Ειμαι μολις 18 ετων,μπορω να μιλαω η πρεπει να ζητάω άδεια πρωτα?

Αυτο το τοπικ ασχολειται με το εξης θέμα.

Οταν σας μιλαει καποιος 15-16-17 χρονος τον παιρνεται στα σοβαρα η δεν ασχολειστε καν?
Και αμα δεν γιατι?

Βαριεμαι να το αναπτυξω τωρα γιατι κοιμαμαι ορθιος αλλα θα επανέλθω.

Εξαρτάται τι λέει ρε thats.

Προφανώς και κρίνεται απο τα λεγόμενα του ανεξάρτητα της ηλικίας. Απλώς συνήθως η ηλικία σχετίζεται με την ωριμότητα του κάθε ατόμου, οπότε αρκετές φορές αυτό λειτουργεί ως ελαφρυντικό.

Εγω που ειμαι 15 παιζει να μιλησω η δε θα με παρετε στα σοβαρα?

Kαι το πιο γελοίο πράγμα να λέει ο οποιοσδήποτε το επιχειρημα “είσαι μικρός, δεν ξέρεις, μίλα όταν μεγαλώσεις” είναι απλά αστείο. Αν μπορείς να αντικρούσεις με επιχειρήματα κάτι με το οποίο διαφωνείς κάντο. Αν κάτι σου φαίνεται πολύ γελοίο ακόμα και για να το αντικρούσεις απλά μην απαντάς. Το να λες όμως “είσαι μικρός” στα δικά μου μάτια είναι σαν να λες “δεν έχω τι να πω αλλά θα πω κάτι”.

Φυσικά και εξαρτάται από το τι λέει…Αλλά δε νομίζω ότι εννοεί αυτό ο thats why.
Μάλλον θέλει να πει ότι κάποιοι επικαλούνται τη μικρή ηλικία του συνομιλητή για να μην απαντήσουν ή να μειώσουν όσα λέει ειδικά σε περίπτωση που βρεθούν " στριμωγμένοι" από τα λεγόμενα του. Ας με διορθώσει αν κατάλαβα λάθος.
Εννοείται ότι μου έχει τύχει και μένα αυτό και δε μιλάω για τότε που ήμουν 15 αλλά για τώρα που είμαι 28.
Δε συνέφεραν έναν 55αρη τα λεγόμενά μου και μου απάντησε λέγοντας ότι είμαι πολύ μικρός για να τον κρίνω και θα πρεπε να σεβαστώ την ηλικία του…Αν δεν ήθελαν να μιλήσω ας μη με καλούσαν εξ’ αρχής…

Αστε τα ρε ψευτες.Πριν μιλησα και δεν εχω απαντηση ακομα.Αρα δεν με παιρνετε υποψη σας.Ρεμαλια ολοι.

+10000
Έτσι ακριβώς έχουν τα πράγματα. Τίποτα δεν με εκνευρίζει περισσότερο από αυτή τη γελοία απάντηση. Γέρνω προς την πλευρά του γέρου πια:) (33 γαρ), δεν έχω πει ποτέ μου τέτοιο πράγμα, κι ούτε και πρόκειται

ειναι γεγονος οτι οι μεγαλυτεροι δεν πολυπαιρνουν στα σοβαρα εμας τους ‘‘μικρους’’.

Ως εδω λοιπον.Ιδρυω το TEENS WILL ROCK YOUR SOCKS OFF club.

Και καπου εδω μου γαμας το τοπικ.

Οκ καντο μονος σου.Σταματω το σπαμ.

Όταν κάποιος λέει “είσαι μικρός, θα καταλάβεις κάποτε”, έχει λόγο που το λέει. Καλώς ή κακώς κάποιες γνώσεις έρχονται με τον καιρό και την εμπειρία.

Δεν είμαι της άποψης “σέβομαι όλες τις απόψεις”, αλλά της άποψης “πίστευε ό,τι θέλεις κι εγώ θα πιστεύω ό,τι θέλω για τις απόψεις σου”. Όταν σας λένε “είσαι μικρός ακόμα και για αυτό δεν ξέρεις τι λες” η σωστή απάντηση δεν είναι “τι? επειδή είμαι μικρός δεν πρέπει να έχω άποψη;”, αλλά να ρωτάτε που διαφωνεί ο άλλος. Οι πιθανότητες είναι δύο. Ή θα έχει δίκιο ή θα έχει λάθος. Με το να τον ακούσεις, μόνο κερδισμένος βγαίνεις. Με το να μη τον ακούσεις γιατί δε σου αρέσει που δε δίνει σημασία στη γνώμη σου, εσύ απλά θα έχεις ακούσει μια (ίσως) ενδιαφέρουσα ιδέα λιγότερη…

Δατς, στα ποδοσφαιρικά όμως, έχουν ένα μεγάλο point όσοι σου το είπαν και πηγάζει από το τι έχει συμβεί τα τελευταία 15 χρόνια στην ποδοσφαιρική Ελλάδα, όπου καλώς ή κακώς λόγω ηλικίας δε μπορείς να τα κρίνεις το ίδιο σωστά με όσους τα έζησαν σε ωριμότερες ηλικίες. Όπως κι εγώ δε μπορώ να κάνω ουσιαστική κουβέντα για το ποδόσφαιρο στα 80ς. Καλώς ή κακώς η συζήτηση για το παρελθόν περιέχει και τον χρόνο, επομένως η ηλικία σου επηρεάζει και την αξιοπιστία της κρίσης σου. Τα παιδιά δε σου λένε πως λες βλακείες γιατί είσαι βλάκας (που δε το είπε και κανείς, αλλά μιας και είδα πως είχες παράπονο) αλλά σου λένε πως αν τα είχες ζήσει τα τελευταία 15 χρόνια με το μυαλό και την ωριμότητα που έχεις τώρα, θα είχες και διαφορετική άποψη. :wink:

Ως υπευθυνος νετκαφε, η πλειονοτητα των ηλικων που συναναστρεφομαι καθημερινα ειναι 14-17, ομως αναγκαστικα τους ακουω οτι μαλακια και εφηβικο προβλημα και αν τους απασχολει (τυπου “εβγαλα σπυρακια Τομυ, τι να κανω;”), μιας και αποτελουν τους κυριους πελατες του καταστηματος.

Παντως υπαρχουν και εξαιρεσεις. Εχω πετυχει πιτσιρικαδες 14-15 χρονων να διακρινονται απο σοβαροτητα και δυνατοτητα για ανταλλαγη αποψεων. Μαλιστα, μερικοι διακρινονται και απο ταπεινοφροσυνη, αφηνοντας τον απεναντι να εκφραστει, χωρις να τον σπρωξουν η να τον διακοψουν στο δευτερολεπτο.

Φυσικά και μπορείς!
Και είναι απολύτως λογικό, εδώ μιλάνε κάτι καρβου. Οι πιτσιρικάδες είναι το πρόβλημα;

αμα δεν λεει ΜΑΛΑΚΙΕΣ και δεν ειναι ΣΤΟΚΑΔΙ, ναι γιατι οχι?

Εξαρτάτε τί λες. Αν λες κάτι με το οποίο συμφωνεί το σύνολο τότε μπορεις. Αν λες κάτι αντίθετο δεν σε αφήνουν γτ τότε είσαι μικρός. Στο σχολείο π.χ. μαζί με το λύκειο είχε ψηφίσει και το γυμνάσιο για κατάληψη. Ποιο απο τα πρωτο-δευτερο γυμνασιάκια θα ψήφιζε κατά;

Ουδείς αμφισβητεί ότι κάποιες γνώσεις έρχονται με τον καιρό και την εμπειρία. Τι σημαίνει όμως αυτό; οτι θα πρέπει να το κρατάει σημαία ο κάθε μεγαλύτερος για τον κάθε μικρότερο; είναι άποψη αυτή;
αν θες να βοηθίσεις έναν πιτσιρικά να ξεμπλέξει το κουβάρι, που εσύ κατάλαβες ότι είναι μπλεγμένο, δεν τον αρχίζεις τα “είσαι ακόμα μικρός”, “θα μεγαλώσεις και θα καταλάβεις” και άλλα παρόμοια.
τον αντιμετωπίζεις ως ίσο, και προσπαθείς να τον πείσεις με επιχειρήματα (στο τέλος μπορεί να βγάλεις και εσύ κάτι καλό απ’ αυτό και όχι μόνο ο πιτσιρικάς) άσε που έχω δει και καλά ώριμους να είναι τελείως χάχες και αρκετούς μικρούς αρκετά συγκροτιμένους

πιτσιρικάς είναι κι ο κάρβου! θα μεγαλώσει και θα καταλάβει:lol:

Επικο ποστ,jim rotten.Μπραβο!