Ποιο συγκρότημα πιστευετε ότι μπορει πλέον να βγάλει τον καλύτερο του δίσκο?

και το In Rainbows είναι peak για μένα, από μπάντα με πάνω από 5 δίσκους.

Θα συμφωνήσω με τους TV on the Radio που είπε ο Crabsody, θα συνεχίσω να πιστεύω στους Mute Math κι ας με απογοήτευσαν και δε θα εκπλαγώ αν δω ακόμα μεγαλύτερο δίσκο από Stone Sour τα επόμενα χρόνια.

Το ότι οι Radiohead έβγαλαν το In Rainbows είναι πολύ αισιόδοξο για το μέλλον τους, αλλα και πάλι είναι στο νο 2 πίσω απο The Bends, πάνω όμως απο το ΟΚ, γνώμη που μάλλον δεν θα βρίσκει και πολλούς σύμφωνους…

διορθώνω. To In Rainbows είναι 2ο peak. Εξ’αρχής αυτό ήθελα να πω :stuck_out_tongue:

Οι Answer μπορουν να κανουν μεγαλο μπαμ αν αλλαξουν λιγο μουσικη κατευθυνση σε κατι πιο μελωδικο ισως και πιο “πολυπλοκο”…

το In rainbows μαζι με το ok computer εχει γινει πλεον ο αγαπημενος μου δισκος radiohead. αν καταφερουν να βγαλουν κατι εξισου ομορφο, διαφορετικο η οχι, τι να πω.

Έτσι μπράβο. Είχες αρχίσει να μου το χαλάς. Βέβαια εγώ θεωρώ δεύτερο και με διαφορά το Bends αλλά τουλάχιστον δεν γκρέμισες το άφταστο OK Computer… :wink:

Δισκάρα το In Rainbows οπωσδήποτε, αλλά νομίζω οτι αδικείτε λιγάκι το Kid A.

Οι Radiohead με τα OK Computer και το In Rainbows έχουν κάτι εξαιρετικά σπάνιο. Έχουν κυκλοφορήσει τους δίσκους κορυφή για δύο διαφορετικά μουσικά στυλ. Εγώ δε μπορώ να τους συγκρίνω τους δύο δίσκους ως προς το ποιος είναι ο καλύτερος (καθότι διαφορετικοί) παρά μόνο ως προς το ποιος είναι ο αγαπημένος και προφανώς το OK Computer έχει τα πρωτεία. Αν καταφέρουν να βγάλουν και τρίτο τεράστιο δίσκο στα 10ς οι Radiohead, τότε εγώ θα αρχίσω να κάνω λόγο για συγκρότημα που αξίζει να μπει δίπλα στους Floyd και σε άλλα μεγαθήρια.

Επίσης, θα φάω κράξιμο, αλλά οι MGMT ρε κωλόπαιδα θα βγάλουν το δίσκο της δεκαετίας!!! :stuck_out_tongue:

PS. Και το Kid A γαμιστερό είναι dyingfreedom! Δε το συζητάμε!

πολυ εξυπνο thread αν κ θελει πολυ σκεψη

θα πω baroness γιατι ακομα δεν εχουν πιασει το πeak τους κ ειναι πιτσιρικαδες αρα λογικα μπορουν να σκεφτουν το δισκο-οροσημο

ως φανμπου θα πω κ russian circles αν κ με 3/3 δισκους αναρωτιεμαι τι μπορει να ειναι το επομενο

μου δινει ελπιδα οτι το a wound in eternity των farflung που ειναι δισκαρα ειναι ο 12ος τους…υπαρχει ελπιδα.

Ίσως οι spiritual beggars αν στρωθούν να γράψουν κανα album, γιατί το τελευταίο ήταν φανταστικό και έχουν πολύ δρόμο μπροστά τους…είδωμεν…:dunno:

Αρκετα συγκροτηματα που ο καλυτερος δισκος που εχουν βγαλει ειναι το ντεμπουτο τους σε σχεση με τα επομενα, πιστευω πως ειναι σε θεση να το κανουν!

Παραδειγμα? Arctic Monkeys , Strokes …
οχι δεν ειμαι κολημενος σου λεω :stuck_out_tongue:

Mgmt δεν παίζουν, το ίδιο θα έλεγα και για Amy Winehouse, White lies έβγαλαν τρομερούς δίσκους και μακάρι να βγάλουν και καλύτερους ακόμα άλλα ούτως ή άλλως δεν θα έλεγα ότι μπορεί να έχουν ήδη στερέψει. Θα δείξει.

Ένα όνομα που μου ήρθε είναι βέβαια οι Portishead. Δύσκολο βέβαια γιατι αυτοί έχουν αντίπάλους μόνο τους εαυτούς τους, μπορεί να ξεχαστούν απο μόνοι τους και να βγάλουν μετα απο 10άδες χρόνια ένα άλμπουμ που δεν θα του δώσει σημασία κανείς. Βέβαια, πιο πιθανό θεωρώ το να βγάλουν κανένα Fourth ή Fifth και να μας αφήσουν επιτόπου, όπως με το Third. Μπορεί και όχι βέβαια, είναι εξ’ ορισμού δύσκολο κατι τέτοιο με τα άλμπουμ που έχουν κάνει, υπάρχει πάντως η δυνατότητα…

Eιδικά οι Strokes με τίποτα. Τιτανοτεράστιο το Is This It αλλά μέχρι εκεί.

Αυτό,και οι gojira και οι kylesa και οι BARONESS ειδικα πιστευω εχουν πολυ δρομο μπροστα τους.

Disillusion.

Α και οι Moonsorrow,ανετα…

Νόμιζα ότι ήμουν από τους ελάχιστους που θεωρούν τελικά το In Rainbows δισκάρα. =D>

On topic, αισιοδοξία για τον 3ο των Arcade Fire.

Παιζει και να εχεις δικιο.

:-k Primordial ισως…

Το σκέφτηκα, αλλά δεε… Πόσο περισσότερο συναίσθημα να χώσουν σε ένα δίσκο? Και φυσικά αναφέρομαι στο Gathering.

Για ολα τους εχω ικανους πλεον ! 2 χρονια μετα το τελευταιο τους εχω ικανους για το
καλυτερο.

Οι καλύτεροι δίσκοι των Primordial είναι πριν το Gathering όσο και να επιμένετε. :slight_smile: