Ποιο Συγκροτημα Απο Την Τωρινη Εποχη,Πιστευετε Οτι 30 Χρονια Μετα Θα Ειναι Κλασικο?

  • οτι έδειξαν πόσο σημαντικό είναι το σκληρό ροκ σε μια εποχή που αυτό δεν ευδοκιμούσε.

και ο angus young τι ειναι τοτε???

anyway

και γω συμφωνω οτι δεν μπορει να υπαρχει κλασσικο γκρουπ με την εννοια των παλιων κλασσικων γκρουπ
λογω της “εξειδικευσης” της μουσικης

και επισης επειδη πλεον οι εποχες εχουν αλλαξει
ο κοσμος πλεον δεν ακουει μουσικη , απλα την καταναλωνει

δεν υπαρχουν πλεον οι εποχες που μαζευωταν ο κοσμος σε ενα σπιτι που ειχε πικαπ για να ακουσει ενα δισκο
φανταστειτε τοτε να μπορουσαν ολοι να ακουγαν οποιαδηπωτε στιγμη θελανε
οχι μονο τους led zeppelin και τους floyd
αλλα και τους wishbone ash ή dust ή trapeze ή ή ή…

οταν οι πολυεθνικες ξυπνησουν απο τον ληθαργο τους η αναγεννηθουν απο τις σταχτες τους συμφωνα με αλλους, σε καμια δεκαρια χρονια δηλαδη θα επιλεξουν τους επομενους κλασσικους μεσα απο τις τοσες γαματες μπαντες που υπαρχουν σημερα οι οποιες βολοδερνουν μεσα στην αδιαφορια της μουσικης βιομηχανιας… ελπιζω δηλαδη! για το καλο του heavy rock ηχου.

Για το καλο του χεβυ ροκ να υπογραψουν σε πολυεθνικες???8O

ξερεις καμια μπαντα που να εγινε τεραστια απο ανεξαρτητη? απλως δεν κανουν καλα την δουλεια τους πλεον, δεν τους νοιαζει. αυτες ομως δημιουργησαν τους μυθους που γουσταρουμε ολοι λιγο πολυ κι ας μην μας αρεσει.
φυσικα και δεν συμπαθω τις πολυεθνικες αλλα ο ρολος τους ηταν καταλυτικος

MTE = my thoughts exactly

ωραια κ τωρα πηγαινε να ριξεις καμια καρατια στον dude που μου την ‘ειπε’ :stuck_out_tongue:

dude οσον αφορα σε αυτα που με ρωτας
ανοιγουμε μεγαλη κουβεντα που μεσω φορουμ δεν λυνεται
αμα βρεθουμε ποτε απο κοντα θα τα πουμε αναλυτικα(=θα σε τρελανω στις καρατιες):stuck_out_tongue:

Αλλο να γινει τεραστια, αλλο για το “καλο” του χεβυ ηχου. τεσπα/…

Tool
The message you entered is too short please lenghten the message to 5 characters.

μαλλον δεν εννούσε να τους πάρουν οι πολυεθνικές με σκοπό να γίνει η μεταλ mainstream ή ξαφνικά να γίνουν όλοι μεταλαδες.Απλά αν έδειχναν και λίγο ενδιαφέρον στο σκληρό ήχο τοτε θα ήταν καλύτερα τα πράγματα για όλους μας.Και οι εταιρίες θα μαζευαν χρήμα και τα συγκροτήματα θα έβγαζαν αλμπουμ με μεγαλύτερη ευκολία

Μια χαρά την κατανάλωναν και παλιά τη μουσική οι πολυάριθμοι “ροκάδες/μεταλλάδες” που είχαν δερμάτινο, σωλήνα, wristband και μια κασέτα Scorpions.

To ότι δεν ξανβγαίνουν κλασικές μπάντες όπως “τότε”, εγώ περισσότερο θετικό παρά αρνητικό το βρίσκω…

+άπειρο

Kι εγώ μαζί σας. Βλέπετε όμως κανέναν να τραβάει κόσμο προς το ροκ/μέταλ?

κράχτες κάμποσοι.
Μια χαρά κόσμο φέρνουν οι ΗΙΜ, Evanessence, Placebo κλπ.

Μην πεταχτεί κανείς να πετάξει την μπαρούφα του.
Οι περισσότεροι σημερινοί ροκομεταλλοπατέρες με Bon Jovi και τις μπαλάντες των Scorpions ξεκίνησαν. Mετά ψάχτηκαν.

Εγώ νομίζω πως η άποψη “Οι μεγάλες εμπορικές μπάντες τραβάνε κόσμο προς το ροκ/μέταλ, που μετά ψάχνεται και ακούει και άλλα πράγματα” είναι ελάχιστα αληθής.

Εγω πιστευω πως εχει κ μια δοση αληθειας. Απλα σκεψου ποσα ατομα ασχετα με το μεταλ θα σου πουν οτι εχουν ακουσει το Norhing Else Matters. Αν καποια απο αυτα αξιωθουν κ ακουσουν ολο το Black Album κ τους αρεσει θα αρχισουν να ψαχνονται για παραπερα μπαντες , δισκους κλπ κλπ. Νομιζω δεν ειναι λιγοι αυτοι που ξεκινησαν να ακουν μεταλ με αυτο τον τροπο…

Κ κατι αλλο…προσωπικη αποψη πως κλασικες μπαντες βγαινουν ακομα. Απλα για να οριστουν ως κλασικες πρεπει να περασει χρονος κ να φανει η επιρροη τους στις επομενες μπαντες. Μην ξεχνατε οτι αυτες που θεωρουμε εμεις σημερα κλασικες εχουν τουλαχιστον 25-30 χρονια πορειας στο χωρο της μεταλ/ροκ μουσικης…

AIRBOURNE !!!

δεν χρείαζετε να υπάρχουν πολλές μπαντες για να φέρνουν οπαδούς στο μεταλ,δεν είναι και η λιγότερο εμπορική μουσική στον κόσμο

  • στον bleedin αλλωστε και έγω με bon jovi και maiden άρχισα,μετά το έψαξα

slipknot εννοείται και βάζω στοίχημα πώς έτσι θα είναι…8)

Σιγουρα για να γινει ενα συγκροτημα κλασικο πρεπει να περασουν πολλα χρονια και να αντεξει στην δοκιμασια του χρονου. Παντα θα υπαρχουν οι πιο εμπορικες μπαντες και οι μπαντες που παιζουν αυτα που γουσταρουν, χωρις να ειναι mainstream. Το θεμα ειναι πως αλλο το να ειναι ενα συγκροτημα εμπορικο, αλλο το να μεινει κλασικο… Και δεν θεωρω οτι οι δισκογραφικες παιζουν τον ρολο που επαιζαν παλια. Πλεον στην εποχη του ιντερνετ μπορει μια μπαντα να γινει γνωστη πιο ευκολα απο οτι παλια. Αρκει φυσικα να εχει εκπληκτικα αλμπουμ και να ειναι καλη στις συναυλιες. Παντως για να μεινει ενα συγκροτημα σαν κλασικο στην συνειδηση του κοσμου, χρειαζεται σταθερη πορεια, συνεχη βελτιωση και συνεχη σεβασμο στους οπαδους του…