Ελληνόφωνο Ροκ/Έντεχνο κυκλοφορίες - προτάσεις

ρε παιδια, μπορει κανεις να μου πει κανενα ελληνικο ροκ συγκροτημα? μου αρεσουν πολυ τα παλια (ξυλινα σπαθια, de facto,πυξ λαξ κτλ) αλλα θελω κ κατι καινουργιο…

Socrates, Aphrodite’s Child και τέλος.

Panx romana , magic de spell , χασμα

Naer Mataron,Astral Aeon,Nethescerial

Oλοκαίνουρια! Πότε δημιουργήθηκαν αυτοί, το 2002?:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Τρύπες,Βασίλη Παπακωνσταντίνου…

Πάντως συγκροτήματα όπως οι Τρύπες ή τα Ξύλινα Σπαθιά λείπουν απο τη σύγχρονη ελληνική μουσική σκηνή… δε λέω να συνέχιζαν οι ίδιοι φυσικά, διένυσαν τον κύκλο τους. Αλλά να υπήρχαν άλλα, αντάξια τους ονόματα. Που δεν υπάρχουν.

Γιώργος Τσίγκος & οι Μαύροι Κύκλοι

+ΔΙΑΦΑΝΑ ΚΡΙΝΑ

+1000…8)

Όχι αλλά αν δεν ψάξει αυτά, γάμησέ τα…

Περιμενω ποστ - γιγαντα απο τον ξαδερφο μου…

ΕΠ! Η ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΜΟΥ!!!

Φίλε sendmeanangel χαίρομαι πολύ που αποφάσισες να ψαχτείς παραπάνω με το ελληνικό ροκ διότι αυτή η μουσική είναι ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!

Δε θα αναφερθώ στην Αγία Τριάδα (Τρύπες, Διάφανα Κρίνα, Ξύλινα Σπαθιά) γιατί όπως λες θες κάτι καινούριο…

Λοιπόν ας μην πολυλογούμε…

1)Τσέκαρε όπως και δήποτε την υπερμπαντάρα που ακούει στο όνομα Γυμνα Καλώδια

Από το site www.gimnakalwdia.com κατέβασε τσάμπα και τα 2 cd τους, αξίζουν πραγματικά!!!

2)Επίσης πολύ μεγάλη μπάντα είναι και οι Λανθάνουσα Πορεία!!!
Ψάξε βρες κομμάτια τους, αρχίζοντας από τα “Μια Φωτογραφία Σου Και Κάτι Από Σένα” και “Καλό Ταξίδι Νύχτα”

  1. Ψόφιοι Κοριοί: Άλλη μπαντάρα αυτή! Δίσκος “outro” όλα τα λεφτά!!!

4)Αρνάκια: Ψάξε τους, αρχίζοντας από το τραγούδι “Ζεις Για Να Πεθάνεις”

5)Μεθυσμένα Ξωτικά: Τεράστια μπάντα μιλάμε!!! Συνδυάζουν ελληνικό ροκ, πανκ και χιπ χοπ!
Εμένα δε μ’αρέσει καθόλου το χιπ χοπ πραγματικά και ίσως δεν αρέσει και σε σένα, αλλά αυτή τη μπάντα πρέπει να την ψάξεις οπωςδήποτε!!!
Άλλωστε το στοιχείο του χιπ χοπ δεν είναι αυτό που κυριαρχεί…

Μπες στο site www.methismenaxotika.gr και κατέβασε το δίσκο τους! Γαμάει λέμε!

  1. Δε Φαντάζομαι να μην ακούς Μάσκες???
    Άμα δεν έχεις τον πρώτο δίσκο τους δεν έχεις τίποτα! (όχι ότι και οι αλλοι δεν αξίζουν:wink: )

7)Ψάξε να βρεις το demo από Λευκές Νύχτες!!
Είναι μπαντάρα και το demo τα σπάει!!!
Δυστυχώς είναι λίγο δυσεύρετο…

8 )Ενδελέχεια φαντάζομαι θα ακούς…

  1. Τσέκαρε οπωσδήποτε Μαύρη Μαγιονέζα!!!
    Τα σπάνε απλά!!!

  2. Τέλος, άλλη πολύ καλή μπάντα να τσεκάρεις είναι τα Μυστικά Μονοπάτια!!!

Αυτές είναι οι πρώτες μπάντες που μου έρχονται στο μυαλό!
Άμα μου έρθει και καμιά άλλη θα σου πω!!

Επίσης υπάρχουν 2 sites για ελληνικό ροκ για να ψαχτείς κι εσύ

Το www.grrock.net και το www.rockap.gr

Είδικά στο 2ο μπορείς να κατεβάσεις και τραγούδια αλλά και να δεις βιντεοκλίπς από διάφορες μπάντες!!!:wink:

Υ.Γ.:
Αν δε βαριέσαι ρίξε και μια ματιά σ’αυτό το thread:wink:
http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=4349

Έγραψε ο Ripper… :thumbup:

Nightstalker, Lord 13

Ολέθριο Ρήγμα είναι καλοί,όπως και οι Μάσκες,που τώρα νομίζω έχουνε διαλυθε.ίPanx Romana δεν τους πολυπάω αλλά έχουν κάποια καλά κομμάτια.Η αγαπημένη μου πάντως ελληνική μπάντα είναι οι Deus Ex Machine.Ακόμη και με τη προφορά του τραγουδιστή τους έτσι όπως είναι,παραμένουν τρομερή μπάντα.

ας πάει και λίγο πιο παλιά ας ακούσει λίγο το ταγάρι των πολλ

από τις καινούργιες τώρα ενδελέχεια σίγουρα γυμνά καλώδια μάσκες τα συνιστώ με 1000 α δες λίγο κα τα πύρινα φεγγάρια μου αρέσουν το ομολογώ

Ρε παιδια εννοει ελληνοφωνο ροκ. Τι Aphrodite’s Child και Nightstalker αραδιαζετε?

Πανω που ποσταρα ακριβως το ιδιο ChrisP!!!

Εννοει προφανως ελληνοφωνο ροκ(γραμμενο επιτηδες ετσι στα ελληνικα…).Ελληνικο rock δεν υφισταται ως ξεχωριστο ειδος,μια και ειναι αγγλοφωνο rock παιγμενο απο ελληνες απλα.

Τσεκαρε και κανα δισκο του Πουλικακου sendmeanangel.Γιατι ο θειος Νωντας ξερει…:wink:

:lol: :lol: :lol: Nαι σιγουρα, θα ξετρελαθει σου λεω!!!

Οντως το outro απο Ψοφιους Κοριους ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ δισκαρα για ελληνοφωνο γκρουπ. Το επομενο ομως που ειχαν βγαλει με εξαιρεση 1-2 τραγουδια δεν μου αρεσε καθολου. Μετα δεν ξανασχοληθηκα. Υπαρχουν ακομα?

Το πρωτο CD απο Μασκες το ειχα παρει και γω! Τοτε μου αρεσε αλλα πλεον ουτε θυμαμαι ποσα χρονια εχω να το ακουσω!

Καλα Ενδελεχεια, εννοειται!!:bow: :bow: :bow:

Κατα τ’αλλα, Διαφανα Κρινα ρεεεεεεεεεε!

Συμπερασμα: Ο Ripper ακουει Atlantis!!:stuck_out_tongue: