Ελληνικο κοινο - τι μας κανει να ξεχωριζουμε?

Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για φάσεις όπως ρίξιμο μπουκαλιών και τέτοια… Αν αναφέρεσαι στους Έλληνες δλδ.

Κατα τ’ άλλα, θετικό τίποτα δεν υπάρχει για να ξεχωρίζουμε. Μόνο μια πλειάδα απο μύθους. Όπως εκείνος του “θερμού ταμπεραμέντου”, το οτι είμαστε πιο “εκδηλωτικοί”, “φωνακλάδες”, κλπ.

Ισχύει πως όταν οι Έλληνες γουστάρουν ΠΟΛΥ ένα συγκρότημα, είναι όντως εκδηλωτικοί και θερμοί. Ναι, τότε πραγματικά γίνονται ένα απο τα θερμότερα κοινά. Ή όταν βλέπουν για πρώτη φορά μια μεγάλη μπάντα.

Αλλά το πάνω ισχύει για όλους τους λαούς. Σωστά αναφέρθηκε πριν η Νότιος Αμερική για παράδειγμα.

Έπειτα όποιος έχει πάει και έχει ζήσει και λάιβ στο εξωτερικό καταλαβαίνει πόσο εύκολα καταρρίπτονται οι μύθοι. Εξάλλου, ένα θετικό που έχουν πολλοί ευρωπαίοι σε σχέση με τους Έλληνες π,χ, είναι το εξής: (μπορεί να φανεί παράξενο σε ορισμένους)

Greeks don’t know how to dance.

Γενικά, δεν αντιμετωπίζουν τόσο σαν πάρτυ ένα φεστιβάλ ροκ οι Έλληνες. Γίνεται χαμός, αλλά έξω γίνεται μεγαλύτερος.

Και τέλος, ένα ακόμα στοιχείο που με κάνει να ζηλεύω τα λάιβ έξω:

πόσες και πόσες φορές οι κοπέλες τα πετάνε κυριολεκτικά. Ενώ οι δικές μας, και 40 βαθμούς καύσωνα να έχει, ούτε με μαγιό δε θα τις δείς. :stuck_out_tongue:

Ελληνικο κοινο - τι μας κανει να ξεχωριζουμε ?
ΞΗΓΑΣ

Βραζιλία έχουν παίξει πολλές φορές ναι, αλλά αν δεις το Flight 666 DVD, κάτι Χιλές, Κολομβίες και τα ρέστα (που έγινε και ο μεγαλύτερος χαμός) έπαιξαν είτε πρώτη φορά είτε μετά από πολλά πολλά χρόνια.

Και νόμιζα ότι είδα Muse στη Στοκχόλμη. :frowning:

Ac-dc παντως,μας αποζημιωσαν 1-2:p…

τι μας κανει να ξεχωριζουμε ?

Ο ΠΟΛΩΝΟΣ!

:bow::bow::bow:

Μιλησε σοφα

Αγαπαμε Πολωνο

Δεν χρειάζεται να πετάς μπουκάλια στο σαπόρτ όπως στους soad, και μόνο ότι κάθεααι με πλάτη και πίνεις το ποτάκι σου συζητώντας για άσχετα θέματα(και μάλιστα δυνατά) δείχνει ένα απεριόριστο σεβασμό στο γκρουπάκι που ιδρώνει…

Ε κυριως γι’αυτες τις 2 χωρες ειπα στο αρχικο ποστ που γινονται και τα περισσοτερα lives οταν μιλαμε για Νοτιο Αμερικη.Ο παλμος εξακολουθει να ειναι σε υψηλα επιπεδα.Εμας περσι μας δουλευε ο Βρασιδας ξερω γω.

Τωρα για τις καμερες το “ε θα ειναι live in greece” το πα και λιγο ειρωνικα.Νταξει γινεται κι αλλου,αλλα στη τελικη εμενα για δω με νοιαζει.Οταν βλεπεις τα 3/4 να χουν σηκωμενες ψηφιακες στο μεγαλυτερο μερος του live δε ξενερωνεις καπως?Τραβα 3-4 φωτογραφιες και κανα βιντεακι αλλα δες και λιγο συναυλια ξερω γω…

Δεν ξερω ρε γμτ,αν μονο σε μενα τυχαινει ή και σε αλλους,αλλα εγω στα περισσοτερα λαιβ που εχω παει,οσο καλα κι αν εχω περασει,με κουραζει να ακουω κριτικες τριγυρω,για την παραμικρη τοσοδουλικη λεπτομερεια…’‘ναι,γαματο σολο του ανγκους,εχασε ομως μια νοτα στο τελειωμα’’ ή ‘‘ποπο,και γαμω τα λαιβ των Isis,ομως ο ηχος ηταν καλος κατα 99% και με χαλασε,η σκια του ταδε ηχειου επεφτε πανω στον μπασιστα και δεν ελεγε’’ και παρομοια τετοια…δλδ οκ,κριτικη για λαιβ προφανως γινεται μετα,αλλα παρατηρω ενα ψυρισμα συνεχεια,σε βαθμο αηδιας…δλδ οκ,κατσε απολαυσε το και μην περιμενεις να δεις αυτο που τοσο ονειρικα εχεις πλασει στο μυαλο σου,γτ στην πραγματικοτητα ειναι αλλιως…και μην μου τα ζαλιζεις μετα,αναλυοντας καθε μ@λ@κισμενη λεπτομερεια,καταστρεφοντας πιθανοτατα ενα πολυ καλο λαιβ…(ακομα και Γουωτερς δλδ,ακουγα κατι αναλυσεις κατα τη διαρκεια του λαιβ και μετα,που τραβουσα τα βυζια μου-και οχι μονο οπαδους,η κριτικη θυμαμε τοτε σε χαμμερ ηταν επιηκως γτπ καβαλα,κολλοντας σε ηλιθιες λεπτομερειες και wanna see but didn’t saw σκηνικα)…πιστευω πως εδω το παραχεζουμε το θεμα…τραβατε πισω πισω και θαψτε οσο θελετε ή αναλυστε γιατι δεν σας αρεσε η ζωνη του κιθαριστα,που δεν ειναι ιδια με αυτη που φοραγε περισυ και ηταν πιο εφετζιδικη,μν μου τα σπατε μπροστα μπροστα,οταν εγω παω να ξεσκασω…

Πες το ντε… τώρα μάλιστα. Τέτοιο δημιούργημα ούτε στην Πολωνία…

ποιος ειναι ο Πολωνος ρε?

ο Πολωνός ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΤΑΛ.

δε με βοηθας ομως…:frowning:

ομίλησες σοφά. να σου πω την αλήθεια για γουότερς δεν ήξερα ότι είχαν γραφτεί τέτοια, ευτυχώς που απολάμβανα την συναυλία την ώρα που αυτοί κρατούσανε σημειώσεις. :lol::lol:

Δε χρειάζεται…
Μη σου πούμε ότι το metal είναι ο Πολωνός…:p:p:p

BLACK METAL.

:lol::lol::lol::lol::lol:
Mυθικό…

ξεθαψα αυτο απο τους ac/dc για να σας θυμισω. :slight_smile:

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=9952&page=319

Πιστευω οτι ειμαστε το καλυτερο και πιο παθιασμενο κοινο του κοσμου.Και ειμαι περηφανη γι’αυτο.Ειμαστε οι μονοι που σκουζουμε τοσο, οι μονοι που χτυπιομαστε και χοροπηδαμε με μανια,οι μονοι που συμμετεχουμε τοσο ενεργα.Βεβαια εμεις τα σπαμε γενικοτερα,αφου οταν φευγουμε ειναι σα να χει γινει πολεμος. :stuck_out_tongue: Αλλα δεν πειραζει,το φχαριστιομαστε.Το μονο ξενο ξενο που παραδεχομαι και προσκηνω ειναι εκεινο στο Ριο που επαιζαν οι Μαιηντεν.Κορυφαια στιγμη το fear of the dark.Αλλα ειδικα κατι Κινεζοι,Ιαπωνεζοι και Εγγλεζοι ειναι εντελως ψοφιοι και ξενερωτοι.[-X

Έχεις αληθινο μετρο συγκρισης?

Χμ,δεν εχω παει εξωτερικο να δω ιδιοις ομασι αντιδρασεις αλλα οσα βιντεο εχει τυχει να δω και οσα σιντι εχω ακουσει με λαηβ σε ξενες χωρες, ειναι πολλοι νεροβραστοι συγκριτικα με Ελλαδα.