Ποιο Συγκροτημα Απο Την Τωρινη Εποχη,Πιστευετε Οτι 30 Χρονια Μετα Θα Ειναι Κλασικο?

Kαλα δεν εχει και αδικο. Δεν ειναι Λεντ Ζεπελιν ξερω γω αλλα δεν ειναι και προσφατοι. Το 87-88 ιδρυθηκαν νομιζω?

Από το poll μάλλον Muse και Slipknot,αν και όπως είπε ο Κρισπ,δεν θα γίνουν ποτέ κλασσικοί όπως οι ACDC.

Αν δεν βελτιώσουν τα live, το βλέπω κάπως απίθανο.

Το “κλασικό” όμως δεν έχει να κάνει μόνο με τη μουσική (γιατί εκεί μπαίνει η υποκειμενικότητα και μπορούν να εκφραστούν ενστάσεις -εγώ πχ. έχω ένσταση για Radiohead). Έχει να κάνει με την γενικότερη extravaganza μιας μπάντας.

Άν εννοείς ότι σε 40-50 χρόνια θα έχουν εύρος κοινού αντίστοιχο με το σημερινό των Zeppelin, είναι μάλλον αδύνατο γιατί τέτοιο εύρος κοινού δεν έχουν ούτε καν στην σύγχρονη με αυτούς εποχή. Αν πάλι εννοείς ότι θα ακούγονται εξίσου φρέσκοι και πρωτοποριακοί όσο σήμερα οι Zeppelin, δεν το αμφισβητώ, αλλά σκέψου ότι υπάρχουν και άλλες μπάντες, σύγχρονες των Zeps (King Crimson τυχαιο παράδειγμα) που κι αυτές ακούγονται σημέρα φρέσκες και πρωτοποριακές. Κλασικές όμως δεν τις λες.

Για να ξεκαθαρίσω, προφανώς σε 30 χρόνια από τώρα οι Radiohead θα θεωρούνται σημείο αναφοράς των 90’ς-00’ς σίγουρα θα συγκαταλέγονται στις “κλασικες” μπάντες, απλά δεν θα φτάσουν ποτέ ούτε αυτοί ούτε κάποιοι άλλοι το status που έχουν σήμερα οι κλασικές μπάντες των 60’ς-70’ς.

κοντεύω τα 30. Μπάντα που είχε μαζική επιτυχία όταν πήγαινα γυμνάσιο δεν μπορεί να θεωρηθεί “τωρινή”.
Το ότι συνεχίζουν και βγάζουν καλούς δίσκους δεν έχει σχέση. Άλλο το’να άλλο τ’άλλο.

κατ’εμε απο το poll μονο οι mastodon θα αξιζαν αυτη τη θεση, καθως ειναι οι μονοι που παιζουν κατι πραγματικα καινουργιο.
και οι soad παιζουν διαφορετικα, αλλα δε μπορω να τους σκεφτω σαν ‘κλασικους’.
οι tool παντως ειναι σιγουρα κατι που στο μελλον πρεπει να θεωρηθει ‘κλασικο’.

το θεμα ειναι για ποσο θα εχεις το φαν μπεις. οι μπαντες που θεωρουμε σημερα κλασσικες γεμιζαν ολες σταδια στην εποχη τους?

@ Βλεειδν: Το καταλαβαινω αυτο, και μπορει να μην εχουν την ιδια βαρυτητα (μουσικα, ως κινημα και ειδος και μπλα μπλα) οπως το 90τοσο, αλλα ειναι πιο επικαιροι απο ποτε.

Ενηγουεη, δεν με παιρνει να πουλω τη πραματεια μου δω περα ετσικιαλλιως

@ Βανγκελις:

Θαρρω πως καποια στιγμη και μετα ναι, απλα, αφου τελειωσε η χρυση εποχη ανθησης της ροκ, χτιστηκε ο μυθος πανω σε αυτα τα ονοματα. Ως υψηλα ιδανικα, και το παλαι ποτε μεγαλειο της μουσικης. Οχι επειδη στην εποχη τους μεσουρανουσαν, αλλα για την χαβουζα του τι εγινε αφου τελειωσε η περιοδος τους

Κωλογερος αλερτ:p

Ειμαι ο μονος που ψηφισα Isis απο το πολλ?:-s

Δε σου τη λέω ρε καμένε!
Και γω μεγάλη μπάντα τους θεωρώ.
Αλλά όχι “τωρινή”. Πώς το λένε?

Ίδια περίπτωση είναι με μασίνχεντ. Συνεχίζουν να βγάζουν καλούς και επίκαιρους δίσκους, αλλά δεν περιμένεις να οδηγήσουν τις εξελίξεις.
Απλό είναι.

δεν λες κλασσικους τους king crimson? τεσπα συμφωνω σε ολα αυτα που γραφεις. και γω το ιδιο εννοουσα με τον χαρακτηρισμο “κλασσικοι”. λογικο βεβαια να μην φτασει καμια μπαντα το ιδιο status γιατι αλλα χρονια, αλλες εποχες.

S.O.A.D

Μια μπαντα που ειναι γνωστη σε ευρυ κοινο και που αν ηταν σε φαση να κανου reunion μετα
απο 20-30 χρονια τοτε σιγουρα θα γινοταν ενας ντορος.
Τωρα για το να θεωρηθει κλασικη μια μπαντα απο αυτες μου φαινεται λιγο δυσκολο.
Οι εποχες εχουν αλλαξει πλεον.

Καλα ειναι μια αληθεια οτι αλλες εποχες ηταν τοτε και αλλες τωρα. Εχει αλλαξει η απηχηση που ειχε τοτε η ροκ/μεταλ στο κοινο. Ακομα και μια μπαντα που σημερα παιζει διαφορετικη μουσικη, κατι καινουργιο και πολυ καλο (ενα παραδειγμα και προσωπικη μου αποψη, ειναι οι Mastodon σημερα) πολυ δυσκολα θα φτασουν στο επιπεδο που εχουν κατακτησει μπαντες οπως οι Led.

Δε νομιζω να μιλαμε για μπαντες που θα εχουμε στο μελλον οπως εχουμε τωρα τους Sabbath και τους Led (αυτο μου φαινεται καπως αδυνατο σημερα :?), αλλα μαλλον για μπαντες που θα εχουν ξεχωρισει αρκετα απο τις υπολλοιπες της εποχης τους και θα εχουν γινει οροσημο στο στυλ αυτο και θα θεωρουνται το κατι special… κατι κλασσικο

Καλα οι Mastodon δεν παιζει να γινουν/θεωρηθουν κλασικοι.
Μου φαινεται δυσκολο,εκτος και αν αλλαξουν και αλλο και γιγαντωθουν
σαν ονομα.

Για να μην παρεξηγηθω, τους ανεφερα απλα σαν μια μπαντα που παιζει κατι διαφορετικο σημερα. Υπαρχουν και πολλες αλλες προφανως. Απλα ηταν η πρωτη που μου ηρθε στο μυαλο. Τους βλεπω να γινονται πολυ καλη μπαντα αλλα ναι… για “κλασσικοι” κομματακι δυσκολο

Το βασικό είναι ότι πλέον ο κόσμος έχει την δυνατότητα να ακούσει πολλά, πάρα πολλά πράγματα, κυρίως λόγω ίντερνετ. Πριν 40 χρόνια έβγαινε το νέο Zeppelin, το νέο Floyd και η συντριπτική πλειοψηφία ασχολιόταν με αυτά. Ακόμα και άτομα εκτός rock. Κυκλοφορούσαν οι φήμες για τα ξέφρενα πάρτυ των Zeps, την ενασχόληση του Page με το οccult, τα εξωπραγματικά live των Floyd. Ο κόσμος δεν είχε τη δυνατότητα να τα διασταυρώσει άμεσα και δημιουργούνταν μύθοι.

Αυτή είναι η βασική διαφορά με το σήμερα. Βγαίνει το νέο Muse και είναι απόλυτα φυισιολογικό να ακούσεις άποψη του στυλ “ντάξει μωρέ καλό είναι, άκους και αυτούς εδώ που έχουν ενα ΕΡ κι ένα full length και θυμίζουν Muse εποχής Showbiz με στοιχεία από Joy Division και γαμάνε!”. Και αυτό είναι απόλυτα υγιές, η μπάντα που σου προτείνει ο φίλος σου όντως μπορεί να γαμάει και να αφήσεις και εσύ το Muse στην άκρη. Κι από την άλλη δες τους Zeps και τους Floyd και τους AC/DC και τους Sabbath και και. Μέσα σε μια πενταετία κυκλοφορούσαν 4-5 δίσκους (όλους με αριστουργήματα μέσα) περισσότερους ίσως από όσους έχουν στο σύνολό τους οι SOAD/Muse/Tool/Mastodon μεσα σε 10 και βάλε χρόνια δισκογραφικής παρουσίας.

Κανένα,Πιστεύω ότι οι νέες μπάντες δέν έχουν τη διαχρονικότητα των παλαιών!!!
Κρατιούνται απο την προώθηση που η καθεμία έχει ,και όχι απο τη μουσική τους πλέον!!! Αντε οι SOAD να μπορούν να θεωρηθούν πιο κλασσικοί στο μέλλον.

ΥΠ:πολύ ωραίο θρετ!! :wink:

Απορώ πραγματικά πώς γίνεται να πιστεύει κανείς ότι οι μπάντες των 70’ς δεν είχαν προώθηση.

οι λινκιν παρκ και οι γκρην ντευ,οσο και να μη σας αρεσει,παιζουν ενα ειδος συγχρονου ροκ.και οι γκρην γαμανε κιολας.τωρα για το αν ειναι τωρινοι,το λεω με το σκεπτικο,οτι οι οπαδοι τους σημερα,ειναι πολυ περισσοτεροι απο οτι τοτε

το θεμα ειναι οτι ειναι λογικο να βγουν πιο ευκολα μεγαλες μπαντες σε μια μουσικη που υπαρχει 10 και 20 χρονια απ οτι οταν εχουν περασει 50 γι αυτο και επιμενω στους radiohead γιατι εκαναν αυτο που εκαναν στην συγκεκριμενη εποχη και οσο ακουω το in rainbows πιστευω οτι ανετα ανηκουν στις μεγαλες μπαντες του ροκ μαζι με τις υπολοιπες των 60’s 70’s. αν ζουσε και αυτος ο buckley ισως…
υπαρχει βεβαια και αυτη η εξιδανικευση για το παρελθον. πχ σημερα ολα τα αλμπουμ των ζεπελλιν θεωρουνται κλασσικα και αριστουργηματα και στην εποχη του το ΙΙΙ ειχε φαει χοντρο κραξιμο.

απο κει και περα σλιπνοτ και μαστοντον θα μεινουν διαχρονικες σε πολυ πιο περιορισμενο χωρο και κοινο.

αν δουμε παντως γενικα τον χωρο της μουσικης και δεν μεινουμε μονο στο ροκ/μεταλ, μεγαλοι μουσικοι πιστευω δεν σταματησαν ποτε να βγαινουν.

λες οτι γαμανε, και γραφεις αυτα στο πολλ;

Η αγαπη των συμφορουμιτων δεν ειναι το παν