Πώς προφέρεται γαμώ;;;

Εμμμ στην αρχή αρχή τους έλεγες σωστά. :wink:

Αααα ναι? Και εγώ νόμιζα ότι ήταν τελείως άκυρο και το πήγα μετά με γερμανική προφορά. Thanks πάντως:)

κρέατορ τους είχε προφέρει ένα παιδί που είναι άσχετος με αυτήν την μουσική και τον πλάκωσα στο ξύλο:!: (για πλάκα μεν αλλά τις σφαλιάρες του τις έφαγε:p)

kyuss, πως προφερεται γαμω?

Καϊους

θενκς:)

σημαινει τιποτα η απλα τους αρεσε?

google
προφέρεται γκουγκλ νομίζω

Θεος ρε μαλακα ! :lol3::bow2:

Dysthymya
αν γνωριζει κανεις ας μιλησει(μαλλον ας ποσταρει:))

παντως οι Ρουμανοι το εκλεψαν απο την Ελληνικοτατη λεξη Δυσθυμια.ισως (και ξαναλεω ισως) να προφερεται νταισθιμάια

Λογικο μου φαινεται.ευχαριστω φιλε

Λοιπόν, το disharmony, που ως γνωστόν προέρχεται από την ελληνική λέξη δυσαρμονία, το προφέρει κανείς “νταϊσάρμονι”; Π.χ. στο Well of Souls των Candlemass; Όχι. “Ντισάρμονι” το λέμε όλοι, όπως το λέει ο Messiah, όπως το λένε και οι αγγλόφωνοι που είναι δική τους (…λέμε τώρα) λέξη. Και γενικά όταν μια αγγλική λέξη είναι ουσιαστικά λατινοποίηση αντίστοιχης ελληνικής, το σωστό είναι ότι προφέρεται όπως η ελληνική με τις απαραίτητες μικροδιαφορές στην προφορά των φθόγγων, τον τονισμό κτλ. Η εξαίρεση είναι όταν η λέξη έχει δύο φωνήεντα κολλητά, οπότε οι αγγλόφωνοι κατά τη συνήθειά τους κάνουν το “δι-” “ντάι”, π.χ. diarrhea (διάρροια)=“νταϊαρία” και diabolical (διαβολικός)=“νταϊαμπόλικαλ”. Όταν όμως ακολουθούν σύμφωνα δεν έχουν κάποιο βίτσιο (ΟΚ μη με ρωτήσετε και γιατί, έτσι;), την προφέρουν κανονικά όπως την ελληνική λέξη.

“Ντισθίμια” λοιπόν. :wink:

μηπως εισαι φιλολογος;:slight_smile:
φαινεται πιο ευστοχη η ερμηνεια σου:wink:

ολα σωστα τα παραπανω αλλα το συγκροτημα δεν γραφεται D[COLOR=“black”]i[/COLOR]sthymya (οπως τα παραδειγματα του) αλλα D[COLOR=“Black”]y[/COLOR]sthymya.τεσπα,δεν εχω σπουδασει και τα αγγλικα.παιζει να χει δικιο το παλικαρι ακομα και αν γραφεται με y

Η wikipedia πάντως το έχει dɪsˈθaɪmiə,
με το i στο “dɪs” να προφέρεται όπως στο “fill”,
το “ˈθaɪ” όπως το "pie"
και το “ə” στο τέλος όπως στο “comm[B]a[/B]”

άρα, όλο μαζί --> “ντισθάιμια”

ε τοτε μαλλον αυτο θα ειναι το σωστο,χαχα.μας γαμ…σες.που τους ανακαλυψες ρε φιλε αυτους τους blacksters??:stuck_out_tongue: πιο δυσκολη προφορα,παρα ακουσμα!!!

Ντισθίμια ΕΙΠΑ :!: [-X

να σου πω την αληθεια[SPOILER]στο metal archives πατωντας το random band:)[/SPOILER][SPOILER]σωστος!:p[/SPOILER]

O Trujillo ρε παιδια…Πως στον πανουτσο προφερεται;;;

το πρώτο προφέρεται “τραχίγιο”.

το δεύτερο, “πώς στον πούτσο”