Ελληνικο κοινο - τι μας κανει να ξεχωριζουμε?

Προσωπικα δεν νομιζω πως μπορεις να βιωσεις συναυλια μεσω γιουτιουμπ ή δβδ. Βιωσεις με τη πραγματικα εννοια, γιατι ανατριχιλες κλπ ολοι εχουμε νιωσει βλεποντας καποιο λαηβ βιντεο αγαπημενης μπαντας.

Αυτο που ξερω ειναι πως κοινο σαν αυτο στους BFMV σε κλειστο κλαμπακι στο Μπερμινχαμ δεν εχω ξαναδει

Πολύ ωραία τα λες ρε παίχτη, κι εμένα πάνω κάτω αυτές είναι οι σκέψεις μου.

Εγώ το έχω ακούσει και σε συναυλία στη βρετανία πάντως.

Εδώ αγνοείται το χειροκρότημα για ανκόρ.

Αφού είναι σίγουρο οτι θα ξαναβγούν, γιατί να αναλώνεις δυνάμεις?:stuck_out_tongue:

Ξενέρωτοι ή όχι έξω, το σίγουρο είναι οτι βλέπουν τα 3πλάσια από μας.

ΤΙΠΟΤΑ. Αλλωστε η παιδεια μας στο ροκ ειναι οτι του φανει του λολοστεφανη.

…είναι απλά η στέρηση

Tα λεγαμε και με τον Ντουντ στους Καντλμας.Δε ξερω αν ειχε ξεκινησει αλλιως οταν καθιερωθηκε αυτο το πραγμα,αλλα το encore με τη τωρινη του μορφη ειναι χαζο.

η διαφορα μας ειναι η εξης
ενω οι αγγλιδες στους fnm βγαζαν το στηθος εξω ανεβασμενες στους ωμους αντρων
εδω και να θες να σε ανεβασουν δεν βρισκεις κανεναν προθυμο οποτε και δν βγαζεις τπτ:p

Μύθος, αλλά ισχυρός και κατανοητός. :slight_smile:

Για υπόλοιπα παρεπέμπω στο πίσω ποστ μου σ’ αυτό το θρεντ, για να μη λέω τα ίδια πάλι. :stuck_out_tongue:

Μονο αυτος θα μπορουσε να ζητησει κομματι απ’τη Νανα Μουσχουρη με brutal (#-o…ε, περιπου) “φωνητικα” και να κανει απειρα(+) crowd surfing πριν, κατα τη διαρκεια και μετα τη συναυλια. Αλλα τρελο respect.

:offtopic::spam:

Σε εκείνα που ξεχωρίζουμε σαν κοινό, να προσθέσω και άλλο ένα στοιχείο που βίωσα εντονότερα απο ποτέ ίσως χθες. Να μιλάει ασταμάτητα ο κόσμος κατά τη διάρκεια ακουστικού λάιβ, με αποτέλεσμα δυο και τρεις φορές ο τραγουδιστής να τους ζητήσει να μη μιλάνε. Και το κοινό να τον γράφει κανονικά.

Ειλικρινά, ντάπηκα που είμαι Έλληνας, για άλλη μια φορά. Ναι, είμαστε “θερμοί” κλπ με αυτούς που αγαπάμε, δεν αντιλέγω. Αλλά όταν αδιαφορούμε για κάποιον, γιατί τέτοια στάση? Στην καλύτερη το ρίχνουμε στην κουβεντούλα, με αποτέλεσμα να μην ακούγεται σχεδόν ο μουσικός, στη χειρότερη πετάμε μπουκάλια και άλλα παρόμοια. Ντροπή, μόνο αυτό έχω να πω.

Μουσική παιδεία στον ΠΑΤΟ. Και πολύ hype. Αυτό είναι το ελληνικό κοινό.

Χαχ, +άπειρο, στο half note τις προάλλες μόνο που δεν πλακωθήκαμε με μια παρέα που την είχαν δει μπουζούκια.

Ωραία η παρομοίωση με το σκυλάδικο. Όταν φτάνεις πια να αντιμεπωπίζεις τον μουσικό ως “διασκεδαστή”, ή ως “ηχητικό χαλί” για να φας, να πιείς, να κάνεις την κουβεντούλα σου… Και δε μιλάμε για φεστιβάλ εδώ, αλλά για ένα λάιβ σε μικρό χώρο…

+οτι φωναζουμε σαν να ειμαστε σε ματς ποδοσφαιρου

ΜΕΤΑΛΛΙΚΑ-ΜΕΤΑΛΛΙΚΑ (μονο το ολε-ολε μενει)

Δηλαδή λες και ήξερα οτι θα συνέβαιναν τα ίδια ακριβώς, αλλά σε νέο λάιβ, το μεσημέρι που έγραφα αυτό:

Τα παρακάτω quotes είναι απο το λάιβ των Ulver που τελείωσε πριν λίγο. Δεν ήμουν, αλλά τα λένε όλα:

Αυτά είναι. [-X

Σε αυτό είναι από κοντά και οι Ιταλοί…
Γενικά κατεβάζω πολλά bootlegs αλλά όταν βλέπω πως είναι ηχογραφημένο κάτι στην Ιταλία δεν μπαίνω στον κόπο (εκτός και αν με ενδιαφέρει πολύ ο καλλιτέχνης) γιατί ξέρω πως θα ακούω έναν διάλογο στα Ιταλικά παράλληλα με τη συναυλία… #-o

Κατά τα άλλα, κάτι πρέπει να γίνει να πάψουν οι μεταλάδες να πηγαίνουν σε συναυλίες πέρα από τα στενά όρια του είδους: Μοsh pit στους ZZ Top και στους Deep Purple φέτος, headbanging στον BB King πριν 15 χρόνια! :?#-o.
Αναρωτιέμαι σε ποιό μπουζουξίδικο της παραλίας να πηγαίνει πλέον αυτός που το έκανε τότε… :roll:

δες το παρακατω βιντεο
και πες μου αν θα σε χαλαγε να φωναζεις ολε-ολε???

για να ειμαστε δικαιοι ομως
οσο αφορα το θεμα των μπουκαλιων

να θυμισουμε τα μπουκαλια με ουρα που ειχε φαει σαππορτ γκρουπ (bullet for my valentine αν δεν απατωμαι) των iron maiden
σε συναυλια στην αγγλια

για οσο αφορα τα λαιβ εξω
να προσθεσω μια απιστευτη σκηνη που ειδα σε λαιβ dvd και μου εχει χαραχθει στη μνημη
στο live in rio dvd των (θεων) rush
με το που ξεκινανε το live με το tom sawyer
o κοσμος παραλληλει ,
τραγουδανε τους στιχους απεξω
πορωνονται λες και ειναι σε μεταλ συναυλια
συγκινουνται
μεχρι που φαινεται ενας να σηκωνει τα χερια προς τον ουρανο σε μια κινηση σαν να ευχαριστει το θεο που τον αξιωσε να παραβρεθει σε αυτο το λαιβ

μοναδικες στιγμες…

Nαι η στιγμή της έναρξης είναι απίστευτη. Τόσο πάθος για μία μη-heavy metal φάση είναι εκπληκτικό

Δεν νομιζω οτι ξεχωριζουμε σαν κοινο.Μονο και μονο που δεν καταφεραμε να κανουμε sold out στους ACDC λεει πολλα…!

εχεις δει συναυλια των μπιτλς να δεις παθος?
(εννοειται σε βιντεο, ε!:p)

ξεχωριζουμε…δεν θαλεγα και εγω…
απλα μας διακρινει ενας μεγαλυτερος αυθορμιτισμος-κινητικοτητα…καφριλα…οχι παντοτε καλο…:-k