Παιχνίδια Παίζουμε;

εγώ μόνο το Hades 1 -που σπέρνει- και διαβάζω ότι το 2ο είναι μάλλον καλύτερο :metal:

Θα το τσιμπήσω σίγουρα μολις βγει απο early access.

Σε αλλα νεα έσκασε η φουσκα των ακατάπαυστων εξαγορών και τα πράγματα δεν δείχνουν καθόλου καλα.
image

image

Κριμα περα του οτι χάνονται ιστορικά στούντιο και IP χανουμε και σημαντικο ανθρωπινο δυναμικο με χρονια τεχνογνωσίας. MS, SONY, Embriser τα εχουν κανει μανταρα.

2 Likes

βσκ - δεν χάνονται. εξαγορές και συμπτύξεις κάνουν . δλδ κάθε στούντιο έχει 5-10-20. προγραμματιστές/γραφίστες κτλ αλλά και 100 άτομα λογιστές, καθαρίστριές, μανατζμεντ κτλ κτλ … προφανώς τα μαζεύουν.

5-10-20?Δεν ισχυει στα μεγέθη αυτων των στούντιο. Επίσης στην συγκεκριμένη περίπτωση τα 2 απο τα 4 έγιναν σύμπτυξη οι υπόλοιποι απολύθηκαν.

Τα ποσοστά των απολύσεων μονο του 24 ειναι τρομαχτικά και προφανώς χάνετε τεχνογνωσία απο μεγαλα στουντιο και γενικότερα απο την βιομηχανία καθως πολλοί ειναι αυτοι που δεν αντέχουν τη τοξικότητα και τις νεες πολιτηκες των εταιριών.

Για την MS ξεκάθαρα το μοντέλο του gamepass + day one games απο τα first party ναυάγησε και τωρα δεν μαζεύεται. Ας μην μιλήσουμε για Embriser που αγοραζε στουντιο μονο για να κανει καλο deal με αραβες που στο τελος δεν τους βγηκε και χασαμε συμπαντικά στούντιο με θρυλικά IP.

Γενικότερα σε μεγάλη κρίση το gaming.
Δεν είναι λίγοι αυτοί που λένε οτι το πράγμα πάει με μαθηματική ακρίβεια σε νέο crash.

Διάβασα τι έγινε με το Helldivers 2. Μια παιχνιδάρα που όλοι αποθέωσαν και τώρα πέφτουν βροχή τα negative reviews στο steam λόγω της απόφασης της Sony για υποχρεωτικό subscription στο PSN…
Και η MS τα μάθατε έτσι; κλείνει 4 studios μέσα σε αυτά και την Arkane…και την Tango Gameworks που έφτιαξε το εξαιρετικό Hi-Fi Rush.

1 Like

To οτι ολοι λενε για το εξαιρετικό Hi-Fi Rush και οχι για τα καλύτερα survival horror(Evil Within. Ειδικά το 2) των τελευταιων χρονων ειναι κατι που με πληγώνει πολυ.

2 Likes

Εγώ το βλέπω και λίγο από την ανάποδη πάντως. Ζούμε σε μια εποχή που είναι πιο εύκολο να δημιουργήσεις ένα παιχνίδι, ο indie κλάδος έχει ανθίσει και έχει αποτινάξει σχεδόν απολύτως το “indie=niche παιχνίδια με χαμηλά production values”, η αγορά έχει διευρυνθεί και τέλος πάντων οι συνθήκες ευνοούν ωστέ να μην χαθούν ικανοί άνθρωποι με όραμα. Απλά μπορεί να αλλάξει όλο το μοντέλο της βιομηχανίας.

χμμ δεν νομίζω οτι στην indie σκηνη ειναι καλυτέρα. Αλλα ναι σιγουρα υπαρχουν εκει εξω εξαιρετικές δουλείες και σε ΑΑ και indie αλλα και σε αυτα ειμαστε δυσκολα. Ακομα και το μοντελο που ειχε η sony της γενιάς ps4 με τα blockbuster παραγωγές πλέον δεν τους βγαίνει.

Το Alanahακι τα λεει ωραια.

1 Like
1 Like

Μου έχουν κάτσει μερικά δυνατά δελτία στο στοίχημα τελευταία κ ψήνομαι να κάνω ένα δωράκι στον εαυτό μ.
Έχω ήδη ps5 και σκέφτομαι για Nintendo switch. Στην παρούσα φάση αξίζει τα λεφτά του; Να πάρω το παλιό ή το oled? Η να περιμένω λίγους μήνες να βγει το καινούριο;
Γενικά με φτιάχνει η φάση λίγο πιο χαλαρό gaming τύπου mario και Zelda τώρα για καλοκαίρι…
Για πείτε γνώμες…

Εγώ θα σου πρότεινα να πας σε τσιπαρισμένο oled πλέον

8 Likes
8 Likes

Assassin’s Creed στην Ιαπωνία και ο πρωταγωνιστής είναι μαύρος…οκ.
Η Ubisoft μας ενημέρωσε ότι αυτός είναι ο Yasuke, ιστορικό πρόσωπο και ο μοναδικός μαύρος στην τότε Ιαπωνία. Οκ.
Τα προβλήματα έχουν ήδη ξεκινήσει και ας πούμε ότι ένα βασικό από αυτά είναι ότι ο Yasuke ποτέ δεν ήταν πραγματικός Samurai όπως παρουσιάζεται στο τρέιλερ…
Και πρέπει να αναφερθούν οι όποιες ανακρίβειες γιατί εδώ μιλάμε για ένα υπαρκτό πρόσωπο της ιστορίας και αν δεν κάνω λάθος είναι η πρώτη φορά που έχουμε έναν τέτοιο χαρακτήρα σε AC παιχνίδι.
Θα περιμένω να δω πού θα το πάνε με την ιστορία και βέβαια να δω gameplay footage.

1 Like

Και στο odyssey δεν ειχε ιστορικους χαρακτήρες;

1 Like

Εννοώ τον βασικό χαρακτήρα, τον assassin.

1 Like

Να ήταν τέτοια τα προβλήματα των Assassin’s τα τελευταία πόσα χρόνια.

Εντυπωσιακό τρέιλερ, μακάρι να μου έρθει το μικρό καλάθι στο κεφάλι.

Ρε.

1 Like

Inspired by ειναι μωρε, γιναμε ολοι ιστορικοι :smiley:
Η Οδυσσεια εχει τιγκα ιστορικα προσωπα και ανακριβρειες, αλλα ειναι κ απο τα καλυτερα open world RPGs οποτε ?

Όλα τα AC παιχνίδια έχουν ιστορικά πρόσωπα για την ακρίβεια είναι τίγκα σε αυτά.

Στο AC2 πχ βλέπουμε τον Ντα Βίντσι, στο AC3 διάφορες προσωπικότητες της αμερικανικής ιστορίας, στο Unity της γαλλικής μέσα σε αυτούς και τον Ναπολέοντα, στο Syndicate τον Μπελ ή τον Ντίκενς (και τον Jack the ripper :grin:), στo Origins την Κλεοπάτρα, στο Odyssey διάφορους φιλόσοφους, τον Ηρόδοτο κτλ. Και το ίδιο βέβαια ισχύει και για τα υπόλοιπα παιχνίδια Revelations, AC4, Mirage, Valhalla κτλ.

Από την άλλη, Ezio, Altair, Connor, Edward, Arno, Frye, Bayek, Κασσάνδρα, Eivor, Basim και οι υπόλοιποι που ξεχνάω τώρα είναι όλοι fictional χαρακτήρες.
Το Shadows θα είναι το πρώτο AC που οι βασικοί χαρακτήρες είναι ιστορικά πρόσωπα.

Αν ομως εβγαζαν Assassin’s Creed στην Νιγηρια και ειχαν τον μονο Ασιατη Νιγηριανο να ξεκληριζει καμποσους εκατονταδες μαυρους, εκει θα ειχαμε πολλα γελια με τις αντιδρασεις :stuck_out_tongue:

1 Like