Παιχνίδια Παίζουμε;

Κι εγώ δεν έχω καμιά σοβαρή εικόνα απ’ τα δύο παιχνίδια αυτά, είχα ασχοληθεί λίγο με τα demos τους έτσι να δω την φάση, και μου είχαν φανεί πολύ μερακλίδικα και τα δύο. Θέλει να είσαι σε mood/φάση για να πεις ότι πιάνεις σοβαρά κάποιο απ’ τα δύο.

Τσέκαρε και αυτό που είναι πάνω κάτω τέτοια φάση: Save 20% on Our Adventurer Guild on Steam

Είναι BattleBrothers meets DarkestDungeon meets Xcom meets fire emblem αλλά σε πιο light εκδοχή, αλλά δεν χάνει τίποτα σε βάθος και μεράκι, ίσως χάνει σε στόρυ και παρουσίαση σε σχέση με τα δύο που αναφέρεις. Στο προτείνω απλά γιατί έχει ένα σκασμό επιλογές για παραμετροποίηση δυσκολίας ώστε να το φέρεις στα μέτρα σου, κάτι που δεν έχουν, αν δεν κάνω λάθος τα BB και Wartales.
Το έχω βάλει τώρα και μου κρατάει ωραία παρέα σε στιγμές που θέλω κανά διάλειμμα απ’ τη σειρά Trails (τι σειράρα είναι αυτή ρε μαλάκες, κανάς μερακλής που να τα ξέρει να τα αποθεώσουμε παρέα;;; ) που λιώνω τους τελευταίους μήνες.

2 Likes

Thanx! Ωραιο φαινεται

1 Like

Επιασα το Islets για ετσι τη καλοκαιρινη metroidvania ραστωνη, και μετα γλυκοκοιταζω το Deviator - ενα ξεκαθαρο hommage του Hollow Knight - για μετα.


1 Like

Τσιμπησα τα δυο LEGO Harry Potter (Years 1-4 & Years 5-7) με $7 και τα δυο, δε με χαλασε.

Ζητω οι προσφορες του Steam.

Μαλλον θα παρω και το Hogwarts Legacy που αυτην την στιγμη ειναι στα $18 (ή $21 για το Deluxe).

3 Likes

To Hogwarts Legacy ειναι πανεμορφο,να το παρεις!

2 Likes

Με αφορμη την παρακατω ειδηση

image
Η βιομηχανία εχει πιασει τρομερό πάτο και δυστυχώς οσο παει και χειροτερεύει.

Βαδίζουμε στον 5ο χρονο της γενιας και αυτα που εχουν μείνει περισσότερο ειναι οι ασταμάτητες εξαγορές και δημιουργία υπηρεσιών στο πρώτο μισο και τα απανωτά κλεισίματα και απολύσεις και υπηρεσίες που δεν αποδίδουν στο 2ο.

Δυστυχώς αντίστοιχα προβλήματα εχουν και οι μικρότερες εταιριες και indie προσπάθειες. Εχουν πέσει τοσο πολλα λεφτα στο gaming αλλα το 80% είναι εντελώς λάθος. Πιστεύω πλησιάζει και η ωρα της Nintento να την φαει από steamdeck και λοιπες handheld. Καθως εχει παραδώσει να πατώνει μετα από μια πολύ επιτυχημένη γενια.

Καθε περσι και καλυτερα θα πω o millennial

4 Likes

βσκ, δεν είναι καλο παιχνίδι, είναι μια προσπάθεια να πιάσει λίγο απο τα lootshooters που όμως θυμίζει και παίζει σαν παιχνίδι 20ετίας, με παρωχημένα και αρκετά άστοχα μοντέλα.

στο δε δεύτερο, βρές ένα publisher. αλλιώς, περίμενε. δεν θα είσαι ο μόνος, προφανώς.

Γαμαει και δέρνει το παιχνίδι. Δεδομένη αγορά, πόσο μου έχουν λείψει αυτά τα πολύχρωμα, φουλ διασκεδαστικά platform games…

7 Likes

Σε μειωση τιμης θα το παρω καποια στιγμη.Το αρχικο τρελαινεται να το παιζει η μικρη μου…

2 Likes

Περιμένω κι εγώ αν το βρω λίγο φθηνότερο αλλά είναι ίσως το πιο ενδιαφέρον παιχνίδι (για μένα) από τα exclusives που έχουν βγει στο PS

1 Like

συμπαθητικό, αλλά … δεν το λες και καραμπινάτο τίτλο. που ναι τα τρου νεξτ τζέν ωρέ, και απο τις 2 κονσόλες.

αυτα μας έφαγαν!!

Χιλιες φορες να βγάζουν ποιοτικά και καλα παιχνδια και ας ειναι και pixel art.
Οι τεχνολογίες με τις οποιες παίζεις στο astro bot ειναι 100% της γενιας…

4 Likes

Βλέπουμε και τι γίνεται όταν τα “τρου νεξτ τζεν” κάνουν την εμφάνιση τους στις κονσόλες.
Ray tracing χαμηλής ποιότητας και UE5 lumen και λοιπά που γονατίζουν το framerate και έχουν κάνει σε αυτή τη γενιά να βλέπουμε resolutions στα 720p, image quality εποχής PS3/Xbox360…

1 Like

Τσιμπησα πολλους τιτλους σε ενα post-holiday θολωμα…
Πχ Assassin’s Creed® Origins (8ευρω νμζ) αλλα γενικα εκανα φοκους κλασσικα σε metroidvania-esque κυριως games.

Τελικα επιασα αυτο μετα το Islets και μου αρεσει πολυ:

Απο τον δημιουργο του Islets:

Και το τελευταιο PoP που φαινεται τουμπανο

και αυτο που εχει καλο rep στους metroidvania κυκλους, αλλα δε με επιασε με τη μια:

4 Likes

Prince of Persia κατευθείαν. Παιχνιδάρα!

2 Likes

Αυτό είναι το αντίθετο του post nut clarity?

2 Likes

800 ευρώ χωρίς Blu-ray Disc Drive και βάση :sweat_smile: :sweat_smile:

2 Likes

LoL

Ανέκδοτο.

950 με βαση και drive…Τι πινουν στην sony;

Απατο θα παει, ετσι και αλλιως οποιος εχει ηδη ps5 δεν εχει απολυτως κανεναν λογο να το παρει.

1 Like