Παιχνίδια Παίζουμε;

Με κάτι παραπάνω παίρνεις ένα καλό PC.

Κυριολεκτικά αυτοπυροβολήθηκαν.

2 Likes

Καλα ειναι ηλιθιοι;

Αν και εκφράστηκα πιο πανω για αυτη την γενια να πω οτι το θεωρω value for money για να παιξεις χωρις τις επιλογες fidelity ή performance mode κατι που κάποιοι το θεωρούσαν δεδομένο εξ αρχης…

ΟΧΙ σονι ευχαριστω μπορω να παιξω halo και στο απλο…

*οι αποφάσεις εχουν παρθεί καιρο τωρα και ηταν ολες λαθος…

2 Likes

Καλά ας περιμένουμε πρώτα…τι υποστήριξη θα έχει από τους devs και τι patches θα βγουν, αν βγουν.
Άσε που το θεωρώ δεδομένο ότι τα modes θα συνεχίσουν να υπάρχουν, απλά με πιο υψηλές επιδόσεις, πχ ανάλυση και πιο σταθερό ή locked framerate.

Αν κρίνουμε από την ποιότητα εικόνας σε αυτή τη γενιά (PS5 και XSX) που μας έχει κάνει να θυμηθούμε ξανά το 720p, το screen tearing, το κάτω του μετρίου RT που στις λίγες φορές που υπάρχει απλά καταστρέφει το framerate και λοιπά, τότε θα μπορούσαμε να πούμε ότι υπάρχει λόγος.
Όχι όμως έτσι…

Επισης, Sony και MS άντε και γαμηθείτε με το digital only σας.

Είμαι ένα βήμα πριν το τέλος του Witcher 2 και ενώ μου αρέσει πολύ σε κάποιους τομείς, νομίζω γενικά περίμενα περισσότερα από όλα όσα έχω ακούσει.

Σίγουρα είναι μεγάλο το step up από το πρώτο παιχνίδι (που παρά τα ελαττωματάκια του μου άρεσε πολύ), αλλά έχει θέματα. Κυρίως το combat με χαλάει, γιατί είναι ατσούμπαλο, άτεχνο και φτωχό. Τα animations χοντροκομμένα, πάρα πολύ επαναλαμβανόμενο και από αρκετά νωρίς γίνεται πολύ εύκολο. Οι εχθροί απαιτούν όλοι την ίδια αντιμετώπιση (εκτός από τα bosses προφανώς), δηλαδή roll και attack, άντε και κανά aard (από τα μισά και μετά ούτε quen δεν χρειάζομαι συχνά). Είτε αντιμετωπίζω στρατιώτες είτε κάποιο τέρας, αυτό κάνω. Το crafting καλό είναι, αλλά μου έχει χρειαστεί ελάχιστα. Υπάρχουν αρκετά σπαθιά και πανοπλίες να φτιάξεις (ή να βρεις), αλλά κάνουν μικρή διαφορά πρακτικά, δεν αλλάζει κάτι στον τρόπο παιχνιδιού μου. Potions μετά το πρώτο chapter υπερσπάνια έχω χρησιμοποιήσει. Γενικά, μια στασιμότητα, μια επανάληψη, δεν εξελίσσεται καθόλου το gameplay ούτε έχει ενδιαφέρον, ενώ υπάρχει μια ενδιαφέρουσα βάση, καλές ιδέες και ενδιαφέροντα, αλλά αναξιοποίητα, mechanics.

Στα αρνητικά βάζω το απαράδεκτο tutorial, τον όχι και τόσο καλό χάρτη, καθώς και μερικά εκνευριστικά bugs (ακόμα και σε quests).

Από εκεί και πέρα όμως, έχουμε το πολύ όμορφο και ζωντανό οπτικοακουστικό κομμάτι και φυσικά την ιστορία του παιχνιδιού. Φουλ στην πολιτική ίντριγκα, με αρκετές γκρίζες αποφάσεις, δυνατή γραφή και καλό questing, το παιχνίδι σε ρουφάει στον κόσμο του και βγάζει φουλ “χαρακτήρα” προς τα έξω. Κάθε στροφή του main quest και κάθε μικρό και μεγάλο side quest έχει να προσφέρει αξιομνημόνευτες στιγμές και ιδιαίτερους χαρακτήρες με προσωπικότητα. Απολύτως ενήλικο, ώριμο, αλλά και με γερές δόσεις χιούμορ, το σενάριο λάμπει και ανυπομονώ για το grand finale.

Είναι κρίμα το gameplay να στερεί το κάτι παραπάνω από ένα game, αλλά πάντα εκτιμούσα την καλή γραφή (ειδικά σε rpgs, action/rpgs) και σε γενικές γραμμές έχω περάσει πολύ καλά με το παιχνίδι. Με έχει ξενερώσει σε σημεία και έχει χτυπητές αδυναμίες, ίσως λόγω hype περίμενα μια πιο “all around γαματοσύνη”, όμως είναι φανερό πως οι δημιουργοί είχαν όραμα και ιδέες και αυτό είναι εκτιμητέο.

4 Likes

Αν δεν εχεις παιξει το 3 το κανεις αμεσα.Με διαφορά το καλυτερο απο ολες τις απόψεις…

1 Like

Μόνο το 1 είχα παίξει ως τώρα. Θα έρθει και η σειρά του 3, σίγουρα.

1 Like

Άρα τωρα περιμένουμε να βγει nintendo να ανακοινωσει κατι καινουριο

1 Like

6 Likes

Σωστό το πιο πάνω διάγραμμα :smile:

Ποιος νοιάστηκε για το Concord, απλά για την καζούρα.
Astro Bot μετά που είναι υποψήφιο για GOTY.
Και τώρα ο τραγέλαφος με το PS5 Pro, κράξιμο ολκής και το αξίζουν απόλυτα.

Έτσι όπως το πάνε σε αυτή τη γενιά Sony και MS θα με κάνουν να φτιάξω ένα PC μετά από δεν θυμάμαι και εγώ πόσα χρόνια…
Πείτε μου με πόσα χρήματα μπορώ να έχω ένα καλό PC που να παίζω το Wukong σε 60fps με high settings και 1440p στη χειρότερη.:smile:

Με αυτά και αυτά, τσίμπησα Little Nightmares Ι-ΙΙ πακέτο σε ps5, ξεκίνησα το II καπάκι (γιατί ανάποδος :stuck_out_tongue: αλλά κυρίως γιατί αυτό κατέβηκε πρώτο) και οκ, εικαστικά πρέζα όμορφη, μουσική ήχος τσίτες, gameplay κατεβάζω καντήλια ανά στιγμές αλλά συνηθίζεται… ωραίο όμως overall, έχω ιντριγκαριστεί αρκετά με το setting και θέλω να δω μέχρι που μπορεί να φτάσει όλο αυτό το γκροτέσκο

3 Likes

Τελειωσα προσφατα το until dawn το οποιο μου αρεσε παρα πολυ.

1 Like
1 Like

Πήρα το astrobot γιατί και με το VR game είχα ξετρελαθει, και το παιχνίδι είναι σκέτη απόλαυση.

2 Likes

4 Likes

Οπότε και PC gameplay nope αφού τα ίδια παιχνίδια παίζουν και εκεί.

Είπαμε, η γενιά είναι μετριότατη αλλά όχι και έτσι.

Και σε λιγο πιο διαφορετικά νεα… :joy::v:

Annapurna εχει αναλάβει την παραγωγή του Control 2 καθως και τις μεταφορες του Control και Alan wake στην tv… Καλαα θα παει και αυτο…

1 Like