Συνταγές

πάρτε και μία δικιά μου…:lol::lol:

[SPOILER][B][U]http://www.youtube.com/watch?v=IXPk_5HZqLs[/U][/B][/SPOILER]

γεια σου ρε ιζαμπελα

συνταγη για ομελετα: http://www.youtube.com/watch?v=3q_WQkshXbI

ΌΧΙ ΆΛΛΟ ΟΜΕΛΕΤΑ:!::!::!:

:roll::?

jackass ρε φλωροι:dizzy:

δικια μου συνταγη για ψωμι.
οταν ολα τα μαγαζια ειναι κλειστα, εσυ πεινας, και ουτε λεφτα εχεις ουτε και τιποτα φαγωσιμο σε ολο το σπιτι, μια ειναι η λυση:

[B][U]Ψωμι[/U][/B]

γρηγορα, ευκολα και πανω απ’ολα απλα. :stuck_out_tongue:

[U]Υλικα:[/U]
1)νερο (βρυσης)
2)αλευρι (οσο εχεις…)

παιρνεις ενα μεγαλο μπολ, η και λεκανη, και βαζεις αλευρι. οσο θες.
μετα βαζεις το νερο, λιγο λιγο, και ζυμωνεις μεχρι να σου βγει μια μαζα που μολις δεν θα κολλαει στα χερια σου. αν σου πεσει πιο πολυ νερο συμπληρωσε με λιγο αλευρι μεχρι να σου βγει μπουνια.
πλαθεις την ζυμη κανοντας την πολυ λεπτη (1-2 εκατοστα).
αναβεις τον φουρνο στους 160-200 και την πετας μεσα.
οταν εχει χρωμα οπως η κορα στην πιτσα, βγαζεις αυτο το εκτρωμα απο τον φουρνο και αφου κρυωσει λιγο, το τρως.

[SPOILER]για σενα φιλε αναγνωστη που απορεις, [U]ΝΑΙ[/U] το εχω κανει… :wink:[/SPOILER]

μπορειτε επισης να κανετε την ζυμη λεπτη σαν πιτα, να τυλιξετε οτι βρειτε εκει μεσα, και αφου την κλεισετε (κολλαει) να την πεταξετε στον φουρνο.

δεν βάζεις μαγιά να φουσκώσει? αλάτι? πώς ? τόσο απλό είναι…?

κανονικα βαζεις.
αλλα οταν εισαι φοιτητης, ειναι 3 η ωρα το πρωι και δεν εχει τιποτα αλλο να φας, με λιγο αλευρι και νερο την κανεις την δουλεια σου…

και για αυτο κανεις πολυ λεπτη τη ζυμη. για να ψηθει…

Όπως το θέτεις έχεις ένα δίκιο…:stuck_out_tongue:

yap, I know… :smiley:

παντως αν παρεις αυτη τη ζυμη την κανεις πιτα και την τυλιξεις οπως εγραψα πριν, βγαινει ωραιο!
με αυτην ειχα τυλιξει κατι μακαρονια που μου ειχαν μεινει με λιγο σαλτσα, και αφου εριξα λιγο τυρι και ζαμπονακι, βγηκε τουμπανο.
(μπορει να φταει το γεγονος οτι πεινουσα πολυ οταν το εφαγα αυτο. αλλα δεν νομιζω να επηρεασε τοσο την γευστικη κριση μου… :p)

Βρήκα κάτι γαρίδες φτηνές στον ψαρά σήμερα και λέω για γαριδομακαρονάδα απλή.
Με τα τσόφλια να βράσουν μέσα σε νερό πριν πεταχτούν για να του δώσουν γεύση και μετά να βραστούν εκεί τα μακαρόνια. Και από άλλα υλικά τα πολύ απλά. σκόρδο/κρεμμύδι/ίσως και λίγο μπούκοβο, ούζο και μαϊντανό.
Κάπου είδα συνταγή με ακριβώς τα ίδια υλικά + σπανάκι και με ψήνει

+ντοματα προφανως:)
απο τις αγαπημενες μου συνταγες.την φτιαχνω συχνα.το καλο ειναι οτι οι φρεσκιες γαριδες θελουν λιγο βρασιμο,ενω οι καταψυγμενες που επαιρνα εγω ηθελαν αρκετο.

και κεφαλοτυρι μετα.ΕΠΟΣ

Ούζο:thumbup:. Σπανάκι? Λίγο παράξενο αλλά δοκίμασέ το. Δοκίμασα πρόσφατα από τον πατέρα μιας φίλης μου γαριδομακαρανάδα συνταγή του Μικ Τζάγκερ με λευκή σάλτσα και ήταν άψογη. Πιο καλή από αυτή με κόκκινη.

ναι σωστός ξέχασα την ντομάτα.
είναι τόσο τελειότητα η γεύση της γαρίδας που δεν χρειάζεται πολλά πολλά

marie. όντως και με άσπρη πρέπει να βγαίνει καλή. νεχτ τάιμ θα την κάνω και αυτή

ειχα δει και μια συνταγη που ειχε γαριδες,ντοματα,πιπεριες,διαφορα μυρωδικα και ολοκληρα κομματια φετας.και ολα αυτα τυλιγμενα σε λαδοκολα και στο φουρνο μετα.
φαινοταν τοσο τελειο,αλλα ποτε δεν το δοκιμασα:(

και μια κλασική από τσιπουράδικα Βόλου είναι η γαρίδες σαγανάκι. Βέβαια δεν την κάνουν όλοι καλή. Μια εποχή πήγαινα συνέχεια στον Γιώργο στην παραλία, γιατί την έφτιαχνε πολύ καλή την συγκεκριμένη (όπως και το μυδοπίλαφο \μ/), αλλά τώρα έκλεισε. Πρέπει να το πήγε αλλού το μαγαζί απ ότι έμαθα. Ήταν μάλλον πολύ καλός για παραλία

A μπράβο, αυτό το thread έψαχνα