Ακρίβεια

καλα ειναι και βλακες οι τουριστες που ρχονται εδω…

Που θα βρουν καλυτερα…

Συνεχίζεις… απίστευτα καθυστερημένος όπως πάντα!

Άμα έχεις την τύχη και μένεις σε αυτήν την ωραία πόλη,θα βρείς φραπέ με 2,50 και Heineken 3,50.Εντάξει θα μου πεις αυτά σε ροκ μπαρ,που είναι ακι λίγο άσημα(πως να το κάνουμε)

komothnh? ekei den einai pou oi times sta enoikia ton spition einai kata meso oro 20-50% megaluteres apo autes Athinas kai Thessalonikhs? (sovarologo…)

Αχάριστοι. Αν δεν ήταν το ακριβές σουτ του Λυμπερόπουλου τώρα θα χτυπιόμασταν.

Απ’οτι βλεπω παντως μια χαρα το συνηθισαμε το ευρω αλλα και την ακριβεια που εφερε μαζι του…

Τελικα, ευρω ή δραχμες??

Πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα…

Δραχμες με χιλια. Ακομα δεν τα εχω συνηθισει τα ρημαδια. Plus φευγουν πολυ πιο ευκολα με την λογικη του “πφ ενα ευρω ρε, τι ναι ενα ευρω”. Αθλιο.

Ειναι το πλεονεκτημα οτι πας στην Ευρωπη χωρις συναλλαγμα…

Δραχμες ρε. Οι τιμες εχουν παει στο διαολο μετα το ευρω. Βεβαια παντα υπαρχει η υποτιμηση του νομισματος με τα χρονια αλλα απο την αλλαγη του νομισαμτος το πραγμα ξεφυγε. Περα απο τις αμεσες στρογγυλοποιησεις προς τα πανω (αναμενομενο) οι αυξησεις ειναι μεγαλες. Μεχρι το 2002 επαιρνες ενα καφε (φραπε, νες) και πληρωνες 600-700 δρχ. Μετα 3 ευρω το λιγοτερο. και φυσικα οι μισθοι παρεμειναν σταθεροι και δωθηκαν με την ακριβη ισοτημια χωρις καμια στρογγυλοποιηση Καποτε εβγαινες εξω με 2 χιλιαρικα και επαιρνες καφε, τσιγαρα, εφημεριδα ετρωγες και σου μενανε κιολας, τωρα τι να κανεις με 6 ευρω ???. Η Φρατζολα (μοναδα μετρισης της ακρηβειας) των 100 δρχ εχει πλεον 60 λεπτα τουλαχιστον. Οποτε δραχμες δαγκωτο.

είπε ο Γιώργος Αυτιάς και διέκοψε για διαφημίσεις…

κανα σοβαρο σχολιο :-k ??? Εκτος αν σου τρεχουν τα φραγκα, αληθεια ειναι αυτα που γραφω.

παρεξηγησιάρη μου,3 παρά,15αύγουστο,δε μπορώ και δε θέλω να αναλύσω την κατάντια.
συμφωνώ με αυτά που λες.:wink:

και εγω δεν εχω ορεξη να βλεπω βλακιες οπως εσυ δεν εχεις ορεξη να αναλυεις την καταντια.:wink:

Ξυλο:!: Για να ξεχασουμε και την ακριβεια.

:hippy:

σ’αγαπώ:)

Φλωρε.

γυναίκες…η πηγή κάθε προβλήματος κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ…:slight_smile:

βασικα απο τοτε που μπηκε το ευρω τα χουν μαμησει ολα…για τους καφεδες και τα εισιτηρια δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα, αλλα εκει που νευριαζω πολυ ειναι στις παραλιες, στα πλοια, σε κατι περιπτερα σε τουριστικα μερη κτλ που οι τιμες ειναι εξωφρενικες! [-X

Με το ευρώ τα cd είναι πιο φθηνά αλλά έχουν ακριβύνει όλα τα άλλα.

Πλέον όμως το έχω συνηθίσει, άσχετα αν δε ρωτήθηκα από κανέναν αν θα πρέπει να το χρησιμοποιώ.