Παιχνίδια Παίζουμε;

σεκίρο μια χαρά είναι και ωραίο στόρυ, αλλά πιο εύκολο. ελντεν ποτέ δεν μου άρεσε.

Πήρα λοιπόν red dead 2 και σύντομα θα το ξεκινήσω. Λογικά μιλάμε για πάρα πολλές ωρες…

Βλέπω και διαβάζω για dragons dogma 2 που κυκλοφορέί αυτόν τον καιρό. Το πρώτο το έχει παίξει κάποιος; αξίζει;

4 Likes

Red dead σε κραταει πολυ αλλα δεν θα θελεις να τελειωσει ετσι και αλλιως. Απο τα καλυτερα που εχουν βγει ποτε.

3 Likes

Red Dead 2 μεγάλη παιχνιδάρα.

Dragon’s Dogma έπαιξα πρόσφατα το πρώτο εγώ.
Χωρίς να ανακαλύπτει κάποιο τροχό, είναι ένα ενδιαφέρον μείγμα Dark Souls meets Gothic meets (έστω και επιδερμικά) Monster Hunter. Κλασικό σύστημα stamina based μάχης, με καμπόσα twists, αλλά καλοφτιαγμένο και διασκεδαστικό. Αρκετό και όμορφο dungeon crawling, αλλά και επικές μάχες στην wilderness με κάθε λογής τέρας (εξού και η επιρροή από MH). Το στόρυ τώρα, δεν θα το πω τελείως generic, αλλά εννοείται δεν διεκδικεί και δάφνες ποιότητας. Μινιμαλιστική προσέγγιση τύπου DS και PB games. Όλο το ζουμί όμως είναι τo pawns system, που είναι κάτι πρωτότυπο και ενώ στην αρχή φαντάζει πολύ ενδιαφέρον, στην πορεία χάνεται σταδικά και απλά αναζητείς καλογραμμένους κομπάνιοvς, κάτι που δεν υπάρχει εδώ. Φαίνεται πάντως, από όσο έχω δει, ότι στο δεύτερο θα εμβαθύνουν περισσότερο σε αυτό. Ίδωμεν.
Πέρασα ένα ευχάριστο 45ωρο πάντως, και σίγουρα δεν είδα τα πάντα που έχει να προσφέρει το παιχνίδι, καθώς ψιλοράσαρα main, αλλά όσα είδα μου αρκούν.

Το δεύτερο φαίνεται πολύ καλύτερο πάντως. Bigger and better, κάτι που θέλω ακριβώς απ’ το Dragon’s Dogma 2

2 Likes

[quote=“PrimalRager666, post:7348, topic:1073, full:true”]ελντεν ποτέ δεν μου άρεσε.
[/quote]

Επιτέλους ακόμη ένας. Έλα στην αγκαλιά μου.


:sweat_drops: :sweat_drops:

7 Likes

Παιξε demon’s souls σιγουρα.
Μετα Sekiro αν και δεν ειναι souls. Eιναι δικη του κατηγορια.
Επισης αν γουσταρες Nioh παιξε και Wo Long: Fallen Dynasty. Εννοειται και Ninja Gaiden Black + NGII.

Υπαρχουν διαφορα soulslike που απλως ξυνουν λιγο εως καθολου την στερηση. Αλλα τιποτα δεν συγκρινεται με τα souls της fromsoft.
Εγω εχω τερματισει Lords of the Fallen (2014), Mortal Shell, Sinner: Sacrifice for Redemption.

Παντως ενω πολλοι θεοποιησαν το Mortal Shell εγω το βρηκα εκνευριστικο. Στο 1ο area θυμαμαι ειχα χασει κι ειχα σπαταλησει 30 λεπτα να βρω που ηταν τα souls για να τα επανακτησω. Ηταν τοσο flat το design που δεν μπορουσα να προσανατολιστω. Επισης ειναι λες και οι δημιουργοι δεν ειχαν κυριολεκτικα την παραμικρη ιδεα που να τοποθετησουν τους εχθρους και καθε 3 λεπτα υπηρχε ganking. (το ιδιο ενιωσα και στο Atomic Heart). Τελευταιο area αισχος και τελευταιο boss απο τα χειροτερα εβερ. Ειχε ομως ενα γαματο mechanic το hardening που το βρηκα πολυ καλο.

Το Lords of the Fallen (2014) ενω ειναι λες και ο χαρακτηρας σου ειναι υποβρυχιο δεν ξερω το απολαυσα πολυ περισσοτερο απο το Mortal Shell. Ειχε ενα καπως πιο ενδιαφερον design που ηταν πιο ξεκαθαρο αλλα ειχε και τα εκνευριστικα του σημεια πχ κατι εχθρους με ασπιδες σου επαιρνε λιγο να τους βγαλεις αλλα ποτε δεν ενιωσα οτι σπαει μπαλες πχ.

Τωρα το Sinner: Sacrifice for Redemption ειναι boss rush soulslike. Μονο 8 bosses που οταν τα πολεμας σου στερουνε ενα mechanic τη φορα οποτε ειναι και λιγο στρατηγικη η προσεγγιση. Το προτεινω παντως αυτο σιγουρα. Το ειχα παρει και σε προσφορα 2-3e φαση.
Τα προαναφερθεντα περι ορεξεως και αν ειναι σε χαμηλη τιμη για οποιον εχει περιεργεια να τα τσεκαρει.

Εχω επισης και καποια αλλα soulslike πχ Lords of the Fallen 2023 που δεν τα δοκιμασα ακομη και καποια αλλα που εχουν στοιχεια soulslike πχ Thymesia, Soulstice, Steelrising, Asterigos κτλ

Επισης 2D soulslike αναλογου υφους/εικαστικου και αν ψηνεις προτεινω Blasphemous 1+2, The Last Faith, Death’s Gambit: Afterlife.

1 Like

Βρε τι μου θυμίζει…

21/5
:sweat_drops:

καλή τύχη σε ότι άλλο κυκλοφορεί τότε, να ζήσουμε να το θυμόμαστε

4 Likes

Εμετος εχει γινει η φαση…

Σε αλλα νεα

μεγαλες προσδοκίες

1 Like

μλκ τι είναι τούτο;

Πολυ ωραιο φαινεται αυτο το Despite all

Ωραία πραγματακια. Την στιγμή που σκέφτομαι.να ξεκινήσω elden ring, κυκλοφορεί το dlc. Πιστεύω κανα χρόνο θα παίζω

Το little devil inside ειναι που εχει ανακοινωθεί εδω και αρκετα χρονια αλλα κατι πηγε πολυ λαθος στην ανάπτυξη αλλα φαντάζομαι despite all μαλλον θα βγει…

1 Like

OK! αυτο φαινεται απιστευτα διασκεδαστικο!

3 Likes

Καλησπέρα σε όλους.

Επειδή έχω να ασχοληθώ καιρό με παιχνίδια (έπαιζα μετα μανιας unreal tournament και need for speed ) εχετε κάτι να προτείνετε σε αυτό το στυλ σε σύγχρονο (κυρίως fps και μετα racing)?

Δεν θα προτείνω το αναμενόμενο doom και αντι αυτου θα πω warhammer boltgun. Ειναι ενα παρα πολυ ωραιο και εθιστικο retro aesthetic fps

*racing δεν εχω ιδέα.

Εγω αυτη την περιοδο παιζω το Βanishers της Don’t Nod και πραγματικά ειναι 100% οτι ζηταω απο μια gaming εμπειρία. Το παιχνιδι ειναι ο πνευματικος διάδοχος του Vampyr που το θεωρω τρομερο διαμάντι. Τετοια καινουρια IP θελουμε…
*Η unreal 5 ρίχνει σαγάνια.

2 Likes

Τελείωσα το Prince of Persia. Πολύ καλό!
Το ευχαριστήθηκα, εξαιρετικό gameplay, όμορφο αρτ και PoP χαρακτηριστικά που φέρνουν μνήμες από το παρελθόν και τα παλιότερα παιχνίδια.
Το συνιστώ ανεπιφύλακτα, ειδικά για metroidvania fans και φυσικά της σειράς.

3 Likes

Doom Eternal καρφωτο φιλε. Ο,τι καλυτερο!

1 Like

Παρα πολυ καλο το banishers… το εχω καταευχαρηστηθει…

1 Like