Παιχνίδια Παίζουμε;

Tέλος το Cyberpunk, συνοπτικά 5 πράματα:

Στα θετικά:
-φοβερή ιστορία/διάλογοι/χαρακτήρες, τοπ σε όλα
-φοβερό imersion λόγω FP
-φοβερό level design, μια πόλη που μέσα της έχει άλλες 300 μικρότερες πόλεις, η κάθε μια με ένα σωρό δωμάτια, μυστικά κτλ
-πολλές επιλογές για να τελειώσεις μια αποστολή ή να εξελίξεις μια συζήτηση, το rpg element εδώ πήρε φωτιά
-απολαυστικό skill tree, απολαυστικές και οι αναβαθμίσεις στους ripdoctors, αλλάζουν εντελώς την εμπειρία απαξ και ξεκινήσεις τα upgrades
-Ωραία φινάλε
-Απόλαυσα πολύ, παραδόξως, το stealth του σε πρώτο πρόσωπο.

Στα κομσί-κομσά στοιχεία:
-το shooting του δεν μου άρεσε ιδιαίτερα, το είπα και νωρίτερα ότι το έχουν κάνει άλλοι πολύ καλύτερα - ήθελε δουλίτσα/παραπάνω εμπειρία

-το melee ήταν το κομμάτι που εστίασα σταδιακά, γιατί ευχαριστιόμουν ελάχιστα το gunplay από ένα σημείο και μετά. Ενώ οι επιλογές ήταν… καβλερές θα πω, το λιγότερο (πχ mantis blades κόλαση, κατάνα με bullet deflection αρρώστια κτλ) δεν είναι και το πιο εύκολο να πρέπει να πλακώσεις κόσμο στο ξύλο χωρίς lock KAI σε fp. Ακόμα και με ενεργοποιημένα mechanics όπως τα berzerker κτλ, σε μάχες με πολύ κόσμο η φάση ήταν απλά ατελείωτο button mash και κάμερα να σπινάρει σαν τρελή - όποιον πάρει ο χάρος. Δεν θα πω ότι δεν το απόλαυσα ακόμα και έτσι, όμως ήταν σαφέστατα λίγο meh overall.

-Δεν ένιωσα ποτέ μια ομαλή εισαγωγή στους gameplay μηχανισμούς που αφορούσαν το πιο σκληρό rpg κομμάτι- και εξηγούμαι: crafting δεν έκανα ποτέ. Μάζεψα χιλιάδες διαφορετικά όπλα, ζήτημα να χρησιμοποίησα 5-6 από αυτά. Μάζεψα χιλιάδες ρούχα, εξοπλισμό κτλ, ξανά δεν χρησιμοποίησα ούτε το 1% τους. Upgrades σε όπλα κτλ, ποτέ/δεν κατάλαβα καν πως γίνεται και αν γίνεται. Το ίδιο και σε meds, grenades κτλ, όπως το ξεκίνησα έτσι το τελείωσα.
Ήταν λίγο χαοτικό σε αυτό το κομμάτι, που νομίζω έπρεπε λίγο να ρίξουν τους τόνους και να μην προσπαθήσουν να μπλέξουν το μέγιστο του action shooter adventure με το μέγιστο ενός αμιγώς rpg παιχνιδιού - ειδικά δε που, αν εξαιρέσουμε το όλο rpg element στις επιλογές, διαλόγους, ιστορία κτλ, το υπόλοιπο παιχνίδι δεν χρειαζόταν ίσως τόσο βάθος/πολυπλοκότητα, ήταν ένα heavy action κατά κύριο λόγο first person adventure.
Ίσως θα ήθελα κάποια rpg στοιχεία μειωμένα, ή να λείπουν. Υποθέτω θα μπορούσα να επενδύσω κ άλλο χρόνο και να γίνω familiar με τα πάντα, όμως παίζω 2 μήνες κοντά - μάλλον δεν έχω άλλη υπομονή/ή μάλλον απλά δεν μου κλίκαρε τόσο, όσο να το κάνω πχ Zelda (που παίζω το TotK ακόμα από την κυκλοφορία του και δεν έχω τερματίσει γτ θέλω να κάνω/δω τα πάντα.)

-Τα boss fights δεν τα χάρηκα λόγω χειρισμού/κάμερας
-Το radio αδιάφορο (σπάνια το άνοιγα), το driving κλαιν, υποθέτω βασικό και ελαφρώς μέτριο σε κάποια σημεία/τοποθεσίες
-Οκ ακόμα και τώρα, το παιχνίδι τεχνικά έχει θεματάκια σε ps5 (τα οποία βέβαια δεν θεωρώ αρκετά για να χαλάσουν την συνολική εμπειρία)

Αρνητικά στοιχεία, δεν μπορώ να του καταλογίσω - α όχι, αρνητικό αρνητικό ήταν ένα μόνο, το gunplay ενώ οδηγάς, πολύ κακός χειρισμός, δεν το έκανα ποτέ μου (ούτε στις αποστολές με τους αγώνες)

Θα βάλω και το DLC τώρα κάποια στιγμή, να δούμε και εκεί τι γίνεται
(αν και προέχει να συνεχίσω το Hogward’s Legacy και να βάλω μια και το Forbidden West, καθώς μου άρεσε αρκετά το πρώτο παιχνίδι της σειράς)

10 Likes

Ωράίος. Είναι μέσα στα πλάνα μου για το 24.

1 Like

Στοχος 2024 :

Να τελειώσω το Hogwarts Legacy
Να παιξω το DLC του God of war 2
Να παιξω το Death Stranding ( ειχα παιξει νομιζω 2 με 3 ωρες)
Να παιξω το Jedi Survivor ( το πηρα σε προσφορα πριν 1 μηνα)
Να παιξω το Until Dawn που το εχω αγοράσει εδω και 5 χρονια
Να τελειώσω τα DLC του Dark Souls 3
Να ξαναπαιξω το The Last of us 2 (ισως με το upgrade ps5)

Αν προλαβω οποιαδήποτε 5 θα είμαι ευχαριστημένος

9 Likes


:smiling_face_with_tear:

10 Likes

2 Likes

Άσπρισε λίγο το μαλλί όσο κοίταζα την εικόνα.

Ποδαρικό στο 2024 για εμένα με Saints Row 2, το οποίο παραδόξως τρέχει παραπάνω από ικανοποιητικά στο PC μου (είναι διαβόητο για το πόσο κακό port είναι, στο προηγούμενο PC δεν τράβαγε με τίποτα). Πεμπτουσιακά 00s videogame aesthetics, καλή χρονοκάψουλα είναι. Και το παιχνίδι καθαυτό μου αρέσει πολύ ως τώρα, πολύ ωραίος χάρτης με ποικιλία, είναι λίγο φευγάτο αλλά δεν του γαμάει εντελώς, υπάρχουν ένα σωρό ενδιαφέροντες και διασκεδαστικές side δραστηριότητες, ενώ και το main story φαίνεται να έχει ψωμί. Καλά περνάω, κοντολογίς.

1 Like


Εγώ πάντως τις τελευταίες μέρες έχω παρατησει steam deck, switch, ps5 και έχω ριχτεί στα retro games.

Το καλύτερο δώρο που πήρα φέτος αυτό το φορητό διαολακι.

9 Likes

Ωπ, SuperMarioLand3:Warioland

best 90s platform, fight me everyday-everyweek.-

4 Likes

Απο τα πλέον αγαπημένα μου games

1 Like

Ανακάλυψα στο google play το Total Battle. Παρότι στο promo φαινόταν ένα χαζοπαίχνιδο για κάψιμο, είναι κλασικό παιχνίδι στρατηγικής και μάλιστα με ενδιαφέρουσες προεκτάσεις. Εκτός από την πόλη που χτίζει ο παίκτης, ένα υποτυπώδες story που ακολουθεί και τη δυνατότητα για επιδρομές σε παίκτες άλλων συμμαχιών, έχει την ιδιαιτερότητα ότι μπορεί ένα clan ν’ ακολουθεί τους κανόνες του βασιλείου και να συνεργάζεται με τα άλλα, αλλά μπορεί και να είναι clan παρανόμων. Δηλαδή για να παίξεις εκεί πρέπει ν’ ακολουθείς κάτι σαν νομοθεσία, το οποίο είναι πολύ αυστηρό και οι παίκτες το τηρούν. Κλασικό μειονέκτημα ότι από ένα σημείο κι έπειτα είναι pay-to-play game και η εξέλιξη του χαρακτήρα είναι πολύ αργή. Αλλά με 1 ώρα παιχνίδι κάθε μέρα γίνεται δουλίτσα.

1-2 ήταν ψιλο-γκανγκστα, μετα με το 3 και μέχρι τέλους γίνεται σελφ και gta παρωδία, που στο 3-4 δουλεύει καλά αλλά μετά το 4 και μένει πίσω γραφικά και κάπου γράφουν ότι τους κατέβει για υποτυπώδες σενάριο. το 3 το διασκέδασα πιο πολύ απ’όλα.

Ξεκίνησα για 3η φορά το Sekiro. Τις προηγούμενες 2 το παράτησα καθώς το βρήκα σπασαρχιδικο…Αφού έκανα όμως καλή προπόνηση στο deflect στο Lies of P είπα να τού δώσω μια ακόμη (τελευταία) ευκαιρία. Ομολογώ ότι η μάχη του είναι αρκετά εθιστική και ο γατζος απόλαυση. Άντε να δούμε. Αυτό που δεν με τραβάει στο συγκεκριμένο παιχνίδι είναι το setting.Δεν μου αρέσει η ιαπωνική αισθητική και γενικά το setting ενός παιχνιδιού καθορίζει και το χρόνο ( και τις ευκαιρίες) που θα δώσω σε ένα παιχνίδι. Το Bloodborne δεν το παράτησα ποτέ εξαιτίας του απίστευτου setting

2 Likes

Βίοι παράλληλοι κάπως. Μετά το Bloodborne έπιασα το Dark Souls I και προσπαθώ να συνηθίσω τα απαρχαιωμένα γραφικά και τη χοντροκομμένη κίνηση του παίχτη.

3 Likes

το τελευταίο 3μηνο δεν μπορώ να σκεφτώ κανένα άλλο παιχνίδι εκτός απο την τριλογία dark souls που ολοκληρώνω εντώς των επόμενων ημερών θέλω να πιστευω.
είμαι κάπου στο 80% του 3ου και ακολουθούν τα dlc του.
πραγματικά δεν πίστευα οτι θα πάθω τέτοια ζημιά στα 40 μου…
έχω να παιξω game και να το σκέφτομαι όλη μέρα στην καθημερινότητα μου απο τότε που έπαιζα oblivion.

θα επανέρθω μόλις ολοκληρώσω.

10 Likes

Θα τα συνηθίσεις… :wink:

… ΝΑΙ θελουμε για παντα kojima + ναρκοτικα + Reedus, Seydoux, Fanning, Baker rockα, Fatin Akin (lol) καιιιιι George Miller ρε μαλακες!!!

8 Likes

Ότι και να πεις είναι λίγο για το τρειλερ…
Γραφικά, ατμόσφαιρα, σκηνοθεσία, απλά Kojima.

Ο οποίος ανακοίνωσε και νέο ip, απ’ ότι κατάλαβα αποκλειστικά για PS5 και θα είναι στα γνωστά του λημέρια, action espionage…

Πολύ δουλειά γενικά ο Ιάπωνας, DS2, το horror game στο Xbox και το espionage στο PS.
Πότε βέβαια θα τα δούμε τα δύο τελευταία είναι ένα άλλο θέμα.

1 Like

Λοιπόν ήρθε το τέλος.
Μόλις ολοκλήρωσα και το τελευταίο dlc του dark souls 3 και επίσημα ολόκληρη την τριλογία.
Μαγικό το ταξίδι. Εδώ και 3 μήνες αυτο που έζησα.με αυτα τα παιχνίδια, δεν ξέρω αν θα το ζήσω ποτέ με κάποιο άλλο ξανά στο μέλλον
Λογικά όχι.
Δεν γνωρίζω αν έκανα καλά που τα έπαιξα μαζί το ένα μετά το άλλο χωρίς κάποιο μικρό break ενδιάμεσα, αλλά σίγουρα αυτή την στιγμή που γράφω, ήδη νιώθω την στέρηση.
Σε γενικές γραμμές δεν θα έλεγα οτι έχουν την δυσκολία που άκουγα κ διάβαζα τόσα χρόνια. Ειδικά για εμένα που πέρσυ είχα παίξει κ bloodborne, μπορώ να πώ οτι ήμουν προετοιμασμένος.
Καλα συγκριτικά με το nioh ειναι παιδική χαρά.
Σαν βαθμολογία σίγουρα το ds1 πάει για 10άρι με πολλούς τόνους.
Οι πρώτες 10 15 ώρες που απλά προσπαθούσα να εξερευνήσω τις πρώτες περιοχές με τον φόβο οτ7 ανα μερικά βήματα θα μου την πέσει κάποιος δεν τις αλλάζω με τπτ. Ο κόσμος ειδικά εκεί είναι ισως οτι καλύτερο έχω δει σχεδιαστικά και απο άποψη ατμόσφαιρας όλα αυτα τα χρόνια που παίζω.

Ds2 2 σκαλιά κάτω συγκριτικά με το πρώτο, αρκετά σκαλιά πάνω απο άποψη δυσκολίας. Το θεωρω όντως παλούκι και το πιο μεγάλο απο τα 3. Όχι τόσο όμορφο σε σχεδιασμό. Σίγουρα μου έβγαλε το λάδι σε πολλες φάσεις. Κάποιες φορές.απλά σκέφτηκα να τα παρατήσω. Σίγουρα 8μως έχει τα πολύ καλά του σημεία. Dlc γίγαντας. Βαθμός 8 με το χέρι στην καρδιά. Ίσως το μόνο που σε κάποια μηνάκια ξαναπαίξω με άλλο class.

Ds3. Το πιο εύκολο μεν απο τα 3, αλλά και το πιο ολοκληρωμένο. Τρομερός κόσμος, πολύ κοντά στο bloodborne σχεδιαστικά, πανέμορφα boss fights.
Στα bosses εδώ δεν μπορώ να πω οτι ζορίστικα ιδιαίτερα, πλην lothric που έφαγα 3 μέρες.
Nameless king 2φαγε skip για να πάω κατευθείαν στα dlc και όταν επέστρεψα πιο τούμπανος, μου πήρε καμιά 10ριά tries και τον έφαγε το χώμα.
Τα dlc εδώ δεν μπορω να πω οτι μ ξετρελαναν, αρκετά πιο δύσκολα και αρκετά μικρά.

Μου έχει μείνει το τελικo boss του main game, για να δω τερματισμό, δεν ξςρω αν έχω την υπομονή βέβαια, ίσως κάποια στιγμή…

Σαν σύνολο η τριλογία για εμένα μπαίνει στο βάθρο με τα ιστορικά games τύπου oblivion, witcher, baldurs gate, που απλά δεν θα πεθάνουν ποτέ.

Το ερώτημα είναι τί παίζεις τώρα με4ά απο αυτό. Σίγουρα ένα μικρό break, αλλά οταν μου λένε για κάτι harry poter ή mirage ξενερώνω…
Ίσως ρίξω ρυθμούς αρκετά και ξεκινήσω red dead2 που είναι χαλαρή φάση…
Προχωράμε…

6 Likes

Θύμησέ μου, Sekiro και Elden Ring έχεις παίξει;

Όχι. Το elden ring το αφήνω για καλοκαίρι. Να βγεί και το dlc τώρα κοντά, να πάρει οτι patch είναι να πάρει και καλοκαιράκι θα το λιώσω. Μέχρι τότε θέλω να βγάλω αν καταφέρω κ demon souls.

Για sekiro δεν ξέρω, δεν με πολυαρέσει το στυλ οπτικά