Παράγκα κι άλλα

Ανοίγεις άλλη κουβέντα τώρα. Όταν βλέπουν με τοπικιστικα κριτήρια το θέμα, άδικο έχουν. Αν το έβλεπαν με κοινωνικά/οικονομικά, μαζί τους.

μόλις κλείδωσες τη λογική. σε μπουντρούμι

κανένα ακίνητο δεν χαρίσανε στον ολυμπιακό. η καραισκάκη α.ε. έχτισε γήπεδο σε οικόπεδο που της έχει παραχωρηθεί γιά 50 χρόνια από το δημόσιο το οποίο εισπράττει ετήσιο χαράτσι. στην αντίπερα όχθη πάλι, το οικόπεδο της λεωφόρου το οποίο είχε παραχωρηθεί ΔΩΡΕΑΝ για 99 χρόνια από την εκκλησία, ξαφνικά πέρασε στην κυριότητα του παο και μάλιστα το αντάλλαξε με άλλο οικόπεδο στο βοτανικό (πολλαπλάσιας έκτασης). αυτό πώς άκριβώς έγινε? γιατί δεν βγήκε κανείς να μας πει…

Κωστή ευχαρίστως να σταματήσω να αναφέρομαι στα πεπραγμένα του παο αρκεί να μου αναφέρεις που κάνω λάθος.

Κάθησα και το έψαξα. Τη σεζόν 2001-02 που ΑΕΚ και Ολυμπιακός ισοβάθμισαν και έχεις μείνει mandrake με την εντύπωση πως η ΑΕΚ έπαιζε κόντρα στη διαιτησία, σε 26 αγωνιστικές, η ΑΕΚ κέρδισε … 13 πέναλτι! Κέρδιζε ένα πέναλτι σε κάθε 2 ματς! Φέτος ο Ολυμπιακός σε 15 αγωνιστικές έχει κερδίσει μόλις ένα και ο ΠΑΟ 2!

Μόνο παραπονεμένη δεν ήταν η ΑΕΚ εκείνης της χρονιάς. Ο Ψωμιάδης είχε γνώσεις παρασκηνίου. Μπορεί να τα τσέπωνε αλλά την ομάδα την “ενίσχυσε” ποικιλοτρόπως τότε…

αυτή η άτιμη η παράγκα…

Η διαιτησία δε μπορεί να γίνεται άλλοθι για ομάδες που καθοδηγούνται από προπονητές τύπου Σάντος…

H δικαιολογία που λες Κάρβου στέκει τόσο όσο το να μετράς πόσες βολές έχει ρίξει ο καθένας σε έναν αγώνα μπάσκετ. Ήταν άδικα τα πέναλτυ; Έγιναν κι άλλα που δε δόθηκαν; Μήπως δίνονταν στο 2-0 και όχι στο 0-0 που πραγματικά μετράνε; Τέσπα. Δε θα υποστηρίζω την ΑΕΚ τώρα, ούτε μπορώ να θυμάμαι κάθε πρωτάθλημά της. Ας μιλήσουν οι ίδιοι.

Αγαπητέ Κωστή ακόμα και αυτά που λες για το γήπεδο είναι ανυπόστατα. Αλλά δε θέλω να μπω σε αυτή την ιστορία γιατί θα με πιάσει το κομμουνιστικό μου και θα πάει στο διάολο και ο Ολυμπιακός και ο Παναθηναϊκός για το δούλεμα που τρώμε με τη δημόσια περιουσία. Και κάποιοι τους υποστηρίζουν κιόλας (μετά λύπης μου βλέπω ότι είσαι κι εσύ ένας από αυτούς).

Ο καθένας βλέπει και κρίνει. Με ανθρώπους όμως που βλέπουν μόνο συνωμοσίες από την “αντίπαλη” πλευρά και μόνο αγαθοεργίες από τη δική τους ή που πιστεύουν το ρομαντικό “ό,τι και να γίνεται τελικά κερδίζει ο καλύτερος” δε βλέπω να έχω και πολλά σημεία επαφής. Και τωρα που είπα αυτά και το θυμήθηκα, αποχωρώ από την κουβέντα πριν μπει σε αυτήν ο Mule-Σάββας Θεοδωρίδης… :stuck_out_tongue:

Ε καλά, αυτό ακούγεται σαν το “πέθανε από 46 τσεκουριές αλλά δε μπορούμε να αποκλείσουμε την πιθανότητα να αυτοκτόνησε”. Όποιον ΑΕΚτζή ρωτήσεις θα σου πει “μια χαρά ήταν η διαιτησία τότε” (δόγμα Θωμά από κασέτες). Όποιον ποδοσφαιρόφιλο ρωτήσεις θα σου πει “1 πέναλτι ανά 2 αγώνες δεν είναι υποψία, αλλά βεβαιότητα αβάντας”.

Είναι σαν να πας να παίξεις 21 και η μάνα να φέρει 100 σερί φορές Black Jack. Δεν είναι απίθανο, αλλά είναι τόσο μικρή η πιθανότητα να συμβεί που ξέρεις πως κάτι βρωμάει. Αφορμή για να δώσεις πέναλτι σε ματς, πάντα βρίσκεις (ειδικά αν είχε η ομάδα σου τον Ντέμη, τον Ίβιτς και τον Λάκη μέσα)

Βασικά η πιθανότητα να συμβεί αυτό (100 σερί φορές blackjack) είναι 1.
Δε θυμάμαι όμως τώρα πώς το αποδεικνύουμε. :stuck_out_tongue:

1 είναι το άρθροισμα όλων των πιθανοτήτων. Αν ήταν 1, τότε θα ήταν το μόνο ενδεχόμενο, άρα η μάνα θα έφερνε πάντα 100 σερί φορές black Jack. Μπας και εννοείς κάτι άλλο; (γενικά πάντως, κι εγώ δε τα πάω καλά με τις πιθανότητες, οπότε ας απευθυνθούμε σε Panagiotis!)

Κι όμως ισχύει, απλά σε άπειρες παρτίδες.
Υπόσχομαι να ψάξω την απόδειξη και να την ποστάρω στο τόπικ των μαθηματικών.

α εντάξει… Σε άπειρες παρτίδες, όντως ισχύει. Όλοι οι πιθανοί συνδυασμοί εμφανίζονται στις άπειρες παρτίδες. Αλλά ας μη μπερδέψουμε τον mandrake. Το 2002 η ΑΕΚ είχε 1 πέναλτι κάθε 2 ματς όχι γιατί έτυχε, αλλά γιατί κάποιος το “πέτυχε” :stuck_out_tongue:

Ε, και ο Ολυμπιακός είχε 7, τι θες τώρα?

του ολυμπιακού ήταν πέτσινα :stuck_out_tongue:

Θυμάμαι κάποια περίοδο απο 2000 και μετά ο Ολυμπιακός είχε να πάρει κόκκινη κάρτα 2 χρόνια.Το θυμάτ κανείς;
Σόρυ, κόκκινες ήταν ή πέναλτι; :-k

δεν θυμάσαι καλά. ο μπριάκος μάνι μάνι πρέπει να είχε βγάλει τρείς

ωραίο θρεντ. τα μισά ποστς είναι ο ορισμός της παροιμίας “στο σπίτι του κρεμασμένου δε μιλάνε για σχοινί” ξέρω γω.

http://www.sport.gr/default.asp?pid=69&vid=27667

Γελάστε με τον 4ο διαιτητή που κατακυρώνει το γκολ.

Έγινε και αυτό σε ματς του ολυμπιακού.

Έλεος, μόνο αυτή η φάση υπήρξε στο ματς ποστάρεις στην παράγκα?

Η ισοφάριση του Ολυμπιακού που δεν μέτρησε προφανώς ήταν πράξη εξυγίανσης του χώρου του ποδοσφαίρου και δεν έχει σχέση με παράγκες κλπ.

Μην με παρασύρετε σε διαιτητοκουβέντα, μόνοι μας βγάλαμε τα μάτια μας απόψε, δεν έχει νόημα να μιλήσουμε για την διαιτησία.

Απο ποτε βλεπεις μπαλα?Εχει ξαναγινει αναλογο.Ιδιες ομαδες,Ριζουπολη,2004:)