Ποιο Συγκροτημα Απο Την Τωρινη Εποχη,Πιστευετε Οτι 30 Χρονια Μετα Θα Ειναι Κλασικο?

Κανενα απο τα παραπανω.Με επιφυλαξη θα λεγα RHCP:-k

παιδια ωραια θεμα και ωραια συζητηση ανοιξαμε,αλλα κανεις δεν ξερει τι πραγματικα θα συμβει στο μελλον.π.χ. το 1979 δεν νομιζω να ηξεραν οτι θα βγουν συγκροτιμα τα τυπου maiden metallica slayer ή αλμπουμς απο τις υπαρχουσες μπαντες τυπου heaven an hell.oποτε βαζω s.o.a.d. ετσι γιατι απο τους υπολοιπους αυτοι πιστευω οτι θα τους θυμουντε το 2039.(αν και προσωπικα θα πρωτιμουσα machine head :smiley: )

Δεν καταλαβαίνω γιατι ένα συγκρότημα που παίζει κάτι διαφορετικό ή πρωτοποριακό, θα πρέπει να θεωρείται κλασσικό με την έννοια των Floyd ή των Ζeppelin. Εστω και αν παρουσιάζει κάτι το πρωτογνωρο, έστω και αν ορίσει ένα εντελώς καινούριο είδος, νομίζω ότι ο πιο καθοριστικός παραγοντας είναι να σε ξέρουν και οι πέτρες. Και οι πέτρες όμως, όχι σαν μερικούς απο το πολλ που δεν τους ξέρει ούτε ο περιπτεράς της γειτονιάς τους. Και αυτό δεν έχει σε τίποτα να κάνει με την αξία τους ή στο τι αρέσει σε μας. Έμενα προσωπικά δεν μου αρέσει σχεδόν κανένα απο τα “κλασσικά” γκρουπ σε βαθμό να καραγουστάρω δηλαδή, αλλά πως να το κάνουμε αυτοί είναι οι “κλασσικοί”, οι τεράστιες μπάντες.

Αναλογικά και μόνο θα πω Muse…

MUSE!!! Ντάξει, όσο πάνε καλυτερεύουν! είναι Ο,ΤΙ πιο καλό και ποιοτικό πουλάει σήμερα. σίγουρα θα μείνουν!

Παιζει πολυ μεγαλο ρολο και το πως θα ειναι η μουσικη σε 30 χρονια. Πιστευω οτι το πιο ‘‘κλασικοι’’ θα ειναι οι Mastodon τοτε, με τους System Of A Down, να ακολουθουν. Επισης θα παιξει ρολο και αν οι System, θα επανασυνθεθουν ή οχι. Αν οχι σιγουρα οι Mastodon, αν ναι, τοτε θα εχουμε ντερμπι…Ευχομαι και οι 2 να θεωρουνται κλασικοι σε 30 χρονια.

μα φυσικα και δεν ξερουμε τι μπορει να συμβει στο μελλον.απλα βαση των αποδειξεων για την αξια τους και την απηχηση καποιων συγκροτηματων,προσπαθουμε να ‘‘προβλεψουμε’’ τι θα γινει.και φυσικα ο καθενας ψηφιζει με το προσωπικο του κριτηριο.δηλαδη ποια ειναι για εσας τα ουσιωδη πολλ,αυτα που δεν πιανουν χωρο στο φορουμ σας.απλη συζητηση κανουμε,οποιος δε γουσταρει απλα μη ασχολειται.

Opeth

Κλειδώστε το.

soad χαλαρα,muse,lp,green day και slipknot εχουν τα φοντα αρκει να συνεχισουν τις καλες κυκλοφοριες,oι mastodon αν και υπερτιμιο συγκροτημα λογω φωνητηκων θα γινουν απλως cult,isis δεν εχω ακουσει αρα δεν απαντω.Aπο τα αλλα oι my chemical romance αν βγαλουν αλλα δυο δισκακια αντιστοιχης ποιοτητας με το black parade εχουν και αυτοι καποιες πιθανοτητες να μεινουν στην ιστορια.Αν σκεφτω και κανενα αλλο θα επανελθω

Μα ηδη το poll εχει επηρεαστει λιγο η πολυ απο το προσωπικο γουστο του thread starter,subjective in the first place…

ιδιο συμπερασμα==>oχι polls σε τετοια topics.

tool, mars volta.
οι mastodon κατι πρεπει να κανουν με τον ηχο στα live τους.

[QUOTE=space queen;743549 tool, mars volta.
οι mastodon κατι πρεπει να κανουν με τον ηχο στα live τους.[/QUOTE]

πεςτα ρε sp γιατι ειναι AΠΑΡΑΔΕΚΤΟ το δημοψηφισμα

μα ειναι μπαντες αυτες ?

green day ?
slipknot?
linkin park ?
remmstein ?

ποσο ειναι αυτος που εκανε το πολλ 15 χρονων ??? [-X [-X [-X

ακυροτατες επιλογες.

ον τοπικ


tool (σημερινοι king crimson/pink floyd )
mars volta ( σημερινοι santana/miles davis)
porcupine tree (σημερινοι pink floyd)
pearl jam (σημερινοι led zeppelin/u2/acdc)

ελεος

α) Ο κουίν που άνοιξε το τόπικ είναι όντως 15. Αυτό δε λέει κάτι. Όλοι περάσαμε από αυτή την ηλικία.

β) Με ποιό σκεπτικό οι περλ τζαμ και οι π.τρη είναι σημερινές μπάντες? Θυμίζω ότι σε λιγότερο από δίμηνο μπαίνουμε στα 10ς και αυτές οι μπάντες ξεκίνησαν αρχές 90ς (μην πω και πιο πίσω). Μεγάλες ναι. Καταξιωμένες ναι. “Σημερινές” όχι.

Μην μου απαντήσεις να συνεχίσω τον ύπνο μου, πολύ θα το’θελα αλλά εργαζόμενο νιάτο βλέπεις… :stuck_out_tongue:

a) οκ δεκτο αμα ειναι 15 παω πασο.

β) green day/remmstein ειναι σημερινες μπαντες πιο πολυ απο τους pj/pt ? αλλα σε 30 χρονια pj/pt 8α μνημονευονατι ως κλασικες μπαντες

c) δεν σε θεωρω βλακα.ξερω τι μυαλο κουβαλας :slight_smile:

δ) πολυ μαλακας ο αυτιας λεμε

για γκριν ντέη τα γραψα και πιο πριν. Κι αυτοί παλαίουρες είναι.
οι Ραμστάιν ναι, είναι πιο “σημερινοί”. Αυτό δεν τους κάνει απαραίτητα πιο “καλούς” ή “ψαγμένους” μην μπερδεύεσαι.
Για να στο θέσω αλλιώς, και οι φλοίντ υπάρχουν ακόμα (έστω και χωριστά), και όλοι βαράνε προσοχές, αλλά αυτό δεν τους κάνει “τωρινούς”. :wink:

ψ. ο Αυτιάς είναι ένας μικρός θεούλης. Τον αγαπάμε παράφορα. :stuck_out_tongue:

Το γάμησες και ψόφησε ε!
Φιλικά πάντα.

Οι Tool έχουν σε 18 χρόνια όσους δίσκους έβγαλαν οι Floyd στα πρώτα 4 τους.

να πω κι εγω κατι,γιατι δεν καταλαβαινω το λογο που γινεται τοση κριτικη.

η ηλικια,παιζει τοσο σημαντικο ρολο,στην αποψη καποιου για τη μουσικη?
εχουν το ιδιο fanbase στη σημερινη εποχη οι mars volta και οι lnkin park ή οι rammstein?
για τους tool ενταξει λαθος μου που τους ξεχασα γιατι και ειναι σπουδαιο συγκροτημα και εχουν υψηλες πωλησεις.
για γκριν ντεη,εξηγησα,οτι,σε αντιθεση με τους περλ τζαμ,συνεχιζει η δημοτικοτητα τους να ειναι τεραστια και να βγαζουν δισκους που ειναι νουμερο 1 παντου.
τα συγκροτηματα του πολλ ειναι οντως δικη μου επιλογη.ειναι τοσο τραγικο?

αυτα ηθελα να πω και απλα ηρεμηστε λιγο.δεν εγινε κατι τοσο φοβερο.αν δε σας αρεσει μη γραφετε ή κλειδωστε το.

Λοιπόν, για τις πραγματικά τωρινές μπάντες του πολ:

Για μένα Isis και Μastodon ούτε συζήτηση. Είναι ήδη κλασικοί.

Την ίδια άποψη έχω και για τους Μuse, και ας ακούω μόνο περιστασιακά τα χιτάκια στο ράδιο.

Τώρα οι Slipknot, αν επικεντρωθούν στις κυκλοφορίες κι όχι στο hype, όπως έδειξαν να κάνουν με το τελευταίο, και συνεχίσουν να το παλεύουν, ίσως να το καταφέρουν.

Οι SOAD είναι σε χειμερία νάρκη ή έχουν διαλυθεί, οπότε δε μπορούν να κριθούν, και μάλλον δεν είχαν ολοκληρώσει το έργο τους.

οκ, καλοί οι τουλ (αν κ σπάνια θα βάλω να ακούσω), καλά και τα υπόλοιπα που αναφερεις, αλλά αμα δεν αναγνωριζεις το ποσο σημαντικό συγκρότημα υπήρξαν οι rammstein την τελευταία 10ετιά και κάτι, στην τελική κάνεις τους υπόλοιπους να αναρωτιούνται για την δικιά σου ηλικία.

Πρώτα πρώτα να πω ότι πολύ μου αρέσει το θεματάκι και μπράβο στο παιδί που το άνοιξε. Πολύ ενδιαφέρον.

Να κάνουμε κάτι σαφές για να μπορούμε να συνεννοηθούμε και να έχει αξία ό,τι γράφουμε: τι είναι κλασικό; Αυτό που αντέχει στο χρόνο, που ξεπερνάει την εποχή του και την επικαιρότητα της εποχής του. Ας πούμε, οι είσοδοι στο Rock n Roll Hall of Fame έχουν βασική προϋποθεση οι υποψήφιοι προς ένταξη μουσικοί να έχουν τουλάχιστον 25 χρόνια δισκογραφίας πίσω τους. Αν συμφωνήσουμε όλοι σε αυτό, δε μπορούμε να μιλάμε σε αυτό το θέμα για group όπως Metallica ή Pearl Jam γιατί αυτοί έχουν ήδη δεκαετίες δισκογραφίας πίσω τους΄, είναι group ΑΛΛΗΣ ΕΠΟΧΗΣ (τα μέλη τους είναι 45άρηδες) άρα έχουν αντέξει στο χρόνο, άρα είναι ήδη κλασικοί. Θα ήταν καλύτερα να γράφουμε για group τα οποία έχουν το πολύ μια δεκαετία στη δισκογραφία δηλαδή ξεκίνησαν στα 00’s. Αυτό βέβαια πετάει αυτόματα απέξω group όπως Porcupine Tree, SOAD και Green Day, αλλά είναι πιο δίκαιο για τους νέους. Άλλωστε αυτοί έχουν το μέλλον μπροστά τους.

Τονίζω επίσης ότι οι πωλήσεις δεν έχουν καμία σχέση με τη διαχρονικότητα. Group όπως οι It’s a beautiful day ή οι Pavlov’s Dog δεν έκαναν μεγάλες πωλήσεις αλλά σήμερα θεωρούνται κλασικά. Σκεφτείτε το…