεις, και τι επιδοσεις μπορεί να εχει συγκριτικά;

Αναλογικά με τα specs η τιμή ειναι αρκετά καλή, το foul για μένα ειναι οτι δεν εχει τα trackpads που εχει το steam deck, που ειναι φοβερα και για navigation σε desktop mode, αλλά και με τη χρήση που εχουν σε διάφορα παιχνίδια.

Θα ήθελα πολύ να το δοκιμάσω πάντως, αν και η καγκουρο-gamer αισθητική που έχει δε μου αρέσει.

1 Like

Από ότι είδα στο review του μουσάτου έχει και μπόλικα θεματάκια με τις συμβατότητες και τα windows, ενώ το deck ειναι πιο παιχνιδομηχανη και safe λόγω του steam… Συμφωνώ άπειρα για την καγκουροεμφάνιση… Laptop με τέτοια specs δεν παίζει κάτω από 1700 καιιι το πιο σημαντικο στο laptop αν θες να παίξεις AAA game πρέπει να είσαι στην πρίζα, εδω έχεις σχεδόν μια ώρα παιχνιδιού…

Τέλος η ανάπτυξη παιχνιδιών για το Xbox One, ούτε 3 χρόνια μετά την κυκλοφορία του. Η MS λέει πως ετοιμάζεται για την Gen 9. Καλά κρασιά, η ελεύθερη πτώση συνεχίζεται.

1 Like

Eχεις μπερδέψει το one με το series X/S… Τωρα ειμαστε στο gen 9.

4 Likes

Καλημέρα και σε σένα, πάω να φάω τίποτα και να φτιάξω καφέ, φαίνεται πως είμαι ακόμα στον αυτόματο πιλότο :stuck_out_tongue:

1 Like

Καλα αυτό το είχαμε καταλάβει.
Ελάχιστα παιχνίδια εβγαιναν στο Xbox One εδώ και καιρό.

Φίλοι PC-άκηδες, ποια 2-3 games της τελευταίας δεκαετίας θα προτείνατε σε καποιον που είπε να ρίξει κασέρι και να γυρίσει πίσω στο gaming μετά από αρκετά χρόνια αποχής , για να τον κάνετε να νιώσει ότι άξιζε η επένδυση; Ο,τι θέλετε από genres.

(Ryzen 5 7600 με Radeon RX 6950 XT)

Θες γραφικάρες δηλαδή κυρίως;

Αν θες να χαρείς τα γραφικά, κοιτάς πιο ΑΑΑ/blockbuster τίτλους. God of War, Spiderman, Elden Ring, Hitman 3, Control, Cyberpunk 2077, Horizon, νομίζω κάτι από αυτά θα σου κάνει.

5 Likes

Να προτείνω Red Dead Redemption II να δεις ουρανό τη νύχτα με ξαστεριά να πάθεις την πλάκα σου.

5 Likes

Όχι απαραίτητα, έγραψα cpu+gpu έτσι απλά για να ξέρετε για τα requirements. Και είπα για τελευταία δεκαετία γιατί δεν εχω παίξει σχεδόν τίποτα από αυτό το timeslot

1 Like

Ό,τι είπαν τα παιδιά, με την μικρή αφαίρεση του Elden Ring (για μένα)
Για γραφικάρες/tech demos κοιτάς προς MS Flight Simulator, ίσως και Alyx, και αν θες και παιχνιδάρες παράλληλα κοίτα κυρίως Witcher 3:Wild Hunt, CP 2077, God of War και Read Dead Redemption 2.
Παιχνιδάρες+θα χαρείς και το σύστημα.

Αν θες βέβαια να μπεις στο ελίτ κλαμπ ονόματι “έδωσα τάδε τετραψήφιο ποσό για πισί και παίζω ρετροπιξελούμπες” το Vampire Survivors είναι μονόδρομος. :trollface:

3 Likes

Πολύ niche όμως το Flight Simulator!

Αν μιλάμε γενικά για διαμάντια της προηγούμενης δεκαετίας, ε βάλε στην εξίσωση και DOOM, GTA V, Portal 2, Skyrim, XCOM, Dishonored, Bioshock Infinite, ενώ για RPGs (παραδοσιακά) κοιτάς και Divinity/Pillars of Eternity/Wasteland. Έριξα τα βαριά χαρτιά, για να πάρεις μια ιδέα, από εκεί και πέρα υπάρχει ένας ωκεανός από indie games και διάφορα hidden gems και φυσικά όσα πρόσθεσαν οι αποπάνω. Σίγουρα υπάρχουν και αρκετά που δεν μου έρχονται τώρα.

3 Likes