ΜΟΥΝΤΙΑΛ 2010

Και αυτη τη φορα ΧΩΡΙΣ ξιπασμενους φαλακρους που κλεινουν την καριερα τους και κοβουν κεφαλιες σε αμυντικους.

Δυστυχώς υπάρχει κρίση στο ιταλικό ποδόσφαιρο που έχει επηρεάσει και την Εθνική, είμαι βαμμένος ροσσονέρι :(, παρακολουθώ το καμπιονάτο όσο κανένα άλλο πρωτάθλημα στο κόσμο και δυστυχώς δεν βλέπω μεγάλα πράγματα το Παγκόσμιο Κύπελλο

E όχι ρε ξιπασμένος φαλακρός ο Ζιντάν. Μεγάλος παίχτης, από τους μεγαλύτερους της τελευταίας 20ετίας και μεγάλη προσωπικότητα.

Εγω Ολλανδος ειμαι αλλα δεν εχω -πλεον- απο αυτη την ομαδα δεν περιμενω τιποτα
φοβερο.Αφου δεν το πηρε η ομαδαρα του '98 δυσκολα να γινει συντομα κατι αναλογο.

Ναι αλλα μας τα γαμησε λιγο στο τελος η μου φανηκε?Αμα ηταν αντρας θα επαιζε και δεν θα επαιρνε στο λαιμο του την ομαδα

Και τώρα έχει καλό υλικό, είναι ομάδα που όταν πιάνει απόδοση μπορεί να κερδίσει τον οποιονδήποτε. Μην αποκλείεις τίποτα.

Εντάξει, αλλά δεν θα τον κρίνουμε μόνο από αυτό. Εξάλλου ξέρωντας τι εστί Ματεράτσι, μπορούμε να φανταστούμε τι τράβηξε σε όλο το ματς. Ως φυσικός αρχηγός της ομάδας του βέβαια, θα έπρεπε να είχε αντέξει και να του σηκώσει την κούπα μετά μες στη μούρη.

ρε ποτε εβγαλε ι abalia Ζινταν? θα με τρελανατε? οι ανθρωποι δυσφημουν το ποδοσφαιρο με το ξυλο που παιζουνε. ολο φρου φρου κι αρωματα ειναι… κολλητες μπλουζες χρυσα νουμερα στις φανελες και ζελε στα μαλλια η στεκα…

Kαλα και ιστορικα να το παρεις η Ιταλια ειναι ανωτερη της Γαλλιας…

γιατι? επιδη πηρε τα μουντιαλ το 34 και το 38?? οκ παω πασο…

Εχει 4 μουντιαλ και η Γαλλια εχει ενα και αυτο μην πω πως το πηρε…
Γενικοτερα η Ιταλια ειναι μαζι με την Γερμανια ειτε το θελουμε ειτε οχι ( εμενα δεν μ’αρεσει αυτο)
οι 2 σημαντικοτερες ευρωπαικες εθνικες ομαδες.

Αηδίες. Καλά του κανε του ψευτόμαγκα του Ματεράτσι. Κρίμα μόνο που του δωσε την κεφαλιά στο στήθος κι όχι στη μούρη, να του σπάσει και κάνα δόντι.

Εγω δεν σου μιλαω για την κεφαλια αλλα για το τοσων χρωνων παιχτης αρχηγος τοσων ομαδων και δεν σκεφτηκε καν την ομαδα?:?Νταξει μην λεμε τωρα οτι ηταν και εξυπνο αυτο που εκανε

E κοίτα και γω δεν την συμπαθώ την abalia, αλλά για να είμαστε και αντικειμενικοί, έβγαλε και αυτή κάποιους μπαλαδόρους, με αποκορύφωμα τον Ρομπέρτο Μπάτζιο. Ειδικά αυτός ο παίχτης, ήταν πραγματικά μαγεία να τον βλέπεις.
Οι Ιταλοί έχουν κολλήσει με το κατενάτσιο και το 1-0 και πολλές φορές αδικούν και οι ίδιοι τον εαυτό τους. Ενώ μπορούν να καθαρίσουν ένα ματς, αυτοί παίζουν λες και έχουν παίξει στοίχημα ότι θα πάει 1-0. Αυτό και με κουράζει και με κάνει γενικά να αντιπαθώ αυτή την ομάδα. Άλλο μια μικρή ομάδα που παίζει σφιχτα γιατί δεν έχει άλλο τρόπο και άλλο να έχεις παίχτες και να επιλέγεις μόνος σου το αντιποδόσφαιρο από φιλοσοφία.

για τον μπατζιο θα συμφωνησω. ο ανθρωπος ηξερε ποδοσφαιρο. αλλα απο τοτε ενας παιχτης ηγετης που να ξερει να κουμανταρει τη μπαλα δεν υπαρχει σε αυτη την ομαδα πλην του πιρλο που κι αυτος ειναι νεροβραστος παιχτης. αν θελουμε να μιλησουμε για καλη ιταλια πρεπει να γυρισουμε στη δεκαετια του 70 (στο τελικο του μουντιαλ ετυχε να παιξει με την βραζιλια του πελλε που απλα δεν παιζοταν), τοτε υηρχε ενας ριβερα, ενας ριβα καμια σχεση με αυτο το συνοθυλευμα που εχει μαζευτει τωρα. για μενα ειναι μακραν η πιο υπερεκτιμημενη ομαδα. οσο για τους τιτλους δεν μου λεει οτι η ιταλια εχει 4, και η ουρουγουαη εχει 2 δεν την κανει καλυτερη οποτε απο την ολλανδια για μενα.

ασχετο οποιος το παρει 3 φορες το κραταει κιολας το τροπαιο μην ξεχνιομαστε…:wink: αν το παρει μια εκ των βραζιλια (ουστ), ιταλια (ουστ ουστ ουστ ουστ) , αργεντινη (ελα μωρη ομαδα), και γερμανια.

Del piero οχι ε?

Στον Ματεράτσι και εγώ θα το έκανα, και στον Ζανέτι (τον Αργεντινό) επίσης.

φυσικα οχι…

Eννοείται όχι…
Φίλε Nightwing μάλλον δεν έχεις δει τον Μπάτζιο να παίζει μπάλα. Ο άνθρωπος εύκολα μπάνει στο top 5 όλων των εποχών (άντε το πολύ top 10). O del Piero δεν τον πλησιάζει ούτε από απόσταση ετών φωτός. Σαν τον Ντελ Πιέρο πολλοί, ένα καλός παίχτης είναι (και όχι πάντα σταθερός, μη σου πω και μέτριος, για μεγέθη τύπου Μπάτζιο μικρός). Θα σκεφτόταν ποτέ κανείς να βάλει τον Ντελ Πιέρο στην ιδανική 11αδα όλων των εποχών;; Ούτε ο ίδιος. Ενώ ο Μπάτζιο θα περάσει από το μυαλό του οποιουδήποτε σκεφτεί να κάνει μια τέτοια λίστα…

ΥΓ Για την Ιταλία με κάλυψε ο samis, δεν χρειάζεται να προσθέσω κάτι…

Keep walking…

O Μπάτζιο ήταν φοβερός παίκτης, μόνος του πήγε μια μετριότατη Ιταλία στον τελικό του '94 και ακόμα και στα τελειώματά του σε Ίντερ και Μπρέσια ένιωθες πόσο χαρισματικός παίκτης ήταν.