Συνταγές

Το μπεν μαρι είναι όταν λίωνεις κάτι. Η διαδικασία λέγεται έτσι. Βράζεις νερό σε ένα κατσαρολάκι και απο πάνω τοποθετείς ενα μπόλ με τη σοκολάτα και έτσι αυτή με τον ατμό λιώνει…

Σορρυ για το νταμπλ ποστ ε! :roll:

λοιπον

ΣΑΛΑΤΑ ΤΑΪΜ!!!

[ul]
[li]Βαζεις να παιζει το cd “Powertrip” απο Monster Magnet (CD! μην αλλαζουμε πλευρες και αηδιες!)[/li]
[li]πεταγεσαι στο διπλανο σουπερ μαρκετ και παιρνεις τα παρακατω:[/li][/ul]

Λευκο Μπαλσαμικο
Ροζ + πρασινο πιπερι
150 γρ κατεψυγμενο σολωμο (σε φετες)
1 κονσερβα κοκκινα φασολια
1 κονσερβα καλαμποκι (ΧΩΡΙΣ ΖΑΧΑΡΗ)
2 πιπεριες φλωρινης
ανιθο/μεϊντανο
1 σκορδο
1 κρεμμυδι
μανιταρια απλα
1 ΚΑΛΗ μεγαλη ντοματα (καμια βιολογικη…να εχει λιγη γευση!)

[ul]
[li]γυριζεις σπιτι και κανεις εισοδο με το κλεισιμο του Space Lord.[/li]
[li]Σε ενα μπολακι βαζεις φασολια και καλαμποκι και τα ξεβγαζεις καλα απο τις αηδιες που εχουν πανω τους.[/li][li]Πλενεις και ΨΙΛΟΚΟΒΕΙΣ ανιθο και μεϊντανο (βαζεις οσο γουσταρεις)[/li][li]Πλενεις τα μανιταρια (6-7) και τα κοβεις στη μεση.[/li][li]Κοβεις λωριδες τον σολωμο.[/li][li]Ψιλοκοβεις 2-3 σκελιδες σκορδο.[/li][li]Κοβεις τις πιπεριες σε λωριδες (σαν τους κινεζοι)[/li][li]Κοβεις οπως σου αρεσει ενα μετριο κρεμμυδι.[/li][li]Κοβεις σε μετρια κομματια τη μεγαλη ντοματα[/li][li]Βαζεις στο Wok ελαιολαδο (σχεδον ελαχιστο…ας πουμε μια μεγαλη κουταλια σουπας)[/li][li]πετας μεσα τα μανιταρια,το βαζεις σε full throttle και τα ξεχνας για λιγο.[/li][li]Ανοιγεις ενα κοκκινο αγιωργιτικο, βαζεις ενα καλο ποτηρι και το πινεις ξεροσφυρι.[/li][li]Βαζεις σε ενα ΜΕΓΑΛΟ μπολ φασολια και καλαμποκι, ανιθο και μεϊντανο,σκορδο και κρεμμυδι.α!και τη ντοματα.[/li][li]Ριχνεις 2-3 κουταλιες τις σουπας μπαλσαμικο[/li][li]Αλλες τοσες ελαιολαδο.[/li][li]Μπορεις να φας απο το μιγμα αλλα οχι παραπανω απο το μισο…μετα δεν θα εχει νοημα![/li][li]Επιστρεφεις στο wok, σωταρεις…και τα αφηνεις σε full trottle.[/li][li]Ανακατευεις ΚΑΛΑ τα υλικα του μπολ και δοκιμασεις.Αν θελουν κι αλλο απο λαδοξυδο, χερια εχεις![/li][li]Γυριζεις ξανα στο wok και αφου ανακατευσεις (με τη κινηση του τηγανιου!οχι κουταλες…),χαμηλωνεις την ενταση της φωτιας κατα 2 βαθμιδες και πετας μεσα τις πιπεριες τις οποιες τις θες ΤΡΑΓΑΝΕΣ και οχι νιανια![/li][li]Τραγουδας :I said woa, ho, ho, I’m in love again. Woa, ho, ho, you’re so strange…so very strange[/li][li][/li][li]6-7 λεπτα μετα χαμηλωνεις τη φωτια ακομη περισσοτερο (περιπου στα 4/9) και βαζεις μεσα το σωλομο.[/li][li]Σωταρεις για αλλα 2-3 λεπτα και σβηνεις τη φωτια.Τα αφηνεις λιγο να “κατσουν”.[/li][li]Βαζεις αλλο ενα ποτηρι κρασο, και (αφου πιεις) ριχνεις τα υλικα απο το wok στο ΜΕΓΑΛΟ μπολ.Πινεις αλλο λιγο και τα ανακατευεις ΚΑΛΑ![/li][li]Τριβεις ροζ και πρασινο πιπερι απο πανω (θα ελεγα οσο γουσταρεις αλλα οχι.Θα σου χασεις τη γευση με το καψιμο) και ξαναμαναανακατευεις.[/li][li]Πινεις αλλο λιγο κρασι, βαζεις αλλο λιγο ( για το κοπο σου! :stuck_out_tongue: ) και πας να τα γραψεις στο φορουμ τι μαλακια εφτιαξες![/li][li]Τελειωνεις το ποστ,πινεις το υπολοιπο ποτηρι και τραγουδας [/li][li]:How am I living without you? Mmm I’m not even sure now that I’m sane…But this little dog’s got enough sense…To know not to sleep in the cold rain…Yeah yeah yeah[/li][li]Ναι το Goliath and the vampires το “πηδηξα”.[/li][li]Συρε φαε! :wink:[/li][/ul]

δοκιμασε και δες οτι θελει αλατι…

Mια ερωτηση…Αν στην συνταγη χρησιμοποιησω το Οperation Mindcrime αντι για το Powertrip λες να πετυχει???

btw με το αλατι τα εσπασε!!!:lol::lol:

επισης το οτι εχει wok ειναι να μπει στα πιο γκεη. kthxbye

Ήμουν 100% σίγουρος ότι αυτό θα 'ναι!

Προσπεράστε το οφ τόπικ σχόλιο μου:)

το γουοκ ειναι για το κινεζικο,μικρη μου μπετονιερα…αλλα και για οτι αλλο κρινεται απαραιτητο!

επισης, ειναι και γαμω τα τραγουδια!

εγω ποτε δε καταφερνω να μη τις κολλησω… σε κομματια τις βγαζω… #-o#-o

Δε χρειάζεται να πω πως όποιος/α προτείνει τις καλύτερες συνταγές κερδίζει δωρεάν διαμονή στην εξωτική Ζυρίχη; Υποθέτω παρόμοια ισχύουν και για Σκωτία μεριά από άλλο συμφορουμίτη :stuck_out_tongue:

φιχεδ

Εννοείται πως το γλυκάκι μου με το ζαχαρούχο σας έχει.

Μανιατικη Ρηγαναδα (παρομοιο με τον κρητικο ντακο)

Αναλογα τα ατομα και τα υλικα.

Υλικα

Παξιμαδια (λαδιου κατα προτιμηση)
Ντοματες
Κρεμμυδια
Πιπεριες (πρασινες)
Ελαιολαδο
Φετα
αλατι & ριγανη

Διαδικασια

Αραδιαζουμε τα παξιμαδια σε πιατελα αφου τα εχουμε ψιλοβρεξει σε νερο (το ψιλο ειναι απαραιτητο για να μην παπαριασουν).
Τα λαδωνουμε και τριβουμε (με χοντρο τριφτη τυριου) απο πανω τους τις ντοματες, τα κρεμμυδια και τις πιπεριες.
προσθετουμε αναλογο λαδι ετσι ωστε να δεσουν τα τριμμενα υλικα στα παξιμαδια.
Αλατιζουμε και τριβουμε με τα δαχτυλα την φετα απο πανω.
τελος ριχνουμε την αναλογη ριγανη.

Σερβιρεται κατα προτιμηση δροσερο (κανα τεταρτο στο ψυγειο) σαν συμπληρωμα σε ουζομεζεδες & τσιπουροκατανυξεις.

Προτεινεται σαν γευμα πριν απο νυχτερινη εξοδο με πολυ ποτο.

Αντικολλητικό τηγάνι πάντα… Μπορεί να βάζεις και παραπάνω αλεύρι… Το μίγμα πρέπει να μην είναι πολύ πηχτό…

επίσης στις κρέπες βασικό είναι το λάδι κάθο τόσο στο τηγάνι - αλλά βάζε ελάχιστο, μην γίνουν βαριές

Εννοείς στο τηγάνισμα ε; Βρε όχι μην βάζεις λάδι όταν τις τηγανίζεις… Σκέτες πάνε… Είναι ήδη αραιό το μίγμα και για αυτό άλλωστε τις φτιάχνες σε αντικολλητικό τηγάνι… Απλά τις κοιτάς στην άκρη κια όποτε πάρουν χρώμα τις γυρίζεις να γίνουν και απο την άλλη και να τις βγάλεις… Δεν τίς αφήνεις να καούν… Έτσι ναι θα κολλήσουν…

:bow2:

εχω να φαω απο τοτε που πεθανε ο παππους μου!:-s (το εκανε τελεια…)

Λάδι ή βούτυρο στις κρέπες? Βούτυρο μήπως? ή λάδι?

bump, γιατι εχω καθαρη κουζινα.

Μιληστε. Αν και αυριο προβλεπεται επιδρομη σε κινεζικο μπουφε

Λοιπόν μια καρμπονάρα που είναι μπεστ οφ από συνταγές που έχω δει κατά καιρούς.
Εγώ που είμαι και χοντρός θέλω μισό πακέτο μακαρόνια. Οπότε ένα πακέτο για δύο άτομα και όχι τις φλωριές που λένε για τέσσερα.

Θέλουμε εκτός από μακαρόνια
Λάδι
Βούτυρο
4 αυγά
Μισό με ένα κρεμμύδι (ανάλογα το μέγεθος του)
Παρμεζάνα (+ πεκορίνο αν θέλετε)
Μανιτάρια και μπέικον (από 200 - 250 γρ έκαστο αλλά και παραπάνω για τους μερακλήδες. Τα μανιτάρια φρέσκα και το μπέικον ιταλικό εκτοξεύει τη συνταγή)
Μαϊντανό
Λευκό κρασί
Αλάτι, πιπέρι

Βράζουμε μακαρόνια και πριν τα στραγγίξουμε κρατάμε λίγο από το αλατόνερο που βράστηκα. Σε μεγάλο τηγάνι καίμε λάδι. Ρίχνουμε το κρεμμύδι. Όταν ροδίσει ρίχνουμε μανιτάρια και μετά από λίγο το μπέικον. Ρίχνουμε πιπέρι. Μετά από λίγο και τον μαϊντανό λεπτοκομμένο. Τα αφήνουμε να γίνουν λίγο και μετά ρίχνουμε 2-3 κουταλιές βούτυρο. Όταν δούμε ότι έχουν γίνει σβήνουμε με κρασί και το αφήνουμε να βράσει στο κρασί και ρίχνουμε και αλάτι. Παράλληλα σε ένα μπολ χτυπάμε 2 αυγά ολόκληρα και 2 μόνο κρόκους μαζί με λίγο παρμεζάνα + αλάτι και πιπέρι. Όταν το κρασί έχει εξατμιστεί κλίνουμε την φωτιά και ρίχνουμε μέσα τα μακαρόνια. ανακατεύουμε και ρίχνουμε και λίγο από το νερό που κρατήσαμε. Μετά ρίχνουμε το μείγμα με τα αυγά ανακατεύοντας συνέχεια τα μακαρόνια για να πάει παντού και προσθέτοντας και λίγο από το νερό. Ρίχνουμε και έξτρα παρμεζάνα και τα βγάζουμε από το σκεύος. (Στα αυγά θέλει γενικά προσοχή να μη γίνουν ομελέτα οπότε μπορούμε να έχουμε ρίξει λίγο ζεστό κρατημένο νερό και σε αυτά για να εξισορροπηθεί η θερμοκρασία τους με αυτή των μακαρονιών)

Αυτά??.

που μου ανοιξες την ορεξη…Φαινεταί τέλειο αλλά αισθάνομαι ότι θα αποτύχω αμα το δοκιμάσω

Στη μαγειρική το χάνω γενικώς σε κάποια θέματα συγχρονισμού και χρόνου

HEAVY METAL!!