Απογοητεύσεις του 2009

Έίχαμε τέτοιο thread για προηγούμενες χρονιές, δεν είδα να έχουμε αντίστοιχο για την κατα τη γνώμη μου μετρια φετινή χρονιά. Κυρίως νομίζω ότι θα πρέπει να λέμε απογοητευτικές κυκλοφορίες απο συγκρότηματα που κάτι περιμέναμε απο αυτούς και όχι κάποια που μας είναι εντελώς αδιάφορα, και καλύτερα να αποφύγουμε τα “αντικειμενικά χειρότερα” του 2009.

Χωρίς πολύ σκέψη για την πρωτιά κονταροχτυπιούνται ο Cornell και το Scream με το Sounds of the Universe των Depeche Mode.
Απο πολύ λοντα ακολουθούν και οι Editors με το απογοητευτικότατο In this light and on this evening το οποίο είχα ξεχάσει αλλα το θυμήθηκα λόγω του σημερινού review.

Για πείτε λοιπόν…

Ωραία, θα έχουμε μάχες εδώ!
Paradise Lost και Them Crooked Vultures για μένα.

To Heaven & Hell.

Πέρα από δύο κομμάτια που απλά γονατίζουν τον πλανήτη, το υπόλοιπο είναι για πολλά μαξιλάρια.

Porcupine Tree.

Queensryche
Pure Reason Revolution
Porcupine Tree

Mastodon, The Devils Blood, Kreator

Heaven & Hell ήταν επίσης κάκιστο, αλλά δεν το βάζω γιατί δεν περίμενα και τίποτα καλό απ αυτούς. :stuck_out_tongue:

Πρώτο και καλύτερο, σίγουρα το

Κόρε Ύδρο - Όλη η Αλήθεια για τα Παιδιά του '78 -
---------> με την Φτηνή Ποπ για την Ελίτ είχανε δείξει ότι είχανε το φόντα να κάνουν το breakthrough. Ένα συγκρότημα με πολύ καλή θητεία στο underground, με χαρακτήρα τόσο μουσικό όσο και ιδεολογικό και ιδιοφυιείς συνθέσεις. Ο πήχης είχε ανέβει πολύ ψηλά με το συγκεκριμένο άλμπουμ (και ας μην είχαν το χρίσμα της Γαλάνη)…αλλά φαίνεται ότι καταρρεύσανε κάτω από το ειδικό του βάρος, με αποτέλεσμα μία συμπαθητική (στην καλύτερη) ή - μπλέξαμε τα μπούτια μας - (στην χειρότερη) κυκλοφορία.

και μετά

Whiplash - Unborn Again -------> χρόνια αναμονής για το comeback ενός από τα αγαπημένα μου συγκροτήματα, αλλα το άλμπουμ είναι μετριότατο.

άμπαλος

κακόγουστος.-

κακόγουστος.-

Heaven & Hell
Them Crooked Vultures
Siena Root
Fu Manchu
Wasp
While Heaven Wept
Valis

Bon Jovi
Cornell
Depeche Mode

My Dying Bride

Να μην επαναλαμβάνομαι…

Μετά έχεις τους Paradise Lost, το οποίο είναι ΟΚ αλλά περίμενα πολύ περισσότερα.

Για Megadeth, Black Sabbath δεν τα έχω ακούσει καθόλου γιατί ξέρω τι θα ναι.

Same… Περιμενα κάτι περίπου 65 φορές καλύτερο :(:frowning:

Ως μεγαλυτερες απογοητευσεις μου σκανε πρωτα τα

Queensrυche-American Soldier
Them Crooked Vultures

Το Heaven And Hell δεν ηταν οσο δυνατο θα επρεπε αλλα με τιποτα δεν με απογοητευσε οσο αλλα.

θα φτιάξει κανείς τον τόνο ρε?

Queensryche - American Soldier:thumbdown:

Παιδιά θα είμαι απολύτως ειλικρινής το Paradise lost είναι για εμένα τόσο καλός δίσκος που με έχει κάνει να ψάχνω άλλη φετινή κυκλοφορία με την ίδια ποιότητα όσο αυτός ο δίσκος δυστυχώς δεν τα έχω καταφέρει μέχρι τώρα, παρότι θα το ήθελα πολύ. Απο απογοητεύσεις σίγουρα το Heaven and Hell, Candlemass (σίγουρα περίμενα πολύ περισσότερα απο αμφότερους). Θα επανέλθω

αρχικα…
them crooked vultures,που εχω και προσφατο…
depeche mode
porcupine tree
editors
kiss
clan of xymox:/

(megadeath,sabbath επισης,αλλα δεν ειχα και καμια προσδοκια εξ αρχης,ουτε εδωσα και πολυ σημασια:/)

και εμενα μου αρεσει πολυ τον paradise αν και σε καποια σημεια κααααπου το χανει λιγο (πολυ λιγο ομως)
h & h 2 τραγουδια ολα κιολα
αλλα…

απο Candlemass τι αλλο περισσοτερο περιμενες…??
μια χαρα δισκος…
ποσο καλυτερο δισκο μπορουν να δημιουργήσουν…???