Δίσκοι που το τελευταίο τους τραγούδι σας αφήνει ενα γλυκόπικρο συναίσθημα

εφαγα την φλασια ακουγοντας το come what ever may (δισκαρα).οπου το τελευταιο τραγουδι zzyz rd μου αφησε μερικα περιεργα συναισθηματα (παντα σε συνδιασμο με ολο το δισκο).
για πειτε δισκους που το τελευταιο τους τραγουδι σας κανει να πειτε “εγινα λιωμα τωρα” ή “πω αυτο το σιντι ειναι θεικο,θα το ξανακουσω καπακια!” κ.λ.π :slight_smile:

στο μυαλο μου μου ερχονται 3 αυτη τη στιγμη. το portrait απο τον δισκο satellite των p.o.d, το the little things give you away απο το minutes to midnight των lp και το aerials απο το toxicity.

Aπλά πραματάκια.

Τελείωμα με ΕΚΕΙΝΟ το σόλο στο “Stigmatized” και στο καπάκι το outro “In Sorrow”. Και μένεις μάλαξ. Τι έγινε ρε παιδιά?

[I]To feel this great urge
To hold and embrace you
I slowly dry out

I shrink and shrink
Until I’m gone
Nothing to make out of me
Oh what the hell went wrong
My heart gets pulled out
Into your direction
It’s no use
You have forsaken me[/I]

H κομματαρα που κλεινει το Nighttime Birds και σε κανει να θες να το ξανακουσεις ολο…

Εξελεντ θρεντ γιατί έχω ό,τι ιδανικότερο. Δε νομίζω να αφορά κανένα σας αλλά όπως και να 'χει.

Είναι 4 η ώρα τα ξημερώματα λοιπόν. Ξέρουμε πολλούς δίσκους που είναι ιδανικοί για ετούτη την ώρα. Υπερβολικά πολλούς για την ακρίβεια και αυτό σίγουρα δεν είναι καλό. Όμως ο δίσκος από αυτούς που έχω ακούσει και είναι με διαφορά ο πιο ταιριαστός είναι το Howling Songs του Matt Elliott.

Βάζεις τον δίσκο να παίζει και γίνεσαι σκατά, κομμάτια. Η μπαλκονόπορτα ανοιχτή ανεπαίσθητα για να μπαίνει η ψύχρα απ’ έξω και να βλέπεις το σκοτάδι.

Και εκεί που όλα τα κομμάτια είναι το ένα πιο καταθλιπτικό (και πιο ωραίο) από το άλλο, μπαίνει το τελευταίο με μια αισιόδοξη και γλυκόπικρη νότα. Βασικά τη μοναδική αισιόδοξη νότα εκεί μέσα. Με έναν από τους πιο ταιριαστούς στίχους, που περιγράφει ακριβώς αυτό που θέλει να πει το συγκεκριμένο κομμάτι. Ή καλύτερα αυτό που θέλει να σε κάνει να νιώσεις.

“When you wake up with tears in your face…”

Bomb the stock exchange λοιπόν.

Εδώ το ακούτε. Αλλά χάνετε όλο το νόημα αν δεν το ακούσετε στο τέλος της δισκάρας σαν κάθαρση. =)

the flames of the end

απο το κυκνειο ασμα των at the gates - slaughter of the soul

πλεον
περα απο το τελευταιο κομματι της δισκογραφειας τους
ειναι και το τελευταιο κομματι που ακουστηκε στο τελευταιο τους λαιβ

σνιφ σνιφ σνιφ

και μιας και πιασαμε τους πατερες
να πιασουμε και τα παιδια

τα instrumentals που κλεινουν τους ομωνυμους δισκους the minds i και whoracle απο dark tranquillity και in flames αντιστοιχα ειναι μοναδικα

ακριβως αυτο!!!και στο live μετα απο αυτο εμενες μαλακας!
και τα αλλα που ανεφερες, ομως, επισης σε αφηνουν μαλακα…

Όταν ο ακόλουθος hard rock/alternative δυναμίτης κλείνει με αυτό(<κλικ) το τραγούδι, ε τότε όχι απλά γλυκόπικρη γεύση δε σου μένει, αλλά κολλάς στον τοίχο πέρα και μένεις εκεί κολλημένος, προσπαθώντας να συνειδητοποιήσεις τι ήταν αυτό που άκουσες…

σορρυ για το διπλοποσταρισμα, αλλα βρηκα το ΑΠΟΛΥΤΟ…
ONLY THE GOOD DIE YOUNG ΣΤΟ ΚΛΕΙΣΙΜΟ!!!
ΚΛΕΙΔΩΣΤΕ ΤΟ ΤΩΡΑ!!!:lock:

Flames of the End όπως αναφέρθηκε,Breathe από Μanic Frustration των Trouble και Arc of Space από Dickinson(Accident of Birth).

whatsername γαμω τα πρεκια μου

Κι εμένα whatsername μου 'ρθε στο μυαλό. :stuck_out_tongue:

Είναι απλά τα πράγματα.
Τελειώνει το Radicul Cut.
Αρχίζει το 10λεπτο έπος For to End Yet Again (που αδυνατώ να το μεταφράσω).
Ο Sverd στην μέση παίζει ένα απίθανο piano solo.
Στο τέλος του μπαίνουν τα άλλα παιδιά, ο Garm αρχίζει:

Don’t fight it, you’ll only
whirl up all mass hysteria
in your thousandfold self

Και μετά ανατριχίλα, ο Sverd παίζει την πιο όμορφη μελωδία όλων των εποχών, ο Garm οδυρεται (Police…Police, please stop the Euro), λέει τα ακαταλαβίστικά του (Io to paramount Pan…) και νομίζω ότι τα 3 τελευταία λεπτά του έπους αυτού είναι ότι καλύτερο έχουν γράψει οι Arcturus.

Είναι αλήθεια ο δίσκος θέλει ακροάσεις και είναι ΣΚΑΤΟΨΥΧΟΣ.
Πρέπει να μπεις στο κλίμα του για να τον καταλάβεις και να μην είσαι απλά σε φάση “θα βάλω Nevermore”.
Η σκατοψυχιά αρχίζει με το ομώνυμο έπος στο 5ο τραγούδι.
Ενα διάλειμμα με μερικές κομματάρες και προβληματισμούς, μέχρι να έρθει το Lotus Eaters να σε ανατριχιάσει.
Μετά πάμε σε All play Dead, Cenotaph, και να το και το No More Will που σε κάνει λιώμα.
Ε μετά τελειώνει και με το Forever.
αντε γεια…

E πολύ σωστά αναφέρθηκε το Only The good die Young.
Ενα ξεχασμένο τραγούδι από την μπάντα, ένας ύμνος.

Ο πιο ώριμος δίσκος τους, ο Azagthoth είναι σε άλλο επίπεδο, σε άλλη διάσταση με τα σολο του, ώσπου έρχεται το πιασάρικο God of Emptiness με το ήπιο σχετικά ρυθμό του, που ίσα ίσα θέλεις να τα διαλύσεις όλα, ενώ ο Dave ψέλνει.

Εκεί που λες δεν γίνεται να υπάρξει πιο μαύρη στιγμή στο αλμπου, έρχεται εκείνο το ΓΑΜΗΜΕΝΟ το Black God και σε αποτελειώνει.

Γενικά είναι πάρα πολλοί οι δίσκοι:

Emperor - In The Nightside Eclipse (Inno a Satana)
Opeth - My Arms your Hearse (Epilogue - instrumental)
Celtic Frost - Monotheist (Winter)

μερικοί άλλοι.

Το πρώτο που μου ήρθε στο νου, σε δευτερόλεπτα.
Black Sabbath- Mob rules-Over and over (ανατριχίλα, μεγαλείο, σπαραγμός)

Τούτο:

…όπου στο το τέλος βλέπουμε την απίστευτη κομματάρα “The Alchemist” να επανέρχεται στο refrain του ομώνυμου κομματιού με σχεδόν ανατριχιαστικό τρόπο… Πόσες φορές κι άν έχω πατήσει “repeat” στο συγκεκριμένο κομμάτι μόνο κ μόνο γι αυτό το υπέρτατο γύρισμα… :slight_smile:

ομοιοπαθής κατά μία έννοια… :stuck_out_tongue:

Ναι!Κι αυτό!

[SIZE=“4”]Tεραστιο[/SIZE] ποστ απο Scourge !
Ειπες 2-3 απο τα πρωτα που μου ηρθαν στο μυαλο.

Pantera-Hollow
Dissection-Feathers Fell+No Dreams Breed in Breathless Sleep
Immortal-Beyond The North Waves
Savatage-Believe
Agalloch-A Desolation Song
Iron Maiden-To Tame a Land
Gamma Ray-Afterlife
Slayer-Seasons In The Abyss
The Gathering-Shrink
Stratovarius-Forever
Fates Warning-The Road Goes On Forever
Black Sabbath-Under the Sun/Every Day Comes and Goes

Γλυκοπικρο ε; Διαλεγω αυτο.

Βασικά ότι και να λέτε, εδώ ταιριάζει αυτό:

ΤΩΡΑ το thread κλειδώνει!:slight_smile: