Τα πιο υπερεκτιμημενα αλμπουμ

Μην τα γράφεις αυτά… Εκτίθεσαι και οι αναγνώστες μας θα αρνούνται να ξαναδιαβάσουν κριτικές σου… :stuck_out_tongue: Αν το “Ok Computer” δεν έχει (τουλάχιστον) μελωδίες, ΄τότε εσύ να ακους μονάχα Cannibla Corpse… :stuck_out_tongue: Άντε μπράβο ! Παλιατζούρα… :stuck_out_tongue:

Klasika Klasika…
opows exw pi k tha lew panda
OTAN O PLANITIS KSEKOLISI APO TOUS FLOYD TOTE ISWS KATALAVOUME PIO POLLA GIA TIN MOUSIKI.
i floyd ine poli megalo group k kanis den to arnite ayto!
ala kata tin prosopiki mou apopsi iparxoun poli pio kales k dimiourgikes pades pou exoun grapsi poli kaliteri k endiaferousa mousiki px. CAMEl, FOCUS,KING CRIMSON,JETHRO TULL, YES k gia na min milisw gia germaniki skini (KRAUT) COLOSSEUM, CAN ,NOVALIS ,ELOY…
Twra an ine protopori …
pistevw oti den itan to prwto group pou epekse etsi aplos ayti ginane pio gnosti k pio prositi ston kosmo se sxesi me ta ala prog group pou genika itan & ine underground mousiko kinima… Genika sta 60’s ipirxan polla group se polles xwres akoma k dania pou pezane psixedelia k genika piramatizodousan poli me ton ixo… min ksexname oti k polla apo ta organa pou xrisimopiousan i floyd itan germanikis kataskevis
TWRA DEN DEXOME APO KANENAN NA ME APOKALI PITSIRIKA K NA PAW NA AKOU DEEP PURPLE GIATI APLA DEN KSERI K OUTE PIOS IME OUTE TI EXW AKOUSI…

Κύριοι (και κυρίες),
Αρχίζοντας αυτό το topic δεν ήθελα να σας φέρω σε τόσο μεγάλη αντιπαράθεση (μοιάζει με πόλεμο γνώσεων). Η αισθητική κάθε ενός (μίας) από εμάς έχει να κάνει με τόσο διαφορετικές παραμέτρους και ερεθίσματα, που είναι σαν να προσπαθούμε να περιγράψουμε πότε πρωτοείδαμε τον ήλιο να ξεπροβάλει. Το κάθε group και το κάθε alboum μπορεί (?) να “τιμηθεί” (υπερ- ή υπό-) σύμφωνα με την εποχή του, την επίδρασή του στη γενιά του και την διαχρονικότητά του. Νομίζω ότι εγχειρήματα όπως αυτό του BBC γίνονται μόνο και μόνο γιατί τα TOP SOMETHING έχουν σαβουριάσει εδώ και χρόνια. Σας εύχομαι να αγαπάτε αυτό που ακούτε και να ακούτε ό,τι αγαπάτε!!!
. :wink: [/i]

bluzlick χαλαρωσε λιγο, μην τσιμπας, σου το ειπα και σε αλλο post.O slekkas αυτο που ειπε το ειπε για τον john_lord, αλλα οποιος εχει την σφηγκα, σφιγκεται.
Για το αν εισαι πιτσιρικας, αυτο φενεται απο αυτα που λες, δεν χρειαζεται να το ξερει κανεις.
Απλα εκανες την αρχη και εγραψες την μ@λ@κια που εγραψες και ερχεται και το αλλο ΜΠΑΖΟ να το επιβεβαιωσει κιολας.
Συμβαινουν αυτα.

Καλα αν το βλεπεις αποκλειστικα απο αποψη τεχνικης και πρωτοποριας… το θεωρω λιγο ανουσιο να συζηταμε αν οι floyd ηταν οι πρωτοι η οι δευτεροι.Το θεμα ειναι πως οι floyd ειχαν ουσια στην μουσικη τους, οχι πως τα αλλα progrssive συγκροτηματα δεν ειχαν ομως για μενα οι floyd ηταν παντα πιο εκφραστικοι.Γαματο και το power and the passion αλλα το ακους περισσοτερο απο αποψη μουσικης, δεν νομιζω οτι μπορει να αγγιξει τοσο οσο ενα wish you were here π.χ. και γι αυτο οι floyd θεωρουνται μεγαλη μπαντα γιατι περα απο τις μουσικες καινοτομιες μιλανε μεσα σου.Και επισης δεν μπορρουν να συγκριθουν με μπαντες που εβγαλαν 2-3 καλα αλμπουμ και το διελυσαν χωρις να χουν μετριες στιγμες.

ksrew poli kala ti ipe k gia pion!
aplos i bala eperne k emena giati ixame tin idia apopsi!
tespa
genika pio poli to ipa giati sinithos me opio diafwnoume leme katey8ian ayto
dld esi ise pitsirikas k den kses akou mono …

vangeli ayto pou ipes peri agigma me vriski apolita simfono…

Μ’αυτά που γράφεις εκτίθεσαι, δεν το καταλαβαίνεις??? :x
Πρέπει να πάρεις χαμπάρι (και το λέω για τελευταία φορά), ότι δέχομαι να μου πεις πως δεν σου αρέσουν οι Floyd, δεν έχουμε όλοι τα ίδια γούστα.
ΔΕΝ με ενδιαφέρει όμως αν εσένα σ’αρέσουν ή όχι. ΔΕΝ με ενδιαφέρει να σε πείσω ότι οι Floyd είναι πάνω απ’τη μουσική.
Μ’ενδιαφέρει να μην ακούω μαλακίες του είδους " οι Floyd είναι υπερτιμημένοι"!

Και δικιά μου άποψη είναι ότι όποιος ακούει και νιώθει τους Floyd, γίνεται καλύτερος άνθρωπος αυτόματα!!
Οι Floyd μετέφεραν το συναίσθημα πάνω στο πεντάγραμμο κι εσύ μου λές για Focus? 8O
Πολύ καλό folk-rock συγκρότημα, αλλά δεν έχει σε τίποτα να κάνει με τις εικόνες και το trip των Άγγλων.

Και κάτι ακόμα: ο πλανήτης δεν θα ξεκολλήσει ποτέ από τους Floyd για το λόγο που είπα παραπάνω. ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ !!! :x

ΥΓ: Τώρα για το ποιόν είπα πιτσιρικά κτλ δεν κάθομαι ν’ασχοληθώ, γύρνα μερικές σελίδες πίσω και ξεστραβώσου!!

Αμ τώρα εξηγείται… Και στην εκκλησία όποτε έχει τύχει να πάω με πιάνει μια νύστα, ίδια μ’ αυτή του ύπνος rock… Και στην Εκκλησία και με τους Floyd γίνομαι ΑΛΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ. Με παίρνει ο ύπνος και δεν σκέφτομαι τίποτα…

Σωστός, είχα στο μυαλό μου το εξώφυλλο.
:roll:

Και πάλι σωστός!! :wink:

Αν σου πω ότι εννοούσα το Final Cut, τι έχεις να πεις??? :roll: :roll:

Ο Γερμανός φίλος μου, ο Αλντζχάιμερ δεν μ’αφήνει ούτε στιγμή!!! :lol: :lol:

Η γνώμη ενός ανθρώπου που έχει θεοποιήσει τους Europe έχει ιδιαίτερη βαρύτητα!! :lol:
Ρούλη, το ξέρω ότι προσπαθείς να μ’ εξοργήσεις…αλλά δεν θα στο επιτρέψω!! :lol:
Πήγαινε άκου το dolby surround 5.2 hi-fi souxoumouxou madalakia των Σουηδών Θεόν που πήγες και αγόρασες κι άσε μας εμάς να μιλάμε για τους “νυσταλέους” Floyd!!!

ΓΡΑΦΙΚΕ!!! :roll:

Πιτσιρίκο, όταν μεγαλώσεις λίγο τρώγοντας όλο σου το φαΐ και πήξει λίγο το μυαλουδάκι σου, θα καταλάβεις τι μαλακία έγραψες! :x :x :x :twisted:
Να μου πεις ότι δεν τους καταλαβαίνεις, να πω οκ.
Να μου πεις ότι δεν σ’αρέσουν για τον Α ή Β λόγο, να το δεχτώ κι αυτό.
Να λες όμως ότι η μπάντα που έφτασε τη μουσική και την ψυχεδέλια σε δυσθεώρατα ύψη
είναι υπερεκτιμημένη, αποτελεί σοβαρή ύβρη! :x
Ασχολήσου με τους Deep Purple και τους Sabbath (τους οποίους συμπαθώ και γουστάρω) και άσε τους Floyd για κάναν άλλον! :x
Αν δεν τους γουστάρεις, τουλάχιστον βούλωσέ το και μην εκφέρεις άποψη!
Γίναμε όλοι ειδικοί εδωμέσα! :evil: :evil:

Όσο το σκέφτομαι “φουντώνω”!! :evil: :evil:
Άκου το Dark Side Of The Moon και το The Wall υπερεκτιμημένα!!! :evil: :evil:
Πάτε καλά ρε νέοι??!!! :evil: :evil:[/quote]

ρε φίλε σε ποιον κόσμο ζεις??? δεν μπορώ να έχω άποψη διαφορετική απο τη δική σου?είπα ότι θεωρώ = πιστεύω ότι οι φλοιντ είναι υπερεκτιμημένοι και θα το φωνάζω σε όλη μου τη ζωή ρε καημένε. για πρόσεχε λίγο τη συμπεριφορά σου , για να μην σου βουλώσω εγώ τιποτα.οκ @@ρι? δεν θα μου πεις εσύ με ποιους θα ασχοληθώ εγω. θα ασχοληθώ με συγκροτήματα που ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΦΛΟΙΝΤ επειδή αυτή είναι η άποψη μου. όπως είδες στο ποστ μου δεν προκάλεσα λέγοντας ότι είναι υπερεκτιμημένοι , κάτι απόλυτο και χαζό , είπα ότι τους θεωρώ υπερεκτιμημένους. οπότε δεν δικαιολογήται η αθλια συμπεριφορά σου.αντε πάνε ακουσε τους φλοιντ σου, και άσε με εμένα στην υσηχία μου . και πρόσεχε λίγο τη συμπεριφορά σου ετσι? :x

εμένα λέτε πιτσιρικά , εσείς έχετε μυαλό κάτω των 5 χρόνων…συμβαίνουν και αυτά…

Senior John-Lord calm down, please!!!

Αν σου πω ότι εννοούσα το Final Cut, τι έχεις να πεις???

Έχω να πω ότι το “Final Cut” δεν το έχω… :smiley: !! Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω διαβάσει και πολύ καλά λόγια, παρόλα αυτά όλο λέω να το πάρω αλλά δεν το βρίσκω κάτω από 20 Euro οπότε προτιμάω τις κλασσικούρες μου με 6,90 E την καθεμία! 8)

Λουκιανέ, είναι Jon και όχι John…!! (Πότε θα ξαναπάμε για bowling να σε διδάξω;;:wink: :lol:

Επειδή πιστεύω ότι δεν έχει κανένα νόημα να συνεχιστεί αυτό το σκηνικό με καντήλια και χριστοπαναγίες (αν και πίστεψέ με πολύ θα ήθελα να σ’αρχίσω τώρα), το κόβω εδώ το θέμα.
:x Πάντως, όταν μεγαλώσεις (και επειμένω σ’αυτό, γιατί κι εγώ στα 17 μου δεν μπορούσα ν’ακούσω και να καταλάβω τους Floyd) θα ήθελα να θυμηθείς αυτήν την κουβέντα.
Αυτοί οι “λεονταρισμοί” τώρα και οι μαγκίτσες καλό θα ήταν να λείπουν. Άστα για κάνα συμμαθητή σου στο διάλλειμα!! :x

Και για του λόγου του αληθές που μου το παίζεις και θηγμένος, ξαναδιάβασε τι έγραψες:

Ε δεν μπορείς ρε αρχηγέ (για να μην πω τίποτ’άλλο) να έρχεσαι και να λες ότι τα τρία albums - σταθμοί των Floyd που τα παραδέχονται μέχρι κι οι εχθροί τους είναι υπερεκτιμημένα!!! :x :x :x
Απλά ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ !!! :x :x :x

…κι επειδή μου έρχεται να ξεκινήσω τρελλά μπινελίκια, την κάνω για να μην φάω κάνα ban!!

Η γνώμη ενός ανθρώπου που έχει θεοποιήσει τους Europe έχει ιδιαίτερη βαρύτητα!! :lol:
Ρούλη, το ξέρω ότι προσπαθείς να μ’ εξοργήσεις…αλλά δεν θα στο επιτρέψω!! :lol:
Πήγαινε άκου το dolby surround 5.2 hi-fi souxoumouxou madalakia των Σουηδών Θεόν που πήγες και αγόρασες κι άσε μας εμάς να μιλάμε για τους “νυσταλέους” Floyd!!!

ΓΡΑΦΙΚΕ!!! :roll:[/quote]

Ρε αδερφούλη δεν προσπαθώ να σε εκνευρίσω… Ίσα ίσα μου είσαι ιδιαίτερα συμπαθής γιατί έχεις προσωπικότητα… Ωστόσο έχω το δικαίωμα νομίζω να μην μου αρέσει ένα συγκρότημα, ακόμα κι αν αυτό συγκεντρώνει την συντριπτική παραδοχή “ειδικών” και ακροατών… Πως το λένε ρε φίλε… Δεν μ’ αρέσει… Δεν γουστάρω… Δεν τη βρίσκω με τη μουσική τους… Τους παραδέχομαι, αλλά δεν μ’ αρέσουν…
Όσον αφορά την αδόκιμη σύγκριση που έκανες ανάμεσα στους Pink Floyd και τους Europe, ειλικρινά περίμενα να το κάνεις πολύ πιο νωρίς… Στα ΔΙΚΑ ΜΟΥ τ’ αυτιά και μερικών άλλων πολύ λίγων παραδέχομαι, οι EUROPE είναι πολύ καλύτεροι… Τι άλλο θες λοιπόν… Είμαστε πολύ λίγοι οι ΓΡΑΦΙΚΟΙ που θεωρούμε τους europe καλύτερο group από τους Pink Floyd… Άρα δεν κινδυνεύει η μουσική, πολύ δε περισσότερο η μουσική βιομηχανία…
Με αγάπη και εκτίμηση…
:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Φίλτατε, σου απάντησα έτσι γιατί νομιζα ότι είχαμε το havale mode/ on! :lol:
Δέχομαι ότι δεν σου αρέσουν, ότι δεν τη βρίσκεις με τους Floyd και αυτό δεν με απασχολεί. Αλλά είπες μία σοφή κουβέντα την οποία δεν την άκουσα από το μ%^#νο παραπάνω και γι’αυτό εξοργίστηκα : “Δεν μ’αρέσουνε αλλά τους παραδέχομαι”!
Σεβαστή η άποψή σου και το βουλώνω.

Τώρα για την άτυπη-άκυρη σύγκριση Europe - Floyd, δεν έχω να προσθέσω κάτι.
Ανόμοια πράγματα, μη συγκρίσιμα! :wink:

Παιδιά ότι και να λέτε οι Pink Floyd ΔΕΝ είναι υπερεκτιμημένοι!

Ο καθένας έχει το δικαίωμα να λέει ότι δεν του αρέσουν,ότι τους σιχαίνεται αλλά δεν είναι σωστό να λέει ότι είναι υπερεκτιμημένοι…

Είναι ορισμένα συγκροτήματα(Floyd,Zeppelin,Purple,Beatles,Rush,Yes,Theater,Roses,Sabbath,AC/DC κ.α.),τα οποία (σχεδόν) ό,τι και να γίνει δεν μπορείς να τα χαρακτηρίσεις υπερεκτιμημένα…Έχουν δώσει άλλο χρώμα στη μουσική σκηνή…

Αυτά για σήμερα… :slight_smile:

Ειδες?Αυτη ειναι η γνωμη σου αλλα τα μισα γκρουπ που εβαλες εγω δε τα εκτιμω και τοσο.Ειναι καθαρα υποκειμενικο το θεμα.

Ωραια κουβεντα εχεται πιασει να πω και γω κατα τη γνωμη μου λοιπον μερικα υπερεκτημιμενα συγκροτηματα.εχουμαι και λεμε 1ον nightwish
2oν iced earth
3ον nevermore(των 2 τελευτειων album)
4ον marylin manson
5ον iron maiden-judas priest-helloween(απο τα 90ς και μετα)
:roll:

αααα και δε πιστευω οτι οι pink floyd ειναι υπερεκτιμημενοι μη τρελαθουμε τωρα.

carefull with that axe eugene!!!

:slight_smile: