57η ομάδα του αιώνα ο ΠΑΟ!

Ο Παναθηναϊκός βρίσκεται στην υψηλότερη θέση απ’όλες τις ελληνικές ομάδες στην κατάταξη που ανακοίνωσε η Διεθνής Ομοσπονδία Ποδοσφαιρικής Ιστορίας και Στατιστικής.

Στο σχετικό αφιέρωμα φιλοξενούνται οι 200 πιο πετυχημένες ευρωπαϊκές ομάδες του 20ου αιώνα.

Οι “πράσινοι” καταλαμβάνουν την 57η θέση (59,00 βαθμούς) πάνω από συλλόγους όπως οι Λιόν, Σεβίλλη, Γαλατασαράι, Έβερτον, Νάπολι και Στουτγκάρδη.

Η ΑΕΚ βρίσκεται στην 155η θέση (9 βαθμούς), ενώ ακολουθεί ο Ολυμπιακός στην 175η (6,50 βαθμούς).

Κορυφαία ομάδα αναδείχθηκε η Ρεάλ Μαδρίτης, ενώ ακολουθούν Γιουβέντους και Μπαρτσελόνα.

Έκπληξη προκαλεί η 10η θέση που κατέχει η Άντερλεχτ, ενώ στη σχετική λίστη ψηλά έχει πλασαριστεί και η ουγγρική Φερεντσβάρος.

Αναλυτικά οι 20 κορυφαίοι σύλλογοι του 20ου αιώνα

  1. Ρεάλ Μαδρίτης
  2. Γιουβέντους
  3. Μπαρτσελόνα
  4. Mίλαν
  5. Μπάγερν Μον.
  6. Ίντερ
  7. Άγιαξ
  8. Λίβερπουλ
  9. Σπόρτινγκ Λισ.
  10. Άντερλεχτ
  11. Μάντσεστερ Γιουν.
  12. Ατλέτικο Μαδρίτης
  13. Φερεντσβάρος
  14. Λιντς
  15. Σπάρτα Πράγας
  16. Ντιναμό Κιέβο
  17. Ρόμα
  18. Αμβούργο
  19. Γκλάντμπαχ
  20. Tότεναμ

Έχω δει ηλίθιους και ηλίθιους. Αλλά τόσο ηλίθιους που στη λίστα του 20ου αιώνα θα έβαζαν τη Μπαρτσελόνα πάνω από Μάντσεστερ, Λίβερπουλ και Μίλαν δε μπορούσα ποτέ να φανταστώ. Όποιο είναι οι στατιστικολόγοι που το έβγαλαν είναι ότι πιο ηλίθιο και άμπαλο έχει εμφανιστεί ποτέ.

Ας συνεχίσει κι άλλο η αβάντα στη τρεντυ Μπαρτσελόνα…

Η ΑΕΚ βρίσκεται στην 155η θέση (9 βαθμούς), ενώ ακολουθεί ο Ολυμπιακός στην 175η (6,50 βαθμούς).

κάρβου πες τώρα πως πονάς κ άστα αυτά :lol:

για άλλη μια φορά η ΑΛΗΘΕΙΑ λάμπει :smiley:

λολ @ φερεντσβάρος.

έτσι η ΜΠΟΡΟΥΣΙΑ ΜΕΝΧΕΝΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ.

Ποιος τη χέζει μωρέ τη πλέμπα της Ευρώπης; Αυτό είμαστε κι εμείς κι εσείς. Εμένα η αβάντα στη Μπαρτσελόνα μου τη σπάει. Πλέον έχει γίνει σαν του Muse. Μέχρι και τα σκατά της πρέπει να τα εκθειάζουμε. Μιλάμε για ομάδα που σε τελικούς Πρωταθλητριών έτρωγε τεσσάρες και ήταν πάντα κάτω από τη Ρεάλ στην Ισπανία. Η Λίβερπουλ και η Μάντσεστερ έχουν κάνει τρεμπλ μέσα στον 20ο αιώνα και έχουν σηκώσει τα πάντα από κάμποσες φορές, ενώ στη Μπάρτσα χαίρονταν που μπορούν και μιλούν τα Καταλανικά μέσα στο Καμπ Νου.

Όχι άλλη Μπαρτσελόνα!

μάλλον εκεί από την 175η θέση δεν τα βλέπεις καλά τα πράγματα

barca ftw !

Eλα μωρη LEEDSΑΡΑ!

τι εγινε ρε γαυρακια? σας περασε και το ΑΕΚΑΚΙ???
μετα απο αυτον την λιστα απαιτω αλλαγη αβαταρ απο τολκι. να ξαναβαλει την Κιρα :stuck_out_tongue:

Θα συμφωνησω με αυτο για τη μπαρτσελονα,αλλα οτι ειναι καλη ομαδα ειναι.Απλα εχει πηξει στη διαφημιση και προβολη!

Γιουβεντους FTW!

Τρομερή λίστα, κλαίω.

Χεστηκαμε για τις λιστες… μια ζωη θα ειμαι γαυρος, Ρομα, αγγλοφιλος, αντι-Ρεαλ, αντι-Μπαρτσελονα, αντι-Μιλαν και καμμια λιστα δεν θα αλλαξει τις συνηθειες μου:p

Κοίτα, μπορείς νάσαι ό,τι θες, αλλά το νάναι κανείς αντι-Μπαρτσελόνα υποδηλώνει ύβρι προς το ποδόσφαιρο γενικά.

Δεν την αμφισβητω σαν ομαδα, την καλυτερη μπαλα παιζει αδιαμφισβητητα… πχ και την Βραζιλια την απεχθανομαι, αλλα ειναι η καλυτερη εθνικη ομαδα ever. Ειναι συμπαθειες/αντιπαθειες… απο μικρος τις αντιπαθουσα και συνεχιζω…:stuck_out_tongue:

Η Μπαρτσελόνα ΤΩΡΑ παίζει καταπληκτική μπάλα. Αλλά τώρα έχουμε 21ο αιώνα. Σε όλο τον 20ο αιώνα ήταν μια από τις πιο αλλοπρόσαλες ομάδες, με τρομερά ανεβοκατεβάσματα στην Ευρώπη που έγινε αγαπημένη όχι για τη μπάλα που έπαιξε (επί Κρόιφ για παράδειγμα), αλλά επειδή οι Καταλανοί είναι συμπαθείς σε πάρα πολύ κόσμο και με 1-2 αποφάσεις τους έγιναν ακόμα πιο συμπαθείς (π.χ. όχι χορηγοί στη φανέλα ή απαίτηση για ανοικτή μπάλα πάντοτε).

Ειδικά τα τελευταία 5 χρόνια, έχει ξεκινήσει μια τεράστια αβάντα όπου τα πάντα γύρω από τη Μπάρτσα ωραιοποιούνται. Πρόπερσι και παραπρόπερσι η Μπαρτσελόνα με Ροναλντίνιο δεν έπαιρνε ούτε το πρωτάθλημα στην Ισπανία, κι όμως η εντύπωση που υπήρχε προς τα έξω, ήταν πως η Μπαρτσελόνα ήταν η καλύτερη ομάδα της Ισπανίας. Μιλάμε για παίκτες μέτριους, που έπαιζαν στη Μπαρτσελόνα και όλοι έλεγαν πως αυτοί είναι τα μεγαλύτερα ταλέντα στον κόσμο. Απλά και μόνο γιατί έπαιζαν στη Μπαρτσελόνα (προφανώς δε μιλάω για τον Μέσι, αλλά για κάτι άλλους Μεξικανούς και λοιπά)…

Είσαι γκαλάκτικο εσύ, δεν σε παίρνουμε στα σοβαρά!

Και Λίβερπουλ είμαι, αλλά δεν είμαι Μίλαν π.χ. Δε μπορώ να δεχτώ πως με στατιστικό τρόπο, βγήκε η Μίλαν πιο κάτω από Μπαρτσελόνα. Δηλαδή τι μέτρησαν;

Την τσουτσού του Τουρέ μάλλον.

Μεγεθη:p

Καλά, τι σκατά μετράνε και βγάζουν τέτοιες λίστες;;;:-s

Πως γίνεται να είναι τόσο ψηλά ομάδες σαν τη Σπόρτινγκ Λισσαβώνας και την Σπάρτα Πράγας; :-k

Κάρβου και Γιάννη 3 τελείες οι γαύροι έχουμε μία εκλεκτική συγγένεια με την Μπάρτσα και δεν μπορείτε να την αγνοείτε. Πάει πέρα από την μπάλα που παίζει η ομάδα… :wink:

ναι κ στις δύο κυβερνουν οι οπαδοί :lol::lol::lol::lol:

Στα Final 4 του μπάσκετ φτιάχτηκε αυτή η συγγένεια; Αν ναι, σιγά τη συγγένεια :stuck_out_tongue: