Ελληνόφωνο Ροκ/Έντεχνο κυκλοφορίες - προτάσεις

Πάντως στις παλιές του μέρες (εννοώ πριν τον κλείσουν κλπ, εποχές 99) ο Atlantis ήταν φοβερός σταθμός… τον έχω συνδέσει πάρα πολύ με εκείνη τη φάση της ζωής μου, και με όλη την ελληνόφωνη ροκ σκηνή… Έχωνε και μεταλλιές θυμάμαι, έπαιρνε τηλέφωνο ο κόσμος και αφιέρωνε, καλή φάση!

Ναι βασικα προς Sendmeanangel:

Ακου Atlantis FM και απο κει φανταζομαι θα ακουσεις πολλα ονοματα.

Τωρα εγω πειραζει να γινω κακουλης και να πω οτι συγχρονο ελληνοφωνο ροκ ΔΕΝ υπαρχει. Η’, αν υπαρχει, ειναι σε εντελως underground φαση…

Μονο κακος δε θα γινεις.Ρεαλιστης ισως.Καλο ειναι να λεμε τα πραγματα με τ ονομα τους που και που…

και γιατί κακός? αφού έτσι είναι. ελληνόφωνο ροκ τώρα σε σχέση με εκείνο των 90ς (ή παλιότερα) δεν υπάρχει, είναι γεγονός αυτό.

Ας αναφέρουμε εδώ και τον πρίγκιπα Παύλο Σιδηρόπουλο και τον μοναδικό Νικόλα Άσιμο.

edit: πολύ spoiler έπεσε ρε παιδιά! ετοιμάζουμε κανένα μυστικό σχέδιο? :stuck_out_tongue:

Ναι ρε, και γω τοτε τον γουσταρα τρελα!! Μου εκανε τρελη παρεα καποια βραδια. Θυμαμαι πηγαινα δευτερα λυκειου και επαιρνα μαζι μου στις εκδρομες κασσεττουλες που ειχα γραψει με τραγουδακια απο τον Atlantis. (δεν ειχα φορητο CD-player, ουτε τωρα εχω:( μονο walkman…:frowning: :frowning: ) Γαμω τις φασεις ητανε, ξερεις, πρωτο κομματι απο Τρυπες, δευτερο απο Uriah Heep, τριτο απο Παπακωνσταντινου, μετα UFO και καπακι Panx Romana!! Ωραια ηταν:D . Ειχα χαλαστει οταν εκλεισε αλλα τωρα ειναι πια αστα να πανε… κριμα. Δεν ξερω ισως μερικοι κραξουνε αλλα προσωπικα ηταν ο πρωτος σταθμος που ειχα βρει και επαιζε ολη μερα τετοια και καταγουσταρα!

Ναι αρκει να μην πεσεις σε καμια ζωνη χιπ-χοπ που παιζει σχεδον τη μιση μερα!!:lol: :lol: :lol:
Βασικα ακου τις βραδινες εκπομπες του Rock Hard να γουσταρεις!!:smiley: :metal:

Thorgal, ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια και εδώ. Κασετούλες, σκόρπια ανακατεμμένα τραγούδια (πολλά με τους παρουσιαστές να πετάγονται στη μέση του τραγουδιού), walkman, και κυρίως, μοναχικά ξενύχτια, σε μια δύσκολη γενικά περίοδο.

Δε νομίζω απο τα λίγα που έχω ακούσει πως ο σημερινός Atlantis φτάνει το επίπεδο του παλιότερου. Αλλά εδώ που τα λέμε, δεν ακούω και πολύ ραδιόφωνο.

Δεν διαφωνω καθολου. Απλως αναφερομαι στις εκπομπες τους Rock Hard, τα Σαββατα 6-8 νομιζω με Φραγκο-Σειρηνακη και μεσοβδομαδα 10-12 το βραδυ με αλλους παραγωγους αλλα δεν θυμαμαι ακριβως ποιες μερες. Δεν πολυακουω και γω πια…

+1

Απ’οτι φαινεται ολοι απο την ιδια φαση εχουμε περασει…:smiley: :smiley:

Εγω θα σου προτεινα να μην ακουσεις τιποτα απο αυτα, και να λιωσεις με RAINBOW8) …

σωστόοοοοοος!

@ sendmeanangel:
τσέκαρε και αυτό το thread

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=4148

Γιάννης Αγγελάκας και οι Επισκέπτες, Θανάσης Παπακωνσταντίνου και Σωκράτης Μάλαμας εμπίπτουν στο έντεχνο ε; Τεσπα αυτούς άκου :smiley: Α και Αλκίνοο.

Oυστ ρε με τους μλκες! Ο Atlantis ο παλιός έλεγε μόνο, ο τωρινός προμοτάρει σχεδόν αποκλειστικά δικά τους συγκροτήματα (από τα οποία ελάχιστα αξίζουν πραγματικά) και γενικά δε βάζει και τόσα πολλά ποιοτικά κομμάτια…

www.rockap.gr και www.grrock.net , τέλος!!!8)

Μα τοση διαφημιση πια?

:har:

Συμφωνώ μουσικά με τον nihilist!!! :yahoo:

Καλή φάση αυτό μάμι αλλά μόνο για μια φορά και για λίγο! :slight_smile:

Για να μπει στο ίσιο δρόμο…

Πολύ απλά η λέξη rock ή “ροκ” (…) ΔΕΝ υφίσταται δίπλα από τη λέξη ελληνόφωνο. :wink:

Λευκή Συμφωνία και λοιπές ποιοτικές ελληνόφωνες μπάντες (όχι “ροκ” φυσικά) εξαιρούνται.

Ούστοδιάλο σκατόφλωρε, παλιογκέη!:lightsabre:

δεν υφίσταται, παρα-υφίσταται.

edit: επίσης, τσέκαρε τους εν πλω

Ναι, την εχουμε ξανακανει αυτη τη συζητηση μαζι και ειχες πει πως Ροκ ή Μεταλ δε υφισταται αν δεν ειναι ΑΓΓΛΟΦΩΝΟ. Δηλαδη, περα απο τα ελληνικα τα οποια τα απορριπτουμε πολυ ευκολα γιατι μας φαινονται αρκετα οικεια και μπορει να τα ακουσει ο καθε “σκατοφλωρος” επειδη ειναι στα… ελληνικα και ειναι πιο “ευπεπτα”, φανταζομαι εννοεις το ιδιο και για ολα τα αλλα μη αγγλοφωνα.
Δηλαδη μπαντες οπως Haggard, Ramstein, In Extremo κλπ απορριπτονται και φυσικα δεν ειναι ουτε Ροκ ουτε Μεταλ επειδη δεν τραγουδανε… αγγλικα!! Σαν δεν ντρεπονται λιγο οι αλητες!
ΟΚ then, εγω ο σκατοφλωρος και παλιογκεϋ ακουω προγκρεσιβ ποπ με dance επιρροες…

Εϊ, ψιτ, Γιγατρονιδιο γλυκο, τα παραπανω ειναι λογια δικα σου που εγω απλως τα μετεφερα με τον δικο μου τροπο…

Όπως το 'πες, με το δικό σου τρόπο, όχι το δικό μου. :wink:

Μας τη λες;;; :stuck_out_tongue:

Λοιπόν Ramstein, In Extremo δεν ακούω.
Οι Haggard νoμίζω τραγουδούν demi που και πάλι δεν πολυακούω.

Ακούστε ότι γουστάρετε ρε παιδιά, σιγά μη σκοτωθούμε κιόλας! :roll:

Milli Vanilli να ακούσεις!!! :smiley:

Ρε αϊ στο γερο διαολο ναουμ :smiley: :lol:

Aφού σου 'πα ρε μαλάκα, είμαι άμπαλος στους δρόμους, πως θα πάω; :stuck_out_tongue:

+φωνώ με thorgal:wink:

To ελληνικό (ή ελληνόφωνο) ροκ όπως και να το κάνουμε… είναι ροκ…

Και γενικά δεν έχει σημασία σε τι γλώσσα είναι οι στίχοι μιας μπάντας για να την πούμε ροκ ή όχι…:wink: