Καλύτερη συναυλία;

Το θέμα αυτό υπήρχε και στο προηγούμενο forum (να 'ταν κι άλλο…) αλλά μιας και είχε μεγάλη ανταπόκριση σκέφτηκα να το συνεχίσουμε εδώ (ή σε περίπτωση που έχουμε αναθεωρήσει όσα είχαμε γράψει στο άλλο).
Η ερώτηση είναι ποια είναι η καλύτερη συναυλία που έχετε παρακολουθήσει.

Να πω την αλήθεια δε θυμάμαι ποια συναυλία είχα πει στο προηγούμενο forum, αλλά τώρα θα πω αυτή των Jethro Tull το περασμένο καλοκαίρι στο Ηρώδειο. Εκτός από το χώρο και τον ήχο και η εμφάνιση ήταν καταπληκτική και σε καμιά περίπτωση δεν ισχύει το “γέρασαν και είπαν να τους φέρουν”. Όσοι είχαν πάει ξέρουν. Κρίμα να είμαι στις πίσω θέσεις και να μη μπορέσω να πάρω μερικές φωτογραφίες 8O

Queensryche στο Λυκαβητό…
Η λατρεία, Η συγκίνηση, Τα κλάματα, Η πόρωση, Η βουβαμάρα από το κοινό στα “νέα” τραγούδια, η μη πραγματοποίηση του δεύτερου encore…
Καλά ή άσχημα, η συγκεκριμένη συναυλία τα είχε όλα… Δεν θυμάμαι ποιο έντονα άλλο live στη ζωή μου…

Τους ξαναπεριμένουμε :smiley:

Cathedral sto Rodon, nomizo itan propersi…(den thimame kai polla… :oops: )
Tromeros ixos, apisteuti skiniki parousia, gamato play list…
O orismos tis Doom sinavlias!
Oso gia fetos Ozric Tentacles…
Den xreiazetai na po tipota gia auto to live…
Osoi itan ekei katalavenoun… 8O

Χμμ… Μάλλον η 1η συναυλία των Paradise Lost το 2003

Ronnie James Dio to kalokairi stin Athina :twisted:
o xwros xalia… o kosmos polys… ton Dio (logw ypsous ) oi perissoteroi den ton eidan… Alla ola auta den eixan kamia simasia… Eidika otan ksekinise i eisagwgi tou stargazer… :twisted:
Ax ax ax ta thimithika kai sygkinithika… :frowning:

Θές να σου στείλω μερικές από αυτές που τράβηξα εγώ? Έχω και από Αθήνα και από Θεσσαλονίκη.

Δικιά μου καλύτερη συναυλία: Οzzfest UK 2001 : Black Sabbath, Tool, Black Label Society, Soulfly etc

Το συναίσθημα να παρακολουθείς τους Sabbath ζωντανά δεν νομίζω να το ξεπεράσω ποτέ…

(Βέβαια και το ντουέτο Max Cavalera με Tom Araya επί σκηνής δεν το βλέπεις κάθε μέρα αλλά μετά τον Ozzy και την παρέα του σβήστηκαν όλα πιστέψτε με!)

Από την αρχική σελίδα του site μπορείτε να κατεβάσετε ένα απόσπασμα 30 δευτερολέπτων (video) από τη συναυλία των Jethro Tull το περασμένο καλοκαίρι στο Ηρώδειο. Ακόμα και με τη συμπίεση που έχει γίνει και παρά το γεγονός ότι το videάκι τραβήχτηκε από ψηφιακή μηχανή, μπορείτε να καταλάβετε γιατί η ποιότητα του ήχου σε εκείνη τη συναυλία λέμε ότι ήταν το κάτι άλλο.

Black Sabbath το 1987 στη Λεωφωρο. Ισως να φταιει και το γεγονος της “στερησης” συναυλιων εκεινη την εποχη, αφου οτι και ν’ ακουγαμε καλο θα μας φαινοταν. Ωστοσο ηταν φοβεροι. Εμενα μου αρεσαν και το καλοκαιρι οι WHITESNAKE, οπως και φετος οι PARADISE LOST. Ηταν καλυτεροι απο περυσι, παρολο που θα ηθελα να τους δω σε μεγαλη σκηνη (festival) και με κανονικο κιμπορντιστα!!!(δεν ειναι κακο)

Htan to (tote) Rock of Gods (1996). Syndyasmos Nightfall (nomizw giati phga ligo arga, otan teleiwnan oi Ellhnes), Blind Guardian, Saxon (anti gia Motorhead pou ahyrwsan teleytaia stigmh! GAMWTO!!) kai fysika oi apisteytoi Slayer (ola path8hkan otan bghkan, an kai arghsan). An ksexnaw kapoion, symphrwste eseis.

ps. An eixan er8ei kai oi Motorhead, de nomizw oti 8a ginotan kalytera… ektos an mporrousa na parakolou8hsw Sabbath to '74 me Ozzy :wink: :smiley: .

An kai den exw dei polles, tha sumfwnhsw me th Lady apo panw. Nomizw oti h suginhsh pou niwtheis paizei terastio rolo sto an tha sou aresei h sunableia.
Pantws, an kai kserw oti twra oloi tha mou thn poun, antikeimenika korufaia sunableia htan kai twn Placebo ton perasmeno septembrio. Asxeta me to poso aresei h den aresei h mousikh tous, eixan anamfisbhthta polu kalh skhnikh parousia.

ennoeitai pb… proswpika de 8a mporousa na parakolou8hsw ksana mia tetoia synayleia kai na goustarw toso… twra 8a phgaina allou… oso gia ta gousta, blepe allh apanthsh! :wink:

1.Αccept στο Rodon Club τη πρώτη φορά που είχαν έρθει , και έπαιξαν 2 μέρες. Πήγα για να δώ κάποιους που τους θεωρούσα τελειωμένους και τα είδα όλα.
2.Whitesnake οχι τοσο για τη συναυλια αλλα μετα απο αυτη χε χε χε χε

Λογω του οτι το συναυλιακο καλοκαιρι σχεδον τελειωσε το θεμα πρεπει να αναζοπυρωθει standart …

Kαι συμπληρωνω εκτος των δυο live που αναφερα σε προηγουμενο post μου

Kansas στο Λυκαβηττο τον Ιουλιο του 2005
Apocalyptica στο Gagarin Μαιος 2005
Tyketto / Bonfire στην Υδρογειο τον Νοεμβριο 2004

1.Black Sabbath
2.Metallica 99
3.Anathema Μάϊος 05
4.Paradise Lost Νοέμβρης 03 gagarin \m/

25/06/2005

therion :twisted: μακράν ότι καλύτερο έχω δει από συγκροτήματα…

1.Deep Purple thessaloniki 17-07-2005
2.Black Sabbath athina(sto peripou) 25-06-2005

  1. Black Sabbath 25/06/05
  2. Dio 30/06/03

Nomizw oti mono oi Pink Floyd tha mporousan na allaksoun kati stis dyo prwtes theseis…
:roll:

28/11/2004 —>Acid Mothers Temple
29/01/2005---->Theraphy?
26/06/2005---->Sonic Youth
02/07/2005---->Liars

Τι λέμε τώρα;;…16/9/1998 Rolling Stones… και ας ήμουν μόνο 14 :smiley: !!