ΜΟΥΝΤΙΑΛ 2010

Οχι.Ποσες ομαδες θα ηθελες?

Kαι εγώ νομίζω ότι θα έπρεπε να έχει η λατινική αμερική 1 θέση παραπάνω. Δλδ 5 να περνάνε απ ευθείας και 1 στα μπαράζ.
Η ΦΙΦΑ βέβαια σε λίγο μπορεί να κόψει κι άλλες θέσεις από Ευρώπη και Αμερική γιατί θέλει να ανοίξει την αγορά της ασίας και δίνει συνέχεια θέσεις εκεί.

Ναι αλλα αμα η Ασια δεν εχει μπαλα,τι να κανουμε?Εχει καποιους καλους παιχτες αλλα τιποτα αλλο.

Αυτό λέω και εγώ. Να κόψει θέσεις από κει και να τις δώσει λατινική αμερική και ευρώπη. Προτιμώ Αργεντινή στο ΠΚ από Σαουδική Αραβία και Κίνα, πως να το κάνουμε;

Και τουλαχιστον η αργεντινη θα προσφεριε θεαμα,η κινα και οι σαουδαραβες τι θεαμα να δωσουνε?Αν και θυμαμαι με τους σαουδαβαρε γινεται χαμος σε καθε αγωνα…Μπαινουν ξυπολιτοι στο γηπεδο,σειχιδες και κακο…

Κοίτα να δεις που κάπου τα βρήκα με τον ρότεν.:lol:

Vamos Aρχεντίνα!!!

Είναι θρησκεία, με τον Μαραντόνα κανονικά πρέπει να το σηκώσει.

Κάποια στιγμή που δε βαριέμαι θα εξηγήσω την κουλτούρα/φιλοσοφία που έχει η αργεντίνικη μπάλα.

Έτσι πάντως όπως έχει γίνει το μουντιάλ σα θεσμός, δε μου λέει και πολλά.

Καποτε τα μουντιαλ ηταν η χαρα του καθε ποδοσφαιροφιλου…μεγαλοι παικτες,παιχνιδια θεαματικά (και ας υπηρχαν σκοπιμότητες),απουσια μεγαλων χορηγών και λιγοτερο marketing…πλεον ο καθε παικτης κοιταει πως θα προβληθει μπας και παρει καλη μεταγγραφή,οι σπονσορες εχουν πεσει σαν τα αρπακτικά,η σκοπιμοτητα υπεριχυσε του θεαματος…μουντιάλ σαν του 86 και του 90 (τα οποια εζησα) δεν προκειται να ξαναυπαρξουν…

Θέλω να σχολιάσω αυτό που ειπώθηκε ότι η Αργεντινή “πάντα” απογοητεύει στα τελικά του Μουντιάλ τα τελευταία χρόνια. Δεν είναι έτσι. Ισχύει σίγουρα για το 2002 που πραγματικά τα έκανε ΣΚΑΤΑ. Αλλά το μεν ‘98 την πέταξε έξω από τα ημιτελικά η καλύτερη ίσως ομάδα εκείνου του τουρνουά (η Ολλανδία του απίστευτου σε κείνη τη διοργάνωση Μπέργκαμπ) και με γκολ στο τέλος, ενώ το 2006 ήταν εκείνη η καλύτερη ομάδα του Μουντιάλ της Γερμανίας, αλλά είχε την ατυχία να πέσει στα προημιτελικά πάνω στη διοργανώτρια η οποία “έπρεπε” να χτυπήσει τίτλο, τη σφάξανε στο ΓΟΝΑΤΟ και παρ’ όλα αυτά έπρεπε να πάει στα πέναλτι για να αποκλειστεί. Ακόμα θυμάμαι την εικόνα του μεγάλου Αγιάλα να βρίζει θεούς και δαίμονες στο τέλος, προσπαθώντας να συγκρατήσει τα δάκρυά του, και σφίγγεται η καρδιά μου. Στα ημιτελικά τότε ήταν μια από τις λίγες φορές στη ζωή μου που χάρηκα με νίκη της Ιταλίας.

Το ότι αντιμετωπίζει τόσα προβλήματα με τον Ντιεγκίτο στον πάγκο με πονάει. Αυτός ο άνθρωπος είναι το ποδόσφαιρο το ίδιο. Δεν είναι ωραίο να “μικραίνει” το βεληνεκές του για κανένα λόγο.

Well said και για το 2002 αλλά κυρίως για το 2006.

Είναι πολύ νωρίς ακόμη να πούμε για προβλέψεις και για μπάλα γενικά, αλλά πιστεύω ότι θα συνέλθει η Αργεντινή και ας είναι λουζερ ομάδα.
Πάντως όσο δόξα και περηφάνεια να έχει σαν ομάδα, όταν ο άλλος παίρνει 10 εκατομμύρια τον χρόνο στον σύλλογό του είναι δυνατόν να νοιάζεται για την εθνική του;
Ο Μέσι είναι άφαντος στην εθνική του, ο Αγκουέρο ανύπαρκτος, ο Τέβεζ το ίδιο…

Αξίζει η αναφορά στην Βόρεια Κορέα.
Το απίστευτο καθεστώς της χώρας έχει απαγορέψει στους παίκτες οποιαδήποτε μη ποδοσφαιρική δήλωση.
Μπορεί να είναι από τις εκπλήξεις, γιατί όχι, μπορεί να τα δώσουν όλα ώστε να φανεί μια συμπάθεια…Λέω εγώ τώρα…

Και ο red rum και ο σύντεκνος γράκχος Αργεντίνοι! Ανακωχή σε όλες τις υπόλοιπες διαμάχες μας:lol:
Πάμε να πάρουμε το Μουντιάλ!

Ρε, αυτά τα λόγια είναι δικά μου…:lol:

Πάντως γενικά τα Μουντιάλ είναι άλλη υπόθεση και δύσκολα μπορείς να προβλέψεις τι θα γίνει, κυρίως λόγω των νοκ άουτ παιχνιδιών. Το μόνο που απεύχομαι είναι να έχει καμιά Νότια Αφρική διαιτησίες σαν της Κορέας του 2002 όπου με είχε πιάσει αηδία.

Με το στανιο ειχε περασει και η Βραζιλια (ως 4η) στο μουντιαλ του 2002 αλλα το πηρε (δυστυχως:p). Οποτε μπορει να πανε οι Αργεντινοι και να το παρουν.

Παντως λειπει η αλητεια απο την Αργεντινη, ανοιγω κατι βιβλια των μουντιαλ και κοβω φατσες Αργεντινης 1986… ε μιλαμε για σκατοφατσες ενας κ ενας! Να προσευχεσαι μην πετυχεις κανεναν στον δρομο σου.

Τωρα ολοι ειναι γυαλισμενοι, φλωραντζες… απο Αργεντινη θελουμε βρωμια ρε. Οσο για τον Μεσι. Το παληκαρι μαλλον περισσοτερο Καταλανος νοιωθει παρα Αργεντινος και οχι αδικα αν το καλοσκεφτουμε

Νομίζω δεν θα το αποφύγουμε το θέμα με την διαιτησία. Να ευχηθούμε τουλάχιστον να τους απαγορεύσουν αυτές τις βουβουζέλες, πως στα κομμάτια τις λένε, γιατί αλλιώς πρέπει να παρακολουθούμε με mute. Aν και έτσι όπως είναι οι περιγραφές στην ΕΡΤ μάλλον το mute επιβάλλεται ούτως ή άλλως:lol:

Συμφωνώ σε όλα! Άντε να τολμούσες τότε να τα βάλεις με αμυντικούς σαν τον Ρουγκέρι και τον Ολαρτικοετσέα. Θα σε “χόρευαν” heavy metal!
Tώρα έχουμε γίνει πολύ σοφτ, προς το AOR ένα πράμα:lol:

Και για τον Μέσι έχεις δίκιο. Απόλυτα λογικό. Δουλειά του Μαραντόνα όμως είναι να τον “πορώσει” και πρέπει να το κάνει.

λειπει ενας μπατιστουτα ομως ρε γαμωτο… τον λατρευα αυτον τον παιχταρα…

και λογω μαλλιων φυσικα…

οσο για τους αμυντικους ενταξει μεχρι προτινος ειχαμε τον αγιαλα… μακραν απο τους καλυτερους αμυντικους που εχω δει ποτε μου…

Και ποιός δεν τον λάτρευε τον Μπατιγκόλ…
Εδώ μέχρι και την Φιορεντίνα υποστηρίζαμε για πάρτη του

δεν παιζει…μισω τους ιταλους…

Εγω παλι ειμαι φανατικος τους.Ιταλια ρε.Και φετος ξανα για κουπα.

+100:p