Ποιο Συγκροτημα Απο Την Τωρινη Εποχη,Πιστευετε Οτι 30 Χρονια Μετα Θα Ειναι Κλασικο?

Ου ρε κάφρε από δω! :stuck_out_tongue:

Επίσης τους έχω δει δυο φορές και τις δύο δεν είχαν καλό ήχο!

Ον τόπικ: Tool. Εύκολα όμως.

σε πόσα κομμάτια μέχρι το λεβιάθαν ακούς καθαρά φωνητικά?
Στο hearts alive, άντε και naked burn.
Με το πρώτο είχαν ξεκινήσει, και φωνή δεν ακουγόταν καθόλου :p, ενώ το δεύτερο δε θυμάμαι αν το’χαν παίξει. :-k

Το μονο που δεν παιξαν απο leviathan:wink:

Είναι και το καλύτερο του δίσκου ε :tomato:

Και το Seabeast έχει καθαρά.

Ο δίσκος αυτός δεν έχει καλύτερα. Αλλά αν είχε, θα σου έδινα ένα κούντο.

πες τα ρε chris, δεν ειχα παει gagarin(οποτε δεν ξερω) αλλα στη μαλακασα ηταν χαλια.

Τι εχει γραφτει σε αυτο το τοπικ παναγιτσα μου #-o

1. Οι Τοοl ειναι ηδη κλασικη μπαντα.Βασικα ειναι οι pink floyd της γενιας μας.

Ενα το κρατουμενο.

  1. Οι υπολοιπες μπαντες στο δημοψηφισμα (κ οσες αλλες εχουν αναφερθει) περαν του οτι ειναι ενα(η και περισσοτερα) σκαλοπατια κατω απο τους tool και απεχουν μακραν απο το να θεωρηθουν κλασικες

muse
soad
slipknot

εχουν ενα μειονεκτημα.Ειναι καλες μπαντες για το sub-genre τους (βλεπε spilknot-metal,muse-british rock,soad-πουθενα) αλλα ως εκει.Επαναλαμβανω οτι δυστυχως μονο οι tool εχουν τα γαλονια και/για να θεωρουνται (ηδη) κλασσικη μπαντα.Για μενα ειναι και οι mars volta/porcupine tree αλλα αυτο θα αποδειχθει σε βαθος χρονου μιας κ δεν ειναι τοσο ποζερο-καραγκιοζηδες οπως αλλες μπαντες (slipknot-soad-remmestein)

3. Γελαω που αναφερουμε στο ιδιο τοπικ tool με green day.σαν να αναφερεις μαραντονα με καραγκουνη.

  1. Αν οι u2/GNR με 2 δισκαρες (joshua/achtung)/(appetite/illusion II) θεωρουνται ΜΠΑΝΤΑΡEΣ , τοτε οι tool ειναι [SIZE=“4”]ΜΠΑΝΤΑΡΑ[/SIZE]

5. Κανεις δεν ανεφερε pearl jam.Μπανταρα κ ηδη κλασσικοι και αυτοι.Ασε που εχουν γραψει 3 φορες πιο πολλες δισκαρες απο τους u2(απλα τρομερα υπερεκτιμημενη μπαντα)

αρα απο 90s/00s μονο αυτες τις μπαντες μπορω να θεωρησω οτι παιζουν πραγματικα στα ανωτερα σταδια καλλιtεχνικης καταξιωσης σαν rock μπαντες και οχι σε sub-genre(βλεπε mastodon)

tool
pearl jam
porcupine tree
mars volta
[B]

  1. Κλασικοι οι isis ? :lol:#-o:lol:#-o#-o:lol:#-o[/B]

Ούτε γω τους έχω δει Gagarin και γενικά θέλω να τους δω μια φορά που θα είναι αυτοί οι headliners για να κρίνω πιο σωστά. Είναι και αυτό ένα θεματάκι που έχουν, ότι δηλαδή επιλέγουν φεστιβάλ και supporting σε μεγάλα ονόματα. Κάποια στιγμή πρέπει να κάνουν και τις δικές τους εκτεταμένες headline περιοδείες.

Τώρα για τον ήχο τους στα live, τους έχω δει τρεις φορές (Tool, Rockwave 2007, Rockwave 2009). Και στις τρεις ο ήχος ήταν γενικά μέτριος έως σκατά οπότε δεν μπορώ να είμαι σίγουρος για το πόσο φταίνε οι ίδοι. Το 2007 πάντως ήταν η καλύτερη τους εμφάνιση νομίζω. Στο δε φετινό Rockwave, αυτό που αποκόμισα ήταν ένα δίλημμα που είχαν σχετικά με το τι ήχο θέλουν να βγάλουν. Θέλουν το χύμα και ογκώδη ήχο του Leviathan ή τον clean και ακριβή ήχο του Crack The Skye. Προσωπικά θα έλεγα το 2ο κι ας μην χωράει πια στο σετλιστ το Blood & Thunder.

Από τις επιλογές του poll ψήφισα Muse, με ρίσκο (την ίδια μου τη ζωή), γιατί ενώ θεωρώ πως αγγίζουν λιγότερο την έννοια του κλασσικού μέσα μου τη δεδομένη στιγμή, σε σχέση με τους Slipknot, για παράδειγμα, πιστεύω πως στο μέλλον έχουν καλύτερες προοπτικές από αυτούς, αν συνεχίσουν στον ίδιο ρυθμό…

Εκτός poll, νομίζω πως οι Tool είναι ήδη κλασσικοί…

edit: A! Kαι μιας και περί Mastodon ο λόγος, συμφωνώ: με τόσο σκατά live, δεν πάνε μπροστά, περισσότερο απογοητεύουν, παρά κερδίζουν… 3 φορές τους έχω δει, το καταευχαριστιέμαι, καθε φορά και περισσότερο, αλλά μόνο επειδή ξέρω τα κομμάτια και τα παίζω στο μυαλό μου παράλληλα με τη συναυλία! :stuck_out_tongue:

  1. Μην το ξαναγράψεις please. Σκέψου μόνο πόσον καιρό πήρε στους μεν να γράψουν 4 δισκάρες και πόσον καιρό στους δε. Θα μπορούσαν να είναι οι Pink Floyd της γενιάς μας αλλά μάλλον και οι ίδιοι δεν το ήθελαν.

  2. Εδώ κάνεις προσωπικές εκτιμήσεις. Και οι 3 μπάντες που αναφέρεις στο ίδιο status με τους Tool είναι πάνω κάτω. Επίσης μπορεί άνετα να πει κανεις ποζερο-καραγκιόζη τον Maynard.

  3. Εδώ γελάω κι εγώ. Αλλά έχουμε να κάνουμε και με το πληρέστερο show on earth, μην ξεχνάς. :lol:

  4. Για U2 δεν εκφέρω γνώμη γιατί κι εγώ τους βρίσκω απίστευτα υπερεκτιμημένους. Οι GnR όμως δεν έγιναν κλασικοί λόγω των δίσκων, όσο λόγω των live, των εκτεταμένων περιοδειών και της λατρείας που τους επέδειξε ένα τεράστιο μέρος του κοινού (σίγουρα πολύ μεγαλύτερο από το αντίστοιχο των Tool). Έπαιξε ρόλο το promotion? Ναι, τεράστιο, αλλά τί να κάνουμε? Και οι Tool μια χαρά promotion έχουν άλλωστε. Παίζει ρόλο και η μουσική φυσικά, πολύ πιο εύκολα ταυτίζεται κάποιος με το Sweet Child O’ Mine παρά με το Eulogy.

Παρολαυτά, ΝΑΙ, οι Tool είναι ΜΠΑΝΤΑΡΑ!

  1. Οι Pearl Jam είναι 20 χρόνια μπάντα, έφτασε το peak της και τώρα απλά κάνει αξιοπρεπείς δίσκους. Η καλλιτεχνική καταξίωση δεν έχει και πολύ μεγάλη σχέση με το πόσο κλασικό είναι ένα συγκρότημα. Αλλιώς οι Big Business θα έπρεπε τώρα να είναι σουπερστάρς.

  2. Κι όμως άμα είναι να μιλήσουμε για το metal των 00’ς, οι Isis θα είναι από τους πρώτους που θα αναφερθούν. Σε πιο ευρύ επίπεδο πάντως, όχι, δεν είναι κλασικοί.

και εγω το 2ο νομιζω, απλα αυτο που ακουσα στο φετινο rockwave ειναι οτι τα φωνητικα στο Crack the skye ειναι τοσο “κα8αρα” που δεν μπορουν με τπτ να τα “βγαλουν” σε λαιβ.
εχω δει και πολλα βιντεακια στο utube απο λαιβ αλλου και ηταν χαλια(τουλαχιστον οσον αφορα το crack the skye).

και ο ηχος των kylesa δεν μου αρεσε φετος στη μαλακασα οποτε ισως να ηταν γενικο το κακο.(παντως slipknot kai down που γενικα δεν μου αρεσουν ειχαν γαματο ηχο κατ’ εμε).
αρα…?

same here:p

Βρε καλο μου, και εγω αγαπω τουλ, και τοπα και πριν, κλασσικο δεν θα θεωρηθει αυτο που απαραιτητα θαναι “καλυτερο” συγκροτημα, αλλα ολοι οι αλλοι παραγοντες πουχουν χιλιοαναφερθει.

σχωρα με ε Δασκαλε

Οι Down έστρωσαν από ένα σημείο και μετά, τα πρώτα 2 κομμάτια θάφτηκαν εντελώς. Anyway, επιμένω ότι πρέπει να τους δούμε headliners, στο ολόδικό τους show για να κρίνουμε πιο σωστά.

Αν δεν μπορούν να βγάλουν τα καθαρά φωνητικά του Crack the Skye στην εντέλεια, δεν τρέχει τίποτα, αρκεί να βρουν τον τρόπο ώστε να μη φαίνεται αυτή η αδυναμία.

@ μργουατς:

Σε σχωράω, απλά ήθελα κάπου να το γράψω. :stuck_out_tongue:
Μ’ άρεσε αλήθεια το κείμενο.

Θα συμφωνησω τρελα με ChrisP και συμπληρωσω οτι οι U2 και κυριως οι GN’R ειχαν μεσα στο ιδιο το συγκροτημα εναν απο τους πιο χαρισματικους και μοναδικους frontmen ολων των εποχων καθως και εναν κιθαριστα θρυλο που μονο η φιγουρα του ειναι η πιο χαρακτηριστικη στην ιστορια του ροκ.Ο συνδυασμος αυτων των δυο δυνατων προσωπικοτητων δημιουργησε κατα ενα μεγαλο μερος τον μυθο τους.

Καλά και ο Keenan είναι υπερχαρισματικός frontman, απλά δεν είναι τζόβενο.


προσκυνω appetite
, πιστευω οτι ειναι μεσα στους 10 πιο ΡΟΚ δισκους ever.εχει κομματαρες εχει ριφαρες εχει ολη την sex/drugs/rnr μυθολογια απο πισω και μεσα του κ γενικα ειναι δισκος 10/10 που οποτε τον βαζεις θες να βγεις να τα σπασεις κ να λιωσεις

αλλα σα μπαντα ειναι κ αυτοι υπερεκτιμημενοι.οκ καλος ο μυθος ,καλα τα ροκ αρχετυπα (κατα καποιον τροπο οι axl/slash ειναι η πιο sleazy/90s εκδοχη των jagger/richards ή tyler/perry) αλλα μπορει μπαντα με 1 ΔΙΣΚΑΡΑ κ 1 πολυ καλο δισκο να θεωρηθει κλασικη ?

η απαντηση μου ειναι ναι μεν αλλα

ναι μεν, αλλα στο ιδιο επιπεδο που θεωρουμε κλασικους τους nirvana.οτι δλδ σημαδεψαν τη συντομη περιοδο στην οποια μεγαλουργησαν μουσικα και οτι εδωσαν μια γερη κλωτσια στα αρ@@δια αυτου που λεμε rock το οποιο εκει στα τελη των 80s υπεφερε απο ποζερο-σαβουρο-γκλαμ μπαντες της πλακας (δε λεω ονοματα για να μη θιχτουν τα γκλαμ μεταλ ατομα εδω μεσα) και ειχε πεσει σε φουλ τελμα

σαν κριτικος του ποπ+ροκ ακουστηκα :stuck_out_tongue:

Ψιλοσυμφωνώ με τον awake για τους Guns and Roses αλλά είναι άλλο πράγμα η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ άποψη για ένα συγκρότημα και άλλο οι ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΙ παράγοντες που κάνουν ένα γκρουπ κλασσικό. Γι’ αυτό και οι Guns είναι κλασσικοί.

Aπ’ότι φαινεται μπορει…περα απο τους Nirvana μην ξεχναμε και τον Jimi Hendrix με 3 πολυ καλους δισκους,δεν παιζει ρολο η ποσοτητα αλλα η ποιοτητα και το status που εχει φτασει ενας καλλιτεχνης ακομα και σε συντομο χρονικο διαστημα.

Τα Use Your Illusion ειναι 2 δισκοι και οχι ενας.

συμφωνώ κι εγώ πως κλασσικό με την έννοια των παλιών “μεγάλων” δε γίνεται να ξαναβγεί λόγω άκρατης πολυδιάσπασης ακουσμάτων κ.τ.λ. κατά τ άλλα, οι πιο κοντινές στον όρο μπάντες της γενιάς μου απ αυτές του πολλ είναι μάλλον οι soad, οι slipknot και οι rammstein (ασχέτως προσωπικού μου γούστου). θα ήθελα να μείνουν στο πάνθεον neurosis και tool.

ψ. ρε awake, πώς γίνεται να πηγαίνεις τόσο εύκολα απ το προσκύνημα μιας μπάντας στην χλεύη (και το ανάποδο)? μου δίνεις την αίσθηση ώρες ώρες ότι γράφεις υπερβολές απλά και μόνο για να προκαλέσεις. επίσης, αν και νιώθω ότι ακούς αρκετά κιλά μουσική καθημερικά, γιατί διάολο αναφέρεις συνέχεια τα ίδια συγκροτήματα και μας τα χεις κάνει αερόστατα?

Για Guns δεν είναι οι δίσκοι που τους έκαναν κλασικούς. Όπως είπε και ο Κρις, είναι οι εκτεταμένες περιοδείες, τα εκρηκτικά show, οι hardcore fans που δημιούργησαν από τα πρώτα κι όλας χρόνια στο LA, είναι οι προσωπικότητες των μελών. Για το Appetite τα είπε ο awake, τα Illusion έχουν μερικά υπέροχα κομμάτια, αλλά και άλλα τόσα fillers, εαν έβγαινε σε ένα δίσκο θα ήταν αρκετά καλύτερο το αποτέλεσμα.