Συνταγές

πωπω ειμουν 1000000% σιγουρος οτι καποιος θα το πει!

αληθεια εισουν?

αληθεια!

Σε λαδώνουν τα ασφαλιστικά ταμεία για να δίνεις τέτοιες συνταγές ρε; Μέχρι και η κανέλλα καρκινογόνος ειναι! Αν φάει το τοστ σου ο πατέρας μου, μετά από λίγο η πίεση του θα έχει φτάσει τα επίπεδο χύτρας ταχύτητας!

Φιλετο Κοτοπουλο με Φιλαδελφεια και Λιαστη Ντοματα (ακα EPIC)

Yλικά:

Φιλετο κοτοπουλου. Μπουτι καλυτερα (αμα βρειτε) αλλα και στηθος κανει.
Λιαστες Ντοματες
Φιλαδελφεια
Κρομμυδια Ψιλοκομμενα

Λεπον ριχνεις κρεμμυδακια στο τηγανι και τα τηγανιζεις λιγακι, οχι πολυ και γινουν νιανια, λιγακι.

Παιρνεις το φιλετο και του κανεις οριζοντια τομη. Το λεπτενεις αδερφε.

Παιρνεις ενα μπωλ. Ριχνεις μεσα τα κρομμυδια, κομμενες λιαστες (οσες θες) και τη φιλαδελφεια (εγω βαζω και ενα κουτι αμα ειναι 2 τα φιλετα πχ). Ομορφο ειναι να ριχνεις το λαδακι που εχει το βαζακι με τις λιαστες, αλλα αν δε θες. Κανονικο. Λαδακι λοιπον.

Και δωστου ανακατεμα. Θα μυριζει καταπληκτικα, ναι? Ναι

Λοιπον, παιρνεις το φιλετακι και του βαζεις πανω αυτα του μπωλ. Και μετο το τυλιγεις. Δηλαδη εχεις κοτοπουλο ψιλογεμιστο. Χωστου και μια οδοντογλυφιδα. Βαλε και λιγη φιλαδελφεια απεξω απο το κοτοπουλακι, να ψηθει ομορφα. βαλτο σενα πυρεξακι.

Repeat για οσα κομμενα φιλετακια εχετε.

Στο πυρεξ λοιπον, 180 βαθμοι. και σε 10-15 λεπτα ετοιμο.

:smiley:

Τωρα παιζει να γινει και πανεμορφο αν βαλεις στη μικη πιπεριες ή μανιτάρια κλπ.

Εγω το συνδυαζω με ρυζι η μακαρονια. ΑΛλα δε κολλαω σε κατι τετοια. Ο καλος ο μυλος…

Πειτε εντυπωσεις :-s

εδιτ: ωμαγαντ, το μαμαλακιστικο -ακι βγαινει απο μονο του. φμλ

Αυγοφετες δλδ :stuck_out_tongue:

Οι αυγόφετες τα σπάνε άσχημα, ειδικά με μερέντα ή με κασέρι .

κασερι οπως λεμε κασερι…ή απλο κιτρινο τυρι?

:stuck_out_tongue:

Όλα τα ποστ μέχρι τώρα είναι από άντρες ή μου φαίνεται? :-s

Πανεύκολο γλυκό.

Βράζουμε γάλα ζαχαρούχο με τη συσκευασία του (αυτό είναι το μπεν μαρί που λένε?) για μια ωρίτσα. Στρώνουμε μπισκότα (πτι μπερ κατά προτίμηση), αν θέλουμε τα βουτάμε και σε λίγο κονιάκ κλασικά και από πάνω φέτες μπανάνα. Ανοίγουμε το κουτί του ζαχαρούχου και ανακαλύπτουμε ότι έχει γίνει καραμέλα μιαμ μιαμ. Το στρώνουμε από πάνω. Ντεκορασιόν κατά βούληση (τρίμμα μπισκότου κλπ).

Με εψησε ο αποπανως. Θα το καμω.
Κονιακ στα γλυκα με μπισκοτα τα σπαει.
Ειδικα στον κορμο τσοκολατας. Αλκοολικι το καμω το γλυκο.

το φανταζομαι ηδη κ ειναι υπεροχο!! 8α το καμω αυριο!!!

Λοιπον μια απο τις αγαπημενες μου συνταγες, που για καποιο λογο εχω πολυ καιρο να κανω…

Μακαρόνια με λαχανικα στο φουρνο!!

Λοιπον θα χρειαστειτε λαχανικα!! κατα βουληση!! εγω βαζω κοκολοκυθακια(4) , καροτα(3), μελιτζανες(1 ή 2 αν ειναι μικρές) κ πιπεριες(1 μεγαλη κυριως για αρωμα)… Επισης θα χρειαστειτε φρεσκιες ντοματες ωριμες για σαλτσα! 2 μεγαλες!! τουλαχιστον.
Θα χρειαστειτε φετα (ενα μεγαλο κομματι εξαρταται ποσο σας αρεσει) κ αμα θελετε γιαουρτι στραγγιχτο!! Και Φυσικα μακαρονια

περνετε λοιπον τα λαχανικα κ τα ψιλοκοβετε (οχι πολυ ψιλα), Τα πετατε σε ενα τηγανι που εχει λαδι (οχι πολυ μη γινει βαρυ!!) και τα αφηνεται να μαραθουν κ να παρουν λιγο (να μαλακωσουν μεν, αλλα να μη λιωσουν…). Παραλληλα βραζετε τα μακαρονια, αλλα οχι τελειως γιατι θα τα ψησετε στο φουρνο αργοτερα… Δε θελετε να φατε 1 μακαρονι instead… Παιρνετε τα μακαρονια κ τα πετατε σε ενα πυρεξακι, τους βαζετε αν θελετε μισο κυπελακι γιαουρτι κ τα ανακατευετε (λαδωστε λιγο το πυρεξ γυρω γυρω. μετα τους βαζετε τα λαχανικα και τη φετα-κομμενη σε κομματακια- και τα βαζετε σε προθερμασμενο φουρνο στους 180 για 10 λεπτα περιπου. Η λιγο παραπανω δε θμαμαι καλα… :-k
και ετοιμο… ισως δεν ειναι ο ορισμος της απλης συνταγης αλλα μετραει αμα εχετε χρονο!! και ειναι υγειινο επισης!!! :stuck_out_tongue:

Οτι δηλαδή εσύ μαγειρεύεις;…

φυσικα!!! και πολυ καλα μαλιστα!! βλακα!! τα σπαω ρε!!!

Κοτόπιτα
Περιεχόμενα

* 3/4 φλυτζανιού βούτυρο
* 1 φλυτζάνι τυρί τριμμένο
* 3 αυγά
* 5 κρεμμύδια ψιλοκομμένα
* 1 κότα
* 1 κουτί φύλλο
* μοσχοκάρυδο
* αλάτι, πιπέρι

Οδηγίες / Εκτέλεση

-Κόβετε την κότα σε κομμάτια

-Βάζετε τα κομμάτια μέσα σε μία κατσαρόλα να βράσουν

-Προσθέτετε τα κρεμμύδια

-Αλατοπιπερώνετε

-Όταν βράσει βγάζετε την κότα και αφήνετε το ζουμί με τα κρεμμύδια το να βράσει και να πυκνώσει ανακατεύοντας

-Αποσύρετε την κατσαρόλα από τη φωτιά

-Ξεψαχνίζετε την κότα και αφαιρείτε την πέτσα

-Ψιλοκόβετε σε κομματάκια

-Τα ρίχνετε πίσω στη κατσαρόλα με τον χυλό

-Προσθέτετε το τυρί, τα αυγά, το μοσχοκάρυδο

-Αλατοπιπερώνετε

-Ανακατεύετε να γίνουν μία ενιαία μάζα.

-Παίρνετε ένα ταψάκι και το βουτυρώνετε

-Στρώνετε τα μισά φύλλα ραντίζοντας με βούτυρο το καθένα

-Αδειάζετε τη γέμιση σε όλη την επιφάνεια του ταψιού

-Στρώνετε από πάνω τα υπόλοιπα φύλλα κατά τον ίδιο τρόπο

-Διπλώνετε τις άκρες των φύλλων που περισσεύουν προς τα μέσα

-Αλοίφετε με βούτυρο

-Κόβετε την πίτα σε κομάτια με ένα κοφτερό μαχαίρι

-Ψήνετε σε μέτριο φούρνο για μισή ώρα περίπου

πφφφφ. Μετά στέλνεις κόσμο στο Ριο για πρακτική;

xaxaxaxaxaxaxaxax οπως λεει και ενας καθηγητης μου, αρρώστους… εχει ο θεος!!!

πάρτε και μερικές συνταγές και από μένα

:p:p

με τον γνωστο “ελληνικο” τροπο :slight_smile:

[SIZE=“3”]ΚΡΕΠΕΣ.[/SIZE]

[SIZE=“2”]Υλικά[/SIZE]

[ul]

  1. 2 κούπες αλεύρι
  2. 1 τέταρτο από ένα κουταλάκι αλάτι
  3. 4 αυγά
  4. 2 κουταλιές της σούπας κονιάκ
  5. 2 κουταλιές της σούπας βούτυρο
  6. 2 μισή κούπες γάλα[/ul]

[SIZE=“2”]Εκτέλεση[/SIZE]

Πρώτα τοποθετούμε τα αυγά σε ενα μπόλ και τα χτυπάμε. Ρίχνουμε όλα τα άλλα υλικά και στο τέλος το αλεύρι. Ανακατεύομαι μέχρι να γίνει ένα ομοιόμορφο μείγμα. Παίρνουμε μιά κουτάλια της σούπας ( ή δύο ανάλογα τα γούστα ή την κρεπιέρα) απο το μείγμα και το ρίχνουμε σε αντικολλητικό τηγάνι ( κρεπιέρα) σκέτο. Τηγανίζουμε μέχρι να πάρουν χρώμα. Η γέμιση μπορεί να γίνει είτε αλμυρή είτε γλυκιά. Προτείνω με νουτέλα και και κομματάκια μπανάνα.

Καλή επιτυχία!!! :smiley: