Καβαλα (Α.Ο.Κ)

respect

γεια σου μακη αθανατε…
[SIZE=“4”]
Καβάλα με… 100 χιλιάρικα
[/SIZE]

Έχετε 100.000 ευρώ και θέλετε να φτιάξετε μία ομάδα που θα παίζει όμορφο ποδόσφαιρο και θα είναι μέσα στις 6 πρώτες ομάδες στη Σούπερ Λίγκα; Δώστε τα στον Μάκη Ψωμιάδη κι εκείνος ξέρει να σας τακτοποιήσει ώστε να τα φτιάξει όλα.

Βέβαια, με 100.000 ευρώ δεν μπορείς να κάνεις πρωταθλητισμό ούτε στην πρώτη τοπική κατηγορία και φυσικά δε φθάνουν ούτε για… τα νερά και τα ταξίδια στην Δ΄ Εθνική, αλλά η αλήθεια είναι ότι ο Μάκης Ψωμιάδης είναι πειστικός. Πώς αλλιώς να εξηγήσει κανείς ότι με 100.000 ευρώ τον χρόνο έχει εξασφαλίσει τις υπηρεσίες… 16 ποδοσφαιριστών πρώτης σειράς για την Καβάλα;

Προσέξτε πόσα παίρνουν γι’ αυτή τη σεζόν οι άσοι της Καβάλας για να δείτε τι ευκαιρία χάνετε που δεν είστε κι εσείς πρόεδροι ή ιδιοκτήτες σε ΠΑΕ.

Μεντί τίποτα, Ορούμα τίποτα, Ντομπρασίνοβιτς τίποτα, Ιτάνζ τίποτα, Ντικρόκ τίποτα, Οικονόμου τίποτα, Κάλατς 2.000 ευρώ, Ντενίλσον 5.000 ευρώ, Ντουγκλάο 5.000 ευρώ, Ντιέ 5.000 ευρώ, Ρινκόν 5.500 ευρώ, Μουρ 10.000 ευρώ, Ονουάτσι 10.000 ευρώ, Σόσιν 12.500 ευρώ, Σμολάρεκ 15.000 ευρώ, Λάκης 30.000 ευρώ.

Αυτοί οι 16 πολυτιμότεροι ποδοσφαιριστές της Καβάλας θα πρέπει να εισπράξουν για τούτη την αγωνιστική περίοδο 100.000 ευρώ. Όσα δηλαδή έπαιρνε μόνος του ο Ονουάτσι όσο ήταν στον Ιωνικό… Γι αυτό το …κολοσσιαίο ποσό η Καβάλα είναι υποχρεωμένη να δώσει στην Εφορία 20.000 ευρώ. Σιγά τα λάχανα δηλαδή… Η Καβάλα μαγείρεψε προτού πεινάσει και δεν επηρεάζεται από τα νέα φορολογικά μέτρα. Άσε τους άλλους να τρέχουν. Οι ποδοσφαιριστές της Καβάλας ζούσαν όλη τη ζωή τους με αυτό το όνειρο. Να πάνε κάτω από το άγαλμα του Μοχάμεντ Αλι, πάνω στο λόφο στην παλιά πόλη, ώστε να φωνάξουν από εκεί ψηλά "ζήτω η Καβάλα κι ο Μάκης, εμείς παίζουμε για τη φανέλα?.. Για την ιστορία, το άθροισμα των ετήσιων αποδοχών που είχαν αυτοί οι 16 ποδοσφαιριστές στις προηγούμενες ομάδες τους έφθανε τα… 5.000.000 ευρώ

απλα προσκυνω…

:bow2:

βεβαια αλλοι μαγειρευουν στοιχεια που αφορουν χρεη ολοκληρου κρατους…
εδω θα κολησουμε…?
στον big mac…??

http://www.balleto.gr/periexomeno/afieromata/kavala_me_a100_hiliarika.html

καλα,μεγαλο γατονι ο big mac…μας δινεις και ενα λινκ απτο αρθρο σου crimson?

εχεις δικαιο…

UP…:!:

:slight_smile:

Ενα αφιερωμα…εργα και ημερες Μακη.:p:p

ΜΑΚΗΣ ΨΩΜΙΑΔΗΣ - Αυτός? ο άνθρωπος αυτός

Ιστορία μου αμαρτία μου

Το ξεκίνημα με τη μπασκετικη ΑΕΚ

Το 1988 ο Μάκης Ψωμιάδης αναλαμβάνει το μπασκετικό τμήμα της ΑΕΚ. Κάνει το μπαμ, πείθοντας τον Ντάνι Βρέινς (Νο5 στο ντραφτ του ΝΒΑ το 1981, μέλος των εθνικών ομάδων των ΗΠΑ και ένας από τους καλύτερους αμυντικούς στις ΗΠΑ) να έρθει στην Ελλάδα. «who the hell is Psomiadis», αναρωτιόντουσαν οι μπασκετικοί δημοσιογράφοι ανά τον κόσμο.

Τον έμαθαν στη συνέχεια για τα καλά. Μετά από μία περιπέτεια απαγωγής και εκβιασμού, ο 30χρονος τότε Βρέινς. κατάφερε να αποδράσει στις ΗΠΑ και να εξιστορήσει σε εφημερίδα του Σολτ Λέικ Σίτι τις περιπέτειές του στη χώρα μας.

«Ήταν πολύ καλό για να είναι αληθινό. Από τα 500.000 δολάρια που προέβλεπε το συμβόλαιο για την πρώτη χρονιά, εισέπραξα μόνο τα 200.000. Τα χρήματα μου τα έφερνε στο σπίτι ο Ψωμιάδης, ενώ είχαμε συμφωνήσει να τα καταθέτει σε τράπεζα της Ελβετίας. Μια φορά μάλιστα με πήρε και πήγαμε σε μια ερημική τοποθεσία. Εκεί μου έδωσε μια σακούλα γεμάτη μπανάνες. Στον πάτο υπήρχαν κρυμμένα δολάρια. (:lol:)

Και δεν έμεινε μόνο εκεί: «Αγωνιζόμασταν με την Ζαλγκίρις του Σαμπόνις, που ήταν από τις καλύτερες ομάδες της Ευρώπης. Πριν από το παιχνίδι οι Λιθουανοί μας είπαν ότι πληρώθηκαν για να μας αφήσουν να κερδίσουμε». Ο Αμερικανός ζήτησε από την αμερικανική πρεσβεία να ελέγξει τον Ψωμιάδη. «Ήμουν έτοιμος να αποχωρήσω με το διπλωματικό διαβατήριο που μου έβγαλε η πρεσβεία. Κατά τη διάρκεια όμως μιας επίσκεψης σε φιλικό σπίτι, εισέβαλλε μια ομάδα ανδρών και απήγαγε έναν φίλο μου. Λίγο αργότερα δέχθηκα ένα τηλεφώνημα. Αν δεν αγωνιστείς δεν πρόκειται να ξαναδείς τον φίλο σου. Θα μετατραπεί σε ένα μεγάλο πτώμα’ μου είπε μια φωνή άγνωστη". Φυσικά ο Βρέινς αγωνίστηκε την επόμενη μέρα και στη συνέχεια πήρε το αεροπλάνο για τις ΗΠΑ.(8O)

Ακολούθησαν και άλλα φαινόμενα. Το 1988, ο Νέστορας Θεσσαλονίκης πούλησε τον Χρήστο Κουντουράκη στην ΑΕΚ. Ο πρόεδρος της ομάδας Φίλιππος Θυμιάκης πήγε στο γραφείο του Ψωμιάδη να εισπράξει μια επιταγή 30.000.000 δραχμών. Ο Ψωμιάδης την έσκισε και ανοίγοντας το συρτάρι έβγαλε ένα πιστόλι, το ακούπησε πάνω στο γραφείο του και ρώτησε τον Θυμιάκη: «Τώρα σου χρωστάω τίποτα;». (:lol:)

Αργότερα πήγε και ο Κουντουράκης να εισπράξει χρωστούμενα, αλλά τη δική του επιταγή δεν την έσκισε. Την… έφαγε. Ο Ντέγιαν Λακίσεβιτς πήρε τα χρωστούμενα, ωστόσο στη συνέχεια άγνωστοι του επιτέθηκαν, τον ξυλοφόρτωσαν και του έκλεψαν τα χρήματα. Η μέθοδος του «φαγώματος» της επιταγής έκανε την εμφάνιση της και όταν ο Ζοέλ Επαλέ αγωνιζόταν στον Εθνικό. «Την κατάπιε πριν προλάβω να καταλάβω τι γίνεται», ανέφερε ο Καμερουνέζος. (:? :?)

Η ώρα της ποδοσφαιρικής ΑΕΚ

Τα Χριστούγεννα του 2001 μέσω της εταιρείας του, Ippoventure, αναλαμβάνει τις τύχες της ΠΑΕ ΑΕΚ. Τοποθετεί πρόεδρο τον φίλο του, Φίλωνα Αντωνόπουλο και στη συνέχεια τον ξάδελφο του, Χαρίλαο Ψωμιάδη. Το πρώτο του «κρούσμα»: Πλαστογράφηση της υπογραφής του Βραζιλιάνου ποδοσφαιριστή Φερούζεμ σε ένα συμφωνητικό που αναφέρει πως ο παίκτης δεν έχει καμία οικονομική απαίτηση από την ΑΕΚ.

Δεύτερο «κρούσμα»: Μετά το πέρας της εκτός έδρας αναμέτρησης με την Παναχαϊκή είπε στους παίκτες, πριν ξεκινήσει το λεωφορείο για την Αθήνα, να φάνε από το κυλικείο ό,τι θέλουν. Αφού οι παίκτες τα? σάρωσαν όλα μπήκαν στο πούλμαν με τον ιδιοκτήτη του κυλικείου να τρέχει για να πάρει τα λεφτά του. «Πήγαινε να μου φέρεις το λογαριασμό σε τιμολόγιο» του είπε ο Ψωμιάδης και αμέσως είπε στον οδηγό: «Βάλε μπρος και φύγε τώρα». (:lol::lol::lol:)

Τρίτο «κρούσμα»: Τα επεισόδια με τις νυχτερινές εξόδους των Νικολαΐδη, Ζήκου, Ζαγοράκη, με κορυφαία στιγμή την επίσκεψη στο σπίτι του πρώτου «φουσκωτούς» και απειλές περί σπασίματος ποδιών.

Τέταρτο «κρούσμα»: Ο ΣΔΟΕ με έφοδο του στα γραφεία της ΠΑΕ, ανακαλύπτει εικονικά τιμολόγια ύψους 11.000.000 για βελτίωση των εγκαταστάσεων στους Θρακομακεδόνες. Το συνολικό άνοιγμα που άφησε στην ΑΕΚ ο Ψωμιάδης έφτασε τα 87.200.000 ευρώ.

http://www.sportnet.gr/report.php?id=215005

ενα ωραιο χρεος “για βελτίωση των εγκαταστάσεων στους Θρακομακεδόνες” ηταν που “αγορασε” λαστιχο για το ποτισμα του γρασιδιου…

μονο 3.000.000 ευρο κοστισε…:!:

:lol::lol:

θεος.
δωστε τα στοιχεια της οικονομιας μας να βγουμε το πλουσιοτερο κρατος…

Τι γινεται,διωχνει τη μιση ομαδα ο μακαρος?#-o#-o

ξεθαμα!!!
θα μας τρελάνει(παλι) αυτη η ομαδα εκει που φετος τους είχαμε για β…
η ομαδα κανει παπαδες!!!
ανεξάρτητα απο το αν θα νικήσουμε τον ηρακλη(0-1 ειναι :p) παίζουμε πολυ καλη μπαλα… πιστεύω ειναι καλύτερη απο πέρσι!!!:-k

όντως αυτο με τους παικτες ειναι θλιβερό…

2-1!!!
πάντως συνεχίζεις να με εκπλιηζει αυτη η ομάδα!! μακάρι να εχει και φέτος διάρκεια…

άμα δεν έχει προπονητή να μπαίνει στα αποδυτήρια να τσεκάρει σώματα καλά θα πάει:roll:

*η εκτός και κάνει κανένα χαζό…

Άντε μωρή αρρώστια Καβαλάρα…

αρχίσαμε παλι τα περσινά…[-X

ετσι τρέλανε μας ρε καβαλαρα!!! :smiley:

Απιστευτη η Καβαλα.Οσο κι αν θελω να μην κερδιζουν οι συνδιεκδικητες της παραμονης,απο την αλλη ενα τεραστιο μπραβο στην εξαιρετικη Καβαλα που σαν επαρχιακη ομαδα δεν μπορω παρα να μην σεβαστω κ να μην εκτιμησω.
Και το θεμα ειναι οτι την αλλη Κυριακη παιζουμε μαζι και ηδη εχω αρχισει να φοβαμαι.

συνδιεκδικητες της παραμονης??? :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Εμείς 3οι ήμαστε κύριε! :smiley: :smiley:

Ναι,αγαπητε,το ξερω,αλλα σε θεωρητικο επιπεδο πριν ξεκινησει το πρωταθλημα,συνδιεκδικητες ειμαστε.Εξαλλου δεν ειμαστε κ πολυ μακρυα,τρεις βαθμους απεχουμε.Με μια νικη την αλλη Κυριακη σε φτανω!:smiley:

ναι σωστο και αυτο αλλα και οι 2 ομαδες εχουν δωσει πολυ καλα στοιχεία δυσκολο για υποβιβασμο…

[SPOILER]
άλλωστε ο μακαρος ειπε σε συνέντευξη οτι ειδε όνειρο οτι θα το παρουμε!!!

[SPOILER]
#-o :stuck_out_tongue:
[/SPOILER]
[/SPOILER]

Ρε φιλε εχω μια απορια ολα αυτα τα χρονια που σας εχει αναλαβει ο Μακαρος.
Τον θελετε στην Καβαλα?Το λεω αυτο γιατι βλεπω τις φασεις σας και γενικοτερα την μπαλα που παιζετε,στην τηλεοραση και οι κερκιδες του γηπεδου εχουν λιγο κοσμο.Γιατι ρε παιδια?Γιατι κι εσεις εκει πανω ειστε ολοι Π.Α.Ο.Κ?
Ειπαμε,υποστηριξτε τις τοπικες ομαδες,αποδυναμωστε το κατεστημενο των Αθηνων και της Θεσσαλονικης!!!

Να σου πω τι παιζει με αυτο…
καταρχην εγω ειμαι παο :stuck_out_tongue:

Εννοείτε υποστηρίζουμε την πολη μας!!

Για το θεμα των συγκεκριμένων άδειων κερκίδων στο γήπεδο…
πέρσι οσοι ειχαν παρει διαρκείας για εκείνη την πλευρά δηλαδή αυτη απέναντι απο τα επίσημα, στους αγώνες με τις μεγάλες ομάδες ο μακης την έδινε στους αντιπάλους…
οπότε φετος δεν πήρε σχεδόν κανεις για εκείνη την θύρα(και πολυ λογικο)
του προέδρου του κακοφανικε και φετος την εχει κλειστεί(τουλαχιστον μεχρι τον προηγούμενο αγώνα) τωρα εχω μαθει έδωσε παλι διαρκειας για εκει…
αλλα το υπολοιπο γηπεδο ειναι γεμάτο απλα απο την καμερα φενεται μονο εκείνη η πλευρα!!!

Καταλαβα,οτι δηλαδη εκανε κι ο δικος μας στην αρχη του πρωταθληματος και φαινοταν αδειο κι οι απαραδεκτοι σχολιαστες ελεγαν :’‘Βρισκομαστε στο αδειο Πανθεσσαλικο…’’