Ελληνόφωνο Ροκ/Έντεχνο κυκλοφορίες - προτάσεις

Βασικα το rock (ή ροκ), hip-hop (ή χιπ -χοπ) κλπ, ονομαζονται ετσι λογω της μουσικης, οχι λογω στιχων…

Πέστα. Οι Finntroll π.χ. που εν τραγουδάνε στα αγγλικά δεν είναι metal??

Εγώ θα κάνω promotion στον δάσκαλο ης κιθάρας μου και θα σου προτείνω τους ¶γγελος Μουρβάτης + Ψυχή.

Ανασυρω:

[CENTER][SIZE=“3”]Ονειροπαγιδα - Ασημενια Μερα[/SIZE]

[/CENTER]

Εχθες ξεθαψα τουτο δω. Ειχα να τους ακουσω κατι αιωνες. Συγκαταλεγονται στα καλυτερα δειγματα της τελευταιας (καλης) φουρνιας του Ελληνόφωνου Ροκ. Γυναικεια φωνητικα, με μουσικη που αλλου εχει τσαμπουκα & αλλου πιο μελλό feeling. Αξιζουν και τα σπανε. Τσεκαρετε.

Μετεπειτα βγαλαν δυο αρκετα καλους δισκους και διελυσαν. Τουτο ομως τα σπαει πιοτερο.

Και γενικα μετονομαστε τον τιτλο για να γινει καμια αξιολογη κουβεντα.

Ti,υπαρχει και ελληνικο ροκ?:lol: :lol: :lol: :lol:

Δεν αναφέρθηκε εδώ ο Λάκης Παπαδόπουλος (Με Τα Ψηλά Ρεβέρ). Τρελά εμπνευσμένος, καινοτόμος, χιουμορίστας, έμπλεκε ένα punk feeling με πινελιές rockabilly… Ειδικά στα πρώτα του τραγούδια μεγάλη μορφή! Α και άν δεν το έχετε κάνει ήδη ΝΑ ΤΟΝ ΔΕΙΤΕ LIVE! Είναι MUST! :wink:

Ναι και μαλιστα υπαρχουν πολλες μεγαλες μπαντες!
Σπυριδουλα και Παυλος Σιδηροπουλος, Απροσάρμοστοι, Μπουρμπούλια, Εξαδάκτυλος, Socrates, Τρυπες, Διαφανα Κρινα, Ενδελεχεια, Υπογεια Ρευματα, Ξυλινα Σπαθια, Μωρα Στη Φωτια, Γυμνα Καλωδια, Μαυρη Μαγιονεζα, Πρασσειν Αλογα, Ψοφιοι Κοριοι, Panx Romana, Αντιδραση και ποοοοοσες αλλες που μου διαφευγουν αυτοι τη στιγμη! :slight_smile:

Εγώ θα αναδιαμορφώσω την ερώτηση. Ελληνικό ή ελληνόφωνο αν προτιμάτε ροκ, έχει υπάρξει, με πολύ μεγάλους πραγματικά καλλιτέχνες, σαν τόσους που έχουν αναφερθεί σε αυτό το thread.

Τα τελευταία όμως χρόνια, ας πούμε απο το 2000 και μετά, ελληνικό/ελληνόφωνο ροκ υπάρχει?? Και αν ναι, που είναι ακριβώς? Γιατί εγώ δεν ακούω τίποτα?.. Προσοχή, δε μιλάω για τους παλιούς που συνεχίζουν ενδεχομένως ακόμα…

Φυσικά και υπάρχει, απλά δεν είναι στη δημοτικότητα που ήταν κάποτε, αυτό ειναι γεγονός… Υπάρχουν όμως πολλές αξιόλογες μπάντες στο χώρο…

Υπαρχουν πολλες νεες μπαντες αλλα στο Ελλαντα δεσποζει η ποιοτικη σκηνη της Βανδη, Βισση κτλ…

Πραγματικά με στενοχωρεί το γεγονός ότι κανείς δεν αναφέρθηκε στις συγκροτηματάρες της Ελλάδας. Πραγματικά κρίμα…

Για όσους ενδιαφέρονται ας κοιτάξουν: Κώστα Τουρνά, Τα 4 επίπεδα της ύπαρξης, Δάμων και φιντίας, Ηρακλής, JLP Band, Εξαδάκτυλος, μπουρμπούλια, Μαρίζα Κωχ (γιατί η γυναίκα ροκάρει απίστευτα) κλπ.

Όποιος είπε ότι το ελληνικό ροκ είναι όπως το ξένο με την μόνη διαφορά ότι παίζουν Έλληνες ας ξανακούσει άλλη μία Aphrodite’s Child.

Θα αναφέρω αρχικά μερικά γνωστά ονόματα. εννοείται ότι υπάρχει σκηνή. Αν και δεν με συγκινεί και τόσο. Αναφέρομαι στα γκρουπς της Atlantis records. Βέβαια προσωπικά δεν μου λένε και πολλά γιατί απλώς τα ήθελα λίγο πιο πανκ… Μερικούς που έχω ξεχωρίσει πάντως είναι οι Motivo 4 και οι Μοντάζ ( για τους τελευταίους δεν είμαι σίγουρος ότι είναι της Atlantis records αλλά μικρή σημασία έχει ). Τα Γυμνά Καλώδια επίσης είναι ωραία μπάντα, αυτές τις μέρες κυκλοφορησε και ο δίσκος τους. Αν και για αυτούς διατηρώ κάποιες αμφιβολίες πέρι της αυθεντικότητας των συνθέσεών τους… το κομμάτι με το οποίο γίνανε γνωστοί είναι ίδιο με το “Οι χαμένοι ποιητές” από Τσίγκο και Μαύρους Κύκλους… αλλά τεσπά.

Σε πιο hardcore χώρους τώρα, ένα πολύ καλό δισκάκι είναι αυτό από τις Διχασμένες Αλήθειες που βγήκε πέρισυ. Είχε γίνει και παρουσιάση από το rocking.gr.

Αξιόλογο είναι και το δισκάκι από τις Ρόδες που είχε γίνει αρκετά γνωστό ένα κομμάτι τους όπου συμμετείχε η Αρβανιτάκη μου φαίνεται…ο δίσκος αυτός έχει και άλλα τραγούδια όμως που είναι πολύ ωραία.

Τώρα αν θες κάτι πιο ψαγμένο και darkwave, που βάσει των δικών μου γούστων είναι και πολύ πιο αξιολογο… οι Kόρε Υδρο που νομίζω είναι από τα πιο ενδιαφέροντα σχήματα που έχουν βγει τα τελευταία χρόνια στην Ελλάδα. Αν δεν τους έχεις ακούσει, ψάξτους… αν και είναι γνωστοί. Για να μην πάμε σε πιο underground καταστάσεις της DIY φάσης που εκεί πραγματικα έχουν βγει απίστευτα πράγματα τα τελευταία χρόνια. Θα ποστάρω κάποια στιγμή στο αντίστοιχο τόπικ… πχ οι Wavetank με το περσινό τους δίσκο “Μολυβένια Όνειρα” μας δώσανε τα μυαλά στο πιάτο κανονικά.

+54632

http://www.rocking.gr/modules/forum/showpost.php?p=137857&postcount=127

Πολύ ωραίο συγκρότημα! Εκείνο το “Τί κόσμος είναι αυτός” δεν παίζεται πραγματικά! Ναι δεν είναι Atlantis records απ’ ό,τι ξέρω… :wink:

Δηλώνω τεράστιος φαν!!! Και στα live απλά δεν παίζονται!! :wink:

panagioti καλά μας τα λες… :smiley:

thanx…
Kαι να συμπληρώσω και τους τρελαμένους Ouzo The Band
Γενικώς δεν έχουν στύλ (με την έννοια που υπάρχει σήμερα) απλά γράφουν όπως τους έρθει, αποφεύγουν τα κλισέ, παίζουν νησιώτικα από την jamaica και την Μεγάλη Βρετανία, ανατουρδουμπομπαχλιάζονται χλιχλιβιστά
,και όλα αυτά με μια διάθεση 80’s… :slight_smile:

ο παναγιώτης έχει πολύ δίκιο… να συμπλήρώσω και εγώ κατι που εκείνος μου είχε προτείνει πιο παλιά και νομιζω αξίζει να αναφερθει… Σαννυ Μπαλτζή και Santa Fila. To δισκακι του 2006 το jet lag τσεκαρε το αν δεν το ξέρεις… απίστευτοι στίχοι απο τη Σάννυ και πολύ ενδιαφέρουσα μουσικούλα…:wink:

επίτηδες δεν τους ανέφερα αυτούς, μιας και ο πρώτος δίσκος βγήκε το 97 μου φαίνεται και ο ελλανορ αναφερόταν στην περίοδο μετα το 2000. Πάντως όντως πρόκειται για καλή πρόταση, αν και τους προτιμώ στο πρώτο τους δίσκο. Τα τελευταία είναι σε πιο ποπ φάση, χωρίς να σημαίνει κάτι αυτό, απλά το πρώτο ήταν πιο μελαγχολικό και σκοτεινό. Περιμένω απάντηση από karvou :lol: :lol:

Μπράβο Παναγιώτη για όλες τις προτάσεις… Ασφαλώς και δε θα μπορούσε να μην υπάρχει ελληνική ροκ σκηνή, αλλά δυστυχώς η προώθηση που της αναλογεί πλεόν σε σχέση με παλιά είναι ελάχιστη και αυτό είναι που με στενοχωρεί εμένα… Και πριν 15 χρόνια είχαμε τα σκυλοτράγουδα ρε γμτ, αλλά υπήρχε και εναλλακτική πρόταση με έντονη προβολή…

Τα’πε όλα!

Φυσικά και το ελληνικό ροκ (ή ελληνόφωνο, όπως θέλετε πείτε το) είναι εδώ και είναι ζωντανό, απλά τα γαμημένα ΜΜΕ προβάλλουν μόνο μαλακίες…

Μπάντες υπάρχουν, βγαίνουν και θα συνεχίζουν να βγαίνουν όσο υπάρχουν αυτοί οι λίγοι αλλά φανατικοί οπαδοί αυτής της μουσικής…

Όποιος ψάχνεται με την ελληνική ροκ, και είναι μέσα στα πράγματα καταλαβαίνει για τι μιλάω…

thanx…

Πριν 15 ( ή 25 αν θες ) χρόνια τα πράγματα ήταν διαφορετικά όμως. Η μουσική ήταν πιο “μπασταρδεμένη”, και κατα συνέπεια το κοινό ήταν πιο “εναλλακτικό”. Υπήρχε το ξέσπασμα του goth / post punk που όταν το ενσωματώσαν στην μουσική τους γκρουπς όπως οι Metro Decay στα 80’ς πχ ή οι Έρεβος στα 90’ς αναγκαστικά ακούστηκαν σε μία σημαντικη μερίδα του κοινού που έψαχνε τέτοια πράγματα. Aπλά επειδή ήταν κατι καινούριο. Και κατά συνέπεια υπήρχε και μία ανταπόκριση από τα υπόλοιπα γκρουπς που βάδισαν στα βήματα αυτών των συγκροτημάτων. Και τότε βέβαια υπήρχαν συγκροτήματα που ήταν αδιαφορα, και τώρα υπάρχουν συγκροτήματα που είναι ψαγμένα. Η διαφορά είναι στο κοινό που απευθύνονται. Και τώρα δυστυχώς το κοινό είναι κοιμισμένο και προσκολλημένο σε στερεότυπα. Αυτή είναι η αποψή μου. Δεν μπορεί για παράδειγμα σήμερα να θεωρούνται τα Ξύλινα Σπαθιά σημαντικό συγκρότημα στον χώρο και οι Μωρά στη Φωτιά να είναι πολύ πιο άγνωστοι, όταν οι πρώτοι “φτιαχτήκαν” από τραγούδια των δεύτερων άνευ της άδειάς τους. Παλιά βέβαια, υπήρχε και μία Creep Records και μια Wipe Out Records και μία Κίνησις. Τώρα τι υπάρχει? Η Ατλαντις Records που δυστυχώς το κοινό που απευθύνεται η πλειοψηφεία των συγκροτημάτων της είναι μέσου όρου ηλικίας 15 - 17.
Ποια είναι η εναλλακτική λύση? DIY… Πολλες αξιόλογες μπάντες της DIY φάσης ( ελληνόφωνες και μη ) θα ανακαλύψετε εδώ:

http://costakisp-taperecorder.blogspot.com/ ( παλιές μπάντες )
http://www.hiddendiaries.blogspot.com/ ( και νέες μπάντες )

Οι " Αγγελοι Της Νυχτας "…κυκλοφορουν σύντομα το νεο τους album… που θα εχει 8 ολοκαινουργια τραγουδια + 2 απο το demo που ειχε κυκλοφορησει ( με τιτλο "Απλα Περαστικοι " ) ξανα ηχογραφημενα…

Για τους φιλους των " Αγγελων " παραθετω ενα ακυκλοφορητο τραγουδι ( με τιτλο το " Το jokey ξεβαψε " ) που ΔΕΝ θα ειναι στο καινουργιο album αλλα η μπαντα θα ηθελε να το μοιραστει μαζι σας… το κομματι ειναι απλα ενα demo home production…

http://rapidshare.de/files/38438156/jokey_mix_total.mp3.html

Ευχαριστουμε τους φιλους αλλα κ τους εχθρους μας - για την υποστηριξη - ολο αυτον τον καιρο που προσπαθουμε για το ελληνικο Ροκ μεσα απο τα τραγουδια μας…

Η σελιδα των " Αγγελων Της Νυχτας " σε free server προς το παρον http://evilnanouk.110mb.com

Ευχαριστουμε κ παλι…!!!

…παραθετω επισης ενα τραγουδι απο τον " Μοναχικο Ταξιδιωτη " / …Η γνωμη σας πολυτιμη και ολα τα σχολια ευπροσδεκτα…

http://rapidshare.de/files/38438197/tha_perimeno2.mp3.html

Ολες οι κιθαρες και οι φωνες ειναι απο τον " Μοναχικο Ταξιδιωτη "… ενω το τραγουδι ειναι demo home production…