Ποιο Συγκροτημα Απο Την Τωρινη Εποχη,Πιστευετε Οτι 30 Χρονια Μετα Θα Ειναι Κλασικο?

Το περί “σοκ” αναφερόταν ακριβώς σ’ αυτό που λες για την τεράστια αποδοχή και, θα συμπληρώσω, στην τεράστια αρχική υποδοχή των δίσκων τους. Ναι, όντως το 10000 πλέον πολλοί το θυμούνται σε φάση “ούτε κρύο ούτε ζέστη” αλλά αδιάφορο. Όταν πρωτοβγήκε χαμός είχε γίνει.

Μάι πόιντ.

πιστεύω πως κλασσικα θα θεωρούνται τα συγκροτήματα τα οποία θα ακούγονται σε τριάντα χρόνια.Οπότε βγάλτε και τους slipknot διότι δεν έχουν και τόσο μελλον…
Για tool που λέτε όλοι…μα δεν θεωρούνται ήδη ένα απο τα κλασσικότερα συγκροτήματα της σημερινής εποχής;

Και οι Slipknot είναι της σημερινής εποχής.
Επίσης, για ποιον ακριβώς λόγο δεν έχουν μέλλον?

δεν ξέρω.Προσωπικά πιστεύω πως ο ήχος τους και ότι γράφουν είναι λίγο πειραγμένο.Δεν μου φαίνονται και τόσο αληθινοί σαν μπάντα.
βέβαια είναι απο τα πιο ενεργά μέλη της μεταλ σκηνής αλλα θα δούμε με τον χρόνο πως θα τα πάνε…

Οι 2 τελευταίοι δίσκοι τους είναι μηνμεία του σύγχρονου μέταλ.
Αν γράψουν αλλους 2 τέτοιους στα επόμενα 5 χρόνια, τότε θα μιλάμε για καρακλάσικ μπάντα (δεδομένων των συνθηκών πάντα).

δεν αντιλέγω.Μαλιστά συμφωνώ οτι τα τελευταία χρόνια έχουν γράψει δισκάρες.Απλά μένει να δούμε αν θα συνεχίσουν ή μετά απο τόση επιτυχία τα ‘χάσουν’.

Θα έλεγα Mastodon… αν συνεχίσουν στα σημερινά τους επίπεδα φυσικά.


Listening to: Korpiklaani - Metsämies
via FoxyTunes

Αν συνεχίσπυν στα σημερινά τους επίπεδα και στα live?

soad.και οχι δεν τ λεω επειδη ειναι τ αγαπημενο μ συγκροτημα.

Για live δεν μιλάω, δεν τους έχω δει ακόμα. Κρίνω μόνο από τα άλμπουμ:)


Listening to: Korpiklaani - Tuli Kokko
via FoxyTunes

Τα live όμως παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο για το αν ένα συγκρότημα μπορεί να θεωρηθεί κλασικό.

βλεποντας τις επιλογες του poll ειμαι πλεον σιγουρος οτι δεν υπαρχει κανενας λογος να φερω παιδια σ’αυτον τον κοσμο

σωστος.
δεν υπαρχει μπαντα που θεωρειται κλασικη, ενω υστερει στα live.

Ε, μόλις (και αν) καταφέρω να τους δω θα έχω πιο ολοκληρωμένη άποψη και θα επανέλθω :stuck_out_tongue:
Αλλά δεν έχω δει κανένα όνομα του πολλ λάιβ (κι όχι επειδή δεν θέλω), οπότε μιλάω βασισμένη μόνο στις studio δουλειές τους.


Listening to: Korpiklaani - With Trees
via FoxyTunes

Όταν είδα τον τίτλο του thread το πρώτο όνομα που μου ήρθε στο μυαλό ήταν οι Tool. Και τώρα να σταματήσουν θα θεωρούνται κλασσικοί. Για εμένα υπάρχουν πολλά γκρουπ που διαχρονικά θα ακούγονται σύγχρονα στα αυτιά μου (και αυτό είναι το ένα στοιχείο που πρέπει να έχει ένα συγκρότημα για να θεωρείται κλασσικό στο περασμα των χρόνων) αλλά νομίζω πως, ανεξάρτητα από τα δικά μου γούστα, μονο οι Tool θα συνεχίσουν να αποκτούν διαρκώς πολλούς οπαδούς ακόμα και όταν περάσει η εποχή τους (και αυτό είναι το δεύτερο στοιχείο).

Παντως μια χαρα ειχε γαμησει η πρωτη συναυλια mastodon στο gagarin

Εκτος αν εισαι one man band και δε κανεις καν λαιβ,βλεπε (πιοσεκλασσικοδενεχουμε)Bathory,οπου αυτο το σκελος δεν επηρεαζει το μυθο σου:p

με εξαιρεση τα καραπρωιμα χρονια,εποχες πρωτου demo ξερω γω που ηταν και τριας και δε τους ηξερε ουτε η μανα τους.Τοτε νομιζω ειχαν εμφανιστει σε κατι μπαρακια-τρυπες της Στοκχολμης 2-3 φορες:lol:

:thumbup::thumbup:

Τα καθαρά τους φωνητικά ακούγονταν μια χαρά δηλαδή; :stuck_out_tongue:

Φιλαρακι δεν φταιω που σαι φολς και τους εμαθες με καθαρα φωνητικα:p