Παιχνίδια Παίζουμε;

Εγω παλι κυριως με παλια την εβγαλα.

Αυτα που χαρηκα πιο πολυ και ελιωσα φετος ηταν τα:

Divinity Sin 2…να πω την αληθεια το προτιμω τελικα απο το Baldurs Gate. Βασικα να το πω αλλιως. Αν το Baldurs Gate ειχε την προσηλωση στην τακτικη και την στρατηγικη που χε το Divinity Sin 2 θα ηταν ακομα καλυτερο.

Baldurs Gate 3 Εξαιρετικο. Θα ξαναπαιχτει. Αλλαααα με κουρασε αρκετα στο τελευταιο ακτ και ουσιαστικα εκανα το ενα κουεστ μετα το αλλο καπως διαδικαστικα. Μου φανηκε και αρκετα ευκολο

Διαχρονικες αξιες με τις οποιες περασα πολλες ωρες τα Total War: Warhammer 3, Football Manager 2024, Nba 2k22, Cyberpunk.

Τελειωσα και καραγουσταρα τα Assassins Creed: Origins κ Odyssey

Επιασα μετα απο χρονια και moddara τα Skyrim k Oblivion. Περασα και με αυτα πολυ ομορφα

Ευχαριστη εκπληξη το King Arthur: A Knights Tale. Ωραια ατμοσφαιρα και τακτικη στις μαχες.

Τελος να αναφερω τα δυο διαμαντια με τα οποια λιωνω αυτες τις μερες και ακομα ειμαι πολυ νωρις στο περιεχομενο τους. Το Hogwarts Legacy και το Rogue Trader 40K το οποιο σαν περιεχομενο, ατμοσφαιρα και διαλογους μου αρεσει αρκετα πιο πολυ απο το Baldurs Gate. Κριμα που πολλοι χρηστες λενε οτι ειναι αρκετα broken απο bugs στα τελευταια του Acts. Παντως στις 30 ωρες που χω παιξει το εχω κατα ευχαριστηθει. Ελπιζω με τα Patches να γινει δουλιτσα

5 Likes

Όσο κανείς progress τόσο ξεδιπλώνονται οι αρετές του παιχνιδιού. Εικαστικά επίσης είναι πανέμορφο.

Καρδούλες άπειρες για το Broken sword. Θυμάμαι να το αγοράζω για το playstation τότε όταν πρωτο κυκλοφόρησε. Άνετα μέσα στο προσωπικό μου top 20 όλων των εποχών. Επίσης το Quantum break…Τι αδικημένη παιχνιδαρα. Εν αντιθέσει με την πλειοψηφία προσωπικά μου άρεσε πολύ ο συνδυασμός gameplay με τις live action scenes.

3 Likes

Narita Boy το επαιξες αρκετες ωρες? Ξεκιναει αργα αλλα ειναι ενα διαμαντακι μετα. To λατρεψα το συγκεκριμενο. Δεν θα πω περισσοτερα αλλα ας πουμε οτι σου αναζωογονει το gameplay οσο προχωρας.

Το τερμάτισα. Δεν ήταν άσχημο (καλή ιστορία), αλλά θεωρώ πως δεν έκανε κάτι παραπάνω στο είδος του, το βρήκα κάπως basic. Δεν το λέω φόλα, περισσότερο πέρασε και δεν (με) ακούμπησε.

1 Like

Καταλαβα φιλε. Εγω οταν το ξεκινησα με το που βγηκε ειχα εθιστει πολυ. Μου αρεσε ο κοσμος του και ο τροπος που εξελισοταν το παιχνιδι. Σου εβαζε διαφορα πραγματα με εξυπνο τροπο. Moυ αρεσε πολυ και το soundtrack. Kατι περισσοτερο δεν κανει συμφωνω αλλα ο,τι κανει το κανει καλα θεωρω. To combat του ειναι οντως basic αλλα προσωπικα δεν με χαλασε καθολου. Μακαρι παντως να βγει κι ενα sequel.
Ουσιαστικα δεν εχω να προσθεσω κατι περαιτερω γιατι ειναι υποκειμενικα αυτα εν τελει. :wink:

1 Like

Ας κάνω κι εγώ μια γρήγορη ανασκόπηση.
Εξαιρετική gaming χρονιά για μένα, και παρέα μαζί με την απίστευτη περσινή μου, έπαιξα παιχνιδάρες που θα τις θυμάμαι για δεκαετίες.

Φέτος πρόλαβα έπαιξα και ολοκλήρωσα τα εξής: Γράφω μόνο όσα ολοκλήρωσα, γιατί κάτι indie τύπου Backpack Hero, Dave the Diver κλπ τα έλιωσα, αλλά δεν μπορώ να πω ότι τελειώνουν κιόλας.
Η σειρά είναι όπως τα τελείωνα.

Midnight Suns
Elden Ring
Resident Evil 4
Hogwarts Legacy
Yakuza 0-7
Baldur’s Gate 3
Lies of P
Like a Dragon Gaiden: The Man Who Erased His Name
Dragon’s Dogma: Dark Arisen

Στα παραπάνω μοναδικό μελανό σημείο για μένα το μέτριο στην καλύτερη Elden Ring (έχω ξαναγράψει γιατί δεν μου άρεσε, βαριέμαι να τα αναλύω πάλι)

Με όλα τα υπόλοιπα πέρασα τέλεια, με ξεκάθαρα πρώτο και καλύτερο το αριστουργηματικό BG3, ο χρόνος θα δείξει ποιο είναι το πραγματικό GOAT μου, αυτό ή το Wild Hunt. Λάριαν λατρεία μέχρι το μεδούλι, προσπαθώ να κανονίσω ταξίδι στη Γάνδη μέσα στο '24 για να καταθέσω τα σέβη μου, ελπίζω να τα καταφέρω.

Μετά, να αναφέρω ότι ανακάλυψα και πάλι την αγάπη μου για την capcom, πέρασα τέλεια με το resi 4+separate ways “aka blueprint how to make a remake” και το Dragon’s Dogma, και πρόσφατα ξεκίνησα και το Monster Hunter με παρέα και το απολαμβάνω.
Τo Hogwarts Legacy ήταν μαγικό και με ταξίδεψε και με το Midnight Suns, ενώ το βρήκα άνισο, διασκέδασα φουλ με το εξαιρετικό gameplay loop του-combat του.

Τέλος, τη σειρά Yakuza την αποθέωσα ξανά εδώ μέσα, την λατρεύω, και πραγματικά μετράω μέρες για τις 26 Γενάρη. ΧΑΒΑΗ ΕΡΧΟΜΑΣΤΕ :heart_eyes:

btw έρχεται εξαιρετική αρχή στo gaming '24 για μένα, ξεκινάμε με 8ο Yakuza και συνεχίζουμε με Persona 3 Reload και Dragon’s Dogma 2.

Καλή gaming χρονιά να έχουμε παίδες. :beers:

6 Likes

Και εγω φετος επαιξα παρα πολυ πράγμα τοσο που τωρα που τα κοιτάω σιγουρα δεν εχω παιξει ξανα τοσα πολλα στην ενήλικη ζωη μου.

Τοπ 10:

  1. Baldur’s Gate 3 // Alan Wake2
    Και τα 2 γράψαν ιστορία.
  2. BloodBowl 3
    Κάκιστο launch με πολλα bugs… Ωστόσο μιλαμε για ενα απο τα καλυτερα επιτραπέζια ever που ακομα και ετσι παιξαμε ωραίες λιγκες online. Ευτυχώς σιγα σιγα το φτιαχνουν.
  3. Wanted Dead
    Το κρυφο obscure/ βήτα διαλογής διαμάντι της χρονιας. Ο δημιουργοι ειναι ο τύπος που εκανε τα Ninja Gaiden(τα dark souls πριν τα dark souls) η ομαδα των dead or alive + την πολυαγαπημένη stefanie joosten.
Summary

Ο στοχος τους λοιπον ηταν να φτιαξουν ενα παιχνιδι ομαζ στα action games της εκτης γενιάς με 80s cyberpunk theme. Για εμενα το αποτελεσμα ειναι 100% περιχυμένο με ενα απολαυστικα δυσκολο και παλιομοδίτικο gameplay και level design, voice overs/cutscenes κάκιστα καλα, μια ιστορικά που την πρωτη φορα που το τερματίζεις δεν καταλαβαίνεις και πολλα, ενδιάμεσα να σου πετάει cutscenes σε anime και live action, χωρις λογο ύπαρξης mini games με καραοκε,ramen food fights, arcades και ενα ξεκάρφωτα γαμ@το video clip καπου στην μεση του παιχνιδιού με την joosten στα φωτίστηκα :heart_eyes: .

Εχει την λογικη των παιχνιδιων που οταν κανεις master το σύστημα μαχης πας για speed run και μετα για το επομενο επιπεδο δυσκολίας. ΕΠΟΣ(αλλα σιγουρα ειναι ΜΟΝΟ για μερακλήδες)
Το ign και τα μεγαλα site του βαλαν 4ρια αλλα ευτυχώς μια ανέλπιστα μεγάλη ομαδα παιχτων και μικρη μεριδα του τυπου το αποθεώνουν ως το καλυτερο κακο παιχνίδι του 23.

  1. SpiderMan 2
    η sony πλεον δεν απογοητεύει με τα sequel. Μερικα επίπεδα πανω απο το προηγούμενο.
  2. Aliens: Dark Descent
    εγκληματικά underatting παιχνιδι. Προσωπικά το καλυτερο alien game.
  1. Star wars Survivor
    Η EA εχει την ταση να αυτοκαταστρέφεστε ακομα και στα λιγα καλα παιχνιδια που βγαζει καθως ενω εχει ενα εξαιρετικο sequel σε ενα τεραστιο franchise δεν τρεχει οπως θα έπρεπε να τρεχει ενας ΑΑΑ τιτλος… Παρ΄ολα αυτα πολυ καλο.
  2. Remnant 2
    Το καλύτερο coop του 23.
  3. Outer Wilds
    Οσοι φιλοι το εχουν παιξει το κατατασουν σε ενα απο τα αγαπημενα τους ever… Πολυ καλο και καταλαβαίνω για ποιο λογο το λενε αλλα δυστυχώς δεν με επιασε τοσο.
  4. Horizon Call of the Mountain
    Πολυ ωραια vr εμπιρια αλλα δυστυχώς ενω η sony εχει μια τρομερη τεχνολογια στο vr2 αν δεν το υποστηρίξει(που μεχρι τωρα δεν) θα παει ακλαυτο. Κριμα.
  5. Atlas Fallen
    απόλαυσα το coop αλλα ειμαι fanboy Deck13 (Surge,lords of fallen) Απο κλασικα τα τιμια 7ρια της focus.

Αυτα που δεν ηταν meh αλλα ουτε μου αρέσαν:
Final Fantasy XVI
Diablo IV (Αν το επαιξα μονος δεν θα τερμάτιζα)
Atomic Heart
Octopath Traveler 2

Και 2 που δεν μου αρεσαν καθολου:
Sons of the Forest(αλλα να του δώσω οτι ειναι early access)
Wo Long: Fallen Dynasty

Aυτο που ντρέπομαι που το εχω ακομα στις 6 ωρες gameplay ειναι το TLOZ:Tears of the Kingdom

Θελω να παιξω καποια στιγμή:
Fire Emblem Engage
Hogwarts Legacy
Armored Core VI: Fires of Rubicon
Persona 5 Tactica
Like a Dragon Gaiden
Synapse
Resident Evil 4 Remake σε vr
Dead Space Remake
Καλα παμε… :joy:

Τωρα παιζω
warhammer 40 000 rogue trader εχω λιγες ωρες καθως περιμένω να βγουν μερικα patch.
και marvel Midnight Suns

Τελος το 24 περιμένω:
πρώην Yakuzαρα 8
Banishers Ghosts of New Eden
Dragon’s Dogma 2

7 Likes

λοπόν στα γρήγορα τί παίχτηκε φέτος.

bloodborne (το ξεκινησα σεπτέμβρη του 22, το παράτησα μετά απο μερικές μέρες επειδή δεν την πάλευα αλλα τελικά μετά απο καιρό το ξαναέπιασα και σκάλωσα άσχημα.τερμάτησα το dlc τις πρώτες μέρες του 23 οπότε στην ουσία πάει στην φετινή λίστα… δεν αναφέρω τι πως και γιατί, το παιχνιδι είναι αρρωστημένο έπος.)

the last of us 2 (10άρι ακατέβατο)

ghost of tsushima( ξεκινάει γαμάτα αλλά απο ενα σημείο κ μετά ψιλοβαρέθηκα, οπτικά πανέμορφο αλλά ο πιό αδύναμος open world κόσμος που έχω δεί. απλά πάς μόνος και κάνεις quests της ρουτινας. απο αισθητικής άποψης πάντως είναι απο τα ωραιότερα πράγματτα που έχω δεί.)

nioh (μέχρι τα μισά του παιχνιδιού ήταν ότι πιο σαδιστικό έχω παίξει στην ζωή μου απο πλευράς δυσκολίας, έκανε το bloodborne να φαινεται σαν περίπατος. μετά ανοίγει πολύ και κυλάει πολύ πιο ομαλά. λογικα φέτος θα τσεκάρω και το 2.

death stranding (πηρε πολύ ώρα να καταλάβω τί πρέπει να κάνω αλλά μετά ο εθισμός ήταν τέτοιος που και στιν ύπνο μου το σκεφτόμουν. σίγουρα δεν ειναι για όλους, αλλα μιλάμε για τρελό έπος με τρελή σκηνοθεσία.

batman arkham trilogy ( νταξ δεν τρελάθηκα, φουλ βαρεμάρα απλά έπαιζε σε τρελή προσφορά στο store οποτε το αγόρασα. 3 παιχνιδάκια τα οποία τα έβγαλα σε εναν μήνα και τα ξέχασα κιόλας…)

assassins creed 3 remastered ( πολύ παλιό για τα γούστα μου, απαρχαιομένα γραφικά, αργές κινήσεις, οπότε το παράτησα στις πρώτες 5 ώρες. ίσως κάποια αλλη στιγμή προς το καλοκαίρι)

hollow knight (10άρι, πολύ δύσκολο, χαοτική φάση στην αρχή, θέλει χρόνο για να βρείς τα βήματά σου όσο και αν δεν του φαίνεται, εγώ νομιζα οτι ήταν τέρμα παιδικό, αλλά έφαγα τρελό ξύλο. όταν το έβγαλα στο τέλος ενιωσα οτι έκανα άθλο)

dark souls 1 remastered ( ήρθε στην μίζερη ζωούλα μου και γάμησε όλα τα σύμπαντα. ίσως ότι καλύτερο έχω παίξει τα τελευταία χρόνια)

dark souls 2 ( αυτό παίζω τώρα, κατώτερο του πρώτου αλλά πολύ καλό. είμαι κάπου στο 30% , θα με πάει λογικά μέχρι μέσα γενάρη)

syberia 1 ( έχω πάρει την τριλογία στο pc σε προσφορά και είπα να το ξαναθυμηθω, καθώς πιτσιρικάς ήταν το αγαπημένο μου. το ξεκινησα και κάπου στα μισά απλά το άφησα χωρίς κάποιον λόγο. σίγουρα όμω θα το συνεχίσω. αριστούργημα!!!)

13 Likes
1 Like

Ειπα να κανω ενα μπρεικ και να παιξω κατι καινουργιο απο τη βιβλιοθηκη, και επεσα πανω στο εξαιρετικο Cult of the Lamb.

Ενα μιξ Hades / roguelite με base management οπου τρεχεις τη δικια σου σατανικη αιρεση ως ενα αρνι :japanese_ogre: Αξιζει με τα χιλια, υπερβολικα ευχαριστο και εθιστικο, οτι πρεπει για γιορτες.

3 Likes

1 Like

Cyberpunk σπέρνει προς το παρόν η ιστορία, καθώς και το world-built αλλά και το γενικότερο rpg element, το shooting όμως με ξενερώνει αρκετά -υπερβολικά μέτριο, για να μην πω οριακά γτπ σε κάποιες περιπτώσεις. Καταλαβαίνω και σε ένα βαθμό το fp του στοιχείο -φοβερό immersion στην ιστορία- αλλά γενικότερα δεν με έχει πείσει ή γραπώσει καθόλου…

Πέτυχα τώρα το πρώτο σοβαρό boss (Oda) που οκ ρε παιδί μου, ε είναι μια παπαριά και μισή η μάχη σε first person με τα συγκεκριμένα shooting mechanics του παιχνιδιού (και κανένα fun value γενικότερα με τον τρόπο που εξελίσσεται).
Μου τη σπάει πιο πολύ όμως, γιατί δεν νομίζω ότι το fps σαν genre δεν μπορεί να δώσει πόνο σε όλα τα επίπεδα ενός παιχνιδιού (δες Bioshock και πόσα άλλα) αλλά εδώ οκ, μετριότατη υλοποίηση στη καλύτερη.

6 Likes

Νέο Prince of Persia και απ’ότι φαίνεται τα σπάει.
Πάει για αγορά.

3 Likes

double post για Cyberpunk αλλά Sinnerman = :scream: :cold_face: :cold_face: :confounded: :face_with_open_eyes_and_hand_over_mouth:
(γενικά τα quests του αδιανόητα, αλλά εδώ τερμάτισε.-)

4 Likes

Γενικα αν δεν βγαζαν τα ματια τους στο launch και έβγαινε οπως ειναι τωρα το παιχνιδι θα ηταν στο πανθεον (που και τωρα εχει θεματα που δεν μπορουν να φτιαχτούν καθως ειναι προβληματα δομης…) Ακομα και τωρα με εξοργίζει ποσο ανεκμετάλλευτα ειναι τα factions…

Το καλο ειναι οτι δεν το βαλαν κατω το παιχνίδι ειναι κατα πολυ κερδοφόρο και προχωράνε σε sequel :love_you_gesture:

3 Likes

Πρώτο παίγνιο της χρονιάς το ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ Chained Echoes. :beers:

Capture

Ακολουθεί τεράστια υπομονή μέχρι τις 26/01 για την Χαβάη.

1 Like

1 Like

Στο Cyberpunk, το reunion με Glados ήταν μακράν από τα highlight του παιχνιδιού ε

2 Likes

Και γω αυτές τις μέρες ρίχνω το 3ο play στο cyberpunk. Πήρα το phantom liberty αλλά ακόμη να μπω στον κόσμο του DLC μιας και με έχει απορροφήσει το main παιχνίδι με quest που δεν είχα δει τις προηγούμενες δύο φορές. Επισκέπτομαι και περιοχές της NC για πρώτη φορά και πραγματικά το απολαμβάνω. Στο ενδιάμεσο κατέβασα και το upgrade του the last of us 2. Διάβασα ότι είναι μουφα αλλά οκ 10 ευρώ είπα ας τα δώσω.

1 Like