Ωχρά Σπειροχαίτη

DIY γκρουπ με κοινωνικοπολιτικό στίχο, μουσικά τους κατατάσω μάλλον στο έντεχνο. Μαγευτικά κάποια κομμάτια τους, βαρετά κάποια άλλα, γενικά πολύ άνιση μπάντα κατά την γνώμη μου αλλά οι καλές στιγμές τους είναι το κάτι άλλο, σε κάνουν να κολλάς και να τους ξανακούς, να τους ξανακούς, να τους ξανακούς…

Για πείτε γνώμες…

ενταξει το ομωνυμο εχω ακουσει και εχει μερικα πολυ ωραια κομματια μεσα.

και με συγκεκριμένο ιδεολογικό υπόβαθρο. Δίνουν τη μουσική τους δωρεάν και έχουν απαγορεύσει να παίζεται από ΜΜΜ. Έίχα την αίσθηση ότι υπήρχε θρεντ για αυτούς… :-k

H φάτσα του πως τον λένε που κολλάει;

Υπήρχε ένα θρεντ για μια συναυλία τους… Όντως, με πολύ συγκεκριμένο ιδεολογικό υπόβαθρο και καθόλα πιστοί σε αυτό. Τους σέβομαι απεριόριστα για αυτό αν και διαφωνώ λίγο με αυτή την εμμονή…

Δεν τους παίζουν στα τρολλευ δηλαδή;

:lol::lol::lol:

ψαξε ψαξε

Εχει γραψει τιποτα τραγουδια τους?

#-o:lol: MME προφανώς…

Στιχους στο πρωτο αλμπουμ

μανσον σβησε κανα πμ

Οτι θα εβρισκα καπιοιν να ακουει εδω μεσα Ωχρα δεν θα το πιστευα…δεν ειναι πολυ μηνες που τους ακουω αλλα το συγκεκριμενο γκρουπ (αν και βαρετο σε καπια σημεια τους οπως προαναγγελθηκε) σε κανει να κολησεις ακομα και με το ονομα τους…
Ωχρά Σπειροχαίτη ειναι το βακτηριο που προκαλει συφυλη…το εμπνευστικαν νομιζω απο το ομωνιμο ποιημα του Κωστη Παλαμα…

του Καρυωτακη

Έχουν επίσης μελοποιήσει και τους “Στίχους” του ίδιου.

Κλασσικό φαινόμενο, να ακούς Ατλαντίς πχ και να ζητάνε οι ακροατές Ωχρά Σπειροχαίτη και να λένε οι παρουσιαστές ότι δεν θα παίξουμε διότι είναι επιθυμία του γκρουπ να μην προβάλλονται τραγούδια τους από τα ΜΜΕ, και σεβαστή η επιθυμία του γκρουπ κλπ. Εντάξει, ο καθένας διαχειρίζεται την μουσική του όπως γουστάρει, αλλα το συγκεκριμένο γκρουπ όπου πραγματικά έχει όμορφη μουσική και θα μπορούσε να ακουστεί και να προβληματισει με τους στίχους ένα ευρύτερο ακροατήριο εγκλωβίζεται από μόνο του με την τακτική αυτή σε ένα “δεδομένο” μικρο κοινό. Κακώς για μένα.

Πιο παλιά είχα γράψει αυτό το ποστ

Μεγάλη συζήτηση. Έχεις κάποια δίκια, αλλά από την άλλη καταλαβαίνω και τη λογική ότι την τέχνη που παράγει κάποιος μπορεί να επιθυμεί να τη βλέπει σε συγκεκριμένο πλαίσιο για να μην “φθηνήνει” και εκφυλιστεί. Και νομίζω ότι ειδικά στο παράδειγμα του Ατλαντίς βρίσκει σχεδόν απόλυτη προσαρμογή το παραπάνω.

Όντως. Αν και πιστεύω οτι αυτο που κάνουν είναι το άλλο άκρο.

Καλά ο Ατλαντίς ήταν ένα παραδειγμα. Και εγώ την καταλαβαίνω και την σέβομαι, είπα ότι κάνουν “κακώς για μένα”, απλά για το ότι είναι αρκετά “οχυρωμένοι” μέσα στο πλαίσιο που τοποθετούν την τέχνη τους, όπως σωστά περιγράφεις. Αλλά τόση άμυνα, χωρίς να σου κάνουν επίθεση, δεν οφελεί και πολύ (νομίζω). Πχ για να τους δεις live, θα πρέπει να ψάξεις ποια ΥΦΑΝΕΤ έχει κατάληψη πχ, και ποιον μπαγλαρώσανε τελευταία για να του κάνουν συναυλία συμπαράστασης.

Για όσους δεν το ξέρουν, το άλλο Σάββατο θα παίξουν στην Πάντειο με τα έσοδα της συναυλίας να διατίθονται στους συλληφθέντες του Ρεσάλτο.

Aυτό που ζήσαμε χθες στην Πάντειο ελάχιστα συγκροτήματα μπορούν να σου προσφέρουν. Εξαιρετική συναυλία, συγκινητική ατμόσφαιρα…