Παιχνίδια Παίζουμε;

Final fantasy Rebirth.Το original είναι στο Top 3 μου με τα πιο αγαπημένα μου παιχνίδια όλων των εποχών(Donkey Kong country 2 και Resident Evil τα άλλα δύο)Πραγματικά αγαπάω τα πάντα σε αυτό το παιχνίδι. Από την ιστορία και την μουσική μέχρι τους χαρακτήρες. Μιλάμε για ένα παιχνίδι που δεν το βαρέθηκα ΠΟΤΕ και το έχω τερματίσει τουλάχιστον 8 φορές. Το Remake μου έφερε δάκρυα στα μάτια. Η νοσταλγία χτυπούσε κόκκινο, όπου θυμάμαι χαρακτηριστικά όταν εμφανίστηκε στην αρχική οθόνη το περιβόητο σπαθί και έπαιζε το main theme δεν πάτησα start αλλά περίμενα κανά 5 λεπτό με βουρκωμενα μάτια.
Το αγάπησα το remake και το θεωρώ μια απίστευτα καλή κυκλοφορία όπου οι developers σεβάστηκαν τον τίτλο και το legacy του.( Οκ κάποιοι ξενέρωσαν που θα το"σπασουν"σε 3 μέρη ή που άλλαξαν καπως το lore αλλά προσωπικά δεν με πείραξε αυτο -πες μου για τα quest του να σου πω ναι είναι για γέλια)

Έχω καμία 10 ώρες στο Rebirth και δυστυχώς μέχρι στιγμής μιλάμε για ένα RPG τόσο generic που αν δεν είχε αυτούς τους χαρακτήρες,το story και το μυθικό ost νομίζω θα το παρατούσα. Δυστυχώς σε έναν τόσο πανέμορφο κόσμο η γραμμική προσέγγιση του κάνει το παιχνίδι να καταντά σε σημεία αγγαρεία.
Ότι έκανες στον πρώτο χάρτη πχ ακριβώς τα ίδια θα κάνεις και στον δεύτερο μόνο που αλλάζει το skin της περιοχής κτλ. Μηδέν εξερεύνηση μιας κ όλα είναι στον χάρτη. Ελπίζω να αλλάξει όσο το προχωράω, να προστεθούν πιο ενδιαφέροντα quest και γενικά να υπάρξει μια διαφορετική προσέγγιση ( που δεν το κόβω) Περιμένω να αναθεωρήσω όταν φτάσω σε μερικά συγκεκριμένο σημεία και περιοχές όπου το δάκρυ θα τρέχει ασταμάτητα :smile_cat: όπου και εκεί θα αναφωνήσω "Ε ναι είναι μεγάλη Παιχνιδαρα":grin:

Ξεκινησα Jedi Survivor και απο τις 3-4 ωρες που ασχοληθηκα μου δινει την εντυπωση οτι ειναι ανωτερο του προηγουμενου…

2 Likes

πάει και αυτό.

4 Likes

Παιχνιδαρα το Ghost.Οσοι παιζετε σε PC και δεν το εχετε δοκιμασει σε PS, μην το χασετε…

2 Likes

Εγώ σήμερα παρήγγειλα την director’s cut για PS4 πάντως.

Αουτς :stuck_out_tongue:

Ερώτηση: Για κάποιον που δεν είναι φαν ιδιαίτερα των open worlds, και καθόλου φαν των ουμπι/assassins creed παιχνίδια, θα το πρότεινες;

Δεν με πειράζει ιδιαίτερα, είναι πολύ κονσολάδικο game και ενδείκνυται για σάπισμα στον καναπέ. Είχα φοβερό timing πάντως :stuck_out_tongue:

1 Like

Ειναι παιχνιδαρος παιξτο… Σε περιπτωση που θελεις να παιζεις τα side quest ειναι απο τα λιγα παιχνιδια που ολα εχουν σχεση με το τι γινεται στο story και δεν σπανε χαρακτήρα και ατμόσφαιρα. 9/10

4 Likes

Ειναι παιχνιδαρα το Ghost. ακόμη κι αν δεν εισαι fan όπως λες του open world, αξίζει με τα 1000

2 Likes

Ναι θα το προτεινα!Αν σου αρεσει ειδικα το setting σε Ιαπωνια!

1 Like

Πρεπει να εχω κλεισει 10ωρο στο Jedi survivor.Δεν το περίμενα τοσο καλο.
Το σεναριο φοβερο μεχρι στιγμης.

1 Like

Δεν μου άρεσε… :smile:
Το Fallen Order ήταν καλύτερο.
Επίσης τραγικό optimization στις κονσόλες, (αλλά και στο PC απ’ αυτά που διαβάζω) θολή εικόνα, προβληματικό framerate, bugs και screen tearing παντού.

Αν σου πω οτι δεν εχω αντιμετωπισει τιποτα απο αυτα μεχρι στιγμής; σε ps5 ειμαι

Λοιπόν έχοντας παίξει περιπου το 20% του red dead 2, αποφασίζω να το κάνω παυση.
Οχι οτι δεν είναι καλό, ίσα ίσα το παιχνίδι φάίνεται έπος απο όλες τις απόψεις, απλώς νομίζω οτι δεν είναι καθολου του στυλ μου.
Εχοντας περασει ενα 4μηνο χειμώνα με τα souls trilogy, αυτό μου φάνηκε απότομα πολύ βαρύ και αργό και γενικα δεν τραβάει η φάση.
Ξέρω οτι το game είναι για πολλά βραβεία, φαινεται απο την πρωτη στιγμη εξάλλου, απλά μάλλον θα το κρατήσω για άλλη φάση, ίσως καλοκάίρι.
Σίγουρα ειναι παιχνίδι για άπειρες ώρες και προς το παρόν ψάχνω κάτι πιο απλό.

Γιαυτό λοιπόν πήρα απο store προσφορα τελευταίο doom με τα 2 expansion του στα 17 ευρω και αρχίζουμε το παλιο καλο νοσταλγικο gameplay…

2 Likes

Πιο θα λεγατε ειναι πιο αγχωτικο. Το Elden Ring η το Dark Souls 3? Το πρωτο το χω τελειωσει, το δευτερο λεω να το πιασω σε καποια φαση συντομα. Δεν ειμαι τρελος φαν της δυσκολιας και με κουραζε λιγο ψυχολογικα το Elden Ring. Απο την αλλη ειμαι πολυ μεγαλος θιασωτης αυτου του τυπου φαντασιας και κοσμων και το Dark Souls φαινεται καταπληkτικο απο αυτη την αποψη. Οπως ηταν και το Elden Ring.

Elden Ring λόγω χαοτικά μεγάλου ανοικτού κόσμου, το θεωρώ λιγότερο αγχωτικό μιας και η περιπλάνηση με χαλάρωνε αρκετά όσο το έπαιζα - παρά τον κίνδυνο που παραμόνευε σε κάθε γωνία.

DS3 οκ, πιο παραδοσιακά πράγματα - γκάζι σε κάθε γωνία.

2 Likes

Ωχ :rofl:

having said that βέβαια, δεν νομίζω να σε δυσκολέψει τόσο το DS3 αφού έχεις πάρει το κολάι από το Elden Ring - ενώ ίσως σου αρέσουν περισσότερο κάποιες περιοχές, εφόσον σου άρεσε ο κόσμος του Elden Ring, μιας και η απουσία open world δίνει τη δυνατότητα ενίοτε για κάπως πιο στρωτό level design

Γιατί δεν ξεκινάς απο το 1ο που ειναι κ υπερέπος;