Ποιο Συγκροτημα Απο Την Τωρινη Εποχη,Πιστευετε Οτι 30 Χρονια Μετα Θα Ειναι Κλασικο?

λεω να μη μου πεταξουνε ντοματες,γιατι θα αρχισει ο καθενας να πεταει το μακρυ του και το κοντο του οπως και εγινε.έπειδη πολλες φορες αρχιζουν να τα χωνουν χωρις λογο.

To παράδειγμα με το ΙΙΙ των Zeps είναι εκδεικτικό αυτού που λέω πιο πάνω. Μπορεί να έφαγε κράξιμο, αλλά όλος ο κόσμος ασχολιόταν με αυτό. Σήμερα με τις 100άδες εναλλακτικές ακους το νέο Radiohead, δεν σ’ αρέσει, κάνεις 1-2 αρνητικά και πας παρακάτω.

Πολύ ωραίο θρεντ.

Η ιστορία έχει δείξει πάντως πως για να μείνει κλασικό ένα συγκρότημα παίζει ρόλο και ο παράγοντας “καταξίωση”. Καθοριστικό ρόλο θα λεγα… Κάτι που κρίνεται απο παράγοντες όπως η απήχηση στον κόσμο και η εμπορική επιτυχία…

Απο αυτή την οπτική, περισσότερες πιθανότητες να θεωρηθεί “συγκρότημα της γενιάς του” (το προτιμώ απο τη λέξη “κλασικό” που παραπέμπει περισσότερο στους πατέρες του είδους) είναι τα συγκροτήματα που ακούγονται πιο πολύ τώρα, που συζητιούνται πιο πολύ, για τα οποία γίνεται περισσότερος ντόρος. Όχι μεταξύ των στενών ροκ/μεταλ κύκλων, αλλά στον ευρύτερο κόσμο. Στα ΜΜΕ, στα περιοδικά (τα μη εξειδικευμένα περισσότερο) κλπ…

Βάλτε λοιπόν ποιά συγκροτήματα απο το poll είναι περισσότερο “δημοφιλή” στις μάζες, και έχετε την απάντηση που θα έδινα ο ίδιος…

ΥΓ - Φυσικά αλλάζει το πράγμα όταν στρεφόμαστε στους πιο στενούς και ειδικευμένους μουσικούς κύκλους, όπου και τα λιγότερο γνωστά στον πολύ κόσμο συγκροτήματα παίζουν μεγαλύτερο ρόλο και όπου ο παράγοντας “μουσική” είναι σημαντικότερος απο εκείνον της “καταξίωσης”…

Tool χωρίς καμιά αμφιβολία. Από το πολλ οι SOAD και οι Mastodon.

Οι περισσοτερες μπάντες του πολλ είναι πολύ καλές αλλά καμία δε μπορεί να χαρακτηριστεί φαινόμενο όπως υπήρξαν οι Zeppelin και οι Floyd(των οποίων αναγνωρίζω το μέγεθος παρότι δεν τρελαίνομαι για τη μουσική τους). Θα ψήφιζα System of a Down ή Muse…

Για τους Tool έχω να πω ότι το 2039 θα έχουν ανακαλυφθεί ισχυρότερα υπνωτικά οπότε…:stuck_out_tongue:

Machine Head,Tool,Disturbed…

Oι Iron Maiden

Το “κλασσικό”, όπως αναφέρθηκε ήδη, είναι σχετικό. Για ένα συγκεκριμένο μουσικό παρακλάδι μπορεί ας πούμε οι Cynic να είναι κλασσική μπάντα αλλά γενικότερα δεν τους λες κλασσικούς.

Με την διάσταση, πάντως, που δίνει το ίδιο το poll στη λέξη, δεν έχω παρά να συμφωνήσω με τον ChrisP. Όπως φαίνεται είναι σχεδόν αδύνατο να αγγίξει μία μπάντα αυτό το status. Ακόμα και οι Muse ή οι Linkin Park δηλαδή, που έχω την εντύπωση ότι πλέον είναι ίσως τα δυνατότερα ονόματα σε θέμα απήχησης από rock μπάντες, μου φαίνεται εντελώς απίθανο να μπουν σε τέτοια σφαίρα. Για κάτι Tool και SoaD, ούτε λόγος … Νομίζω ότι δεν έχει γίνει πλήρως αντιληπτό το τι πανζουρλισμός επικρατούσε στα 70s με μπάντες μεγέθους Led Zeppelin αν πιστεύει κάποιος ότι οι SoaD ας πούμε μπορούν να φτάσουν σε τέτοια επίπεδα …τότε το rock ήταν ταυτόσημο του pop σε επίπεδο απήχησης. Όλη η νεολαία της εποχής μπορεί να πει κανείς ότι ήταν “ενωμένη” κάτω από αυτό. Έμπαινε σε κάθε σπίτι σχεδόν.

Άλλες εποχές, παιδιά.

Πιστεύω οι Mastodon, αν και στις δεκαετίες 70+80, τώρα και μετά από 30 χρόνια ‘‘το κλασικό’’ έχει διαφορετική λογική, οπότε ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις:!:

soad η μονη μ ελπιδα απ αυτα τ πολ

Αυτό που στην εποχή μας κάνει το πιο πρωτοποριακό και καινούργιο πράγμα…δεν το χω σκεφτεί συγκεκριμένα…Θα βάλω αλλό σαν ψήφο

Mastodon.

Moral.

Kανένα, χωρίς να τα βάζω και όλα στο ίδιο τσουβάλι.
Προφανώς και οι SOAD είναι πολύ καλύτεροι από όλα τα υπόλοιπα που αναφέρονται, αλλά με όλο τον σεβασμό -και την πρόθεση να βάλω to Τοxicity στα καλύτερα άλμπουμ της δεκαετίας που τελείωνει τον άλλο μήνα- δεν μπορώ με τπτ να φανταστώ πως σε 30 χρόνια θα θεωρούνται κλασικοί με τον ίδιο τρόπο που θεωρούνται σήμερα oi Zeppelin ή οι Floyd. Για όλους τους λόγους που ήδη έχουν αναφερθεί + τις μουσικές ικανότητες των μελών τους για να μην ξεχνιόμαστε. :wink:

όλα τα παραπάνω συγκροτήματα έχουν μέλλον.Προσωπικά ψηφίζω Mastodon

O καθένας ψηφίζει όποια μπάντα από το πολλ του ΑΡΕΣΕΙ, όχι όποια πιστεύει ότι σε 30 χρόνια θα θεωρείται κλασσική.

Οπότε ένα ακόμα ανούσιο πολλ. Κάθε μέρα ένα καινούριο.

:lol3::lol3::lol3::papas::papas::papas:

Ο Τιτλος Του Θρεντ Θυμιζει Τιτλο Κομματιου απο Bal Sagoth.

Ή Kαι Red Sparowes

αυτό είναι φυσικό απο την στιγμή που κανείς δεν μπορεί να προβλέψει το πως θα είναι η μουσική σε 30 χρόνια απο τώρα ή αν θα υπάρχει η μουσική όπως την ξέρουμε σήμερα σε 30 χρόνια.Συμφωνώ μαζί σου στο οτι το πολλ είναι ανούσιο.Αφού κανείς δεν ξέρει πώς θα εξελιχθεί η μουσική σε 30 χρόνια επιλέγει το συγκρότημα που του αρέσει περισσότερο