Παράγκα κι άλλα

1996: o Θωμάς με τη βαλίτσα ανεβαίνει στην Αλεξανδρούπολη

Μόντε θες να τα πούμε όλα πεντακάθαρα? Θες να τα πούμε πέτσινα τα δικά μας και καθαρό το φετινό? Κανένα πρόβλημα…

Περίμενε μόνο να δεις τι έχει να γίνει αν σπάσει ο διάολος το ποδάρι του και πέσει πάλι 2ος ο ΠΑΟ στη βαθμολογία. Τώρα που ειδικά που δεν υπάρχει Τεν Κάτε και ο Πατέρας πρέπει να υποστηρίξει την επιλογή Νιόπλια. Ξαφνικά η “κόκκινη παράγκα” θα είναι και πάλι στο προσκήνιο. Ήδη τα πρώτα δείγματα τα είδαμε με τα αεροβόλα.

έχω υπομονή…

Αξεχαστες καταστασεις, ο “Αλε” στα φορτε του, εκτος ελεγχου! :lol::lol:

Το έγραψα και πριν. Έλεγχος της διαιτήσίας υπήρχε και από τον Βαρδινογιάννη. Και φυσικά για να ευνοείται ο Παναθηναϊκός, όχι ο …Πανιώνιος. Απλά η λέξη παράγκα είναι συνδεδεμένη με συγκεκριμένη χρονική περίοδο (1997-2003) στην οποία ο Παναθηναϊκός δεν είχε λόγο στα κέντρα αποφάσεων. Θα ήθελα να ακούσω και κάποιον Ολυμπιακό να παραδέχεται ότι η παράγκα είχε στηθεί για να ευννοεί τον Ολυμπιακό και όχι …τον ΟΦΗ.

Συνεχίζεις να χρησιμοποιείς τη δική μου έκφραση ενώ σου εξήγησα ότι δε θεωρώ ότι είναι η μόνη χρονιά που (διαιτητικά) το πρωτάθλημα παίζεται επί ίσοις όροις. Συγκεκριμένα όλα από το 2003 και μέχρι το προπέρσινο πιστεύω ότι δεν επηρεάστηκαν από τη διαιτησία (από άλλους παράγοντες, ίσως). Αυτό δε σημαίνει ότι ο Ολυμπιακός δεν έπαιρνε σφυρίγματα. Έπαιρνε όσα έχει καθιερωθεί ότι παίρνει ένας “μεγάλος”.

Ενώ του ΠΑΟΚ του έτρεχε το χρήμα από τα μπαντζάκια θυμάμαι. Άρα μου λες ότι πίσω από τον ΠΑΟΚ ήταν άλλος; Η ΑΕΚ ίσως; Επίσης αυτό με το ΟΦΗ=ΠΑΟ β’ σταμάτησε όταν πέθανε ο ΘουΒου (Θόδωρος Βαρδινογιάννης).

επειδή κάνετε πως δεν καταλαβαίνετε, η παράγκα που υπήρχε, υπάρχει και θα υπάρχει είναι σύστημα εξυπηρετήσεων ανεξαρτήτου χρώματος. οποιαδήποτε ομάδα μπορούσε να δώσει τα ζητούμενα, έπαιρνε και το ανάλογο σπρώξιμο. δηλαδή θέλετε να μας πείτε πως το δούρειο πρωτάθλημα του 2004 η παράγκα έκανε διάλειμμα? ή μήπως έκανε κιάλλο διάλειμμα όταν ο Τάκολα σκόραρε σαν βολειμπολίστας? ή όταν ο κασναφέρης έκανε κωλοτούμπα και έπαιρνε πίσω το πέναλτι στο ζιοβανι? μήπως και κείνο το παλικάρι που είχε ακυρώσει το γκόλ του ιωνικού με τον (ταραμ ταραμ) παο χωρις να πεί γιατί? γιά κάθε έναν Ποντίκη και παπουτσέλη που έχετε κάνει σημαία τόσα χρόνια εγώ έχω να σας πω γιά πέντε κουμάσια όπως το αλυσμόνητο δίδυμο Λάτσιος-Θαλάσσης που ρίξανε κατηγορία τον Αρη σε εκείνο το ματς με (ταραμ ταραμ) τον παο, ο συμπαθέστατος μπριάκος, κύρος γρανάζης στα ωραία του (όχι στο τέλος που μας τα χάλασε και έστηνε την αεκ γιά να βγεί ο πάο στο τσουλού). έχει πολλές ομορφιές το ελληνικό πρωτάθλημα αλλά αυτή είναι μιά κουβέντα που πρασινοκίτρινοι φίλοι μας δεν θέλουν να ανοίξουν αφού η μνήμη είναι πράγμα άτιμο.

Τώρα που είναι γιορτινό το κλίμα λέμε και μερικά ευχάριστα :stuck_out_tongue:
Για το ποιον εξυπηρέτησε η κάθε μορφής παράγκα τα έχουμε γράψει και παραπάνω. Να δηλώσουμε όμως πως ο Ολυμπιακός μόλυνε το ελληνικό ποδόσφαιρο ενώ οι υπόλοιποι ήθελαν καθαρό πρωτάθλημα δεν πρόκειται.Δεν υπάρχει.

Η μνήμη είναι όντως πράγμα άτιμο γιατί την έχουν δύο πλευρές. Διάβασε και πιο πάνω τι λέω για χρονικές περιόδους και Δούρους (εδώ γελάνε) εγώ δεν κρατάω αρχείο, βαριέμαι. Κατά τα άλλα κανένα πρόβλημα. Μόνο ο ΠΑΟ (ταρα τατα) έχει κάνει λαμογιές. Ο ένδοξος Θρύλος είναι καθαρός σαν την τιμή της Μητέρας Τερέζας. Έτσι είναι αν έτσι σας βολεύει

Ρε Ζούγκλα με διαβάζεις τόση ώρα; Πόσες φορές έχω γράψει και για τα στραβά της ομάδας μου; (Για τον ΠΑΟΚ κοκοκο;)

Όχι δε σε διαβάζω :stuck_out_tongue:
Διαφωνείς στο ότι όλοι έχουν κάνει λαμογιές? Διαφωνείς στο ότι έτσι όπως είναι δομημένο το ποδόσφαιρο ειναι αναμενόμενο ότι θα έχουμε λαμογιές? Εκεί είναι το ρεζουμέ το δικό μου.

Συμφωνώ απόλυτα αλλά το ρεζουμέ δε μου αρκεί. Το θέμα είναι σε μία δεδομένη χρονική στιγμή να έχουμε τη διαύγεια να καταλαβαίνουμε ποιος είναι το (μεγάλο) λαμόγιο ακόμα κι αν είναι η ομάδα μας. Άντε να δω λοιπόν.

Ο Ολυμπιακός έχει πάρει μια ντουζίνα πρωταθλήματα τα τελευταία χρόνια. Κάποιες φορές τον αδίκησαν( με ευνοούμενο φυσικά τον Πάο) και αρκετές φορές ευνοήθηκε. Ο Ολυμπιακός όμως σε καμία περίπτωση δεν έχει το στάτους που έχει λόγω της διαιτησίας.
Επίσης μια παράμετρος για τη συζήτηση… Ο Ολυμπιακός πριν τον Κόκκαλη είχε φάει άπειρο σφάξιμο από άεκ και πάο. Τα όσα έγιναν μετά νομιμοποιούνται για τον μέσο γάυρο γιατί πολύ απλά έχει ζήσει τα πέτρινα χρόνια.

α)Το ότι τα εν λόγω χρόνια συνήθως ευνοούταν και σπανίως αδικούνταν θεωρώ ότι είναι αντικειμενικό. Το αν έχει το στάτους εξ αιτίας αυτού η όχι είναι υποκειμενικό και επέτρεψέ μου να διαφωνήσω. Ένα θα σου πω και δε θα είναι για την ομάδα μου. Αν η ΑΕΚ είχε πάρει το πρωτάθλημα που έχασε στα χαρτιά τώρα δε θα ήταν στην ημιθανή κατάσταση που είναι. Αντίστοιχα ο ΠΑΟ δε θα είχε διαλύσει και ξαναφτιάξει τρεις ομάδες από την αρχή. Τα πράγματα είναι αλυσίδα.

β)…και εμείς λέμε τα ίδια για τον Νταϊφά κοκ. Αρα λοιπόν τώρα που “άλλαξαν τα κόζα” νομιμοποιούνται και οι κιτρινοπράσινοι να κάνουν ακόμα χειρότερα και εμείς ως βλάκες να χειροκροτάμε και να τους πληρώνουμε κιόλας. Να πάρει πχ ο ΠΑΟ 16 στα 17 πρωταθλήματα. Ομορφιές, να δω που σταματάει αυτο.

Mandrake θα ήθελα να μου πεις ποιο πρωτάθλημα στερείται ο Παναθηναϊκός λόγω διαιτησίας στα χρόνια της παράγκας όπως εσύ τα αναφέρεις (1996-2002).

  1. Ο πάο διέλυσε την ομάδα της Ριζούπολης και δεν του φταίει κανείς άλλος πέρα από το στραβό του το κεφάλι. Θυμίζω το ότι έφαγε 4 επί αποστολάκη στη λεωφόρο είναι η αντίστοιχη ξεφτίλα που φάγαμε από την άεκ επί σεγκούρα. Την ομάδα του Σουμ που πήρε πρωτάθλημα ποιος τη διέλυσε? Η άεκ και πρωτάθλημα να χε πάρει χωρίς διοίκηση δεν πάει πουθενά. Ο πάο το ίδιο. γενικά καμία εταιρεία δε πάει πουθενά χωρίς διοίκηση.

  2. Δε σταματάει.Καπιταλισμό έχουμε.

96/97-2001/2002 εννοείς.

Θεωρώ ότι το πρώτο έπρεπε να το πάρει η ΑΕΚ. Ή και ο ΠΑΟΚ. Ή και ο ΟΦΗ. Ακόμα κι εμείς που είμασταν 5οι (είμασταν μόλις τρεις βαθμούς πίσω στο ντέρμπυ με τον Παπουτσέλη και με νίκη ισοβαθμούσαμε). Σίγουρα όχι ο Ολυμπιακός πάντως. Επίσης της ΑΕΚ της άξιζε το πρωτάθλημα της ισοβαθμίας (έστω και με άθλιο σα θέαμα ποδόσφαιρο)

Για τον ΠΑΟ κρατάω τα πρωταθλήματα “του Κυράστα” και “του Ευθυμιάδη”.
Επίσης και της Ριζούπολης αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με τη διαιτησία.

Απλά μη με βάλεις στη διαδικασία να συζητάω φάσεις από κάθε πρωτάθλημα, να χαρείς, ούτε που τις θυμάμαι πια… Και ξαναλέω ότι όλα είναι αλυσίδα, ένας κερδισμένος τίτλος έιναι και ένας στερημένος από τον αντίπαλό σου με ότι οικονομικές και ψυχολογικές επιπτώσεις έχει αυτο και στους δύο.

Καλά, ΟΚ.

Ειδικά αυτό του Κυράστα έχει αποκτήσει τόσο μυθικές διαστάσεις που τα πραγματικά γεγονότα λίγη σημασία έχουν. Αυτό της ισοβαθμίας με ΑΕΚ που τη νικήσαμε 2 φορές καθαρότατα και με μπαλάρα δεν το σχολιάζω καν.

κανείς δεν είπε πως ο ολυμπιακός δεν έχει σπρωχθεί κατά καιρούς. μην προσπαθείτε όμως να βγάλετε κάποιο pattern γιατί ακόμα και τις χρονιές που μιλάτε γιά παπουτσέληδες, υπάρχουν οι άπειρες φάσεις που ο ολυμπιακός αδικήθηκε ακόμα και με μικρές ομάδες. όποτε κατέβαινε στην κρήτη γιά παράδειγμα γινότανε της καριόλας. ο αγγελάκης πρέπει να ήταν, δεν έχω πρόχειρο το χαρτί μου, τότε με την αποβολή του ελευθερόπουλου και τα άλλα τα ωραία του. και επαναλαμβάνω το χέρι του τάκολα με τον παοκ. άμα έπρεπε να πηγαίνει σπρωχτός ο ολυμπιακός γιατί γινόντουσαν αυτά τα λάθη? ή μήπως όποτε παίρνει σφύριγμα ο ολυμπιακός είναι η παράγκα ενώ όταν τον αδικούν είναι ανθρώπινο λάθος. τότε που ο βαρδινογιάννης ξύλωσε το κομπιούτερ της αλήθειας με εκείνο το πέναλτι που είχε δώσει ο ρεφερι σε βάρος του πανηλειακού του κυράστα (και έκανε τον παπουτσέλη να μοιάζει με πορτοφολά στην ομόνοια) η παράγκα που ήτανε? έλα σοβαρευτείτε. και άμα δεν τα θυμάστε καλά τα πράγματα να μην λέτε ανακρίβειες και δημιουργείτε εντυπώσεις. έχετε μάθει να κρατάτε μόνο αυτά που σας συμφέρει. είχατε μάθει τον ολυμπιακό να είναι η ομάδα της σφαλιάρας με κοσκωτάδες και σαλιαρέληδες (ή ακόμα παλιότερα με προέδρους-οπαδούς όπως ο Γουλανδρής που τον πιάνανε κότσο οι πάντες) και από τότε που τον ανέλαβε ένας επιχειρηματίας-αληταρία που μπόρεσε να βγάλει γλώσσα στα κουμπούρια και τους τσαμπουκάδες του βαρδινογιάννη (και των μπράβων του όταν παίρνανε τις κασσέτες από τους καμεραμέν γιά να μην παίξουν τα replay) έχει θολώσει το μυαλό σας.

ριζούπολη, στήσιμο βάλνερ, νέο καραϊσκάκη “ολυμπιακό ακίνητο” χαρισμένο

το κλειδώνουμε ?

Ρε Κρισπ δεν παίζει ρόλο αν κερδίσατε τα ντερμπυ. Δεν παιζει καν ρόλο αν παίξατε καλύτερη μπάλα. Σημασία έχει ότι ήταν ένα πρωτάθλημα που κρίθηκε στη λεπτομέρεια με μία ΑΕΚ να παίζει κόντρα στη διαιτισία και έναν Ολυμπιακό υπέρ.

Epic! (σχεδόν Manowar) Θα κάνουμε μία συμφωνία. Αν σταματήσεις να λες ψέματα για τον Παναθηναικό θα σταματήσω να λέω αλήθειες για τον Ολυμπιακό. Οκ;

@Μοντε: Εδώ μιλάμε για διαιτητική παράγκα. Εκτός του ότι τα θέματα που θέτεις δε στέκουν, δεν έχουν και σχέση με την παράγκα. Όσο για τα “χαρίσματα” ας μη την πάμε εκεί την κουβέντα. Εσύ κακώς παίζεις Α’Εθνική τα τελευταία 8 χρόνια.

Το αστείο πάντως της υπόθεσης είναι, πως τσακωνόμαστε τώρα για το ποιος είχε τα κόζια και πότε, αλλά το όνομα του ΠΑΟΚ δεν έχει αναφερθεί. Και μετά ενοχλούμαστε όταν μιλούν για αθηναϊκό κατεστημένο

Εντιτ: Ε όχι και κόντρα στη διαιτησία η ΑΕΚ του Ψωμιάδη τη χρονιά που φτάσαμε στην ισοβαθμία!