Τα πιο υπερεκτιμημενα αλμπουμ

Για τους Pink Floyd θα συμφωνήσω εν μέρει και παραθέτω δύο επιχειρήματα : α)http://www.rocking.gr/survey-results-15--0-0.php και β) οι Floyd έχουν βγάλει σαφέστατα 3-4 album που δημιούργησαν σχολή και τους έκαναν θεούς στην συνείδηση του κόσμου, αλλά έβγαλαν και κάποια άλλα τα οποία δεν αναφέρονται ποτέ και από κανένα. Έτσι υστερούν απέναντι σε άλλους πχ Zeppelin, για τους οποίους έχεις κάτι καλό να πεις για κάθε δουλειά τους…

Υπερεκτιμημένους θεωρώ τόσο τους U2 όσο και τους Iced Earth, Him, καθώς και την 90’s πορεία των Maiden. Επίσης το “Far Beyond Driven” από Pantera

Από αδικημένα album θεωρώ τόσο το “Load” και τo “Justice For All” όσο και το “Shades Of God” από Paradise Lost.

Οι Pink Floyd είναι εντελώς βαρετοί…

Κι εσύ είσαι εντελώς γραφικός!! :twisted:

Κι εσύ είσαι εντελώς γραφικός!! :twisted:[/quote]

Τώρα το κατάλαβες; Ατσίδα είσαι βρε… :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Αγαπητέ Λουκιανέ, επειδή δεν κατάλαβα καλά την απάντησή σου, θα συμφωνήσεις στο ότι οι Pink Floyd είναι υπερεκτιμημένοι? (δεν θέλω να πιστέψω κάτι τέτοιο!):?
Οι Floyd έβγαλαν 3 - 4 album που δημιούργησαν σχολή και τα ξέρουν ακόμα και οι πέτρες, αλλά έχουν κι άλλες φοβερές δουλειές οι οποίες δεν σημαίνει κάτι το ότι δεν αναφέρονται ποτέ κι από κανέναν. Όταν, δηλαδή οι Floyd το '67 (γιατί παίζει κι αυτό ρόλο) έβγαζαν το Atom Heart Mother με συμφωνικές, με λυρικά στοιχεία, με solos από άλλο πλανήτη και ατμόσφαιρα που ακόμα και σήμερα με τα τεχνικά μέσα που διαθέτουμε δύσκολα πετυχένεται…οι γονείς μας ακόμα, βυζαίνανε το δάχτυλο κι ακούγανε Τζένη Βάνου!! :?
Σαφώς έχουν βγάλει και κάποια albums που δεν ήταν ιδιαίτερα εμπνευσμένα, αλλά αν μη τι άλλο ήταν άκρως πειραματικά!
Και ξαναλέω, να μην αρέσουν σε κάποιον, το καταλαβαίνω…αλλά όχι να τους χαρακτηρίζουμε και υπερεκτιμημένους!!

Πολύ μεγάλο συγκρότημα, καμμία αντίρρηση. Κι εγώ τους γουστάρω πάρα πολύ, αλλά δεν έχω να πώ μία καλή κουβέντα για όλα τους τα albums! πχ το Led Zeppelin III δεν μ’αρέσει ιδιαίτερα! Και το Houses Of The Holy…μου κάνει πολύ μέτριο!

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου!

…όπως κι εδώ θα συμφωνήσω!

Οι Paradise lost γενικά είναι αδικημένοι… Για μένα η μεγαλύτερη metal μπάντα των 90’s μαζί με τους Dream theater… Αυτοί με κράτησαν στο metal, όταν εμφανίστηκαν οι κουλοί από το Σιάτλ…

Ρε Slekkas καθεσαι και ασχολεισαι με ατομα που θεωρουν υπερεκτιμημενους τους Floyd??? Ασε τους κουφους στην μοιρα τους και σωσε τα μαλλια που σου εχουν απομεινει γιατι με αυτα που ακουμε θα μας πεσουνε… :twisted: :twisted:

Slekkas συμφωνω με αυτα που λες για τους floyd αλλα οχι και μετριο το Houses of the holy, το houses ειναι απλα μαγεια.

Υπερεκτιμημενοι για μενα ειναι οι slipknot

Θα παραδεχτώ ότι ήταν εν βρασμώ ψυχής το post!!
Κι εμένα μ’αρέσει αρκετά το Houses όχι όμως στο σύνολό του.
Γι’αυτό το χαρακτήρισα μέτριο.

Κοίτα slekkas η άποψή μου για τους Floyd είναι κάπως περίεργη : ναι είναι μεγάλοι, ναι είναι τρανοί, αλλά πιστεύω πως είναι τόσο εξαίσιοι αποκλειστικά λόγω των εξαιρετικών (3-4) δουλειών που μας έχουν δώσει και όχι για το σύνολο του έργου τους. Νομίζω ότι επειδή κατάφεραν να γράψουν κάποια πολύ μεγάλα album έχουν περάσει στην συνείδηση του μεγάλου μέρους του κοινού και όχι τόσο επειδή όλα τους τα album αγγίζουν έστω ένα υψηλο μέσο όρο. Εννοώ δηλαδή ότι κάποια album τους θεωρούνται καλά αποκλειστικά επιδή είναι pink floyd και όχι επειδή έχουν τόσο καλή μουσική. Λίγο περίεργη συλλογιστική το ξέρω, αλλά ελπίζω να με καταλαβαίνετε…
Υποτιμημένο floyd : το “Division Bell” = δισκάρα

Το link για την ψηφοφορία του rocking το έβαλα για να αποδείξω ότι υπάρχουν αρκετοί που αμφισβητούν τους floyd.

Οι Paradise Lost είναι χαλαρά το μεγαλύτερο συγκρότημα των 90s. Επίσης αδικιμένοι πολύ είναι οι Creedence (το Cosmo’s factory είναι δισκάρα) και πολύ υπερτιμημένοι είναι τόσο οι Nevermore όπως (και λυπάμαι που το λέω γιατί μ’αρέσουν) οι Queens of the stone age.

Ωραία συζήτηση ανοίξαμε. Συνεχίστε και θα επανέλθω και εγώ…

Άρα ουσιαστικά δεν διαφωνούμε σε κάτι!
Απλά υποτροπίασα με τον Jon Lord γιατί υποστήριξε ότι τα τρία albums (Dark side…, Wish…, The Wall) είναι υπερτιμημένα.
Σαφώς έχουν βγάλει δουλειές μετριότατες που ούτε εμένα μου αρέσουν, αλλά μία γενική ματιά στη δισκογραφία και την καριέρα τους αποδεικνείει γιατί είναι ίσως το κορυφαίο μουσικό συγκρότημα ever!

Umaguma
Obscured by clouds
Atom Heart Mother
Medle
Dark side of the moon
The Wall
Wish you where here
Division bell
…και σίγουρα ξεχνάω κάποιους, είναι δίσκοι που άλλαξαν τον ρου της μουσικής ιστορίας. :slight_smile:

Υπερεκτιμημένοι για μένα (και το ξέρω ότι ανοίγω πόλεμο) είναι οι Judas Priest! :roll:

Καλα η αρχικη λιστα ειναι για τρελα γελια :lol: :lol:
Πως καταφεραν να μπουν 2 αλμουμ που βγηκαν τα τελευταια 2 χρονια,και χωρις ιδιαιτερη απηχηση ειναι απιστευτο :lol:
Τελοσπαντων,μπορω να καταλαβω τα λογια καποιου οταν λεει οτι δεν του αρεσει το πανκ ή δεν του αρεσει η βρετανικη σκηνη των τελευταιων 20 χρωνων ή δεν του αρεσει το ταδε αλλα ΠΩΣ μπηκε σ’αυτη τη λιστα το sgt peppers?Αυτος ο δισκος ειναι αριστουργημα και οχι μονο για τη ροκ σκηνη…

Συμφωνώ… Και πολύ μάλιστα. Ρε slekkas έμεινε κανένα album των floyd το οποίο δεν άλλαξε τον ρου της ιστορίας ??? :stuck_out_tongue:

Υποτιμημένων συνέχεια : το “Amnesiac” από Radiohead… Τρελή δισκάρα, αλλά για πολύ ανοιχτά αυτιά…

tiii?? :?: :?: :?:
ti ennois tora :?: :?: :roll: :roll: :roll:

Είσαι γραφικός… Oι Judas είναι καθηγητές και καθοδηγητές… Κάτω τα χέρια από τους gay ρεεεεεεε…

Oι Pink Floyd είναι οι πρωτομάστορες του ύπνος rock… :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Υπερηκτιμημενοι ειναι οι

Εurope , standart λεμε , καταφεραν με ενα τραγουδι να καθιερωθουν , ενω ολα τα υπλοιπα σχεδον ειναι μαπες … τρανο παραδειγμα το Start From The Dark.

Αν και τους Pink Floyd δεν τους παω καθολου δεν τους αντεχω εχουν βγαλει κατι καλα και δεν μπορω να πω οτι ειναι υπερηκτιμημενοι.

Μ’αρεσει που ο μαναβης εχει αποψη περι μουσικης , που σεδον ολες οι μπαντες που ακουει ειναι για τον φουτσο καβαλα .

Υπερηκτιμημενες μπαντες ειναι οι Black Sabbath με τον Οzzy , για μενα μ’αρεσαν παρα πολυ με Tony Martin

Led Ζeppelin , δεν μπορω να καταλαβω πως εγιναν αυτοι που ηταν ,οπως και οι Judas Priest δεκαετιας 80 .

Οσο για τον τυπο που ειπε για U2 και το Joshua Tree , πρεπει να παιρνει πολλα ναρκωτικα γιατι ειναι το πιο μεστο τους album , και δεν θα ξαναβγαλουν ποτε πλεον παλι ενα τετοιο .

Μόλις διάβασα αυτό που έγραψες για τους Europe ήμουν έτοιμος να σε βρίσω, αλλά διαβάζοντας και τα υπόλοιπα, δεν χρειάστηκε… Καταλαβαν όλοι πόσο άσχετος είσαι…
:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

τι να βρισεις ρε σουβλακοφορε μαναβη , που ξερεις τα παντα ? Ε τι να κανουμε εισαι ΤΕΡΑΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ, πιασε τωρα μια ποικιλια στο 4 και ασε τα λογια .

Πολύ λίγοι για όλη αυτή τη δόξα που απολαμβάνουν!
Αλλά απ’ότι καταλαβαίνω, δεν είναι ότι σου αρέσουν τόσο οι Judas και τσινάς, είναι η αλληλεγγύη του “αδελφάτου” !!! :lol: :lol: :lol:

Φιρί - φιρί το πάς να γίνεις σαν τον φίλο σου τον Halford σήμερα…αλλά δεν σου κάθομαι!!! :lol: :lol: :lol: :lol:

Κάποια απ’τα albums των Floyd που δεν μ’αρέσουν (και γι’αυτό δεν θυμάμαι και τους τίτλους τους καλά) είναι το Pigs, το Mind (?) και το άλλο με τα κρεββάτια στην παραλία :roll: !!!

Λεπόν, για να πω κι εγώ τη γνώμη μου: (Λουκιανέ, αν σχολιάσεις you’re dead!!)

Καταρχήν οι Floyd είναι μαζί με τους Stones και τους Beatles τα 3 μεγαλύτερα συγκροτήματα όλων τον εποχών. (Ακολουθούν Zeppelin και Queen… :smiley: )
Slekkas, ο ένας δίσκος που εννοείς υποθέτω (λόγω “Pigs”) πως είναι το “Animals”, το οποίο είναι όντως λίγο περίεργο.Αυτό με τα κρεβάτια είναι το “A Momentary Lapse Of Reason” το οποίο είναι και αυτό μια απογοήτευση! Όσο για το Mind ;; Δεν μου έρχεται στο mind μου ποιό εννοείς!! :smiley:

Όσο για τους Priest θα συμφωνήσω με Slekka. Εν μέρει βέβαια. Έχουν βγάλει κάποιους δίσκους που δικαιολογούν τη φήμη τους (“Sad Wings…”, “British Steel”…). Όμως…το “Painkiller” για μένα είναι ποοοοολύ υπερεκτιμημένο!!! Είχε βέβαια τρελή παραγωγή αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Άλλος υπερεκτιμένος δίσκος για μένα είναι το “OK Computer”…Βαρετός, άνευρος, χωρίς καμιά φοβερή ιδέα, καμία μελωδία, μέτρια φωνητικά…Απλά κι αυτός σώζεται απ’την παραγωγή.

Όσο για υπερεκτιμημένα συγκροτήματα: Εννοείται οι U2!! Έχουν 3-4 κομματάρες (πχ “Sunday Bloody Sunday”) και μετά…
Όσο για άλλους: White Stripes (Ακούς Λουκιανέ;;;), Nirvana, Pearl Jam, Motley Crue…Σε ένα βαθμό νομίζω και οι Van Halen είναι λιγάκι :?
Σαφώς και οι Iced Earth…Δεν μου έρχονται τώρα άλλοι!

Οι Sabbath με Ozzy δεν είναι υπερτιμημένοι, απλά με τον Dio ήταν πολύ καλύτεροι :smiley: !!

Α, και για να πω και κανέναν υποτιμημένο…Blue Oyster Cult ρεεεε!!! 8)