Παιχνίδια Παίζουμε;

7 Likes

Γιατί κλαίει ο μικρός; παιχνιδάρα του πήραν :stuck_out_tongue:

2 Likes

Πως κατάφερα να ξανακαω με Witcher, ουτε που το κατάλαβα.
Ατιμο cross-play, απο τα καλύτερα πράγματα στο σύγχρονο gaming

7 Likes

Ρε γμτ θα ηθελα πολυ να αγορασω Steam Deck αλλα ξερω οτι δε θα το χρησιμοποιήσω.

Πόσο έχει το νέο steam deck με την oled παιδιά;
Με ενδιαφέρει η αγορά του.

Και εμενα με τρωει για steam deck ή Asus Rog αλλα πηγα τις προάλλες mall και ειχε display το Asus με forza horizon και ηταν οριακά unplayable… :confused:
Νομιζω αξιζει full για indie και switch emulator…

1 Like

Τέλος το Armored Core 6, πάμε για το ng+ τώρα και στη συνέχεια το ng++ ώστε να ανοίξει το πραγματικό final boss και όλα τα υπό-σενάρια (πλέον των έξτρα parts για το mech σου, όπλα κτλ)

H From δεν απογοήτευσε ούτε στο ελάχιστο, η ίδια κρυπτική ιστορία, το ίδιο δέος στα boss fights, τρελό bullet-hell στα κανονικά επίπεδα (και σε ορισμένα από τα boss fights, όπου η φάση ξεπερνάει τα όρια της επιληψίας αν παίζεις με build που βασίζεται στην ταχύτητα), γνήσιο arcade συναίσθημα προσαρμοσμένο ιδανικά σε ένα 3d περιβάλλον, φοβερά action set pieces και μετά-αποκαλυπτικά σκηνικά, φα-ντα-στι-κό soundtrack και γενικότερα παιχνίδι που προτείνεται με κλειστά μάτια στους φίλους της εταιρίας -και όχι μόνο, πιο εύκολο σίγουρα από όλα τα υπόλοιπά της παιχνίδια αλλά με πολύ καλό επίπεδο δυσκολίας και εδώ.

Μακάρι κανένα DLC του χρόνου, ή ακόμα καλύτερα ένα 7ο παιχνίδι, τώρα που έκαναν και σχετική επιτυχία με αυτό το ξεχασμένο franchise και τσίμπησαν και το GOTY βραβειάκι τους

6 Likes

Steam deck for the win - παροτι ειναι πιο αδύναμο.
Αλλη υποστήριξη και απο τη valve και απο την κοινότητα.
Ειδικά το oled ειναι φοβερο, με καλύτερη (πολυ) μπαταρια και οθονάρα.

Το Asus ειχε θεματακια και με τις κάρτες μνήμης απ’όσο ξέρω, οπότε παρά το δελεαστικό των specs, προσωπικά δε θα το προτιμούσα.

Για indie (αλλά και λιγο παλιοτερα AAA) μια χαρα ειναι το deck, τωρα προφανώς αν θες να παίξεις με τρελά FPS, τα πιο συγχρονα παιχνίδια, το deck δεν ειναι γι αυτη τη δουλειά.

Πάντως unplayable to Horizon (5) δεν το λες @Neo

1 Like

Στο asus ηταν χάλια φουλ pop up και κανενα 20ρι fps max.(χωρις να ασχοληθώ με ρυθμίσεις) Στο video ειναι legit ισχύει.

Εγω το deck το βλέπω και ως αναβάθμιση για το switch αν το τσιμπήσω κάποια στιγμή.

Καλα ναι ισχυει, ειναι μεγαλο step up απο το switch (μιλαμε παντα για portable experience).
Εγω το εχω κ με type c dock σαν κανονικο pc, περα απο τα παιχνιδια.

Γενικά θεωρω οτι ειναι απο τις καλυτερες αγορές που εχω κάνει, και το oled φαινεται πολύ καλό upgrade σε ουσιώδη σημεια (οθονη, μπαταρία, καλυτερο wifi)

2 Likes

Τι ήθελα και έβαλα το Bloodborne; Μου σπάει τα νεύρα - να το πω κόσμια - από την αρχή.

1 Like

Μαθε καποια διαδρομη καλα για να exp-αρεις και να δυναμωσεις

οταν οι δημιουργοι αγαπανε τοσο πολυ αυτο που εχουν φτιαξει , η Larian
πραγματικα ξεβρακωνει ολη την βιομηχανια

3 Likes

Μου κανανε δωρο χτες το Hogwarts και το βαλα λιγο. Μαγικο προς το παρον. Αν παει ετσι θα ναι πολυ ομορφη εμπειρια

Everspace 2 εχει παιξει κανεις να πει μια γνωμη?

1 Like

Στις 20 ωρες που ειμαι αυτη την στιγμη (Hogwarts) παει οπως η πρώτη ωρα…

1 Like

50 ώρες στο Hades. Αυτό που δημιούργησαν οι τύποι της supergiant είναι απίστευτο.

4 Likes

Ωραίος. Είναι το αμέσως επόμενος που σκέφτομαι να αγοράσω κ μα ξεκινήσω αμέσως. Διαβάζω οτι παίζει τρελός εθισμός

2 Likes

Ας κάνω και εγώ μια μικρή ανασκόπηση της gaming χρονιάς μου (η οποία μου φάνηκε σχετικά ήπια).

Λίστα:

1. Baldur’s Gate 3
2. Broken Sword: Shadow of the Templars
3. Blood
4. Supraland
5. Quantum Break
6. Metro: Last Light
7. Spyro The Dragon
8. Detention

Αυτά ξεχώρισα και απόλαυσα περισσότερο, η σειρά είναι περισσότερο για τα μάτια του κόσμου και όλα είναι 100% recommended (και όλα παιγμένα στο PC). Από εκεί και πέρα ασχολήθηκα πρώτη φορά με τίτλο της Spiderweb (το πρώτο Avadon: Black Fortress) και ήταν μια πολύ ευχάριστη εμπειρία, ένα game φτιαγμένο αναμενόμενα με μεράκι το οποίο στοχεύει σε συγκεκριμένο κοινό, ενώ πέρασα πολύ καλά και με το A Way Out, ότι πρέπει για χαλαρό couch coop, πολύ διασκεδαστικό και ξεκούραστο. Έπαιξα και λίγα ακόμα, τα οποία είτε δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο (Narita Boy π.χ). είτε λειτούργησαν καλά απλά για να ξοδέψω λίγες ώρες και να χαζολογήσω (Rustler π.χ., φόρος τιμής στα πρώτα στα πρώτα GTA αλλά στον μεσαίωνα, το οποίο αγγίζει τα όρια της παρωδίας :stuck_out_tongue: )

Στο PS4 δεν έπαιξα πολλά, το DMC 3 όμως το αγάπησα. Πολύ ξεχωριστή και μοναδική εμπειρία ήταν επίσης το Journey (άχαστο σε προσφορά), ενώ το Beyond: Two Souls μου φάνηκε αρκετά φιλόδοξο, εν τέλει όμως καθαρό step down από το Heavy Rain.

Οι απογοητεύσεις της χρονιάς είναι δύο. Πρώτο και κύριο το Shadow Warrior 2, το οποίο του άλλαξαν τα μάτια και το βρήκα τρελή σούπα (ήταν εκείνη η εποχή πριν κάποια χρόνια που τα “rpg στοιχεία” αποτελούσαν μάστιγα), ενώ έπαιξα για πρώτη φορά Forza (το τελευταίο Horizon) και παρά τα πανέμορφα γραφικά, την μεγάλη ποικιλία αυτοκινήτων, τα πλούσια περιβάλλοντα, το παιχνίδι δεν με κράτησε καθώς είναι overwhelming μέχρι αηδίας, το “campaign” δεν έχει καμία αίσθηση ανταμοιβής και δεν είχα ούτε 5 λεπτά διαθέσιμα να πάρω ανάσα χωρίς να ανοίξει κάποιο event ή να συμβεί κάτι. Καμία σχέση η προσέγγισή του με το πως θέλω εγώ ένα racing game.

Αυτά, άντε και του χρόνου καλά να είμαστε και να τα λέμε για το χόμπυ μας!

9 Likes

Με σωσες απο το να το παρω. Το σκεφτομουνα. Δεν μου αρεσουν καθολου τετοιου τυπου παιχνιδια. Ηλπιζα σε κατι πιο απλωμενο και ταξιδιαρικο :sweat_smile:

1 Like

Υποθέτω τα προηγούμενα ίσως είναι πιο relaxed, αλλά δεν είμαι αρμόδιος να απαντήσω.

1 Like